Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμός μουσικων συγκροτηματων στα Goody's: Καλό ή κακό;


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ήθελα να ξέρω, πως προεξοφλείς τις διαθέσεις της Googys

 

Σωστή παρατήρηση. Δεν τις προεξοφλώ, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δε μιλούμε για χορηγεία, μιλούμε για διαφημιστική ενέργεια, κατά τη γνώμη μου.

 

Όλα αυτά που αναφέρεις κρίνονται από το χρόνο (και ίσως) από το αποτέλεσμα. ΠαράδειγμαΤο ζεύγος Αγγελοπούλου χορήγησε το Μέγαρο, αλλά την έκανε με πλάγια πηδηματάκια...

 

Ναι, παρατηρήθηκε και καταγράφηκε η συγκεκριμένη διαδρομή. Δε νομίζω όμως ότι τα συγκεκριμένα πρόσωπα ανήκουν σε (οποιονδήποτε) μέσο όρο και ότι μπορούν να χρησιμεύσουν σαν παράδειγμα στη συζήτησή μας.

 

Εάν η Goodys την κάνει του χρόνου, μπορεί να έχεις και δίκιο...εάν το κάνει θεσμό όμως?

 

Όπως είπα, θεωρώ ότι είναι μία διαφημιστική ενέργεια. Η μόνη περίπτωση να το κάνει θεσμό είναι να μην έχουν στο μεταξύ προκύψει νέες/καλύτερες διαφημιστικές ιδέες.

 

Μιλάς για ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ (πιθανόν ιδανικούς) χορηγούς παγκοσμίως...

 

Όπως ξέρεις προέρχομαι από το χώρο της φωτογραφίας. Στη βιβλιοθήκη μου έχω πολλά βιβλία με τη διακριτική υπογραφή της Kodak ή της Ilford οι οποίες ενίσχυσαν τις εκδοτικές αυτές προσπάθειες δίχως να τις καπελώσουν. Επίσης, έχω παρακολουθήσει εκθέσεις φωτογραφίας και ζωγραφικής όπου η παρουσία του χορηγού ήταν όπως αρμόζει διακριτική. Στη μουσική, ισχύει ότι τα παραδείγματα είναι λιγότερα... αλλά (θα σου αρέσει αυτό) άκου το κανάλι του Pat Metheny στο iTunes όπου ο χορηγός έχει ένα σεμνό υπενθυμιστικό μήνυμα κάθε λίγα λεπτά: δεν ουρλιάζει τη παρουσία του, ούτε ανάγκασε τον Μεθηνη να φωτογραφηθεί δίπλα στο προϊόν. Άρα, ακόμη γίνονται σωστά πράγματα.

 

Τότε λογικά δεν σε πειράζει να υπογράφει φανέλες η εθνική ομάδα στις εκδηλώσεις της Eurobank ή να δημιουργούνται ειδικά διαφημιστικά σπότς...όπως και γίνεται!

 

Καθόλου δε με πειράζει διότι το τι κάνουν σε αυτές τις εκδηλώσεις δεν σχετίζεται με τις συμπεριφορές τους στον αγωνιστικό χώρο. Θα με πείραζε παααααρα πολύ όμως να σταμάταγαν κάθε τόσο το παιγχνίδι για να λένε "Ζήτω η Eurobank".

 

Πιθανόν λοιπόν, εάν δεν γίνονται τόσες πολλές χορηγίες, να είναι χρήσιμες και οι διαφημιστικές ενέργειες...προκειμένου να μην κουνάει φύλλο...

 

Εντάξει, αυτό είναι όντως ένα επιχείρημα.

 

εκτός πάλι εάν θεωρείς ότι οι περισσότερες χορηγίες, είναι αξιοκρατικές!

 

Οι χορηγίες είναι εκ' φύσεως αξιοκρατικές. Όσο είναι ανθρωπίνως δυνατόν. Και οι διαφημιστικές ενέργειες, αξιοκρατικές είναι, αλλά υπολείπονται στο ότι μιλούμε για... άλλες αξίες. Όπως βλέπεις, δεν επικρίνω, απλά εξηγώ περί τίνος πρόκειται (όχι σε 'σένα, βέβαια).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως βλέπεις, δεν επικρίνω, απλά εξηγώ περί τίνος πρόκειται (όχι σε 'σένα, βέβαια).

Mα το ξέρω, άλλωστε μπήκα στη κουβέντα για να βγεί και το "αληθινό" πρόσωπο της ενέργειας...Προφανώς συμφωνούμε

Πιθανόν λοιπόν, εάν δεν γίνονται τόσες πολλές χορηγίες, να είναι χρήσιμες και οι διαφημιστικές ενέργειες...προκειμένου να μην κουνάει φύλλο...

Εντάξει, αυτό είναι όντως ένα επιχείρημα.

Άρα...Marathon-Blue (που ξεκίνησε τη γκρίνια)=1-0 ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση στο ερώτημα της επικεφαλίδας, δεν μπορεί παρά να είναι θετική.

Δίνει έστω και πρόσκαιρα, καταρχήν βήμα, κατά δεύτερον αφορμή και κίνητρο και κατά τρίτον ελπίδα και όνειρο, στα νέα παιδιά, να προβάλουν, να προσπαθήσουν περισσότερο, να ονειρευτούν, να πράξουν.

Χίλιες φορές καλύτερα από τα διάφορα τηλεριάλιτι γκαλά, παρέλασης χιλιάδων ασχετοψωνιοσουργελοπλανημενοακουσμενογουοναμπισταρπασηθυσία, αχταρμά και χωνευτήρι ταυτόχρονα, ταλαντούχων και ατάλαντων, σοβαρών και ασόβαρων, διαφημιστικού χρόνου και μαϊμούδων. Και είναι καλύτερες τέτοιες εκδηλώσεις, γιατί τα δεύτερα (τα τηλεοπτικά), εκτός του καταφανούς στόχου της αγοράς χρόνου διαφήμισης στον αέρα του καναλιού τους, κατεβάζουν και το πνευματικό επίπεδο των τηλεθεατών, με όσα στο μοντάζ επιλέγουν να προβάλλουν τελικά. Και βέβαια με απτά παραδείγματα της εκμετάλλευσης που ακολουθεί και του στυψίματος στην κυριολεξία των εκθεμάτων τους, μέχρι την τελευταία σταγόνα cent που αυτά μπορούν να τους προσφέρουν. Δεν χρειάζεται να αναφέρω ονόματα νομίζω.

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και πολλά χρόνια τα Goodys είναι συνεργάτης με το MAD. Άρα μία συνέχεια έχει να επιδείξει. Το αν θα επιδείξει και συνέπεια ως προς τον διαγωνισμό είναι άλλο θέμα. Στην χειρότερη των περιπτώσεων, το θέμα είναι να κάνει κάποιος κάτι. Κατά πάσα πιθανότητα, θα μαζευτούν ένα τσούρμο πιτσιρίκια που θα περάσουν καλά, καλύτερα από 10 ώρες στο facebook. Κάποιες μπάντες θα είναι άχρηστες, κάποιες όμως πρωτότυπες και εντυπωσιακές. Το αν τα όνειρα τους είναι να μην πάνε φαντάροι (wtf?) ή να τους χαμογελάσει η Ντέπυ... μάλλον έχουν περάσει πολλά χρόνια απ'αυτές τις ηλικίες για κάποιους. Περισσότερα και από τα ημερολογιακά χρόνια.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες. Πάντα σεβαστές, ειδικά αν συνοδεύονται με διατύπωση που σέβεται την ελευθερία του μέσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Duke_Kritsongton

 

και 1500 δεν είναι άσχημα!

 

Εννοειται και γι αυτο μπηκαμε αρχικα.Στο πρωτο ποστ αναφερω οτι μας απεκλεισαν λογω ηλικιας του drummer.Παιζουμε για να μας δει ο ιδιοκτητης ενος liveαδικου που ειναι κριτης στο διαγωνισμο.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι. Ολοι δεν προσπαθούν να πουλήσουν κάτι τελικά;

Τι κάνει τα Goody's τόσο υστερόβουλα και διαφορετικά σε σχέση με άλλα μαγαζάκια;

Ισως η ένταση της μουσικής. Εντάξη, θα χαμηλώσουν λίγο.

 

Και ας μην είμαστε τόσο βιαστικοί να κρίνουμε κάθε πιτσιρικά που είναι έτοιμος να εκτεθεί όποια κι αν είναι τα κινητρά του. Ακόμα και αν απλά ψάχνει για γκόμενες.

Θα είναι σαν εκείνη την διαφήμιση των Goody's, τη θυμάστε; Μπαίνει ένας πιτσιρικάς σε ένα Goody's και εκεί μετά από πολλά σύντομα και χαρωπά πλάνα γνωρίζει και την ωραία κορασίδα ενώ παίζει ένα βλακώδες τραγουδάκι. Βέβαια το σεξουαλικό του πράγματος πρέπει πάντα μόνο να υπονοείται.

 

Από εκεί και ύστερα αναρίθμητα συγγενικά happening έχουν κατά καιρούς εκτελεστεί σε διάφορες αλυσίδες. ( πραγματικά ατυχής ονομασία φαστ-φουντάδικων )

Θα πρότεινα στον διευθυντή ένα πραγματάκι μόνο.

Ολα τα συγκροτήματα θα αρχίζουν με ένα τραγουδάκι αφιερωμένο στο μπεργκερ τιτλοφορούμενου  " Το αιώνιο μπιφτέκι "

και θα τελειώνουν με ένα τραγουδάκι αφιερωμένο στην coca με τίτλο " Ωδή στην πολυεθνική " .

Ανάμεσα μπορούν να παίζουν και Σαββόπουλο.

 

 

 

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να πω οτι λυπαμαι που ανοιξα το ποστ και δημιουργηθηκαν καποιες διαμαχες.

Εχω κανει αρκετα live απλα σκεφτηκα αυτη τη φορα να το αναρτησω εδω που ειμαι καιρο μελος, και εκτιμαω και τους ανθρωπους εδω περα.Δεν επρεπε να το αναρτησω, η αληθεια ειναι οτι φανταζομουν οτι κανεις δεν θα ρθει απο δω, και δημιουργησα μονο κοντρες.Σημερα παιζουμε και θα το εκτιμουσα αν σταματουσατε να γραφετε με αυτο το επιθετικο υφος τουλαχιστον.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τον Τρόλει ............και συγνώμη απ'τους υπόλοιπους για το off topic.

Καμιά διάθεση να νουθετήσω κανέναν .Απλά όπως εσύ θίγεσαι από τη βλακεία ή την αλαζονεία,ή τέλος πάντων ότι εσύ πιστεύεις ότι σε προσβάλει ,εγώ θίγομαι από την αγένεια

Ξέρεις τι λες -συνήθως. Το θέμα είναι να το διατυπώνεις ευγενικά και καλοπροαίρετα ,όπως έκανες στη συνέχεια του θέματος αναλύοντας τη θέση σου .

Αντίθετα εγώ ,δε πήρα θέση γιατί η άποψή μου είναι καθαρά ΄΄αισθητικής φύσεως΄΄ -φαστ φουντ- ,οπότε δεν συνέτρεχε λόγος να την αναφέρω καν.

Επ ευκαιρίας θυμήκα  την εποχή της Μελίνας και κάτι συναυλίες του Σιδηρόπουλου για το υπουργείο νέας γενιάς και το κράξιμο που είχε φάει από κάποιους . Για όσους θυμούνται τη περίοδο ,ήταν η εποχή Ακουδέα με τα ΜΑΤ καθημερινά στα Εξάρχεια να κάνουν ασκήσεις .........

Τι να πω ,είναι αισθητικής απόψεως το πρόβλημα που έχω για μια συναυλία στα γκούντις ,όπως επίσης πολιτικής φύσεως ήταν τότε το θέμα του Σιδηρόπουλου ,γι αυτό το λόγο οι απόψεις μου περί του θέματος είναι αχρείαστες και σαν να μην έγιναν .

Όφειλα όμως μια δημόσια εξήγηση στο Τρόλει .

Ευχαριστώ και συγνώμη για την αναστάτωση ,απ όλους .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου