Προς το περιεχόμενο

Θορυβος. Υπαρχει φιλτρο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα καιρο τωρα να ρωτησω καποιον, οταν ανεβαζω την ενταση αρχιζω και διακρινω θορυβο απο τα ηχεια μου. Εχω την εντυπωση οτι ειναι λογω του ρευματος. Εχει πολυ πραμα συνδεδεμενο εδωπερα σε πολυπριζα. Υπαρχει καποιο φιλτρο που να μπλοκαρει αυτο τον θορυβο, η καταπολεμαται με καποιο αλλο τροπο;

If you are going through hell, keep going

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι όταν ανεβάζεις αρκετά ψηλά την ένταση να ακούς κάποιο θόρυβο (hiss) ειδικά αν τα ηχεία σου είναι χαμηλού budget.

Βέβαια μπορεί να είναι θόρυβος από οτιδήποτε (γείωση, rf κλπ).

Δώσε μια καλύτερη περιγραφή του θορύβου και πες μας και ποιά ηχεία έχεις καθώς και την αλυσίδα σου (κάρτα, controller, καλώδια κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την ανταποκριση pkole. Εγραψα τον θορυβο για να παρεις μια ιδεα. Δεν ειναι μονο το hiss, μου ακουγεται σαν ηλεκτρονικος θορυβος. Εδω ειναι στο τερμα, γιαυτο ισως να ακουγεται εντονα.

 

http://www.zshare.net/audio/88682738126763a4/

 

Τα ηχεια ειναι Radiotehnika S-90, τα οποια οδηγουνται απο JVC home cinema ενισχυτη. απο τον ενισχυτη στο AV selector (αλλα και χωρις αυτο τα ιδια κανει) και υστερα στη καρτα ηχου, ειται στην Realtec της μητρικης ειται στην Lexicon. Δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζει τον θορυβο το ανεμιστηρακι του ενισχυτη η του pc. Επισης θα θελα να σου πω οτι εχω την υποψια του ρευματος λογω ενος αλλου προβληματος, αλλα δεν ξερω αν σχετιζονται αυτα τα 2 προβληματα. Εχω παρει 2 καινουργια μικροφωνα JTS TX-9 με XLR βισμα. Οταν τα συνδεω στην Lexicon και αναβω την τροφοδοσια Phantom 48v ειναι αδυνατο να γραψω οτιδηποτε, ειδικα τους ηχους της φυσης εξω η την βροχη, γιατι οσο ανεβαζω το gain, ο θορυβος γινεται πολυ μεγαλος. εχω δοκιμασει το ιδιο και με απλα μικροφωνα που δεν χρειαζονται τροφοδοσια Phantom και αυτος ο θορυβος δεν υπαρχει. Φυσικα θα ηθελα να χρησιμοποιω τα JTS γιατι ο ηχος ειναι πολυ πιο ποιοτικος και γλυκος, αλλα αυτος ο θορυβος με αποτρεπει απο κατι τετοιο, και εχω απογοητευτει. Γιαυτο λεω μηπως ειναι το ρευμα;

If you are going through hell, keep going

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

ξαναζωντανεύω το θέμα γιατί έχω παρόμοιο πρόβλημα...συνδέω κιθάρα σε BOSS AC-2, αυτό σε EMU 0204 και από εκεί σε λάπτοπ με ASIO4ALL

 

λειτούργησα το λάπτοπ με μπαταρία και μειώθηκε αρκετά ο θόρυβος αλλά παραμένει αισθητός...μπαταρία στο AC-2 ώστε να το απεξαρτήσω από την εγκατάσταση του σπιτιού αλλά τίποτα...

 

κάποια πολύπριζα που έχω ακούσει πως έχουν φίλτρα για το θόρυβο θα βοηθούσαν?

ή κάποιο πρόγραμμα/vst για ελαχιστοποίηση/εξάλειψη του θορύβου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου