Προς το περιεχόμενο

jazz η κλασική μουσική


leca

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διακρίνω έναν ελαφρύ Ναρκισσισμό στον OP, με ποια έννοια το λέω: Μιλάει σαν να είναι αγώνας δρόμου η μουσική, και αναζητάει την καλύτερη διαδρομή για να φτάσει πρώτος.

 

Δεν υπάρχουν "καλύτερες" σπουδές, υπάρχουν μόνο ΧΡΗΣΙΜΕΣ σπουδές. Στην ουσία ΟΛΑ τα είδη της μουσικής θεωρίας μιλούν την ίδια "γλώσσα". Η ΜΟΝΗ διαφορά είναι ότι μελετούν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ χρονικές περιόδους της μουσικής.

 

Αν λοιπόν κάποιος γουστάρει Τζαζ, μελετά Τζαζ, γιατί θα του είναι ΧΡΗΣΙΜΟ όταν θα παίζει... Τζαζ. Τόσο απλά.  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καταρχην μια... παιδεια δεν μπορει να ειναι...ημιμαθης.... ;D

Ζηταω συγνωμη κυριε SF...

Μονοδρομη νομιζω ειναι καλυτερη εκφραση...

Απλα ρε παιδια η κλασικη παιδια καταπιανεται με μουσικες των περασμενων αιωνων!και επικεντρωνεται στο εκτελεστικο κομματι...Δεν αγνοω τους συγχρονους συνθετες και εχω μεγαλο σεβασμο σε εργα τους απλα ειναι λιγο ατοπο να καταπιανεσαι ΜΟΝΟ με κλασικη παιδια...Μιλαω παντα με γνωμονα διαφορες συζητησεις που εχω με φιλους κλασικους ακομη και με ανωτερη ακαδημαικη μορφωση...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζηταω συγνωμη κυριε SF...

Μονοδρομη νομιζω ειναι καλυτερη εκφραση...

Απλα ρε παιδια η κλασικη παιδια καταπιανεται με μουσικες των περασμενων αιωνων!και επικεντρωνεται στο εκτελεστικο κομματι...Δεν αγνοω τους συγχρονους συνθετες και εχω μεγαλο σεβασμο σε εργα τους απλα ειναι λιγο ατοπο να καταπιανεσαι ΜΟΝΟ με κλασικη παιδια...Μιλαω παντα με γνωμονα διαφορες συζητησεις που εχω με φιλους κλασικους ακομη και με ανωτερη ακαδημαικη μορφωση...

Τι σημαίνει μονόδρομη ;

Αρα από που ξεκινάς ;

Εφευρίσκεις καινούριο τρόπο στη Μουσική;

Μου θυμίζει τις κοπελίτσες που στα 80's τριγυρνουσαν με τις a la Fame γκετες στις γαμπίτσες και στα 16 ξεκίναγαν "τζαζ μπαλέτο" (με παχύ το "Τζ") κοτσαπηδωντας ακατάσχετα σαν τα κατσίκια καθότι "δεν τους ενδιέφεραν οι παλιατζούρες του κλασσικού". Περιττό να πω ότι καμία από όσες ξέρω δεν ασχολείται πλέον (αλλά ούτε και ξέρει) χορό.

Η άγνοια της ιστορικότητας ελοχεύει περισσότερους κινδύνους απ όσους μπορεί ακόμα και να φανταστεί ένας αμαθής.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιττό να πω ότι καμία από όσες ξέρω δεν ασχολείται πλέον (αλλά ούτε και ξέρει) χορό.

 

καλα ειδικα στον χορο αν δεν εχεις κανει κλασσικο εισαι απλα...ανεκδοτο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει μονόδρομη ;

Αρα από που ξεκινάς ;

Να ρωτησω κατι αλλο...Ξεκινα ενα παιδακι να παιζει βιολι...και του δινουν μετα απο 7-8 χρονια να εκτελεσει ενα εργο του mozzart...Υπαρχει περιπτωση αυτο το παιδακι να ξερει τη εξυπηρετει η καθε νοτα στο εργο?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι αλλο...Ξεκινα ενα παιδακι να παιζει βιολι...και του δινουν μετα απο 7-8 χρονια να εκτελεσει ενα εργο του mozzart...Υπαρχει περιπτωση αυτο το παιδακι να ξερει τη εξυπηρετει η καθε νοτα στο εργο?

 

ξεκιναει ενα παιδι να ΔΙΑΒΑΖΕΙ και του δινουν μετα απο 7-8 χρονια να διαβασει Καβαφη...Υπαρχει περιπτωση αυτο το παιδακι να ξερει τι εξυπηρετει το καθε ΓΡΑΜΜΑ στο ποιημα?

 

Εξαλλου τι σημαινει η λεξη ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ και ΓΙΑΤΙ πρεπει καποιος να ΞΕΡΕΙ τι εξυπηρετει μια...νοτα..σε ενα εργο ?(εγω ας πουμε ΔΕΝ ξερω...οχι μονο σε εργο του Μοτσαρτ αλλα ουτε στη...Φραγκοσυριανη... ;D)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι αλλο...Ξεκινα ενα παιδακι να παιζει βιολι...και του δινουν μετα απο 7-8 χρονια να εκτελεσει ενα εργο του mozzart...Υπαρχει περιπτωση αυτο το παιδακι να ξερει τη εξυπηρετει η καθε νοτα στο εργο?

Έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη συζήτηση εξελίσσεται σε κινούμενη άμμο για σένα....  ;D

Δεν θα απαντήσω. Λίγο γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις, λίγο γιατί ο SF με κάλυψε εν μέρει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ειδικα στον χορο αν δεν εχεις κανει κλασσικο εισαι απλα...ανεκδοτο... ;D

 

+100000000000000 συμφωνώ απόλυτα με τον SF και με όλα όσα λεχει πει.

Ακόμη και οι μεγαλύτεροι jazz ίστες που γνωρίζουμε έχουν κλασική παιδία.

Keith Jarett

Chick Corea

Herbie Hanckok

Και άλλοι πολλοί.......

 

Το κλασσικό ρεπερτόριο σου δίνει μια σταθερότητα και μία μεστότητα στην αισθιτική που δεν θα σου τη δώσει κανένα άλλο είδος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη συζήτηση εξελίσσεται σε κινούμενη άμμο για σένα....  ;D

Δεν θα απαντήσω. Λίγο γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς, τι θες να πεις λίγο γιατί ο SF με κάλυψε εν μέρει.

Δεν ειμαι αντιθετος στις κλασικες σπουδες...Απλα τονιζω καποια πραγματα τα οποια θεωρω λαθος...Καλως η κακως οι Κλασικοι Ειναι φοβεροι εκτελεστες και οτι τους δωσεις το εκτελουν αψογα...Ομως πολλοι απ αυτους Δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο..Τωρα..δεν πιστευω οτι ενας μουσικος κλασικης παιδιας ο οποιος θελει να ψαχτει και αλλου ειναι ανικανος να αυτοσχεδιασει...εχω παρα πολλα παραδειγματα φιλους και συνεργατες κλασικης παιδιας που διαπρεπουν στο χωρο της τζαζ της ροκ κ.ο.κ...εχω ομως και πολλα παραδειγματα φιλων που ειναι σπουδαστες σε πανεπιστημια και ασχολουνται καθαρα και μονο με κλασικη μουσικη στο εκτελεστικο κομματι...το αλλο κομματι ειναι παιδια τα οποια τελειωσαν τις κλασικες τους σπουδες και δεν κανουν απολυτος τιποτα ουτε μπορουν να παιξουν κατι αλλο...Θα μου πειτε εξαρταται απ τον μουσικο...ναι αλλα η πρωτη μεριδα των μουσικων που ανεφερα μετα τις κλασικες σπουδες τους πηραν και ενα πτυχιο τζαζ σπουδων...αν οχι πτυχιο το εψαξαν μονοι τους το θεμα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έχουν γραφτεί τέρατα  ???

 

Ξεκινώντας από το επαγγελματικό που ενδιαφέρεται ο φίλος, πέρα από τον χώρο της εκπαίδευσης το πτυχίο-χαρτί θα σου είναι άχρηστο. Από εκεί και πέρα δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο το τι ζητάς. Να παίξεις σε ορχήστρα, να βγεις για live, να γίνεις session-άς ;

 

Διότι για όλα τα παραπάνω (ίσως και πάλι να διαφοροποιείται στην περίπτωση της ορχήστρας) χαρτί δεν χρειάζεσαι και λογικά με 20 χρόνια στην πλάτη θα έπρεπε και πιθανώς  να τα έχεις κάνει ήδη.

 

Για την κλασσική θα είναι ζήτημα όμως το θέμα της ηλικίας. Τουλάχιστον όσον αφορά τα "σοβαρά" πανεπιστήμια κυρίως διότι θα υπάρχουν πολύ διαφορετικές απαιτήσεις (δεν θα σου ζητήσουν το ίδιο ρεπερτόριο με έναν 17-χρόνο). 

 

 

Τώρα όσον αφορά στα όσα ακούγονται περί Jazz και κλασσικής τι να πει κάνεις....

 

Είναι επιεικώς για τον Πέοπα.

 

Υπερτιμούν μερικοί της έννοιας του αυτοσχεδιασμού στην jazz, που στο μεγαλύτερο μέρος τής κάθε άλλο πάρα αυτοσχεδιασμός είναι, και Υποτιμούν ένα μοντέρνο ρεπερτόριο διάρκειας χρονικά τουλάχιστον όσο ο χρόνος ζωής της jazz όπου ο αυτοσχεδιασμός είναι βασικό συστατικό στοιχειό της σύνθεσης. Το οποίο και ποιο αντικομφορμιστικό είναι και σίγουρα έχει ξεπεράσει παραδοσιακά μουσικά όρια που η jazz ουδέποτε τόλμησε. (με ορισμένες πάντα εξαιρέσεις)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου