Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Neck για (Μεξικάνικη) Stratocaster...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και απο εμένα!

Είμαι καινούριο μέλος στο forum και δηλώνω εντυπωσιασμένος!!

Γι'αυτό και θα ήθελα να σας κάνω μία (απο τις αρκετές που θα ακολουθήσουν στο μέλλον) ερώτηση! Έχω μια μεξικάνα Strat (εδώ και 12 χρόνια) την οποία δεν χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα τα τελευταία 8-9 χρόνια (πήρα στο μεταξύ αρκετές άλλες κιθάρες)...Βασικά την ψιλοχρησιμοποιούσε ο αδερφός μου..Τώρα πρόσφατα που είπα να την ανακαινίσω, ανακάλυψα ότι η κεφαλή του Truss Rod έχει καταστραφεί, και απ'οτι ρώτησα και σε πολύ γνωστό μαγαζί που τις πουλάει στην Αθήνα, μάλλον για αλλαγή neck πάμε, αφού δεν έχει εκείνο το bullet που αλλάζει...

Στό θέμα μας...Επειδή σκέφτομαι κάποια στιγμή (στο εγγύς μέλλον) να το αλλάξω,τι να βάλω??Είμαι ανάμεσα στο να κινηθώ σε κάτι Fender εδώ απο Ελλάδα και σε μπράτσα απο πχ Rockinger.. Τα τελευταία αξίζουν??Σκεφτόμουν και Warmoth, αλλα δεν θέλω να μπλέξω με τελωνεία κτλ... Ευχαριστώ πολύ::::

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ebay το ξέρεις? Καλώς ήρθες..

 

Ναι, αλλα γενικά προτιμώ να αγοράζω απο καταστήματα στο ιντερνετ παρά απο Ebay.. Βέβαια για όλα υπάρχει η πρώτη φορά!! ;D

 

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα το Ebay EINAI καταστήματα στο Internet. Kαι πολλά Ιντερνετικά καταστήματα έχουν και Ebay παράρτημα...στο λέω για περισσότερες επιλογές.

Nα ένα που δεν παίζει ;D

http://stores.ebay.com/thestratosphere/pages/fender-stratocaster-parts

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσέκαρα, έχει τα πάντα ;D ;D

Απλά φοβάμαι τα τελωνεία σε αποστολές απο Αμερική, είναι και λίγο κουκουρούκου οι Τελωνειακοί...Πάντως και τώρα με το δολλάριο τόσο χαμηλά, λέει..!!!

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσέκαρα, έχει τα πάντα ;D ;D

Απλά φοβάμαι τα τελωνεία σε αποστολές απο Αμερική, είναι και λίγο κουκουρούκου οι Τελωνειακοί...

Mέχρι τώρα δεν υπάρχουν τελωνεία με αποστολές USPS. Από την άλλη και να υπάρχουν...

Πάντως και τώρα με το δολλάριο τόσο χαμηλά, λέει..!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mέχρι τώρα δεν υπάρχουν τελωνεία με αποστολές USPS. Από την άλλη και να υπάρχουν...

 

Αυτό ισχύει μόνο για χαμηλού κόστους παραγγελίες, στις οποίες ενδέχεται να συγκαταλέγεται και η δική σου, σε κάθε περίπτωση τσέκαρε το άρθρο για τον εκτελωνισμό, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. Πάντως απο ένα κόστος και μετά (όπως σήμερα διαπίστωσα), πληρώνεις κανονικότατα τελωνείο με την USPS.

 

Θα πρότεινα να αναφέρεις το ακριβές μοντέλο της strat σου, έτσι ωστε να μπορούν οι ειδικοί να σου προτείνουν αντίστοιχα με σιγουριά ένα που να σου κάνει. Έχε υπόψη σου ότι ένα replacement neck μπορεί να σου στοιχίσει έως και 150 ευρώ, με μηδενική επίπτωση στην αξία μεταπώλησης (δεν θα την ανεβάσει), οπότε σε μια φτηνή κιθάρα ίσως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς: υπάρχουν εξαιρετικές καινούργιες πλέον σε πολύ καλές τιμές, fender και όχι μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει μόνο για χαμηλού κόστους παραγγελίες, στις οποίες ενδέχεται να συγκαταλέγεται και η δική σου,

Έτσι όπως τα λές πρέπει να είναι πιά...στα τελευταία 320 $ πάντως πλήρωσα 3 ευρώ.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα καλο ειναι να γνωριζεις οτι τα περισσοτερα replacement necks (με εξαιρεση ισως τα Rockinger) δεν ειναι.....βιδωνω και φευγω ,χρειαζονται fret dress,nut κτλ...,αν παρεις Fender ειναι ετοιμο για δραση (φυσικα η Fender δεν πουλαει replacement parts αυτα που βρισκεις στο ebay ειναι απο "διαλυμενες" κιθαρες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πρόσφατα που είπα να την ανακαινίσω, ανακάλυψα ότι η κεφαλή του Truss Rod έχει καταστραφεί, και απ'οτι ρώτησα και σε πολύ γνωστό μαγαζί που τις πουλάει στην Αθήνα, μάλλον για αλλαγή neck πάμε, αφού δεν έχει εκείνο το bullet που αλλάζει...

 

Πριν κάνεις ο,τιδήποτε, και εκτός από το "γνωστό μαγαζί", μήπως πρέπει να ρωτήσεις και κάποιον σοβαρό τεχνικό? Λέω εγώ τώρα...

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου