Προς το περιεχόμενο

Ξεχωριζετε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες σε ηχογραφήσεις?


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έμαθα κιθάρα ενώ φυλούσα τα πρόβατα... Για αυτό το παίξιμό μου έχει κάτι το ...βουκολικό και η κιθάρα μου έχει το σχήμα γκλίτσας ως tribute στα πρόβατα που με βοηθούσαν να κουρδίσω την κιθάρα δίνοντάς μου το ΛΑ κάνοντας "μπεεεεεε" :lol::lol::lol::lol:

 

γαματο elavd :D :D :D σε παραδεχομαι 8) :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μωρε με LP παιζει αλλα αν δεν το ξεραμε ολοι μας :lol: & ειχε παιξει με TOKAI η PRS η Terry Mc Inturf θα το καταλαβαιναμε?? :lol:

 

Ακομα και ο πλεον αναγνωρισιμος ηχος στον πλανητη ο ηχος του SANTANA ο ΙΔΙΟΣ δεν ειναι εδω και 30 χρονια & ας εχει αλλάξει τοσες κιθαρες? (Gibson SG,YAMAHA SG,PRS κ.ο.κ) :lol:

 

Π.χ. δεν μπορω να ακουσω καποια συγκλονιστικη διαφορα απο τοτε που επαιζε με τη YAMAHA και απο τωρα που παιζει με την PRS (& ας ειναι η YAMAHA SG ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερη! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok λοιπον αφου εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο σε ρωταω:με τι κιθαρα παιζει ο gary moore στο ομωνυμο κομματι απο τον δισκο still got the blues;(για να μην σου πω σε ολο τον δισκο...)

 

pggm405garymooreburst1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και ο πλεον αναγνωρισιμος ηχος στον πλανητη ο ηχος του SANTANA ο ΙΔΙΟΣ δεν ειναι εδω και 30 χρονια & ας εχει αλλάξει τοσες κιθαρες? (Gibson SG' date='YAMAHA SG,PRS κ.ο.κ) :lol:

[/quote']

 

Μου ακούγεται λίιιγο υπερβολικό αυτό....

 

¶λλος ήχος στο Oye Como Va, άλλος στο Aqua Marine (Marathon) και άλλος στο Smooth...!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ο ΙΔΙΟΣ μου ακούγεται (εξάλου και ο ιδιος υπερηφανευεται για αυτον! :lol: )

 

Βεβαια με τοσο κομπρεσσαρισμενη Boogieλα που να αλλαξει ο ηχος!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε μεγαλε μη κολλας! 8O

 

ειπαμε ΓΕΝΙΚΑ μιλαμε μη πιάσουμε τωρα κομματι-κομματι 3 το λαδι 3 το ξυδι 8O :lol:

 

οταν λεμε "ηχος SANTANA" ΟΛΟΙ ξερουμε τι περιμενουμε να ακούσουμε... :wink:

 

(παρεμπειπτοντως ο Santana χρησιμοποιει πολλες φορες και strat :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος του takis στο bluesman φωταει οτι ειναι Les Paul.Kαι στο hoochie koo!!

Ξεχωριζει!!!Ανεβασε ενα κομματι χωρις να λες τι χρησιμοποιεις!!!

Εγω δεν μπορω να ξεχωρισω αν ειναι Stratocaster ή Telecaster.Μονο αυτες.

Οταν ακουσω les paul την καταλαβαινω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πληροφορώ φίλε μου ότι άκουγα επί μία ώρα έναν κιθαρίστα σε ένα φίλο και κει που ορκιζόμουνα ότι ο τυπάς παίζει με στρατ (και μάλιστα μπλουζοροκ καταστάσεις) ο φίλτατος έπαιζε με Les Paul !!!!! (μου έδειξε και τα βίντεο αργότερα και γέλαγα) και ακούω ροκ 19 χρόνια. Έχω λιώσει τον Blackmore & τον Page από το στυλ ήχου που υιοθετούσαν κατά εποχή, που σημαίνει ό,τι πιό κλασσική επιρροή και από τις δυο πλευρές και παρ' αυτα μπερδευτηκα! Εδώ και γω που έγραφα πέρσι με ταυράκι και με 6-7 στρατοκάστερ φέτος ακούω κάποιες από αυτές τις εγγραφές και ΔΕΝ θυμάμαι με τι είχα γράψει! :roll: :lol: :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου