Προς το περιεχόμενο

Ο σωστός μαθητής {απο τα ματια του δασκαλου}


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω για το πολυ ομορφο κοπλιμεντο...αυτο ειναι που θαυμαζω σε ολους τους αγαπημενους μου μουσικους...δεν εχει σημασια τι οργανο παιζουνε...αυτο που ακουω ειναι μια φωνη...τοσο αμεση και φυσικη,ανθρωπινη...

 

αμην

Μπαγάσα Μιχάλη,έχεις βαλθεί να μου αποδείξεις και θεωρητικά γιατί γουστάρω τόσο αυτά που παίζεις.

 Και όπως είπε και κάποιος μεγάλος: Όποιος δουλεύει με τα πόδια και τα χέρια..είναι εργάτης.Όποιος δουλεύει με τα χέρια, τα πόδια και το μυαλό..είναι τεχνίτης.Όποιος δουλεύει με τα χέρια, τα πόδια, το μυαλό και την καρδιά.....είναι Καλλιτέχνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μετά το πολύ ωραίο ποστ του βαγγελη ,θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Μιχάλη για Για όσα μοιράστηκε μαζί μας ! Ο τρόπος σου είναι απόλυτα κατανοητός και πολύ περιεκτικός  . το θεωρώ και μια απάντηση στα δικά μου ερωτήματα .ι λλ ντο ιτ!!Ωραία παιξίματα

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Kap...εχεις αρχισει και χαλας.

Νομιζα οτι ποστς 3000 λεξεων  ηταν μονο δικο μου ελαττωμα. ;D ;D

Περα απο τη πλακα

Αυτα που εγραψες ανηκουν κατα τη γνωμη μου σε ενα  νεο thread -αρθρο -Online μαθημα.

Πραγματικα σε ευχαριστω για το χρονο {και τη σκεψη} που διεθεσες ..Κειμενα τοσο μεγαλα πιστεψε με..το ξερω οτι θελουν χρονο.

Το εκτιμω, και χαιρομαι να βλεπω συναδερφους που λειτουργουν με ανιδιοτελεια. Ισως καποια μερα τα παιδια που επηρεαζεις και επηρεαζω..κανουν το ιδιο.

Καλο Πασχα

Βαγγελης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή συζήτηση. Είναι ένα θέμα που να πώ την αλήθεια Βαγγέλη δεν είχα σκεφτεί ποτέ μου. Πραγματικά πολύ καλό το thread σου και με βρίσκει στα περισσότερα σύμφωνο!!

Ο καλύτερος μαθητής για μένα είναι αυτός που (ασχέτως επιπέδου) μπαίνει βιαστηκά μέσα στην αίθουσα, με ένα πονηρό χαμογελάκι και μια σπιρτάδα στα μάτια του, βγάζοντας ένα χιλιοτσαλακωμένο χαρτί απο την τσέπη του και μου δείχνει το τάδε groove ή άσκηση που έφτιαξε  μόνος του, χωρίς να είναι μέσα σε αυτά που του είχα πεί εγώ να μελετήσει. " Κοίτα εδώ ρε δάσκαλε τι έβγαλα προχτές και έχω αρρωστήσει σου λέω!!!!!".  ;D

Αυτός ο μαθητής με εμπνέει περισσότερο απο όλα ως δάσκαλο και με κάνει να αγαπώ αυτό που κάνω ακόμη περισσότερο!!!

Και πάλι συγχαρητήρια Βαγγέλη για μια υπέροχη κουβέντα!

Καλό Πάσχα σε όλους και πάντα με χαμόγελο!!

Groove on..

Ηρακλής Λουκάκης

Groove is in the pocket!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σωστός ο μαθητής ..ποιός είναι τελικά? Για τον σωστό καθηγητή το έχουμε εμπεδώσει και από παλαιότερα threads.Πρακτικές παρατηρήσεις και ιδέες από καθηγητές, υπάρχουν?   Σκέφτηκα μερικές … Ο καλός ο μαθητής δεν ξεχνάει να φέρνει τα «όπλα-μπακέτες» του στο μάθημα (διότι κάλλιστα μπορεί αλλά δεν είναι σωστό να χρησιμοποιεί τις μπακέτες του καθηγητή αφού δεν κρατάμε όλοι το ίδιο size). Φοράει άνετα ρούχα. Φοράει κατάλληλα παπούτσια. Αν είναι εφικτό, να έχει κάνει και ένα ζέσταμα.     Ή , αν θέλετε: ο «καλός» ο μαθητής  ξεχνάει να φέρει το τετράδιο με τις σημειώσεις του. Δεν φέρνει τις μπακέτες του.Δεν φέρνει ποτέ στυλό. Δεν φέρνει τα τετράδιά του. Αργεί  στο μάθημα και έχει έξυπνες δικαιολογίες (ειχε κίνηση, είχε απεργία το μετρό, βρέχει). Δεν έχει ‘βγάλει’ τις ασκήσεις και έχει ακόμα πιο έξυπνες δικαιολογίες ( ο σκύλος έφαγε το τετράδιο μου, σκοτώσαμε τον σκύλο, ο αδελφός μου πήρε κατά λάθος το τετράδιο μου στην Αγγλία όπου σπουδάζει, γέννησε η γυναίκα μου, χειρουργήθηκε η πεθερά μου,  έχω βγάλει ένα σπυρί και δεν μπορώ να κάτσω στο σκαμπώ, πονάει το χέρι μου διότι είμαι μια βδομάδα χωμένος στο yutumu ) Επίσης ο καλός ο μαθητής, ακυρώνει το ιδιαίτερο μάθημά του τελευταία στιγμή, στέλνει sms στον καθηγητή μεσάνυχτα και κάτι , αν δεν απαντήσει άμεσα, τον παίρνει τηλέφωνο. Του στέλνει 18 εμεηλς την ημέρα με βιντεακια από το γιουτουμπι με απαίτηση να τα δεί ο καθηγητής και να του τα αναλύσει. ….Καθηγητές, γράψτε ότι «κουφό» σας έχουν κάνει οι μαθητές σας….. χρειαζόμαστε και γέλιο..  θέλω να διαβάσω για το τι τραβάτε και σείς. :) Πάσχα είναι :)

jojo_mayer_shoe.jpg.1232acb7a9c2c1ba4ad2404eb7967d3d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..ή έχετε όλοι τους τέλειους μαθητές ή ισχύει και σε σάς το ιατρικό απόρρητο και δεν μπορείτε να μιλήσετε για μάς τους 'άρρωστους'  ;D

Καλή Ανάσταση σε όλους τους δασκάλους και σε όλους τους

συμμαθλητές+ συμμαθλήτριες που 'αθλούνται' με τις ώρες πάνω στο σετ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ο καλυτερος μαθητης για εναν δασκαλο ειναι αυτος που θα καταξιωθει στην συνεχεια και θα εχει ενα καλο ονομα . αυτη ειναι η μεγαλυτερη υστεροφημια που μπορει να εχει ενας δασκαλος να βγαζει καλα παιχτρονια + σε δευτερο βαθμο σωστους ανθρωπους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Ενας φιλος μου ειπε περι του θεματος και εκανα εγγραφη να παρω και γω μερος σε αυτη τη συζητηση. Συγχωρεστε με αν θα ξαναγραψω κατι που εγραψαν προηγουμενοι.

 

Θεορω τον εαυτο μου εναν κακο μαθητη με βαση τα λεγομενα του κ.Βαγγελη. Ειμαι 20 χρονων. Παιζω κιθαρα και οχι τυμπανα. Απο τη στιγμη που επιασα την κιθαρα στα χερια μου εχω αλλαξει 4 δασκαλους και ακομα δεν εχω βρει καποιον που να με ικανοποιει. Οι πρωτοι 2 ηταν καθηγητες ωδειου που τους ελεγα να μου μαθουν ηλεκτρικη και μου βαζαν ολο κλασικουρες ρομαντζες και τετοια πραγματα που κανουν στις ταξεις των ωδειων στην κλασσικη κιθαρα, ο επομενος ηταν μεταλάς που μου εβαζε τρελες ασκησεις γρηγοραδας και ο τελευταιος ηταν στο επαγγελμα μπασιστας και οχι κιθαριστας και απλα καλος.

Κ.Βαγγελη μιλησατε για παρωπιδες και μπορω να σας πω πως εχω πολλες πανω στη μουσικη! Πιστευω δεν ειναι σωστο αυτο αλλα ποτε δεν με ενδιεφερε να γινω ενας ανταγωνιστικος κιθαριστας του 2011 οπως λετε που θα ξερει να παιζει τα παντα. Αναγνωριζω το οτι αν πηγαινα ας πουμε 10 χρονια ωδειο ή αν εκανα μαθηματα σε διαφορα ειδη μουσικης θα ειχα αναπτυξει εναν διαφορετικο τροπο σκεψης πανω στη μουσικη και στη συνθεση μου αλλα πιστευω πως ειναι χασιμο χρονου και δεν χρειαζεται. Οπως δεν χρειαστηκε και ο Jimmy Hendrix που ηταν ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟΣ να μαθει να παιζει ας πουμε flamengo. Κιομως αναδειχθηκε απο πολλους ο καλυτερος κιθαριστας ολων των εποχων!

Προσωπικα ακουω και παιζω κυριως blues. Σταματησα τα μαθηματα λογω χρονου και στρατιωτικης θητειας και δεν ειμαι σιγουρος ακομα αν θα ξαναρχισω. Στην εποχη που ζουμε χαρη στα μεσα που εχουμε και κυριως το ιντερνετ πιστευω το να συνεχισεις να αναπτυζεσαι μονος σου ειναι πιο ευκολο απο ποτε. Ρωτησα εναν μεγαλο Ελληνα-κιθαριστα της blues σκηνης που μπορω να βρω εναν δασκαλο να μου μαθει να παιζω blues και μου πε το εξης "sigoura kapoios me gnwseis kai apopsi mporei na se voithisei, omws o sigouros dromos einai n'akous kai na paizeis oso mporeis".

Ειμαι αντιθετος με τον δασκαλο που θα μου πει να πιασω την κιθαρα με τον τροπο που θελει αυτος και οχι ετσι οπως βολευομαι εγω. Αναγνωριζω και παλι πως αυτο θα μπορουσε να με βγαλει απο πολους πονους αλλα δεν πιστευω πως η τεχνικη ειναι κατι το αντικειμενικο. Ο καθενας μπορει να παιζει οπως θελει. Οταν πηγαν και ρωτησαν εναν μεγαλο μπλουζιστα απο την Αμερικη πως παιζει την κιθαρα ειπε "δεν ξερω απλα κανω αυτο" και επαιξε μια απαλη φραση χωρις να ξερει να διαβαζει πενταγραμμα , χωρις να ξερει περι θεωριας μουσικης.

Σε αυτη τη φαση που βρισκομαι με περιπου 3 χρονια σε ωδειο οπου μαθαινα κλασικη κιθαρα και μολις μερικους μηνες με δασκαλο στην ηλεκτρικη εχω τη δικια μου μπαντα και δουλευουμε πανω στις πρωτες μας διασκευες σε υπογεια στουντιο. Παιζω πολυ καθαρα, αυτοσχεδιαζω με μεγαλη ποικιλια φρασεων και ξερω ικανοποιητικα περι θεωριας για να διασκευασουμε τα τραγουδακια μας οπως θελουμε. Σε ολα αυτα πιστευω πως η βοηθεια του δασκαλου ηταν ελαχιστη.

Καλος ο δασκαλος. Αλλα μπορεις να τα καταφερεις και μονος σου αν θες.

Περιμενω τα σχόλιά σας...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δικιο εχεις . απο την στιγμη που εισαι ικανοποιημενος με οτι εχεις καταφερει μονος σου και περνας καλα δεν εχεις κανενα λογο να πας σε δασκαλο .

επισης ισχυει αυτο που λες οτι πλεον μπορεις να μαθεις και μονος σου με το ιντερνετ κτλπ.

 

το μονο που χρειαζεται 100% ενας δασκαλος (προσωπικη αποψη ) και που το εκανες κ εσυ ειναι να σου δειξει στην αρχη τα βασικα ωστε να τα κανεις σωστα και να μην φας πολυ καιρο μεχρι να πας στο επομενο επιπεδο. και εγω ξερω πολλους που ειναι σχεδον αυτοδιδαχτοι και παιζουν παρα πολυ καλα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Ενας φιλος μου ειπε περι του θεματος και εκανα εγγραφη να παρω και γω μερος σε αυτη τη συζητηση. Συγχωρεστε με αν θα ξαναγραψω κατι που εγραψαν προηγουμενοι.

 

Θεορω τον εαυτο μου εναν κακο μαθητη με βαση τα λεγομενα του κ.Βαγγελη. Ειμαι 20 χρονων. Παιζω κιθαρα και οχι τυμπανα. Απο τη στιγμη που επιασα την κιθαρα στα χερια μου εχω αλλαξει 4 δασκαλους και ακομα δεν εχω βρει καποιον που να με ικανοποιει. Οι πρωτοι 2 ηταν καθηγητες ωδειου που τους ελεγα να μου μαθουν ηλεκτρικη και μου βαζαν ολο κλασικουρες ρομαντζες και τετοια πραγματα που κανουν στις ταξεις των ωδειων στην κλασσικη κιθαρα, ο επομενος ηταν μεταλάς που μου εβαζε τρελες ασκησεις γρηγοραδας και ο τελευταιος ηταν στο επαγγελμα μπασιστας και οχι κιθαριστας και απλα καλος.

Κ.Βαγγελη μιλησατε για παρωπιδες και μπορω να σας πω πως εχω πολλες πανω στη μουσικη! Πιστευω δεν ειναι σωστο αυτο αλλα ποτε δεν με ενδιεφερε να γινω ενας ανταγωνιστικος κιθαριστας του 2011 οπως λετε που θα ξερει να παιζει τα παντα. Αναγνωριζω το οτι αν πηγαινα ας πουμε 10 χρονια ωδειο ή αν εκανα μαθηματα σε διαφορα ειδη μουσικης θα ειχα αναπτυξει εναν διαφορετικο τροπο σκεψης πανω στη μουσικη και στη συνθεση μου αλλα πιστευω πως ειναι χασιμο χρονου και δεν χρειαζεται. Οπως δεν χρειαστηκε και ο Jimmy Hendrix που ηταν ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟΣ να μαθει να παιζει ας πουμε flamengo. Κιομως αναδειχθηκε απο πολλους ο καλυτερος κιθαριστας ολων των εποχων!

Προσωπικα ακουω και παιζω κυριως blues. Σταματησα τα μαθηματα λογω χρονου και στρατιωτικης θητειας και δεν ειμαι σιγουρος ακομα αν θα ξαναρχισω. Στην εποχη που ζουμε χαρη στα μεσα που εχουμε και κυριως το ιντερνετ πιστευω το να συνεχισεις να αναπτυζεσαι μονος σου ειναι πιο ευκολο απο ποτε. Ρωτησα εναν μεγαλο Ελληνα-κιθαριστα της blues σκηνης που μπορω να βρω εναν δασκαλο να μου μαθει να παιζω blues και μου πε το εξης "sigoura kapoios me gnwseis kai apopsi mporei na se voithisei, omws o sigouros dromos einai n'akous kai na paizeis oso mporeis".

Ειμαι αντιθετος με τον δασκαλο που θα μου πει να πιασω την κιθαρα με τον τροπο που θελει αυτος και οχι ετσι οπως βολευομαι εγω. Αναγνωριζω και παλι πως αυτο θα μπορουσε να με βγαλει απο πολους πονους αλλα δεν πιστευω πως η τεχνικη ειναι κατι το αντικειμενικο. Ο καθενας μπορει να παιζει οπως θελει. Οταν πηγαν και ρωτησαν εναν μεγαλο μπλουζιστα απο την Αμερικη πως παιζει την κιθαρα ειπε "δεν ξερω απλα κανω αυτο" και επαιξε μια απαλη φραση χωρις να ξερει να διαβαζει πενταγραμμα , χωρις να ξερει περι θεωριας μουσικης.

Σε αυτη τη φαση που βρισκομαι με περιπου 3 χρονια σε ωδειο οπου μαθαινα κλασικη κιθαρα και μολις μερικους μηνες με δασκαλο στην ηλεκτρικη εχω τη δικια μου μπαντα και δουλευουμε πανω στις πρωτες μας διασκευες σε υπογεια στουντιο. Παιζω πολυ καθαρα, αυτοσχεδιαζω με μεγαλη ποικιλια φρασεων και ξερω ικανοποιητικα περι θεωριας για να διασκευασουμε τα τραγουδακια μας οπως θελουμε. Σε ολα αυτα πιστευω πως η βοηθεια του δασκαλου ηταν ελαχιστη.

Καλος ο δασκαλος. Αλλα μπορεις να τα καταφερεις και μονος σου αν θες.

Περιμενω τα σχόλιά σας...!

Αγαπητε φιλε

Καταρχην καλωσηρθες στο φορουμ του Νοιζ.

Διαβασα προσεκτικα τα ερωτηματα σου και θα προσπαθησω να απαντησω οσο καλυτερα γινετε.

Ξεκινωντας θα ηθελα να σου πω ότι δεν εχεις αδικο με τον τροπο που σκεφτεσε αν αυτό που θες να κανεις περιορίζεται  μονο σε  αυτο το στυλ μουσικης που επελεξες.  Σιγουρα η ιστορια εχει τρομερα παραδειγματα μουσικων  οι οποιοι ηταν αμορφωτοι και αυτοδιδακτοι σε όλα τα επιπεδα και αφησαν το στιγμα τους πισω. {Μηπως όμως επαιξαν ρολο και παραγοντες..οπως συγκύριες και εποχες που εγιναν διασημοι ?  Αυτό είναι μια άλλη κουβεντα όμως..}  Αυτος ο τροπος σκεψης  κατά τη γνωμη μου  δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να γινει κανονας  .  Όλα οσα ανεφερα απαρτιζουν τον ιδανικο μαθητη που σκοπευει να βγει εκει εξω και να παιξει …τα παντα. Όχι μονο Blues. Στην δικη σου περιπτωση θα σου προτεινα να παιζεις και να ακους μονο blues…και σε καμια 30αρια χρονια αν εισαι τυχερος και ευλογημενος  ισως καταφερεις και παιξεις και κανα 12μετρο που να εχει λιγο χρωμα… Το ιδιο ισχυει και για μενα αν θελω να παιξω ένα αξιοπρεπες swing. Να επισημανω ότι η πατριδα του blues είναι το δελτα του Μισισιπι…όχι το δελτα του Φαληρου.. Και αυτοι που μεγαλωσαν παιζοντας blues…δεν ειχαν στο αυτι τους ηχους τσιφτετελιων.  Φυσικα οι αποψεις μας καθοριζονται από τα βιωματα μας. Ημουν 17 χρονων  όταν αναγκαστηκα να παιξω πολύ αντιφατικα πραγματα

Από τα απαντα του Μαρκοπουλου  του Μικρουτσικου  και του Θεοδωρακη – στον Stevie ray Vaughn , τον Satriani ,τον Vai – τους Pink Floyd και την Αρβανιτακη.. Για να ονοματισω μερικα.

Ολη αυτή η εμπειρια καθορισε ποιος ειμαι σημερα σαν μουσικος και με ποιον τροπο διδασκω.

Καλο Πασχα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου