Προς το περιεχόμενο

Roy Buchanan P.B.S. Special 1971


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Για μένα ο Roy ήταν η πρώτη Telecaster που άκουσα να παίζεται και να ξεχωρίζει από τις άλλες κιθάρες για τον χαρακτήρα της. Η πρώτη φορά που είπα: "αμάν... τι ήχος είναι αυτός;" Μεγάλη επιρροή!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτο ειναι το αδικο! οτι ειναι πιο πολυ γνωστος σε ατομα που ακουνε αυτο το ειδος η σε μουσικους.

για μενα αξιζει πολυ μεγαλυτερη αναγνωριση!

 

αν το θέτεις έτσι ,κατά την γνώμη μου αυτό είναι ''υγιείς '' αδικία  ...αλλά είναι άλλη μεγάλη συζήτηση η οποία εντέλει  μπορεί να κατάληξη  σε αυτό:

Η ουρά που έχει ο καθένας μας στο μυαλό του για τα άτομα που δεν έτυχαν (αδίκως κατά την άποψή του) μεγάλης αναγνώρισης, είναι μεγάλη.

 

αν και σπάνιο τέτοιες συζητήσεις να καταλήγουν κάπου  ;)

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουρά που έχει ο καθένας μας στο μυαλό του για τα άτομα που δεν έτυχαν (αδίκως κατά την άποψή του) μεγάλης αναγνώρισης, είναι μεγάλη. Πολλοί βάζουν και τους εαυτούς τους στη λίστα.

Σοφη κουβεντα φιλτατε Κωστα(αν και ειμαι λιγο offtopic).Ξερω αρκετους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά. Μην ανησυχείς. Η ουρά που έχει ο καθένας μας στο μυαλό του για τα άτομα που δεν έτυχαν (αδίκως κατά την άποψή του) μεγάλης αναγνώρισης, είναι μεγάλη. Πολλοί βάζουν και τους εαυτούς τους στη λίστα.

ΝΑ πω κιόλας ότι θεωρώ μεγάλο στο είδος του τον Buchanan για πολλούς λόγους.

Αλλά δεν είναι από τους αγαπημένους μου.  :-\

 

+1000

 

οπως και ο Danny Gatton,o Brent Mason,o Redd Volkaert & καμμια....δεκαρια χιλιαδες ακομα... ;D...βιρτουοζοι της κιθαρας ειναι απλα ΑΔΥΝΑΤΟΝ λογω του ειδους (κυριως instrumentals) & του υφους της μουσικης (κυριως παραδοσιακη αμερικανικη μουσικη μεταξυ country-jazz & blues) να γινουν super stars .... ;)

 

ειδικα παντως ο Roy στις ΗΠΑ ειναι πασιγνωστος ακομα και εξω απο τους "μουσικους" κυκλους....στην Ευρωπη που αυτα τα ειδη ουδεμια σχεση εχουν με την κουλτουρα του μεσου Ευρωπαιου φυσικα και δεν τον ξερει κανεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι η μουσικη βιομηχανια δεν ενδιαφερεται και...ιδιαιτερα για τα...τετοια σου.... ;D....αλλα ουτε και για τα δικα μου... ;D...(αν ενδιαφερονταν τοτε ο Nick Cave θα ηταν στη θεση της Madonna & ο Mark Ribbot & o Tom Waits θα επαιζαν 6 βραδιες sold out στο Wembley.... ;D)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αλλά δεν είναι από τους αγαπημένους μου.  :-\

 

...μμμμ...εσύ δεν είσαι που ασχολείσαι με κείνο το άλλο με τις λειψές χορδές;  ;D

 

 

οπως και ο Danny Gatton,o Brent Mason,o Redd Volkaert & καμμια....δεκαρια χιλιαδες ακομα... ;D...βιρτουοζοι της κιθαρας ειναι απλα ΑΔΥΝΑΤΟΝ λογω του ειδους (κυριως instrumentals) & του υφους της μουσικης (κυριως παραδοσιακη αμερικανικη μουσικη μεταξυ country-jazz & blues) να γινουν super stars .... ;)

 

 

Λίγο ή πολύ, έτσι είναι νομίζω. Ίσως ο μοναδικός κιθαρίστας που κατάφερε να γίνει σουπερ σταρ με την ολοκληρωτική έννοια της έκφρασης στην Αμερική υπήρξε ο Chet Atkins - η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα;...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο ή πολύ, έτσι είναι νομίζω. Ίσως ο μοναδικός κιθαρίστας που κατάφερε να γίνει σουπερ σταρ με την ολοκληρωτική έννοια της έκφρασης στην Αμερική υπήρξε ο Chet Atkins - η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα;...

 

ηταν ΑΛΛΑ χρονια τοτενες αρχηγε... ;D...ο Chet Atkins επαιζε MAINSTREAM μουσικη κομμενη και ραμμενη για την ανερχομενη αστικη ταξη του Αμερικανικου ονειρου....μη ξεχνας οτι ουσιαστικα ηταν ο εφευρετης της smooth country music & ηταν και...προεδρος της RCA.... :)

 

η θεια μου στο Αμερικα μου ελεγε οτι δεν υπηρχε...πρωϊναδικο για πρωϊναδικο που να μην επαιζε ο Chet στα 50s... ;D...ηταν super clean cut & πολυ τηλεοπτικος και αρα ταιριαζε γαντι με τις απαιτησεις της εποχης....

 

 

αυτο βεβαια δεν αφαιρει τιποτα απο την αξια του.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου