Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το κλαβιέ μετά το καθάρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκ του μακρώθεν, δεν βλέπω λύση στο πρόβλημά σου. Το ότι έχεις θόρυβο, είναι κάποια συνδεσμολογία που ή έχει πειραχτεί ή ήταν στα τελευταία της.

Αυτό είναι ένα τεχνικό ζήτημα, που πρέπει να το δεί τεχνικός. όσο και σε δύσκολη οικονομική κάτάσταση να είσαι, κάνε υπομονή και στείλε το σε σερβις. Μην το πειράζεις......άλλο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αγαπητέ Μανώλη,δεν γνωρίζω την ορολογία των τεχνικών εξαρτηματων των synths οπότε δεν ξέρω τί είναι οι φίσες και δεν βλέπω κάτι παράξενο σε αυτό...

Μην θυμώνεις. Κι εγώ δεν γνωρίζω από ιατρικά, δεν είμαι γιατρός. Οπότε δεν κάνω εγχειρήσεις. Τόσο απλά.

 

1 Πρίν το ανοίξω υπήρχε ο θόρυβος απλά τώρα θυμήθηκα να το ρωτήσω !

Οπότε υπήρχε το συγκεκριμένο πρόβλημα του θορύβου. Δεν προέκυψε από σένα.

 

3 Τίποτα άλλο δεν πειράχτηκε,όλα μια χαρά είναι.

ο.κ.

Οπότε ισχύει η πιό πάνω εξήγηση. Δηλ. υπήρχε το πρόβλημα.

 


Εάν απ'ότι καταλαβαίνω, το όργανο το πήρες μεταχειρισμένο δεύτερο χέρι, και από τα λεγόμενά σου, πολύ πιθανό να το "πείραξε" ο προηγούμενος κάτοχος ή κάποιος άλλος εκ μέρους του προηγούμενου κατόχου.

Με ανησυχεί αυτό που λες:

"Για παράδειγμα με το που ανοίγω το όργανο για να παίξω,με το που φορτώνει τον πρώτο ήχο Universe,δίχως να πατήσω πλήκτρο αμέσως ακούγεται συνεχόμενα ο θόρυβος."

 

Καλό θα ήταν να το δεί κάποιος τεχνικός που γνωρίζει καλά απ'αυτά.

Σε ποιά πόλη είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον λευκο θόρυβο σου τον κάνει σε όλα τα presets ή σε συγκεκριμένα;

Σου το λέω γιατί κι εγώ με το Fantom x είχα πάθει μια λαχτάρα αλλά έφταιγε το effect που είχε το συγκεκριμένο preset.Ο ήχος Universe απ'οτι θυμάμαι από το δικό μου Μ1 δεν είχε κάτι τέτοιο,αλλά κοίταξε μήπως κάποιος εξωγήινος πριν το πάρεις στα χέρια σου το όργανο πείραξε τα effects σε κάποια presets.Τσεκάρισε τους ήχους που λες πως ακούγεται white noise τι effect έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη,δεν θυμώνω,απλώς εξηγώ κάποια πράγματα για να μπορούμε να συνεννοηθούμε.Επειδή όμως δεν είμαι τεχνικός αυτό τί σημαίνει,ότι δεν είναι σωστό να ανοίξω και να καθαρίσω το όργανο εσωτερικά? Άλλο πράγμα να διορθώνεις τεχνικές βλάβες ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και άλλο να το καθαρίζεις απλώς.Από Θεσσαλονίκη είμαι και όντως το πήρα μεταχειρισμένο...

 

Taskor, είναι γύρω στα 15 presets που έχουν αυτό τον θόρυβο και πράγματι όταν πειράζω το eq του εφφέ των presets και μειώνω την hi συχνότητα του eq,ο θόρυβος μειώνεται πάρα πολύ και σε κάποια preset εξαφανίζεται.Για αυτό αναρωτιέμαι μήπως είναι φυσικό αυτό και όχι κάποιο πρόβλημα αλλά από την άλλη πώς να είναι φυσικό? Έχω περάσει από την αρχή τους κανονικούς ήχους μέσω υπολογιστή,άρα λογικά οι ρυθμίσεις είναι αυτές που θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή όμως δεν είμαι τεχνικός αυτό τί σημαίνει,ότι δεν είναι σωστό να ανοίξω και να καθαρίσω το όργανο εσωτερικά? Άλλο πράγμα να διορθώνεις τεχνικές βλάβες ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και άλλο να το καθαρίζεις απλώς.

Ας μην επεκταθούμε σ'αυτό. Δεν είναι ακριβώς έτσι. Υπάρχουν και παγίδες και πράγματα που άθελά μας ή χωρίς να γνωρίζουμε μπορούμε να προκαλέσουμε ζημιά και ειδικά ατέλειες. Πάνω από 90% των περιπτώσεων που μου έρχονται γιά επισκευή, είναι από τέτοιου είδους "καθάρισμα" ή άνοιγμα από άτομα που δεν έχουν πραγματική σχέση με το αντικείμενο.

 

Όμως από τα λεγόμενά σου, το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν το προκάλεσες εσύ αλλά ήταν από πριν.


Τώρα το ζητούμενο είναι ο θόρυβος. Είσαι βλέπεις και μακριά.

Ας τα πάρουμε βήμα - βήμα.

1) Προσπάθησε όπως σου λέει και ο "taskor", να ξαναφορτώσεις τα εργοστασιακά δεδομένα.

Βρες και φόρτωσε το original αρχείο των εργοστασιακών δεδομένων. Να αποκλείσουμε την περίπτωση λανθασμένων δεδομένων. Έλεγξε γιά τον θόρυβο.

 

2) Κάπου είπες ότι ο θόρυβος ακούγεται και μόλις ξεκινήσει το όργανο, δηλαδή χωρις καν να πατήσεις οποιοδήποτε πλήκτρο.

 

2α) Θα σε παρακαλούσα με πάρα πολύ μεγάλη προσοχή, να ανοίξεις το όργανο και να αποσυνδέσεις τελείως το κλαβιέ. Πριν το κάνεις να έχεις αποσυνδέσει το όργανο από το ηλεκτρικό ρεύμα και απ'ότι άλλο είναι συνδεδεμένο. Πρόσεξε όποιο τυχόν καλώδιο είναι γυμνό από το κλαβιέ, να το καλύψεις έτσι ώστε να μην ακουμπάει πουθενά. Επίσης, πρόσεχε που βάζεις τα χέρια σου. Μην ακουμπάς κάτι που δεν γνωρίζεις τι είναι.

 

2β) Με πάρα πολύ μεγάλη προσοχή, θα λειτουργήσεις το όργανο (χωρίς να είναι συνδεδεμένο το κλαβιέ). Δες εάν στην εκκίνηση όπως λες κάνει τον ίδιο θόρυβο όπως και πριν.

 

3) Χωρίς να είναι και πάλι στο ρεύμα, έλεγξε προσεκτικά όλες τις φίσες που κουμπώνουν πάνω στην motherboard (στην κεντρική πλακέτα). Στην ανάγκη, να τις βγάλεις μία - μία και να τις ξαναβάλεις στη θέση τους με λεπτότητα. Προσοχή μην κόψεις κάποιο λεπτό καλώδιο. Εάν δεν είσαι σίγουρος μην το κάνεις καθόλου.

 

Εάν συνεχίζει ο θόρυβος, τότε θέλει τεχνικό που γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Προσπάθησε όπως σου λέει και ο "taskor", να ξαναφορτώσεις τα εργοστασιακά δεδομένα.

Βρες και φόρτωσε το original αρχείο των εργοστασιακών δεδομένων. Να αποκλείσουμε την περίπτωση λανθασμένων δεδομένων. Έλεγξε γιά τον θόρυβο.

 

Το έχω κάνει ήδη πάνω από 2 φορές αυτό και το πρόβλημα παραμένει.

 

2) Κάπου είπες ότι ο θόρυβος ακούγεται και μόλις ξεκινήσει το όργανο, δηλαδή χωρις καν να πατήσεις οποιοδήποτε πλήκτρο.

 

Ναί,αλλά αυτό συμβαίνει επειδή όπως ξαναείπα,ο πρώτος ήχος που φορτώνει το όργανο είναι ο UNIVERSE στον οποίο υπάρχει και ο θόρυβος.Άν σαν πρώτο ήχο είχε τον Piano 16 ο οποίος είναι ο 2ος ήχος,δεν θα υπήρχε ο θόρυβος επειδή όταν διαλέγω συγκεκριμένους ήχους εμφανίζεται ο θόρυβος και σε διαφορετικά ποσοστά.Θα δοκιμάσω να περάσω άλλους ήχους πέρα από αυτούς και θα σου πώ τί συμβαίνει...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να περάσω άλλους ήχους τους οποίους κατέβασα από το διαδίκτυο.Βάζοντας λοιπόν 100 νέους ήχους και ανοίγοντας το όργανο είδα ότι δεν υπήρχε ο θόρυβος με το που άνοιξα το όργανο, πράγμα που σημαίνει ότι ο ήχος UNIVERSE "φταίει" για τον θόρυβο που κάνει όταν ανοίγει το όργανο,ή η ρύθμιση του είναι λάθος (που δεν νομίζω) ή κάτι στα εφέ ή αλλού που χρησιμοποιεί αυτός ο ήχος,δεν πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το αρχείο με τα δεδομένα που στέλνεις στο όργανο είναι SysEx (System Exclusive) "*.syx" ή SMF (Standard Midi File) "*.mid" ;

Με ποιό πρόγραμμα του Η/Υ στέλνεις τα δεδομένα;

Κατά την διάρκεια που στέλνεις τα δεδομένα στο όργανο μήπως εμφανίζει το όργανο στην οθόνη, έστω και στιγμιαία, κάποιο μήνυμα σφάλματος;

 

Γιά να είμαστε 100% σίγουροι γιά τα δεδομένα, μετέφερε τα εργοστασιακά δεδομένα στο όργανο από κάρτα και όχι μέσω Midi. Αυτό, για να αποκλείσουμε την περίπτωση λανθασμένων δεδομένων κατά την μεταφορά. Λέω μήπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη,τα έχω στείλει σε sysex μορφή μόνο με το πρόγραμμα που λέγεται Bankedit και ένα άλλο που λέγεται wm1(τουλάχιστον η συντόμευση του αυτή είναι).Δοκίμασα με το midi-ox αλλά δεν τα έστελνε έβγαζε κάποιο λάθος ενώ είχε στείλει ένα ποσοστό 26% περίπου.Με το bank edit και το άλλο wm1 δεν βγάζει κανένα μήνυμα λάθους.

Μακάρι να είχα μία κάρτα αλλά που να την βρώ? δεν έχω.Όμως,αν μπορούσες εσύ ή κάποιος άλλος να μου πεί ποιές είναι οι σωστές ρυθμίσεις του πρώτου ήχου UNIVERSE π.χ. με κείμενο θα μπορούσα να ελέγξω μέσα στο όργανο αν έχει αυτές τις ρυθμίσεις ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλά το κατάλαβα. Γι'αυτό σου είπα να χρησιμοποιήσεις κάρτα.

 

Πολύ πιθανό, η αποστολή μέσω SysEx είναι γρήγορη με αποτέλεσμα το μηχάνημα να μην προλαβαίνει να διαβάσει - αποθηκεύσει σωστά τα δεδομένα.

Αν βρεις τά ίδια αρχεία σε SMF "*.mid" είναι καλύτερα γιά σένα, διότι μπορείς να ελέγξεις την ταχύτητα αποστολής πολύ απλά κατεβάζοντας την ταχύτητα (BPM) παιξίματος του midi file.

 

Ως αποτέλεσμα, θα έχεις αργότερο ρυθμό αποστολής των δεδομένων αλλά το όργανο θα διαβάσει - αποθηκεύσει τα δεδομένα με άνεση.

 

Εάν όντως είναι αυτό το πρόβλημα, δηλαδή λανθασμένα δεδομένα κατά την μεταφορά.

 

Προσπάθησε να μεταφέρεις μέσω του MIDI-OX τα δύο αρχεία που βρίσκονται παρακάτω.

M1_Factory_SysEx.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου