Προς το περιεχόμενο

Engl fireball 60 vs Engl fireball 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε συ ο 60αρης δεν γινεται να μην βρωμιζει νωριτερα ? αν αυτο ισχυει λοιπον τοτε ο 60αρης παιζει καλυτερα στο σπιτι αφου θα παορνεις το γκαζι του με το βολιουμ στο 1 και οχι στο 3 που θα χρειαστει ο 100αρης...

 

τωρα βεβαια εσυ μπορει να ειπες το ιδιο πραγμα παραπανω αλλα εγω ετσι επιστημονικα αποκλειεται να το καταλαβα... ;D

 

οσο για την βελτιωση του παλιου και του νεου , εσυ προφανως συγκρινεις τον παλιο 60αρη με το νεο 60αρη ?

 

εγω απλα ρωταω αν ο 60αρης ειναι fireball σαν ηχος ή κατι κοντα σε fireball. Με αλλα λογια αν παιξουν αυτοι οι δυο ενυσχητες στα ιδια ντεσιμπελ με το ιδιο eq θα ακουγονται το ιδιο ?

 

Tα εχουμε πει και προσωπικα Αρη,

Ενισχυτες τετοιου τυπου δε βρωμιζουν στο 1 η στο 3...

Ειναι ενισχυτες που βασιζονται στη παραμορφωση της προενισχυτριας και οχι της τελικης...

Η διαφορα των δυο ειναι στο headroom οπως αναφερθηκε αλλα και στις αρμονικες που ειναι περισσοτερες λογω περισσοτερων λαμπων(=περισσοτερα βαττ).

 

Eιτε εχεις 60 βαττ(Engl fireball)

Ειτε εχεις 120 βαττ (PV 6505)

 

To αποτελεσμα ειναι ιδιο:

 

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ ΔΕ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ 1,5 ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ(μπορει ν'ανοιξει ο ΗΤ-5 αλλα και αυτος στο 3-4 θα σε κουφανει...ποσο μαλλον να παιξεις και σε δωματιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

μπορει ν'ανοιξει ο ΗΤ-5 αλλα και αυτος στο 3-4 θα σε κουφανει...ποσο μαλλον να παιξεις και σε δωματιο)

 

Τον δοκιμασα σημερα... δεν μου αρεσε καθολου... δεν μπορει να παιξει μεταλ απο μονος του και οπως μου ειπες χθες χρειαζεται ενα ικιου ενα γκειτ οπωσδηποτε και σιγουρα καποιο πεταλι για να μπουσταρει το σημα... ειναι καλος για τα λεφτα του αλλα ο ηχος ειναι πολυ μαντι για τα γουστα μου...οσο και αν τον πειραξα και με το ικιου κιολας δεν εβγαινε διαυγεια... γουστα ειναι αυτα ...

 

βασικα εγω αν ειχα την δυνατοτητα θα επαιρνα κατευθειαν τον 100αρη αλλα σκεφτηκα το 60αρη που ειναι πιο φθηνος για αυτο αναρωτηθηκα που χανει... παντως αυτο με το χεντρουμ δεν μπορω να πω οτι το εχω καταλαβει πληρως... δηλαδη μηπως σημαινει το ποσο γεμιζει ο χωρος απο τον ηχο ?

 

μου ανεβασετε κανενα λινκ που να το εξηγει γιατι εχει ξαναγινει αυτο αλλα δεν το ποιανω... αν εχετε ορεξη εξηγηστε το με απλα λογια... γιατι και ο τριπλ ρεκτο ειναι 150 βατ αλλα δεν πιστευω οτι ο ντουαλ ρεκτο υπολοιπεται καπου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ανεβασετε κανενα λινκ που να το εξηγει γιατι εχει ξαναγινει αυτο αλλα δεν το ποιανω... αν εχετε ορεξη εξηγηστε το με απλα λογια... γιατι και ο τριπλ ρεκτο ειναι 150 βατ αλλα δεν πιστευω οτι ο ντουαλ ρεκτο υπολοιπεται καπου....

 

Ο τριπλ εχει μια τελικη λαμπα παραπανω...

Εχει καποια διαφορα αυτο στον ηχο(αρμονικες) αλλα το ποσο διακριτο μπορει να ειναι αποτο αυτι δε το ξερω...

Το headroom ως ορο το καταλαβαινεις κυριως στο καθαρο καναλι...αν δοκιμασεις εναν ενισχυτη πολλων βαττ πλαι με εναν με λιγοτερα...

 

 

Ισως το καταλαβεις απο αυτο το βιντεακι.Τον ειχα αυτον τον ενισχυτακο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το headroom ως ορο το καταλαβαινεις κυριως στο καθαρο καναλι..

 

 

 

οκ οποτε σαν ορος δεν μας ενδιαφερει καθολου  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορει να παιξει μεταλ απο μονος του ο fireball???? και με parker Κιθαρα παιζει brutal death για πλακα εχω την αισθηση...οστωσο τα online stores προσπαθουν να ξεστοκαρουν το παλιο το νου σας μη την πατησετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορει να παιξει μεταλ απο μονος του ο fireball???? και με parker Κιθαρα παιζει brutal death για πλακα εχω την αισθηση...οστωσο τα online stores προσπαθουν να ξεστοκαρουν το παλιο το νου σας μη την πατησετε...

 

Για τον ht-5 λέει ο φίλος... ;)

Αν δεν μπορει ο fireball να παίξει metal ... κάτι παει τελείως λάθος.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ht-5 λέει ο φίλος... ;)

Αν δεν μπορει ο fireball να παίξει metal ... κάτι παει τελείως λάθος.. ;D

 

ευγε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο το θεμα πιστευω πως ειναι να μπορεις να παιξεις και σπιτι με αυτον τον ενισχυτη...και αποτι καταλαβα πανω απο 10 βατ μαξ... δεν ειναι για σπιτι...

Ειμαι και εγω στην ιδια φαση για ενισχυτη και τελικα πιστευω πως με σωζει καποιος ο οποιος εχει ενσωματομενο attenuator...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... παντως αυτο με το χεντρουμ δεν μπορω να πω οτι το εχω καταλαβει πληρως... δηλαδη μηπως σημαινει το ποσο γεμιζει ο χωρος απο τον ηχο ?

 

    Headroom =  Εφεδρικη ισχυς ενος ενισχυτη

  δηλ. αν εχεις 100w ενισχυτη και χρησιμοποιεις τα 20w, εχεις εφεδρικη ισχυ αλλα 80w, ...κλπ...

 

  Clean headroom =  η ικανοτητα του ενισχυτη να εχει καθαρο (undistorted)

ηχο σε υψηλες εντασεις

  δηλ. αν εχεις 100w ενισχυτη θ'αρχισει να βρωμιζει-ας πουμε τυχαια- στα 60w, ενω

ενας 50w στα 30w

 

  Στο PA και πολυκαναλα συστηματα, εχει λιγο διαφορετικη σημασια,

  και σημαινει να εχει το συστημα την ικανοτητα να διατηρει σταθερη την ενταση ανα 

  καναλι, σε οσα δυνατον περισσοτερα καναλια εχουμε συνδεσει κατι.

  δηλ. αν εχουμε πχ. 3 μικροφωνα φωνης,1 πληκτρο, 1 μικροφωνο κιθαρας, DI

  μπασου, και ειναι ολα οκ,

  αλλα οταν  συνδεσουμε 1 μικροφωνο μποτας ξαφνικα η ενταση στα

  υπολοιπα "πεφτει" λεμε οτι εχουμε χαμηλο headroom.

  Οταν η ενταση διατηρειται, εχουμε υψηλο headroom

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη εχεις υποψιν σου αυτον; --> http://www.dv247.com/guitars/bugera-trirec-infinium-valve-guitar-amp-head--84966 Μη σε φοβιζουν τα 100w του γιατί "features a Varipower dial that scales output power from 1 to 100 Watts, giving you sweet power tube saturation at apartment-friendly volumes" ;) Γι'αυτα που προσφερει η τιμη ειναι ξεφτιλα, δεν το συζηταμε...

 

Φιλε wargasm τσεκαρε τον κι εσυ αν δεν τον γνωριζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου