Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για σύνδεση κάρτας ήχου (αρχάριος)


Stelios...

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Λοιπόν, σήμερα πείρα την κάρτα ήχου για ηχογραφίσεις M Audiophile 2496 και τη σύνδεσα στον υπολογιστή μαζί με ένα αρμόνιο midi.

Ταυτόχρονα έχω και από παλιά μια απλή κάρτα ήχου για τα ηχεία 7.1 (που είναι και συνδεδεμένα σε αυτή).

Γίνετε να δουλεύουν και οι δυο κάρτες ταυτόχρονα; Δηλαδή να κάνω εγραφές στην M audiophile και ταυτόχρονα να ακούω τι έχω γράψει στην 7.1 που έχω συνδεδεμένα και τα ηχεία?

 

Έχω το cubase SX3 που δίχνει ότι λαμβάνει ήχο από το midi αρμόνιο αλλά δε μπορώ να ακούσω τι έχω παίξει.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος καθώς είμαι εντελώς αρχάριος???

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Λοιπόν, σήμερα πείρα την κάρτα ήχου για ηχογραφίσεις M Audiophile 2496 και τη σύνδεσα στον υπολογιστή μαζί με ένα αρμόνιο midi.

Ταυτόχρονα έχω και από παλιά μια απλή κάρτα ήχου για τα ηχεία 7.1 (που είναι και συνδεδεμένα σε αυτή).

Γίνετε να δουλεύουν και οι δυο κάρτες ταυτόχρονα; Δηλαδή να κάνω εγραφές στην M audiophile και ταυτόχρονα να ακούω τι έχω γράψει στην 7.1 που έχω συνδεδεμένα και τα ηχεία?

 

Έχω το cubase SX3 που δίχνει ότι λαμβάνει ήχο από το midi αρμόνιο αλλά δε μπορώ να ακούσω τι έχω παίξει.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος καθώς είμαι εντελώς αρχάριος???

 

Ευχαριστώ πολύ!

Καλή σου ημέρα και καλώς ήρθες. Αν και δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο, νομίζω ότι δεν γίνεται ταυτόχρονα. Υπάρχουν πολλοί φίλοι εδώ μέσα που μπορούν να στο εξηγήσουν τεχνικά. Στην πράξη, να ξέρεις ότι θα υποβαθμίσεις τον ήχο σου, χρησιμοποιώντας την παλιά σου κάρτα, η οποία προφανώς, εκτός και από την ποιότητα ήχου που θα υστερεί σε σύγκριση με την M-audio, δεν θα έχει ASIO drivers, και η latency (καθυστέρηση) στο παίξιμο θα σου σπάσει τα νεύρα.

Κάνε τις δοκιμές και τις εγγραφές σου με την m-audio και αν θέλεις αναπαραγωγή με τα 7.1 ηχεία σου, κάνε το, αφού τελειώσεις οποιαδήποτε εργασία - επεξεργασία με το SX3 και την νέα σου κάρτα.

Το ότι βλέπεις να λαμβάνει ήχο από το m.i.d.i. του αρμονίου και να μην έχεις ήχο, είναι επειδή δεν έχει ορίσει έξοδο στο CUBASE.

Θέλει ψάξιμο.

Με υγεία και η νέα σου κάρτα. 

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι πια τα μενού του SX3, αλλά σαφώς δε μπορείς μέσα από το Cubase να χρησιμοποιείς και τις δύο κάρτες ήχου ταυτόχρονα. Κάπου στο device manager καθορίζεις ποιο driver θα χρησιμοποιήσει το Cubase. Σαφώς θέλεις το asio driver της audiophile, καθώς θα έχεις και πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου και πολύ καλύτερο latency (καθυστέρηση μεταξύ πχ μιας νότας που παίζεις στο midi keyboard και πότε την ακούς από τα ηχεία).

Αν θέλεις για multimedia (ταινίες, παχνίδια κλπ) την άλλη κάρτα, θα πρέπει να την επιλέξεις πρώτα από το control panel>>sounds and devices 9ή κάπως έτσι) του υπολογιστή σου (ανάλογα ποιο λειτουργικό έχεις.

Για να ακούσεις ήχο από το Cubase όταν παίζεις το midi keyboard σου, πρέπει να δημιουργήσεις ένα midi track το οποίο να έχει ως είσοδο αυτό το keyboard, και ως έξοδο ένα vst instrument, αφού πρώτα ανοίξεις αυτό το instrument στο vst rack το οποίο ανοίγει πατώντας το F11 (σόρυ αν δεν είναι σωστές οι ορολογές, τα γράφω από μνήμης, και το έμενταλ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, να βάλω τα ηχεία στην Audiophile, αλλά έχει 3 εισόδους/εξόδους RCA και μια είσοδο/έξοδο midi. Τα ηχεία έχουν στα καλώδιά τους μικρά καρφάκια που μπαίνουν στις συνιθισμένες απλές κάρτες ήχου των υπολογιστών... πως θα γίνει να τα συνδέσω και αυτά στην Audiophile?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μεγάλο μαγαζί ηλεκτρονικών ειδών έχει ανταπτοράκια που θα προσαρμόσουν το βύσμα της εξόδου του ηχείου (φαντάζομαι ότι εννοείς καρφί 1/8'') σ' αυτό της εισόδου της κάρτας.

Πρόσεξε ότι τα RCΑ της κάρτας είναι μονοφωνικά, άρα το δεξί ηχείο θα κουμπώσει στο ένα RCΑ και το αριστερό στο άλλο. Θα σου μείνει ελεύθερο το δεύτερο ζευγάρι RCA, καθώς και οι ψηφιακές έξοδοι του breakout box. Πρόσεξε επίσης ότι σ' αυτά τα RCA του breakout box κανονικά συνδέεις ψηφιακές συσκευές με ειδικό ψηφιακό καλώδιο, άρα όχι τα ηχεία σου (εκτός αν έχεις τίποτα περίεργα ηχεία, αλλά τότε δε θα είχαν βύσμα 1/8'' και θα ήταν πανάκριβα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά ο ήχος... το έλυσα... αγόρασα καλόδιο RCA και το σύνδεσα με τα ηχεια μου (έχει υποδοχή για RCA) τώρα όμως πειράζοντας τις ρυθμίσεις, τα μπέρδεψα κάπου και έχασα τον ήχο από το midi... τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω πάλι για να έχω αυτή υη φορά και ήχο;

Τις ρυθμίσεις τις πείραξα από τον πίνακα ελέγχου των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Στέλιο. Δε λες τι ηχεία έχεις. Τα ηχεία σου θα παίξουν πάνω στην κάρτα ήχου εφόσον είναι αυτοενισχυόμενα, δηλαδή έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή. Διαφορετικά πρέπει μεταξύ κάρτας και ηχείων να παρεμβάλεις ενισχυτή. Αν έχεις κοντά στον η/υ κάποιο hifi με line in ή aux in είσοδο, δοκίμασε να συνδέσεις την έξοδο της κάρτας ήχου εκεί και να ακούς από τα ηχεία του hifi. Εφόσον δεν είσαι επαγγελματίας, η ποιότητα του ήχου θα είναι πολύ καλύτερη παρά αν έχεις ηχεία τύπου η/υ. Τέλος πάντων, δοκίμασε τι σου αρέσει περισσότερο.

Όσον αφορά τον ήχο από midi: To midi δεν περιέχει ήχο, είναι απλώς οδηγίες προς κάποιο όργανο (ένα συνθεσάιζερ πχ) το οποίο παράγει τον ήχο. Κάνε το εξής (5 βήματα):

Στο Cubase δημιουργείς ένα midi track.

Στο Inspector (εκεί που φαίνονται οι ιδιότητες του τρακ) βρες εκεί που λέει το input και διάλεξε το midi keyboard που έχεις. Αν δεν είσαι σίγουρος, διάλεξε all inputs.

Πάτα F11 και θα εμφανιστεί το vst rack. Κάνε κλικ πάνω στο πρώτο ελέυθερο σλοτ του ρακ και διάλεξε ένα συνθεσάιζερ (το Cubase έχει κάμποσα δικά του, δε θυμάμαι πια τι έχει το SX3, αλλά μπορείς να κατεβάσεις κι ένα σωρό υπέροχα freeware από το kvr audio- δες και το σχετικό sticky σ' αυτό το φόρουμ).

Στο Inspector του Cubase, στο output του midi τρακ (το οποίο βρίσκεται ακριβώς κάτω από το input), επιλέγεις το συνθεσάιζερ που μόλις διάλεξες σαν έξοδο του midi τρακ σου.

Δε θυμάμαι αν πρέπει να πατήσεις και το enable monitor, δηλαδή ένα κίτρινο κουμπάκι που βρίσκεται ακριβώς δίπλα από το κόκκινο κουμπί που πατάς για να κάνεις εγγραφή (record). Για καλό και για κακό έχε το πατημένο (θυμήσου όμως να το απενεργοποιήσεις αν θελήσεις να κάνεις εγγραφή)

Αν όλα έχουν πάει καλά, τώρα παίζοντας νότες στο keyboard ή γράφοντας με το μολύβι (tool pencil) στο piano roll.

Συμβουλή: ξεσκόνισε τουλάχιστον το getting started (μπορείς να το κατεβάσεις από τη Steinberg αν το έχεις χάσει), τις περιγράφει όλες αυτές τις ενέργειες πολύ καλά, και με εικονίτσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικ΄σήμερακ αι μετά την πολύτιμη βοήθειά σας έβγαλα άκρη και γράφω κανονικά με το cubase! Πως μπορώ όμως να πάρω ένα κομμάτι που έχω γράψει στο cubase, σε μορφή mp3 ή wma?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ όμως να πάρω ένα κομμάτι που έχω γράψει στο cubase, σε μορφή mp3 ή wma?

 

File -> Export as...-> audio mixdown

 

και +1 σε Βαρτάνη...διάβασε και λίγο τις οδηγίες χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου