Προς το περιεχόμενο

Ο σωστός μαθητής {απο τα ματια του δασκαλου}


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε και εγω ελλαδα γεννηθηκα ποτε ομως δεν ακουγα τσιφτετελια . δεν ξερω ουτε ενα τι να κανω ?  ;D προφανως και εχει βαση αυτο που λετε δλδ η μουσικη που ακουμε κυριως μας επιρεαζει . αλλα δεν νομιζω και στην τελικη ενας που ακουει τσιφτετελια σαν κυρια μουσικη να θελει να παιξει τζαζ  :P ουτε νομιζω οτι επιρεαζει το να ακουσεις τσιφτετελια σε κανα γαμο ή αν σε βγαλει κανας φιλος σου για τα γενεθλια του.στην εποχη μας δλδ την εποχη της παγκοσμιοποιησης και του ιντερνετ γινεται ενα παιδι να μεγαλωσει με ροκ / μεταλ (οπως εγω) τζαζ , μπλουζ και οτι θελει .τοσο παραλογο σας φαινεται αυτο ? :P ο βαγγ. αναφερεται στα δικα του βιωματα και μια αλλη εποχη οπου ειδικα στην επαρχια το 90% δεν ειχε προσβαση ουτε στους deep purple.  Συμπερασματικα στην προκειμενη περιπτωση εγω θα επαιζα χειροτερα το take 5 προφανως μιας και δεν γινεται να το παιξεις και καλυτερα απο τον δημιουργο του αλλα επισης θα επαιζα και χειροτερα τα τσιφτετελια  . πιστευω θα του την εριχνα ομως στο enter sandman ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

βασικα και να μην ακους τσιφτετελια, και να τα συχαινεσαι, μπαινουν στο υποσυνειδητο σου σαν ρυθμος, γιατι υπαρχουν παντου. αν ακουσεις ενα τσιφτετελι δε θα το αναγνωρισεις?

 

πηγαινε τωρα στο μισισσιπη και πιασε εναν ντοπιο και μαντεψε τι θα εχει στο υποσυνειδητο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σταματησουμε να υποβιβαζουμε και να σνομπαρουμε τον τοπο μας. Εχουμε αξιολογους μουσικους που χαρης αυτο το σνομπαρισμα δεν αποκτουν το κοινο που τους αρμοζει. Στο χωρο του blues τουλαχιστον, εχουμε την καλυτερη μπαντα στην Ευρωπη...

 

http://www.blueswire.gr/press.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια να επιστρεψουμε τωρα οντοπικ? γιατι ελαχιστοι δασκαλοι απαντησαν στο πως μας θελουν. οποτε αν εσεις δε μας λετε πως μας θελετε πως να ξερουμε εμεις το στοχο

 

(οχι οτι ακουμε παντα αυτα που λετε...)

 

και για να διευρυνω λιγο το τοπικ, δε μας λετε εκτος απο το πιον θεωρειται σωστο μαθητη, με ποιο ειδος μαθητη την βριισκετε?. λεπτη η διαφορα μεταξυ πορωτικου μαθητη και σωστου μαθητη θα ελεγα ε?

 

(εγω ειμαι της κατηγοριας κουλαδι μαθητης. ειμαι σε αλλη λιγκα!! χεχε)

 

χριστος ανεστη

 

jesus christ ressurected (ναμη το πω στα αγγλικα να κανω το κομματι μου και εγω?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα και να μην ακους τσιφτετελια, και να τα συχαινεσαι, μπαινουν στο υποσυνειδητο σου σαν ρυθμος, γιατι υπαρχουν παντου. αν ακουσεις ενα τσιφτετελι δε θα το αναγνωρισεις?

 

πηγαινε τωρα στο μισισσιπη και πιασε εναν ντοπιο και μαντεψε τι θα εχει στο υποσυνειδητο του

ειμαι σιγουρος οτι για να το λες βασιζεσαι καπου και δεν αναπαραγεις απλα ενα στερεοτυπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το πρωτο σκελος της απαντησης μου βασιζομαι στην καθημερινοτητα μου. για το δευτερο κανω υποθεσεις που δε νομιζω να απεχουν πολυ απο την πργματικοτητα.

τελοσπαντων μια αποψη εξεφρασα δε με ενδιαφερει να την αναλυσω παραπανω, οποτε δε ξανααπανταω στο θρεντ αυτο γιοα να μη βγουμε οφτοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σταματησουμε να υποβιβαζουμε και να σνομπαρουμε τον τοπο μας. Εχουμε αξιολογους μουσικους ...

Εσυ δεν ησουνα που εγραψες οτι εχεις παρωπιδες οσον αφορα στην μουσικη παιδεια? Εγω συμφωνώ απόλυτα ότι έχουμε αξιόλογους μουσικούς και  τεράστιους μουσικοδιδάσκαλους, απλά εσύ δεν αφήνεις την πόρτα ανοιχτή. Φιλική συμβουλή: φύλαξε σε ενα φάκελο όλα όσα γράφουν εδώ οι καθηγητές ( με γενναιοδωρία από τον χρόνο τους). Είναι εμπειρίες της δικής τους ζωής και της δικής τους φιλοσοφίας περι μουσικής. Και σε 10 χρόνια, στα γενέθλια σου, ανοιξέ τον φάκελο...και άν παίζεις ακόμα blues, πραγματικά θα κλάψεις για τον χαμένο χρόνο.  Φιλικά πάντα, βρες τον κατάλληλο δάσκαλο, άλλαξε 100 -αν θες- αλλά αφού διαθέτεις το πάθος των 20 ετών σου, γίνε ολοκληρωμένος μουσικός. Αν και σ' άυτη τη φάση της ζωής σου, συμβουλές είτε φιλικές, είτε αυστηρές, δεν τις δέχεσαι. Κάποτε, έτσι είμασταν όλοι μας! Φιλικά, Καλό αρνϊ με πατάτες... and by the way: ο φιλος μου ο Τ. εδώ και 15 χρόνια, φτιάχνει κατι φοβερά αυγά τηγανητά. Αυτο δεν τον κάνει μάγειρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια να επιστρεψουμε τωρα οντοπικ? γιατι ελαχιστοι δασκαλοι απαντησαν στο πως μας θελουν. οποτε αν εσεις δε μας λετε πως μας θελετε πως να ξερουμε εμεις το στοχο

 

(οχι οτι ακουμε παντα αυτα που λετε...)

 

και για να διευρυνω λιγο το τοπικ, δε μας λετε εκτος απο το πιον θεωρειται σωστο μαθητη, με ποιο ειδος μαθητη την βριισκετε?. λεπτη η διαφορα μεταξυ πορωτικου μαθητη και σωστου μαθητη θα ελεγα ε?

 

Σωστός ο παίχτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν θα ηθελα να πω ποιος ειναι σωστος και ποιος οχι αλλα να μοιραστω καποιες αποψεις μου.

 

η μουσικη δεν ειναι διαγωνισμος! εσεις οριζετε τα ορια και το που θελετε να φτασετε.εαν θεσετε ψηλα τον πηχυ να ξερετε οτι θελει πολυ χρονο και πολλες θυσιες!

 

πρωτα μαθετε να περπατατε αργα και σταθερα και θα μπορεσετε να τρεξετε καλυτερα!

 

να ειστε ειληκρινεις με τους δασκαλους σας για το τι ακριβως θελετε απο αυτους!

 

καλο ειναι να μην μενετε στη παρτιτουρα που σας εδωσε ο δασκαλος σας. διαβαστε την προσεκτικα σωστα και αφου την μαθετε καλα προσαρμοστε ολα αυτα στο δικο σας παιξιμο.

 

να γραφετε ολες τις αποριες σας σε ενα χαρτι και να απαιτειτε απο τον δασκαλο σας να τα εξηγει και με λογια και με παραδειγματα!

 

φτιαξτε προγραμα μελετης! μονο με συστηματικη μελετη βελτιωνεσε.

 

να ακουτε τον δασκαλο σας για το πως πρεπει να ειναι η θεση των χεριων/ποδιων σας. Εχοντας σωστη τεχνικη δεν κουραζεστε και δεν υπαρχει κινδυνος να παθετε καποιο ατυχημα.

 

εαν κανετε μερικα απο αυτα συν οσα εχουν γραφτει απο τους αλλους δασκαλους δεν θα ειστε απλα "σωστοι" μαθητες αλλα πιο "καλοι" μουσικοι!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αυτο που λεει ο Βαγγελης και δυστυχως παρα πολλοι (και καλοι) μουσικοι εχουν εντελως παραγνωρισμενο (ή και ανυπαρκτο) στο μυαλο τους ειναι το ΠΩΣ παιζουμε.

 

Γιατι τα τριηχα, τα ογδοα, τα shuffles και οι λοιποι τροποι παιξιματος ειναι γνωστοι σε ολους. Εχουν γραφτει σε εκατομμυρια βιβλια και διαδιασκονται καθε μερα απο εκατομυρια δασκαλους.

 

Ομως αυτο που λεει ο βαγγελης ειναι οτι μπορει μεν ολοι να παιζουμε το ιδιο πχ swing στο ride ή ενα shuffle groove αλλα δεν ακουγομαστε οπως ο Gene  Krupa ή ο jeff Porcaro. Εκει η διαφορα ειναι στο ΠΩΣ και αυτο σε μεγαλο βαθμο δεν διδασκεται.

 

Επισης πανω σε αυτο που λεει ο βαγγελης για τα τσιφτετελια και αμεσως ολοι θιχτηκατε και αρχισατε τα "εγω δεν ακουω τετοια" . Σκεφτειτε λιγο την ακουσια εκθεση στη διαδεδομενη μουσικη στη χωρα μας. Ειτε το θελεις ειτε οχι ειναι αμετρητες οι φορες που εχεις εκτεθει σε μουσικα ιδιωματα οπως  τα τσιφτετελια, τα μονα μετρα και τα λοιπα ακουσματα στην Ελλαντα.

 

Εχετε παρατηρησει ποτε ποσο δυσκολευεται ο μεσος (μη εχων θεωρητικη επαφη με τη μουσικη) Ελληνας να χτυπησει παλαμακια στο 2 4 ?

 

Νομιζετε οτι για ενα "δυτικο" ειναι το ιδιο ευκολο με μας να γκρουβαρει τα χερια του σε ενα ζειμπεκικο ή ενα καρσιλαμα?

 

Η μουσικη της χωρας που μεγαλωνεις σε επηρεαζει βαθυτατα.

Για αυτο ο μεσος μαυρος μπλουζιστας κανει σολο με feeling που ο Ελληνας δεν μπορει να βγαλει οσο και να κολοχτυπιεται στα ωδεια κ τα you tube.  Αλλα και αντιστοιχα αν φερεις εναν αμερικανο κλαριντζη ή μπουζουκση και τον αμολησεις σε ενα πανηγυρι θα ειναι πολυ λιγος σε σχεση με τον ντοπιο αυτοδιδακτο

 

Απλα πραγματα

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου