Προς το περιεχόμενο

Ο σωστός μαθητής {απο τα ματια του δασκαλου}


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε κιθαρωδέ,

Εκτός αυτών που προαναφέρθηκαν, πιστεύω ότι ο δάσκαλος είναι απαραίτητος για να σου πεί και πως ακούγεται αυτό που παίζεις. Μπορεί να ακούγεται κάπως γελοίο, αλλά κατ' εμένα είναι σημαντικό. Μπορεί να παίξεις ένα 12μετρο shuffle blues solo και να σου ακούγεται τέλειο, αλλά να μην είναι, και χρειάζεται κάποιος να σου το πεί. Τώρα να μου πεις, στης μέρες μας το record yourself έχει γίνει πολύ εύκολο. Αλλά το έμπειρο αυτί του δασκάλου σίγουρα θα βοηθήσει περισσότερο. Και εγώ τους τελευταίους μήνες όταν παίζω swing σπίτι μου νοιώθω ότι είμαι ο art blakey  ;D, αλλά χτες μου λέει ο δάσκαλος "ωραία, φτιάχνει πολύ το feel σου...  είναι ok"..... Και τώρα εξασκούμαι ακόμα περισσότερο έτσι ώστε σε λίγο καιρό να μην είναι απλά οκ!

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

…και σε καμια 30αρια χρονια αν εισαι τυχερος και ευλογημενος  ισως καταφερεις και παιξεις και κανα 12μετρο που να εχει λιγο χρωμα… 

 

Τι εννοειτε κ.Βαγγέλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοειτε κ.Βαγγέλη?

Eννοω οτι επειδη εμαθες της πεντατονικη και τα σηκωματα ...και εγω το swing στο ride..αυτο δεν σε κανει ουτε εσενα bluesman..ουτε εμενα jazzman.

Η τεχνικη του πραγματος ειναι απλη..

το χρωμα ομως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ομως δεν αποκλειει οτι μπορει να παιζει και καλα το παλικαρι ,μην ειμαστε και απολυτοι  ;D

Απολυτος δεν ειμαι φιλε μου και πραγματικα ευχομαι στο παλικαρι οτι καλυτερο..αλλα..θεωρω λιγο δυσκολο ο νεος Vaughn η ο νεος BB KING να εχει καταγωγη του τα... Κατω Πατησσια.

Οπως ξαναειπα...καποια πραγματα δεν ειναι μονο μελετη..Θυμαμαι πριν 2-3 χρονια οταν ημουν Νεα Υορκη...ειδα ενα Jazz τριο {απο μαυρους μουσικους} να ζητιανευει στο μετρό...που στην Αθηνα ...μονο στο Μεγαρο μουσικης θα μπορουσαν να παιξουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτος δεν ειμαι φιλε μου και πραγματικα ευχομαι στο παλικαρι οτι καλυτερο..αλλα..θεωρω λιγο δυσκολο ο νεος Vaughn η ο νεος BB KING να εχει καταγωγη του τα... Κατω Πατησσια.

Οπως ξαναειπα...καποια πραγματα δεν ειναι μονο μελετη..Θυμαμαι πριν 2-3 χρονια οταν ημουν Νεα Υορκη...ειδα ενα Jazz τριο {απο μαυρους μουσικους} να ζητιανευει στο μετρό...που στην Αθηνα ...μονο στο Μεγαρο μουσικης θα μπορουσαν να παιξουν..

μα εχουμε πολλους τζαζ μουσικους ελληνες οι οποιοι και ειναι μουσικαρες που μεγαλωσαν στα πατησια με τσιφτετελια κτλπ και εφτασαν να ειναι παρα πολυ καλοι μουσικοι , δεν συμφωνεις ? εξαλλου το τι μουσικη ακους εχει να κανει με εσενα . μπορει ενας απο αθηνα να εχει ακουσει περισσοτερο τζαζ απο εναν που ειναι νεα ορλεανη πχ

ενα ωραιο παραδειγμα σε μεγαλο βαθμο αυτοδιδαχτου απο οτι εχω ακουσει που καταφερε να γινει μουσικαρα ειναι ο τρανταλιδης . και στους σοκρατες ηταν θεικος και στους sphinx και τωρα που παιζει τζαζιες ειναι γ*** αρα ας μην αποκλειουμε τιποτα εξαλλου γενικα ειναι δυσκολο να βγει νεος bb king οχι μονο απο την ελλαδα αλλα και απο το σικαγο  :)

 

χωρια που το παιδι δεν ειδα να ειπε πουθενα οτι θελει να γινει ο νεος bb king και δεν νομιζω ολα να ειναι ασπρο μαυρο δλδ ή bb king ή αδιαφορο παιξιμο ! εξαλλου υπαρχει και ο clapton  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρια που με την δικια σου λογικη ενας δασκαλος που εχει μεγαλωσει με τσιφτελια απο την στιγμη που δεν μπορει να παιξει καλα τζαζ η μπλουζ γιατι γεννηθηκε στο φαληρο τοτε δεν πρεπει να διδασκει αυτα τα ειδη γιατι ετσι το μονο που κανει ειναι να μεταδιδει τις ελλιπεις γνωσεις του πανω στο ειδος  και να δημιουργει ημιμαθεις μουσικους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι δεν θα συμφωνησω μαζι σου Pandev..

ειτε σπουδασεις στην Αθηνα ειτε στην Νεα Υορκη ..ειτε  με εμενα  , τον Τρανταλιδη - ειτε με τον Peter Erskine-- δεν υπαρχει καμια περιπτωση να γινεις jazz man αν δεν το εχεις βαλει στοχο να γινεις .

Ολοι τα ιδια πραγματα διδασκουμε -..καμια φορα και τα ιδια βιβλια. Την τεχνικη του πραγματος.  Φυσικα και διδασκω Jazz  και rock και afrocuban . 

Το χρωμα δυστηχως δεν μπορω να το διδαξω και δεν νομιζω  οτι  διδασκεται σε καμια μουσικη σχολη του κοσμου.Αυτο το αποκτας με πολυ κοπο και μερακι..

Kατα τη γνωμη μου..οπως για να μιλησεις Αγγλικα πρεπει να ζησεις μερικα χρονια στην Αγγλια...ετσι για να αποκτησεις το χρωμα αυτων των μουσικων...πρεπει να ζησεις εκει που γεννηθηκαν.

Βεβαια...το να εχεις γεννηθει απο μαυρους γονεις που ειχαν στο πικαπ τους -τους δισκους  του Miles στο Harlem..και οχι απο Κρητικους {που ακουγαν ολη μερα κρητικα} στο Νεο Ηρακλειο που γεννηθηκα εγω...βοηθαει λιγο στην αποκτηση του χρωματος..δεν συμφωνεις..?

Καλη Ανασταση φιλε μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα μπορείς να βρείς μουσικάρες τις τζαζ και μπλους στην ελλάδα. Και παντού.

 

Αυτό που λέμε είναι ότι είναι πιο εύκολο για έναν που έχει πάρει επιρροές και ακούσματα από μικρός και έχει ζήσει αυτήν την μουσική να μπορεί να εκφραστεί και πιο εύκολα σε αυτήν.

Φέρε τον Joe Morello να σου παίξει τσιφτετέλι, και πήγαινε εσύ να παίξεις το Take 5. Σίγουρα το τσιφτετέλι σου θα είναι καλύτερο, και σίγουρα το Take 5 σου (αν δεν το εξασκήσεις καλά) θα πηγαίνει λίγο προς τσάμικο μεριά... ;D

Και ο κουβανός θα γκρουβάρει με clave cascara klp από τα πρωτα του ντραμικά βήματα, ενώ εμείς που μεγαλώσαμε με αλλα ακούσματα θα γκρουβάρουμε σε κάποιο Α χρονικό διάστημα. Μέχρι να πάμε στο Α όμως αυτός θα είναι μάλλον στο Γ.

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου