Προς το περιεχόμενο

KORG M1,το νιώθεις,το αισθάνεσαι...είναι ο τύπος σου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή το πιό πάνω κλαβιέ είναι της Fatar;

To keybed to οποιο εμφανιζεται στην φωτογραφια ονομαζεται  Yamaha LC35310.

H πατεντα με τα λαμακια στα πληκτρα ειναι κατοχυρωμενη απο την fatar.

Πιστευω λοιπον  οτι το keybed, αν και  γραφει Yamaha "LC35310" πανω στο PCB,  εχει κατασκευαστει απο την Fatar.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Πριν σου απαντήσω ή κάνω κάποια χαζή ερώτηση, θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς λέγοντας "keybed".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν σου απαντήσω ή κάνω κάποια χαζή ερώτηση, θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς λέγοντας "keybed".

Σαν keybed εννοουσα την πλακετα (PCB) που βρισκεται κατω απο τα πληκτρα και ειναι υπευθυνη για το κλεισιμο των επαφων οταν ενα πληκτρο πατιεται.

Oλοκληρη η κατασκευη του κλαβιε ονομαζεται  FS-61.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σαν keybed εννοουσα την πλακετα (PCB) που βρισκεται κατω απο τα πληκτρα και ειναι υπευθυνη για το κλεισιμο των επαφων οταν ενα πληκτρο πατιεται.

Oλοκληρη η κατασκευη του κλαβιε ονομαζεται  FS-61.

ο.κ. Κατάλαβα.

Οπότε, όπως λες, η αναφορά σου δεν ήταν σε όλο το κλαβιέ αλλά σε ένα μέρος του κλαβιέ. Με άλλα λόγια μιλάς γιά ένα μέρος - εξάρτημα του κλαβιέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To keybed to οποιο εμφανιζεται στην φωτογραφια ονομαζεται  Yamaha LC35310.

keybed= μόνο η πλακέτα και όχι όλο το πληκτρολόγιο σαν ολοκληρωμένη μονάδα.

Οπότε έως εδώ, δηλαδή μόνο η πλακέτα, είναι Yamaha.

 

H πατεντα με τα λαμακια στα πληκτρα ειναι κατοχυρωμενη απο την fatar.

Είσαι σίγουρος γι'αυτό; Πως είσαι σίγουρος ότι είναι της Fatar;

 

Πιστευω λοιπον  οτι το keybed, αν και  γραφει Yamaha "LC35310" πανω στο PCB,  εχει κατασκευαστει απο την Fatar.

Πολύ σωστά χρησιμοποίησες την λέξη "πιστέυω". Προσωπικά το βλέπω λιγάκι χλωμό.

 


Edit:

Εγώ προσωπικά, σαν μουσικός, δεν μπορώ να κρίνω ένα κλαβιέ εάν είναι καλό ή όχι από το "keybed" ή αν θες μόνο από το keybed. Εάν κρίνω το keybed ή όπως αλλιώς θες πες το, θα το κρίνω γιατί είμαι και τεχνικός.

Το κλαβιέ (toucher) το κρίνω από το μηχανικό του μέρος (συνολικά), αφού αυτό είναι που θα μου κάνει την διαφορά στο toucher. Δηλαδή την αίσθηση στο πάτημα και την επαναφορά. Σε συνδιασμό πάντα με τον ήχο που χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος γι'αυτό; Πως είσαι σίγουρος ότι είναι της Fatar;

Οταν δουλευα σε γνωστη αντιπροσωπια επαγγελματικου ηχου, ειχα προσβαση σε εγγραφα της fatar οπου αναφεροντουσαν ολες οι πατεντες οι οποιες ειναι κατοχυρωμενες απο την fatar.

Μια απο αυτες ηταν η πατεντα με τα λαμακια. Δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος εφοσον δεν εργαζομαι στην fatar, αλλα ο συνδιασμος αυτων που διαβασα με αυτο που αναφερεται στο link που παρεθεσα με κανει να το πιστευω.

Αν εχεις αποδειξεις για το αντιθετο, θα σε παρακαλουσα να τις παραθεσεις.

Edit:

Εγώ προσωπικά, σαν μουσικός, δεν μπορώ να κρίνω ένα κλαβιέ εάν είναι καλό ή όχι από το "keybed" ή αν θες μόνο από το keybed. Εάν κρίνω το keybed ή όπως αλλιώς θες πες το, θα το κρίνω γιατί είμαι και τεχνικός.

Το κλαβιέ (toucher) το κρίνω από το μηχανικό του μέρος (συνολικά), αφού αυτό είναι που θα μου κάνει την διαφορά στο toucher. Δηλαδή την αίσθηση στο πάτημα και την επαναφορά. Σε συνδιασμό πάντα με τον ήχο που χρησιμοποιώ.

Αν διαβασεις το πρωτο ποστ μου, θα δεις οτι εγω δεν μιλησα για ιδια αισθηση παιξιματος του κλαβιε αλλα για τον ιδιο τυπο πληκτρων.

Για μενα μια κατασκευη κλαβιε ειναι ιδια με μια αλλη , οταν εχει τα ιδια πληκτρα με τις ιδιες προδιαγραφες (διαστασεις/βαρος)  και τον ιδιο μηχανισμο επαναφορας. Η αισθηση του καθενος ειναι υποκειμενικη, ακομα και σε 2 ολοιδια πληκτρα η αισθηση μπορει να ειναι διαφορετικη γιατι εξαρταται απο την κατασταση των υλικων που απαρτιζουν την συνολικη κατασκευη.

 

Και μια ερωτηση επι του θεματος :

Εσυ ως τεχνικος σιγουρα θα μπορεις να βοηθησεις τον ερωτουντα, ποια πληκτρα  γνωριζεις οτι εχουν το ιδιο κλαβιε με το Μ1 ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη ξεχασα να απαντησω :

keybed= μόνο η πλακέτα και όχι όλο το πληκτρολόγιο σαν ολοκληρωμένη μονάδα.

Οπότε έως εδώ, δηλαδή μόνο η πλακέτα, είναι Yamaha.

Προφανως δεν εκφραστικα σωστα και παρερμηνευτηκε αυτο που ηθελα να πω.

Εγραψα:

Σαν keybed εννοουσα την πλακετα (PCB)...

θελωντας να εξηγησω οτι μιλαω για την πλακετα.

Αυτο που εννοουσα ηταν:

To pcb του keybed to οποιο εμφανιζεται στην φωτογραφια ονομαζεται  Yamaha LC35310.

Σαν Keybed εννοω ολοκληρη την κατασκευη του κλαβιε, το FS-61.

Αvεφερα την λεξη keybed γιατι ετσι αναφερεται στο λινκ που παραθεσα προηγουμενως :

http://www.bustedgear.com/repair_Yamaha_Korg_keyboard.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έστειλα ένα email στον κύριο του οποίου τη σελίδα μας διέθεσε ο jack2. Ο άνθρωπος απάντησε και σας παραθέτω τόσο το email όσο και την απάντησή του:

 

Το email:

 

Hello

 

A couple of friends and me were debating (in a Greek forum :) ), on

the content of this page :

http://www.bustedgear.com/repair_Yamaha_Korg_keyboard.html

 

According to my personal memories, some of these synthesizers actually

had a very different keyboard feel and touch, namely DX7 / SY-77 / WS

/ M1, yet your page s hinting that in fact it was the exact same

keybοard? Did we understand correctly, or is something else implied?

 

Please be kind enough to clarify.

Thank you in advance for your time.

 

Kind Regards

 

Panos

 

 

 

Η απάντηση:

 

Panos,

 

I defer to you on the feel and touch issues since I'm not really a player.  Depending on the synth, this keyboard assembly sports different felt strips, bumpers, keyspring guides, etc, which could affect the feel and touch.  It's also possible that some models used weighted plastic keys but I'm not sure.  They do that by pouring lead into the hollow under where your finger presses the key.

 

The point of the story is that key removal, installation and key contact maintenance are the same.

 

Thanks for your input and information, and good luck against the Macedonians! :)

 

Regards,

Rich

 

----

 

Όπως προκύπτει - και δεδομένου ότι το αρχικό ερώτημα τέθηκε από κάποιον που παίζει το Μ1, όχι κάποιον που ενδιαφέρεται απλά και μόνο για μία τεχνική αποτίμηση του keybed, τα όργανα που αναφέρθηκαν ΔΕΝ έχουν το ίδιο κλαβιέ, όπως άλλωστε θυμάμαι και εγώ, από όσα τουλάχιστον είχα την ευτυχία να κατέχω.

 

Ελπίζω ότι το θέμα λύθηκε/απαντήθηκε και περιμένω ένα δημόσιο "σόρυ" από εκείνον που με έμεμψε ότι απαντώ χωρίς να ξέρω.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παιδιά,από ότι συμπεραίνω μέχρι τώρα,αν θέλω να έχω πάνω από 2 πλήκτρα τα οποία να έχουν την αίσθηση του Μ1,θα πρέπει να έχω τουλάχιστον 2 Μ1 στην κατοχή μου επειδή δεν υπάρχουν άλλα μοντέλα έστω και σε καθαρά Midi-mother keyboards με αυτή την αίσθηση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου