Προς το περιεχόμενο

Ηχομονωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρωτ απ ολα συγγνωμη αν αυτο το θεμα δεν ειναι στη σωστη σελιδα αλλα πραγματικα δε ξερω..λοιπον θα ηθελα γνωμες και ιδεες.θα εχουμε εξωτερικα γυρισματα στη φυση και χρειαζομαστε οπςσδπιοτε γεννιτρια.μηπως εχετε να μου προτεινετε καποιο ¨κουτι¨η καποια αντιστοιχη κατασκευη για να μπει η γεννητρια μεσα ωστε να μην ακουγεται, οσο βεβαια αυτο μπορει να γινει;μια λυση ενος φιλου ειναι να παρω ενα adaptor-ακι για το αυτοκινητο και να βαλω τη καρτα ηχου πανω (M-Audio Ultra 8R) απο τα saturn.θα υπαρξει καποιο προβλημα;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτ απ ολα συγγνωμη αν αυτο το θεμα δεν ειναι στη σωστη σελιδα αλλα πραγματικα δε ξερω..λοιπον θα ηθελα γνωμες και ιδεες.θα εχουμε εξωτερικα γυρισματα στη φυση και χρειαζομαστε οπςσδπιοτε γεννιτρια.μηπως εχετε να μου προτεινετε καποιο ¨κουτι¨η καποια αντιστοιχη κατασκευη για να μπει η γεννητρια μεσα ωστε να μην ακουγεται, οσο βεβαια αυτο μπορει να γινει;μια λυση ενος φιλου ειναι να παρω ενα adaptor-ακι για το αυτοκινητο και να βαλω τη καρτα ηχου πανω (M-Audio Ultra 8R) απο τα saturn.θα υπαρξει καποιο προβλημα;

ευχαριστω

 

Θα μπορουσες να δωσεις λιγο περισσοτερες λεπτομερειες για το τι συσκευες θελεις να συνδεσεις?

 

1. Ο ανταπτορας του αυτοκινητου δεν μπρορει να δωσει πολλα αμπερ και ισως υπαρχει κινδυνος να κανεις ζημια και στις συσκευες και στο αυτοκινητο, αλλωστε και το αυτοκινητο θα κανει θορυβο αν εισαι κοντα.

 

2. Δες πισω απο τις συσκευες που θες να συνδεσεις, τι ασφαλειες εχουν (ποσα αμπερ). Αν τα προσθεσεις ολα θα βρεις το συνολικο ρευμα που θα χρειαστεις στην χειροτερη περιπτωση (Καλο ειναι να ανοιγεις μια μια τις συσκευες οταν ειναι συνδεδεμενες στη γεννητρια)

 

3. Πιθανοτατα μια μικρη φορητη γεννητρια να σου κανει. Μια ευκολη λυση ειναι τα την καλυψεις με δεματα πετροβαμβακα, οπως ειχαμε κανει σε αυτο το κομπρεσερ

οταν χτιζαμε το στουντιο. Με μια σωληνα θα δωσεις αερα στην εισαγωγη του φιλτρου αερος του κινητηρα και με μια αλλη θα ενωσεις την εξατμιση.

 

 

Σε καμια περιπτωση δεν αποτελει επαγγελματικη λυση, αλλα ειναι ενας ευκολος και αρκετα αποτελεσματικα τροπος να μειωσετε το θορυβο.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σκέφτεσαι γεννητριες ή άλλες τέτοιες ακριβές λύσεις. Πήγαινε σε ένα μαγαζί με είδη αυτοκινήτου και πάρε ένα inverter το οποίο είναι και αθόρυβο και αρκετά φθηνό. Αυτό τι κάνει, συνδέεται με την μπαταρία του αυτοκινήτου και στις έξοδους του που είναι κανονικές πρίζες σου δίνει 220V. Να ξέρεις οτι κάποια από αυτά τα συστήματα απαιτούν να αποσυνδέσεις την μπαταρία από τα καλώδια του αυτοκινήτου, ενώ άλλα δεν έχουν τέτοιο θέμα.

 

Αυτό που πρέπει να ψάξεις χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος είναι αν η μπαταρία του αυτοκινήτου που θα συνδέσεται είναι ή δεν είναι ξηρού τύπου γιατί έχει να κάνει με τη σταθερότητα παροχής από τη μπαταρία και τα ανάλογα φίλτρα που έχει το inverter.

 

!!! Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες χρήσεως, παίζεις με ισχυρά ρεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τα specs της κάρτας ήχου είναι αυτά:

http://www.m-audio.com/products/en_us/FastTrackUltra8R.html

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας ειλικρινά δε περίμενα αυτήν την ανταπόκριση..Με συγκινήσατε σκατόπαιδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!

 

Γράφω για να δώσω τέλος στην αγωνία σας και να αποτρέψω/συμβουλέψω τους επόμενους που θα αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα με μένα.Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πως πραγματοποιήθηκαν τα γυρίσματα με τον ακόλουθο τρόπο:

-στο πίσω μέρος της κάρτας αναγράφει 9V & 3.5A οπότε αμέσως αμέσως ήξερα για τι ψάχνω

-αφού έφαγα το τόπο να βρω ένα τέτοιο μαραφετάκι, τελικά κατέληξα κάπου όπου έχει πραγματικά τα πάντα.Είχα πάει και παλαιότερα αλλά το έιχα ξεχάσει.Είναι ένα μαγαζί στα Σεπόλια, στην αρχή της Αγ Μελετίου (Αυλώνος 10).Εκεί λοιπόν αγόρασα ένα inverter όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω το οποίο είχε τις εξείς "μαγκιές".Είχε επιλογή τάσης από 1.5 Volt έως 12! και επίσης είχε συνολικά 6 βύσματα που τα εφάρμοζες εσύ ανάλογα με τη συσκευή..

Το μόνο αρνητικό ήταν ότι τη 4η μέρα τα 'φτυσε.Σταμάτησε να δουλέυει.Βέβαια τα χε βγάλει τα λεφτά του (λιγότερα από 13€).τη τελευταία μέρα βολευτήκαμε με γεννήτρια τελικά με μια μπαλαντέζα μεγάλου μήκους.

Τώρα δε με ενδιαφέρει το γιατί σταμάτησε να λειτουργεί.Για να μη με ρωτήσετε όμως για το αμάξι ήταν ένα Land Rover 15ετίας 7θέσιο και η μπαταρία του δε ξέρω αν ήταν ξερού ή χλωρού τύπου :P

Σας ευχαριστώ κι ελπίζω να βοηθήσω κι εγώ κάποιον στο μέλλον με το θέμα μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου