Προς το περιεχόμενο

Λυχνιες για BUGERA 333


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα.Ειμαι κατοχος ενος BUGERA 333 και θελω να αλλαξω τις τελικες του λυχνιες. Αυτη τη στιγμη φοραει τις εργοστασιακες 6l6.  Σκεφτομαι για TAD 6L6WGC-STR .   Ποια η διαφορα τους απο τις απλες TAD 6l6 GC ; Εκτος απο TAD εχετε να προτεινετε κατι αλλο που εχετε δοκιμασει ;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου

Παιζω metal κυριως hi gain πραγματα και ο 333xl που εχω με εχει καλυψει απολυτα.

Ο δικος μου παντως φοραει τις μαμα κινεζικες bugera el34.

 

Υστερα απο ψαξιμο εχω καταληξει σε TAD high grade για v1  και τις απλες tad για v2 v3 v4 (Για την προενισχυση)

Οσο για τις τελικες εχω καταληξει σε 5881 παλι TAD

http://www.thomann.de/gr/tad_rt314roehre5881_wxt_r.htm

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Βασιλη ευχαριστω για την απαντηση. Να συμπληρωσω οτι μουσικα κινουμαι στο χωρο του classic rock ( ZZ Top  Purple ) εως hard rock (Scorpions Whitesnake )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι οι 6l6 εχουν πιο μοντερνο ηχο, ισως οι el34 να ειναι καλυτερη επιλογη για τα γουστα σου.

Παντως κανε εκτεινη αναζητηση στο δικτυο, οι τελικες ειναι μεγαλο ζητημα και διαφερουν απο μαρκα σε μαρκα, απο μοντελο σε μοντελο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη ορισμενοι που διαβαζουν το συγκεκριμενο thread ισως μπερδευτουν, να υπενθυμισουμε οτι οι λυχνιες 6L6 και EL34 κανονικα δεν ειναι interchangeable - απαιτειται επεμβαση, ισως εκτενης, στο εσωτερικο του ενισχυτη.

Ο συγκεκριμενος ενισχυτης (Bugera 333XL) ειναι απο τους λιγους ενισχυτες που επιτρεπουν την αλλαγη μεταξυ 6L6 και EL34 χωρις μετατροπη.

 

 

 

Επι του θεματος τωρα, οπως ειπε και ο Vassilis, προτου ξαναδοκιμασεις 6L6 μηπως να δοκιμασεις και EL34, εστω ενα φτηνο set? Δεν το θεωρω καθολου κακη ιδεα, παιζει να κατσουν αρκετα καλα για αυτα που παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον λεω να μην αλλαξω τυπο μιας και οι 6l6 μου αρεσουν.Το θεμα ειναι να βαλω κατι καλυτερο ποιοτικα απο τις στοκ σε αυτον τον τυπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ποιος ο λογος να χαλασης τον χαρακτηρα του ενισχυτη σου?

Ποσο καιρο εχει τις λαμπες και θελουν αλλαγη?

Αν θελεις να πειραματιστης με ηχους παρε ενα πολυεφφε  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ποιος ο λογος να χαλασης τον χαρακτηρα του ενισχυτη σου?

Ποσο καιρο εχει τις λαμπες και θελουν αλλαγη?

 

Οι λυχνιες bugera θελουν αλλαγη χωρις καν να παιξουν

 

Σωστος ο φιλος odis13, δεν ειναι ολοι οι ενισχυτες interchangeable στις λυχνιες τους, ξεχασα να το αναφερω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι TAD 6L6WGC οι λεγομενες ,κοντο μπουκαλι, εχουν μια πιο vintage χροια απο τις αλλες. πραγματικα ειναι πολυ ωραιες λαμπες . ΤΑΔ οι 6λ6 μεγαλο μπουκαλι εχουν πιο πολλα μπασα και τα πριμα τους τσιμπανε λιγο, εξαρταται τι θες να παιξεις. (τις εχει ο Κουρμπης)

ισως για τον BUgera να ταιριαζουν και οι Tung Sol EL34B. και αυτες ειναι πολυ ωραιαες με βινταζ χροια και στα καθαρα θυμιζουν 6λ6 !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου