Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστες και λοιποί. αφιερώστε 4 λεπτάκια :)


djven_om

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. OXI

2. OXI

3. OXI , Βασικό.

4. Μακαρόνια με κιμά!

 

Γιατι οχι μακαρονια με κιμα σερβιρισμενα απο την μονικα? Και να σου πει παρε παληκαρι μου και μια κρυα μπυριτσα.

Ή γιατι οχι αν θελεις κατι πιο περιπετειωδες, τη μακαροναδα σερβιρισμενη πανω στη μονικα μπελουτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1ον. Σας αρέσει το πάντρεμα κιθάρας με την House μουσική?

 

Έτσι ΟΧΙ

 

2ον. Το συγκεκριμένο κομμάτι σας βγάζει "κάτι"?

 

ΟΧΙ

 

3ον. Η κιθάρα που ακούγεται στα συγκεκριμένα λεπτά είναι δύσκολο να παιχτεί? Τι επίπεδο πρέπει να έχει κάποιος ώστε να παίξει κάτι τέτοιο χωρίς λαθάκια?

 

Είναι κακή κιθάρα με κακό ήχο. Αν και νομίζω ότι δεν είναι καν κιθάρα αλλά κάποιο συνθο-πλαγκιν.

 

4ον. Γράψτε οτιδήποτε επιθυμείτε  ;)

 

Το κομμάτι αυτό συνιστά αντιδραστικό έργο που παρεμβαίνει στην κοινωνική συνείδηση. Διαχειρίζεται ιδέες και συνταγές παρωχημένες, με «πιασάρικη» περιθωριακή θεματολογία, μπόλικο φορμαλιστικό καρύκευμα βίας, γυμνού και πορνό, καθώς και στείρα παρελθοντική νοσταλγία με Γούναρη και Jean Vallin. Οταν έρχεται η ώρα της κάθαρσης, ακόμη κι αυτή η εξέγερση είναι κομμένη και ραμμένη στις μυθολογίες της υποταγής.

 

Το κομμάτι αυτό είναι ιδεολογικά μεταβατικό, γι' αυτό είναι και δειλό! Το λανσάρουν για να «τσιμπήσουμε»... Συνιστά τον πρόδρομο μιας πιο ωμά αντικομμουνιστικής τέχνης, στα πλαίσια της εκστρατείας της ΕΕ που στόχο έχει το χτύπημα της ελεύθερης διακίνησης ιδεών και της ταξικής πάλης, ιδιαίτερα σήμερα, που η κυρίαρχη τάξη επιδιώκει με πολλούς τρόπους και τους μηχανισμούς που διαθέτει, να ξαναγράψει την ιστορία και να συκοφαντήσει την περίοδο της σοσιαλιστικής οικοδόμησης, την οποία χαρακτηρίζει «ολοκληρωτισμό». Ετοιμάζει μάλιστα και σχετική νομοθετική παρέμβαση γι' αυτό!

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι αυτό συνιστά αντιδραστικό έργο που παρεμβαίνει στην κοινωνική συνείδηση. Διαχειρίζεται ιδέες και συνταγές παρωχημένες, με «πιασάρικη» περιθωριακή θεματολογία, μπόλικο φορμαλιστικό καρύκευμα βίας, γυμνού και πορνό, καθώς και στείρα παρελθοντική νοσταλγία με Γούναρη και Jean Vallin. Οταν έρχεται η ώρα της κάθαρσης, ακόμη κι αυτή η εξέγερση είναι κομμένη και ραμμένη στις μυθολογίες της υποταγής.

Το κομμάτι αυτό είναι ιδεολογικά μεταβατικό, γι' αυτό είναι και δειλό! Το λανσάρουν για να «τσιμπήσουμε»... Συνιστά τον πρόδρομο μιας πιο ωμά αντικομμουνιστικής τέχνης, στα πλαίσια της εκστρατείας της ΕΕ που στόχο έχει το χτύπημα της ελεύθερης διακίνησης ιδεών και της ταξικής πάλης, ιδιαίτερα σήμερα, που η κυρίαρχη τάξη επιδιώκει με πολλούς τρόπους και τους μηχανισμούς που διαθέτει, να ξαναγράψει την ιστορία και να συκοφαντήσει την περίοδο της σοσιαλιστικής οικοδόμησης, την οποία χαρακτηρίζει «ολοκληρωτισμό». Ετοιμάζει μάλιστα και σχετική νομοθετική παρέμβαση γι' αυτό.

 

ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ. :o

 

Πες μας τι πινεις και δεν μας δινεις. ;D

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι το ιδιάιτερο έχει η house που δεν θα της πήγαινε η κιθάρα... Σε κάθε είδος μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε όργανο, είτε σε κάποιο τραγούδι για αλλαγή-διαφοροποίηση (ή μερος τραγουδιου) είτε στη διαμόρφωση του γενικού ηχοχρωματος ενος καλλιτεχνη, η ενός δισκου, η ενος project κτλ κτλ

 

Πάντως αν ψάχνεις μελωδίες για να χρησιμοποιήσεις σε μια δικιά σου δημιουργία χαουζ θα πρέπει να κοιτάξεις τι ακριβώς είναι στη μόδα για τη χαουζ αυτή τη στιγμή. Κατά τη γνώμη μου αυτό το είδος είναι ένα από τα πιο εμπορικά και για να πετύχεις θα πρέπει να πηγαίνεις με αυτούς τους παραγωγούς/dj που διαμόρφωσαν το ρεύμα αυτή τη στιγμή όπως πχ Will.i.am, David Guetta, Tiesto κτλ...και δεν υπάρχει κιθάρα με στο στυλ του βίντεο που ανέβασες σ' αυτούς.

 

αν είναι να κάνει ότι κάνουν και οι άλλοι, τότε για ποιον λόγο να ακούσει κάποιος ενδιαφερόμενος την αντιγραφή και όχι το αυθεντικό? Την ίδια αποροία έχω και για όσους ακολουθούν την ίδια τακτική και σε άλλα ήδη...

 

 

με ω

 

(λόγω του σχήματος άλλωστε ;D)

άλλη μία απόδειξη της ανωτερότητας της ελληνικής γλώσσας και γραφής  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1ον. Σας αρέσει το πάντρεμα κιθάρας με την House/Ηλεκτρονικη μουσική?

2ον. Το συγκεκριμένο κομμάτι σας βγάζει "κάτι"?

3ον. Η κιθάρα που ακούγεται στα συγκεκριμένα λεπτά είναι δύσκολο να παιχτεί? Τι επίπεδο πρέπει να έχει κάποιος ώστε να παίξει κάτι τέτοιο χωρίς λαθάκια?

4ον. Γράψτε οτιδήποτε επιθυμείτε  ;)

 

 

1.ναι μου αρεσει παρα πολυ ειδικα οταν προκειται για ατμοσφαιρικα trance κοματια,την House μουσικη την θεωρω αδιαφορη στα αυτια μου

2.δυστυχως το κοματι δεν μου βγαζει κατι,οπως επισης δεν ειναι και κατι αξιολογο τα Licks που παιζει αναμεσα στον χρονο που ποσταρες να ακουσουμε

3.οχι δεν ειναι δυσκολο να παιχτει φτανει να ξερεις να παιζεις πανω σε μια ηλεκτρικη κιθαρα,ο αρχαριος δεν μπορει να παιξει τετοια Licks ομως

4.θεωρω πως ο ηχος αυτος ειναι απο synth με preset ηλεκτρικης κιθαρας

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εκ των… λοιπών ο υποφαινόμενος. Λοιπόν η όλη ακρόαση με έβαλε στο γνωστό mood: Σαν να παρακολουθείς μια ταινία που περιμένεις… περιμένεις… και λες δεν γίνεται κάπου θέλει να το πάει… Το γυροφέρνει, αλλά…

 

Στην ταμπακιέρα

1 Δεν μου αρέσει η house, παρόλα αυτά αν κάτσει το fusion γιατί όχι…

2 Δεν μπορώ να πω ότι μου έβγαλε κάτι, με εξαίρεση το κομμάτι που μπαίνει η κιθάρα και τέλος πάντων είχε μια κάποια ατμόσφαιρα. Αλλά δεν έκοψα φλέβα…

3 Δύσκολη; Ούτε απ’ έξω… Μέχρι και ο… Marathon τα παίζει αυτά!!!  ;D ;D ;D

4 Να δω τον Νέστορα με… κλαρίνο Fender του ΄65 (maple)  ;) να κάνει καντάδα στην... Μόνικα  ;D

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν είναι να κάνει ότι κάνουν και οι άλλοι, τότε για ποιον λόγο να ακούσει κάποιος ενδιαφερόμενος την αντιγραφή και όχι το αυθεντικό? Την ίδια αποροία έχω και για όσους ακολουθούν την ίδια τακτική και σε άλλα ήδη...

 

 

Αν προσέξεις δεν γράφω πουθενά να αντιγράψει αυτά που κάνουν οι άλλοι και τονίζω για ακόμη μια φορά ότι η House είναι ένα από τα πιο εμπορικά είδη στον πλανήτη. Για αυτό του είπα να ακολουθήσει το ρεύμα το οποίο έχουν διαμορφώσει άλλοι και (προσθέτω) μέσα από αυτό να βάλει και τις δικές του πινελιές.

 

Αν τώρα θέλει να πειραματιστεί με την κιθάρα και την χαουζ δικαίωμά του, ας βάλει και ποντιακή λύρα  :D . Εγώ ένα σχολιασμό σ'αυτά που ζητάει έκανα.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι αυτό συνιστά αντιδραστικό έργο που παρεμβαίνει στην κοινωνική συνείδηση. Διαχειρίζεται ιδέες και συνταγές παρωχημένες, με «πιασάρικη» περιθωριακή θεματολογία, μπόλικο φορμαλιστικό καρύκευμα βίας, γυμνού και πορνό κλπ κλπ......................................

Δεν ήξερα ότι ο Ζουράρις είναι μέλος του φόρουμ. :D

1) Μέχρι και ο… Marathon τα παίζει αυτά!!!  ;D ;D ;D

2) Να δω τον Νέστορα με… κλαρίνο Fender του ΄65 (maple)  ;) να κάνει καντάδα στην... Μόνικα  ;D

1) Στα δάχτυλα. ;D

2) Θα δείς και άλλα πολλά. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου