Προς το περιεχόμενο

Jeff Beck->Montreux, McCoy Tyner with Bill Frisell, Derek Trucks ->Nice


raindog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και βρέθηκα τις προηγούμενες μέρες σε 2 φεστιβάλ του εξωτερικού, είπα να γράψω λίγο τις εντυπώσεις μου.

 

Jeff beck – Μontreux (17/7)

Εφτασα στο Montreux λίγο πριν τη συναυλία, οπότε δεν είδα και πολλά από τον περιβάλλοντα χώρο. Το Miles Davis hall όπου έπαιζε είναι ένας κλειστός χώρος. Η αίθουσα σχεδόν γεμάτη. Συνάντησα και το Σπύρο (spy) του noiz που ήταν εκεί. Η συναυλία ήταν πολύ καλή, ο ήχος καταπληκτικός, το μόνο κακό για μένα που είχα δει, δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές, το DVD από το Ronnie Scott, είναι ότι μου φάνηκε … μία από τα ίδια. Λίγο πολύ τα ίδια κομμάτια, με την ίδια μπάντα κλπ. Βοήθησε και το ότι, λόγω … περιορισμένης ορατότητας στη σκηνή, είμασταν αναγκασμένοι να βλέπουμε κυρίως από τις οθόνες, με σκηνοθεσία ανάλογη του DVD.

Και κάτι που δεν περίμενα και με εξέπληξε δυσάρεστα, σε σχέση με άλλες χώρες της Ευρώπης: στον –κλειστό- χώρο της συναυλίας επιτρεπόταν το κάπνισμα!

 

http://www.nicejazzfestival.fr/

Το φεστιβάλ αυτό το έζησα περισσότερο, αφού πήγα δύο ολόκληρες ημέρες. Είναι πιο κοντά σε αυτό που ξέρουμε στην Ελλάδα ως φεστιβάλ. Ανοιχτός χώρος, καλός καιρός, δύο σκηνές, η μία με καθίσματα, η άλλη όχι, ο ήχος πολύ καλός. Τα sets ωριαία (μόνο, δυστυχώς…), από τις 19.00 ως τις 12.00. Μόλις τελείωνε το ένα στη μία σκηνή, ξεκινούσε το άλλο στην άλλη. Έτσι μπορούσες να δεις όλες τις εμφανίσεις και χωρίς καθόλου διακοπές. Ο χώρος πολύ καλός, άνετος, μέσα σε κάτι κήπους στο βόρειο τμήμα της πόλης, κόσμος όσος χρειαζόταν. Τα ονόματα όχι τόσο μεγάλα όσο του Montreux, αν και υπήρχαν πολλά κοινά και στα δύο φεστιβάλ. Τα ημερήσια εισιτήρια, τις δύο μέρες που πήγα εγώ, 28 και 39 ευρώ αντίστοιχα!!!

 

Την πρώτη μέρα (22/7) ο McCoy Tyner με τον Frisell έπαιξε 20.00-21.00, μέρα ακόμη, στη σκηνή με τα καθίσματα. Η μπάντα ήταν το mcoy trio με επιπλέον κιθάρα και σαξόφωνο. Στα κομμάτια και μία σύνθεση του Frisell, το Contemplation που περιέχεται και στο δίσκο Guitars. Ο Frisell, καθ’ όλη τη διάρκεια στραμμένος προς την μπάντα και κυρίως προς το Mccoy-την ταστιέρα της κιθάρας του δεν την είδαμε καθόλου….

 

Η δεύτερη μέρα (23/7) είχε τον Derek Trucks. Έπαιζε στις 19.00 (η πρώτη συναυλία της ημέρας), ώρα που δεν είχε μαζευτεί και πολύς κόσμος. Για το λόγο αυτό είμασταν μπροστά μπροστά, πιο κοντά δε γινόταν! Η ώρα δε βοηθούσε, μιας και είχε ήλιο και ζέστη (όλο με μια πετσέτα στο χέρι ήταν ο derek), αλλά παρόλα αυτά η συναυλία ήταν πάρα πολύ καλή. Η μία ώρα όμως φάνηκε λίγη…

 

Από τα υπόλοιπα ονόματα των 2 ημερών αξίζει να αναφέρω έναν καταπληκτικό αμερικάνο από τη Χαβάι, επ’ ονόματι  Jake Shimabukuro, που έπαιζε γιουκαλίλι. Αξίζει να τον ακούσετε.

 

Τράβηξα πολλά βιντεάκια, ανέβασα στο rapidshare ένα μικρό δείγμα με κάποιες φωτογραφίες.

 

http://rapidshare.com/files/260608843/derek_trucks.rar.html

http://rapidshare.com/files/260615556/jeff_beck_bill_frisell.rar

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αναρωτιώμουν τι γίνατε και μας αφήσατε με την απορία...

Για τον Beck, έτσι είναι που τα λές το σετ που παίζει είναι του Ronnie Scott. Άσε που το Montreux δεν του επιτρέπει "εκπλήξεις" τύπου Albert Hall...

Παρ όλα αυτά, κάνεις αυτόν τον άνθρωπο 65+ χρόνων?

 

Πές μου λίγο τravel tips (γιατί το σκέφτομαι σοβαρά για του χρόνου). Πως πήγατε, που μένατε, πόσο καιρό πριν είχατε κλείσει εισητήρια, κόστη...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για τον Jeff Beck δεν έγραψα γιατί όντως δεν υπήρχε κάτι καινούριο να γράψω πέρα από αυτά που έχουν χιλιοσυζητηθεί στο Noiz. Το εντυπωσιακό της υπόθεσης ήταν όντως ο ήχος και το γεγονός ότι όλα αυτά τα παρακολουθούσα από κοντά.

 

Και κάτι που δεν περίμενα και με εξέπληξε δυσάρεστα, σε σχέση με άλλες χώρες της Ευρώπης: στον –κλειστό- χώρο της συναυλίας επιτρεπόταν το κάπνισμα!

Τυπικά το κάπνισμα απαγορευόταν. Στην πραγματικότητα υπήρχε ανοχή σε (διαφόρων ειδών) τσιγάρα... ::) ::)

 

Ο Frisell, καθ’ όλη τη διάρκεια στραμμένος προς την μπάντα και κυρίως προς το Mccoy-την ταστιέρα της κιθάρας του δεν την είδαμε καθόλου….

Στο Montreux ήταν λιγότερο αντικοινωνικός, απ' ότι θυμάμαι.

 

Παρ όλα αυτά, κάνεις αυτόν τον άνθρωπο 65+ χρόνων?

Όχι. Με τίποτα.

 

Πές μου λίγο τravel tips (γιατί το σκέφτομαι σοβαρά για του χρόνου). Πως πήγατε, που μένατε, πόσο καιρό πριν είχατε κλείσει εισητήρια, κόστη...

Εγώ απλά θα σου πω ότι με τα εισιτήρια γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα (αλλά καλό είναι να κλείσεις από νωρίς: για τον Jeff Beck πήρα τα εισιτήρια 3 μέρες πριν, αλλά για τους Steely Dan είχαν εξαντληθεί ενάμιση μήνα πριν). Οι τιμές των εισιτηρίων ήταν 60 ευρώ για τους όρθιους. Ξενοδοχείο θα πρέπει να κλείσεις ΠΟΛΥ πριν, και μάλλον καλύτερα να πας σε κάποιο από τα γειτονικά χωριά / κωμοπόλεις γιατί μέσα στο Montreux θα σε πονέσει. Επίσης, τα αεροπορικά της Swiss είναι ελαφρώς αυξημένα μέσα στο καλοκαίρι και καλό είναι να κλείσεις εισιτήριο περίπου 1 μήνα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ όλα αυτά, κάνεις αυτόν τον άνθρωπο 65+ χρόνων?

Προφανώς και όχι, δεν το συζητάμε....

 

Πές μου λίγο τravel tips (γιατί το σκέφτομαι σοβαρά για του χρόνου). Πως πήγατε, που μένατε, πόσο καιρό πριν είχατε κλείσει εισητήρια, κόστη...

Κοίτα η Ελβετία είναι ακριβή, θα σου τα πει φαντάζομαι και ο spy καλύτερα... Εγώ έμεινα 2 βράδια στο Chexbres, κάπου ανάμεσα στη Λωζάνη και στο Montreux.

Αν δεν θα έχει αυτοκίνητο, τo καλύτερο νομίζω που έχεις να κάνεις είναι να ψάχνεις ξενοδοχεία από... τώρα κάπου στις πόλεις που σταματάνε τα νυχτερινά τρένα, π.χ στο Vevey, δες εδώ

http://www.montreuxjazz.com/?lang=en&cat=practical&subcat=transport

Δεν ξέρω αν κλείσεις νωρις αν έχουν καλύτερες τιμές, αν και αμφιβάλω

Εγώ πήγα με αμάξι στο Montreux, μιας και είχα νοικιασμένο.

 

Εγώ τα εισιτήρια του φεστιβαλ τα είχα πάρει 2 μηνες πριν, αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα είχε πιο μετά, δεν ξέρω καν αν ήταν sold-out o beck. Αεροπορικώς είχα πάει μιλάνο, αλλά δεν πήγα αποκλειστικά για το φεστιβαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενοδοχείο θα πρέπει να κλείσεις ΠΟΛΥ πριν, και μάλλον καλύτερα να πας σε κάποιο από τα γειτονικά χωριά / κωμοπόλεις γιατί μέσα στο Montreux θα σε πονέσει. Επίσης, τα αεροπορικά της Swiss είναι ελαφρώς αυξημένα μέσα στο καλοκαίρι και καλό είναι να κλείσεις εισιτήριο περίπου 1 μήνα πριν.

 

Αυτό σκέφτομαι να κάνω. Είμαι από αυτούς που προγραματίζουν νωρίς (και βρίσκω και καλές τιμές). Το πρόβλημα είναι το πότε ανακοινώνεται το πρόγραμμα του Montreux. Φέτος δεν το παρακολούθησα στενά. Πότε ανακοινώνεται συνήθως? Δεν λέει να κλείσεις ξενοδοχεία χωρίς να ξέρεις τι θα δείς...

Γι αυτό λέω να οργανωθούμε...όπως το λές, γειτονικά χωριά / κωμοπόλεις, νοικιάζουμε και ένα αυτοκινητάκι....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα υπόλοιπα ονόματα των 2 ημερών αξίζει να αναφέρω έναν καταπληκτικό αμερικάνο από τη Χαβάι, επ’ ονόματι  Jake Shimabukuro, που έπαιζε γιουκαλίλι. Αξίζει να τον ακούσετε.

 

Αααα...δηλαδή αυτός ο τρελάρας είναι όντως φίρμα;  :o

 

Πρέπει να τό'κανε βίδες το γιουκαλίλι... :D

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα...δηλαδή αυτός ο τρελάρας είναι όντως φίρμα;  :o

Πρέπει να τό'κανε βίδες το γιουκαλίλι... :D

Για το πόσο φίρμα είναι ο τύπος δε γνωρίζω. Αλλά το γιουκαλίλι το έκανε όντως βίδες!

Έπαιξε και το συγκεκριμένο, έπαιξε πιο χαβανέζικα, έπαιξε πιο country, μέχρι και Schubert έπαιξε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου