Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το κλαβιέ μετά το καθάρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άνοιξα το KORG M1 για να καθαρίσω τα πλήκτρα από μέσα.Τα καθάρισα όλα ένα ένα μέσα έξω πάνω κάτω πλαγίως διαγωνίως οριζοντίως και καθέτως.Το κλείνω το όργανο,τα βιδώνω όλα και τελικά κάποια από τα πλήκτρα και μαύρα και άσπρα,δεν παίζουν ! Τί στο καλό έγινε?Προηγουμένως έπαιζαν όλα,τώρα αρκετά δεν παίζουν,γιατί αυτό? δεν στέλνουν καθόλου σήμα όταν τα πατάω,δοκίμασα και μέσω Midi με άλλο synth ??? τί μπορεί να συμβαίνει? και μετά σου λένε η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά ! ρέ,δεν το άφηνα βρώμικο όπως ήταν,τουλάχιστον δούλευε  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά !

 

Μία άλλη παροιμία λέει : "η φτήνεια τρώει τον παρά".

Κάνε τώρα, αυτό που έπρεπε να έχεις κάνει, δηλαδή πήγαινέ το στο σέρβις.

:)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντροφε trolley,ωραία παροιμία,αλλά τί κάνεις όταν δεν έχεις στην κυριολεξία 1 ευρώ όχι για να καθαρίσεις το όργανο σου αλλά ούτε κάν για να μετακινηθείς έστω με το λεωφορείο? όταν έχεις σοβαρά οικονομικά προβλήματα? δεν προσπαθείς να καθαρίσεις μόνος σου το όργανο? να μάθεις και κάτι ρέ παιδάκι μου.Αν μου πεί κάποιος τί συμβαίνει και μπορώ να το διορθώσω μόνος μου το πρόβλημα,θα έχω αποκομίσει γνώσεις από αυτή την εμπειρία.Καλό και το σέρβις,αλλά όταν έχεις να το πληρώσεις... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

δεν στέλνουν καθόλου σήμα όταν τα πατάω,δοκίμασα και μέσω Midi με άλλο synth ???

Δηλαδή δοκιμασες να παίξεις το Μ1 από άλλο πληκρολόγιο και δεν έπαιζε σωστά ή προσπαθησες με το πληκτρολόγιο του Μ1 να παίξεις άλλο συνθ; Για να επικρντρώσουμε το πρόβλημα δηλαδή. Εγινε ζημιά στο κλαβιέ ή στα σωθικά;

 

Υ.Γ. Αλλάζω τον τίτλο σε κάτι σχετικό γιατί το "Βοηθεια σύντροφοι" παραπέμπει σε σωσίβιο και όχι πληκτρολόγιο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλείνω το όργανο,τα βιδώνω όλα και τελικά κάποια από τα πλήκτρα και μαύρα και άσπρα,δεν παίζουν !

 

Το πιο πιθανό είναι ότι δεν ακούμπησαν καλά κάποιοι απο τους διακόπτες.

Είναι μικρά λαστιχένια παρεμβάσματα που βραχυκυκλώνουν σημεία της πλακέτας και υπάρχει ενα κάτω απο κάθε πλήκτρο, κάτι εφάμιλο με το πληκτρολόγιο που γράφουμε τώρα.  ;D Αν μετακινηθούν ελάχιστα ή δεν κάτσουν στη θέση τους ή κατά τη διαδικασία καθαρισμού πάει λίγη βρωμιά επάνω τους ...έχεις το αποτέλεσμα που αναφέρεις.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δοκιμασες να παίξεις το Μ1 από άλλο πληκρολόγιο και δεν έπαιζε σωστά ή προσπαθησες με το πληκτρολόγιο του Μ1 να παίξεις άλλο συνθ; Για να επικρντρώσουμε το πρόβλημα δηλαδή. Εγινε ζημιά στο κλαβιέ ή στα σωθικά;

 

Υ.Γ. Αλλάζω τον τίτλο σε κάτι σχετικό γιατί το "Βοηθεια σύντροφοι" παραπέμπει σε σωσίβιο και όχι πληκτρολόγιο.

 

χαχαχα δίκιο έχεις,είναι δυσνόητος ο τίτλος,ούτε στον Τιτανικό να είμασταν.Σύνδεσα μέσω midi Καλωδίου το Μ1 με το CS6X.Έπαιξα-τις νότες που δεν έπαιζαν από τα πλήκτρα του Μ1-με το κλαβιέ του CS6X και οι ήχοι έπαιζαν κανονικά.Όμως ο toneless έχει δίκιο.Ξανάνοιξα το Μ1 και είδα ότι πράγματι κάποια από αυτά τα "λαμάκια" επαφών που υπάρχουν σε κάθε πλήκτρο,είχαν στραβώσει.Τα ίσιωσα και διορθώθηκε το πρόβλημα και τώρα παίζουν σαν καινούρια!  ;D

Και δεν χρειάστηκε να δίνω για σέρβις λεφτά που δεν έχω... ;)

 

Τώρα 2 απορίες ακόμα.Όταν διαλέγω κάποιους από τους ήχους του Μ1 ακούγεται "λευκός" θόρυβος από πίσω.Ειδικά στον 1ο ήχο Universe δίχως να τον παίξω,με το που τον διαλέγω ακούγεται ο θόρυβος.Σε άλλους ήχους δεν ακούγεται καθόλου εκτός και αν ανεβάσω την ένταση του οργάνου πάνω από το 1/3.Έχω δοκιμάσει τις ρυθμίσεις των εφφέ,ειδικά το EQ σε αυτούς τους ήχους και είδα ότι όσο πιό ψηλά είναι η Hi συχνότητα τόσο πιό θορυβώδης η "λευκότητα".Αλλά είναι φυσιολογικό αυτό?

 

Η 2η απορία έχει να κάνει με το αν κάρτες ram-rom για άλλα korg όπως 01/W κ.λ.π. είναι συμβατές με το Μ1.Αν έχετε κάνει δοκιμές και ξέρετε δηλαδή,όχι θεωρίες παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκάρισες αν εχουν μπεί σωστά, και άν είναι καλά κουμπωμένες όλες οι φίσες?

 

Οι φίσες τί είναι? αν έχουν μπεί καλά τα πλήκτρα εννοείς? με τα πλήκτρα το πρόβλημα λύθηκε όπως ανέφερα και προηγουμένως.Το θέμα είναι γιατί καμμιά 10αριά ήχοι έχουν τον λευκό θόρυβο από πισω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι φίσες τί είναι? αν έχουν μπεί καλά τα πλήκτρα εννοείς?

.-

 

με τα πλήκτρα το πρόβλημα λύθηκε όπως ανέφερα και προηγουμένως.

o.k.

 

Το θέμα είναι γιατί καμμιά 10αριά ήχοι έχουν τον λευκό θόρυβο από πισω ?

Ερώτηση 1.

Πριν το ανοίξεις δεν υπήρχε αυτός ο "λευκός θόρυβος";

 

Ερώτηση 2.

Αυτός ο θόρυβος υπάρχει σίγουρα μόνο σε ορισμένους ήχους;

 

Ερώτηση 3.

Όταν το άνοιξες, δεν πείραξες και κάτι άλλο μέσα στο όργανο;

Μήπως κάτι δεν σύνδεσες καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Μανώλη,δεν γνωρίζω την ορολογία των τεχνικών εξαρτηματων των synths οπότε δεν ξέρω τί είναι οι φίσες και δεν βλέπω κάτι παράξενο σε αυτό...

 

1 Πρίν το ανοίξω υπήρχε ο θόρυβος απλά τώρα θυμήθηκα να το ρωτήσω !

2 Ναί υπάρχει μόνο σε ορισμένους ήχους,και μάλιστα έχω ψάξει και έχω βρεί ότι σε αυτούς τους ήχους αν κατεβάσω την Hi Frequency του EQ του εφέ που προκαλεί το θόρυβο(μάλλον) τότε ο θόρυβος μειώνεται πάρα πολύ,αλλά δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να λειτουργεί.Για παράδειγμα με το που ανοίγω το όργανο για να παίξω,με το που φορτώνει τον πρώτο ήχο Universe,δίχως να πατήσω πλήκτρο αμέσως ακούγεται συνεχόμενα ο θόρυβος.

3 Τίποτα άλλο δεν πειράχτηκε,όλα μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου