Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το κλαβιέ μετά το καθάρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστειλα τα αρχεία που μου έδωσες με το midi-ox αλλά ο μόνος ήχος που έπαιζε ήταν ο πρώτος και πάλι με θόρυβο όπως πρίν,οι άλλοι δεν έπαιζαν καθόλου,δεν μπήκαν κάν και το Midi-ox δεν έβγαλε μήνυμα λάθους.Μετά τα έστειλα τα αρχεία που μου έδωσες με το bankedit και μπήκαν κανονικά αλλά ο θόρυβος παραμένει.Το αστείο είναι ότι το bankedit τα στέλνει με αργό ρυθμό,κάθε αρχείο έκανε 1 λεπτό να το στείλει! Αλλά ο θόρυβος παραμένει.Υπόψην και ότι έχω κατεβάσει από το site της Korg τα επίσημα αρχεία του Μ1 και βάζοντας εκείνα με sysex ο θόρυβος είναι ο ίδιος.Δεν ξέρω πώς να στείλω το Midi,θέλει να κάνω ιδιαίτερες ρυθμίσεις στο όργανο ή απλά το φορτώνω σε ένα sequencer και το στέλνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Μήνυμα λάθους αν είναι, δεν θα βγάλει το MIDI-OX αλλά το μηχάνημα (στην οθόνη του).

Ξανα προσπάθησε μία τελευταία φορά. Συγνώμη ξέρω σε κουράζω.

 

Από τα λεγόμενά σου, μάλλον το πρόβλημα είναι στο μηχάνημα. Δεν το έχω μπροστά μου να σου πω 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσες φορές δοκίμασα, στην οθόνη του οργάνου δεν έβγαλε κανένα μήνυμα λάθους.Και εγώ φοβάμαι ότι είναι στο όργανο το πρόβλημα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε παρακαλώ πολύ, κάνε μία τελευταία προσπάθεια με τα αρχεία που έστειλες τελευταία φορά.

Χρησιμοποίησε το "bankedit" που όπως λες στέλνει αργά, αλλά σταθερά, αν και το MIDI-OX θα έπρεπε να λειτουργήσει.

 

Πριν τα φορτώσεις, κάνε Initialize στο όργανο.

Έχοντας πατημένα τα κουμπιά [iNT] + [CARD] + [COMBI] ανοίγεις το μηχάνημα [POWER ON].

 

Ρυθμίζεις α) το Midi κανάλι στο 1, β) το Memory Protect στο OFF, και γ) το Midi filtering exclusive: ENABLE (ENA).

 

Στέλνεις τα αρχεία με τον τρόπο που έστειλες και πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω initialize το όργανο.Καθώς είναι σε αυτή την κατάσταση(Initialized) πατάω το global και έχοντας ανεβασμένη την ένταση του οργάνου στο τέρμα πάνω,καθώς αλλάζω οθόνες και φτάνω εκεί που λέει DRUM KIT 1 -DRUM KIT 4 ακούγεται σε χαμηλή ένταση ένα σαν σφύριγμα συνεχόμενο και παλμικός θόρυβος ! Δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό !

 

Πάντως και με αυτή την προσπάθεια το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.Δεν ξέρω τι γίνεται.Θα μπορούσε να φταίει σκόνη επάνω στις πλακέτες μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...ακούγεται σε χαμηλή ένταση ένα σαν σφύριγμα συνεχόμενο και παλμικός θόρυβος...

Αυτό το πρόβλημα μαζί με όλα τα άλλα, να το δει τεχνικός που γνωρίζει.


Bon Studio

Κεντρικά Γραφεία

Διεύθυνση: Ζαΐμη 6 – 106 83 – Αθήνα

Τηλ: 210 3809605 – 9, 210 3302059-62

 

Υποκ/μα Αθηνών – Service

Διεύθυνση: Παγγαίου 12 – 118 55 – Βοτανικός

Τηλ: 210 3417200 – 1

 

Υποκ/μα Θεσ/κης

Διεύθυνση: 17η Νοέμβρη 73 & Κ.Παλαμά 1 – 54352 – Θεσ/κη

Τηλ: 2310 947676 – 8

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok,Μανώλη,ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου να βοηθήσεις.Παρεπιπτώντος,έχω μία smartmedia 64mb την οποία έκανα φορμάτ στον υπολογιστή και μετά από αυτό αδυνατεί να διαβαστεί από το cs6x αλλά και από φωτογραφική μηχανή.Να την πετάξω ή έχεις καμμία ιδέα μήπως φτιαχτεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλαδή μετά το format ο υπολογιστής την βλέπει;

Αν είσαι Αθήνα την φέρνεις από δω να την τσεκάρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής την διαβάζει και την δουλεύει μια χαρά γενικώς, τα πλήκτρα και η φωτομηχανή Olympus δεν μπορούν να την φορμάρουν.Θεσσαλονίκη είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου