Προς το περιεχόμενο

jazz η κλασική μουσική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους του forum και καλές γιορτές.Έχω το εξής δίλλημα,ασχολούμαι αρκετά χρόνια με τα πλήκτρα ερασιτεχνικά και έχω φτάσει σε ένα επίπεδο που για άτομα που δεν γνωρίζουν καλά μουσική και όχι για καθηγητές πιάνου με θεωρούν παρα πολύ καλό (τεχνικά). Αποφάσισα στα τριάντα φεύγα να ασχοληθώ πιο σοβαρά με τη μουσική αλλά έχω το εξής δίλλημα δεν ξέρω με πιο χώρο να σχολήθώ.Δηλ να κάνω κλασική μουσική η jazz (συγχρονη).Εκτιμώ ότι ένας πολύ προχωρημένος στη κλασική μουσική μπορεί να παίξει (να διαβάσει) οτιδήποτε κείμενο του βάλουν στο αναλόγιο σε αντίθεση με ένα σύγχρονης μουσικής πιανίστας (αυτή είναι η εκτίμησή μου που μπορεί να είναι και λάθος).Αυτή τη στιγμή παίζω rock music (classic rock, progressive ...)Λατρεύω τα hammonds (scream sounds .distortion hammonds και παλιά leads sounds -moog, dave smith.....).Δώστε τα φώτα σας ευχαριστώ 8) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να τα βλέπεις σαν δύο ξεχωριστά κεφάλαια, ήτοι κλασσική ή jazz μιας και πολλοί σύχρονοι μουσικοί εντάσσουν κλασσικές όσο και jazz φόρμες στη μουσική τους.Δεν χρειάζεται να τα βλέπεις τόσο μαύρο-άσπρο κατά τη γνώμη μου.Δεν ξέρω αν γράφεις και δικό σου υλικό αλλά ένας συνδιασμός τζαζ και κλασσικής θα είναι τουλάχιστον ενδιαφέρον να τον ακούσεις.

 

Τώρα αν σώνει και καλά θέλεις να τα ακολουθήσεις ξεχωριστά το θέμα μεταφέρεται στο αν σ αρέσει ο αυτοσχεδιασμός μιας και είναι βασικό συστατικό της συγχρονης(και όχι μόνο) τζαζ.Αν θα θελες κάτι πιο πειθαρχημένο και by the book τότε μάλλον είσαι για κλασσική αν και τα hammon που σ αρέσουν όπως λες λιγάκι δύσκολο να τα βρεις σε αυτό το στύλ.

 

Τίποτα όμως δεν σ εμποδίζει να τα παίξεις και τα δύο. Ελπίζω να βοήθησα.  :)

Εκτιμώ ότι ένας πολύ προχωρημένος στη κλασική μουσική μπορεί να παίξει (να διαβάσει) οτιδήποτε κείμενο του βάλουν στο αναλόγιο σε αντίθεση με ένα σύγχρονης μουσικής πιανίστας (αυτή είναι η εκτίμησή μου που μπορεί να είναι και λάθος).Αυτή τη στιγμή παίζω rock music (classic rock, progressive ...)Λατρεύω τα hammonds (scream sounds .distortion hammonds και παλιά leads sounds -moog, dave smith.....).Δώστε τα φώτα σας ευχαριστώ 8) ;D

 

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό είναι ανάλογα και στον παίχτη. Μπορείς πάντως να συνεχίζεισ να παιζεις ροκ με κλασικές και τζαζ επιρροες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες συνδιασμό jazz και κλασσικής μουσικής τι εννοείς; Πίστευα ότι οι σπουδές στη κλασσική μουσική είναι μοναδικές και αναγνωρισμένες σε αντίθεση (νομίζω βέβαια) με τη jazz.Τον αυτοσχεδιασμό τον έχω σε πολύ καλό επίπεδο μετά από 20 χρόνια εμπειρία.Αυτό που ψάχνω είναι ανεξαρτησία στα χέρια πολύ μεγαλύτερη από το επίπεδο που κατέχω και ικανότητα να μελετάω οτιδήποτε κείμενο.Έχω κάνει και κάποια μαθήματα jazz αλλά και κλασσικο κάτι που ξέχασα να πω.Πως τα βρήκα; Tη jazz όπως είπες αυτοσχεδιασμό και τη κλασσική by the book .Θα μπορούσε ένας  jazzman καθαρόαιμος και εννοώ να έχει ξεκινήσει μόνο σύγχρονο πιάνο να παίξει ένα κλασσικό κομμάτι;Όσο για τα hammonds τα βρίσκω καθαρα αυτοσχεδιασμό (jazz) παίξιμο.Δυστυχώς δεν είμαι by the book αλλά ψάχνω το κατάλληλο σκαλι για να ανεβάσω το επίπεδο μου.

kurze.thumb.jpg.4190cd10051c429523e583db4061f213.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατά τη γνώμη μου jazz-κλασσική μουσική είναι ο ορισμός του άσπρου-μαύρου όμως.... ;D

 

Περίεργο όμως μου φαίνεται κάποιος να προσπαθεί να επιλέξει το είδος της μουσικής που θέλει να παίξει για να έχει ως αυτοσκοπό να παίξει μουσική. Συνήθως γίνεται το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή παίζουμε μουσική έχοντας ως αυτοσκοπό να παίξουμε κάποιο είδος-είδη μουσικής (καλλιτέχνες που μας αρέσουν κ.τ.λ.). Όχι ότι δεν είναι υγιές καθώς το να παίζεις μουσική είναι έτσι κι αλλιώς κάτι αναντικατάστατο όπως και να χει.

 

Στο θέμα σου:

 

-Για να παίξεις κλασσική μουσική, χρειάζεται να ξέρεις να διαβάζεις μια παρτιτούρα μουσικής (βασικές γνώσεις μουσικής). Περαιτέρω γνώσεις πάνω στην αρμονία της μουσικής είναι welcomed αλλά δεν χρειάζονται, από κει και πέρα μετράει μόνο κα μόνο Η ΤΕΧΝΙΚΗ (το κομμάτι θα το αποδώσεις ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ, είτε σου πάρει λίγους μήνες είτε σου πάρει 5 χρόνια, ΔΕΝ υπάρχει ενδιάμεση εκτέλεση...(π.χ. ''δεν μπορώ να παίξω το σόλο του τάδε ροκ τραγουδιού ακριβώς άρα σε εκείνο το σημείο θα αυτοσχεδιάσω παίζοντας κάτι πιο εύκολο και πάλι μια χαρά θα ακουστεί live'').

 

-Για να παίξεις jazz πρέπει να έχεις πάρα πολλές γνώσεις πάνω στην θεωρία της μουσικής αλλά και στην τεχνική, και από κει και πέρα όσο πιο πολύ ανεβαίνεις επίπεδο σε αυτούς τους 2 τομείς τόσο καλύτερα jazz θα παίζεις. Φυσικά στην jazz μουσική θα κάνεις ακριβώς το αντίθετο από την κλασσική, δηλαδή ένα κομμάτι όχι απλά δεν θα το παίξεις όπως είναι αλλά θα του αλλάξεις τα φώτα, έχεις σε σχέση με την κλασσική τεράστια ελευθερία.

 

Το θέμα είναι τι σε συνεπάιρνει εσένα...να παρασύρεσαι από τον εξπρεσσιονισμό του να αποδίδεις άριστα ένα κλασσικό αριστούργημα ή από το feeling, τον αυτοσχεδιασμό και τον μουσικό οίστρο του jazz ίστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες συνδιασμό jazz και κλασσικής μουσικής τι εννοείς;

 

 

Το θέμα είναι τι σε συνεπάιρνει εσένα...να παρασύρεσαι από τον εξπρεσσιονισμό του να αποδίδεις άριστα ένα κλασσικό αριστούργημα

 

 

ή από το feeling, τον αυτοσχεδιασμό και τον μουσικό οίστρο του jazz ίστα

 

 

 

Σωστή απάντηση!Αυτό ήθελα να σου πω αλλά με προλάβανε.

 

Θα μπορούσε ένας  jazzman καθαρόαιμος και εννοώ να έχει ξεκινήσει μόνο σύγχρονο πιάνο να παίξει ένα κλασσικό κομμάτι;

 

Άμα έχει από καλή έως βιρτουόζικη τεχνική γιατι όχι.Το δύσκολο θα είναι να συμμορφωθεί με το book :P Aλλά αν το καταφέρει γιατί όχι?

 

Τώρα επειδή λες ότι δεν είσαι by the book και θες να βελτιωθείς κάπου ίσως το να πας according to the book θα είναι πραγματική βελτίωση.Χρειάζεται που και που να παίζουμε κάτι ακριβώς όπως γράφτηκε μιας και μας κάνει πιο σταθερους παίκτες.Το μόνο λάθoς που μπορεί κατά τη γνώμη μου να κάνεις στο jamming είναι να παίξεις λάθος νότες (και δεδομένου ότι παίζεις πράγματα στο επίπεδο της τεχνικής σου) κάτι δύσκολο αν ξέρεις θεωρία.Μη χάσεις όμως τον πηγαίο αυτοσχεδιασμό σου.Που και που αξίζει να τζαμάρουμε και το fur elize  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες συνδιασμό jazz και κλασσικής μουσικής τι εννοείς; Πίστευα ότι οι σπουδές στη κλασσική μουσική είναι μοναδικές και αναγνωρισμένες σε αντίθεση (νομίζω βέβαια) με τη jazz.Τον αυτοσχεδιασμό τον έχω σε πολύ καλό επίπεδο μετά από 20 χρόνια εμπειρία.Αυτό που ψάχνω είναι ανεξαρτησία στα χέρια πολύ μεγαλύτερη από το επίπεδο που κατέχω και ικανότητα να μελετάω οτιδήποτε κείμενο.Έχω κάνει και κάποια μαθήματα jazz αλλά και κλασσικο κάτι που ξέχασα να πω.Πως τα βρήκα; Tη jazz όπως είπες αυτοσχεδιασμό και τη κλασσική by the book .Θα μπορούσε ένας  jazzman καθαρόαιμος και εννοώ να έχει ξεκινήσει μόνο σύγχρονο πιάνο να παίξει ένα κλασσικό κομμάτι;Όσο για τα hammonds τα βρίσκω καθαρα αυτοσχεδιασμό (jazz) παίξιμο.Δυστυχώς δεν είμαι by the book αλλά ψάχνω το κατάλληλο σκαλι για να ανεβάσω το επίπεδο μου.

Καλησπερα κ απο μενα..απο οσο εχω καταλαβει λες οτι οι μουσικοι με τζαζ σπουδες δεν ειναι καλοι στην αναγνωση...κοινως πριμα σβιστα..αυτο δεν ισχυει γιατι πλεον στα σχολεια στο εξωτερικο η πριμα βιστα ειναι must και δεν πας μπροστα χωρις αυτην..υπογραμιζω το εξωτερικο γιατι στο εσωτερικο κλαφτα...φυσικα οι 2 σπουδες εχουν μεγαλες διαφορες...γνωμη μου ειναι να μελετησεις και τα 2...οσο μπορεις φυσικα γιατι καλως η κακως παντα το ενα υπερνικα το αλλο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι άραγε εφικτό σε μία ηλικία των τριάντα με υποχρεώσεις κλπ....να σπουδάσεις και τα δύο ταυτόχρονα; μου φαίνεται λίγο δύσκολο.Όσο για το  prima vista εξακολουθώ να πιστεύω ότι ένας original jazzman ο οποίος έχεις σπουδάσει μονο σύγχρονο πιάνο δεν είναι τόσο εξικοιωμένος ώστε να καταφέρει την απευθείας εκτέλεση ενός κειμένου κλασσικού .Επίσης κάτι ακόμα οι σπουδές στο σύγχρονο πιάνο είναι αναγνωρισμένες αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί πιο επαγγελματικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω και τα δυο εννοω διαλεξε την μια κατευθηνση αλλα φλερταρε και με την αλλη...Η τζαζ μεσω του τροπου σκεψης της modes sub dom τονικα κεντρα κλπ κλπ σου προσφερει μεγαλη ευελιξια στον αυτοσχεδιασμο...δηλαδη εκει που αυτοσχεδιαζεις σε μια μονο κλιμακα χωνεις ακομη 2-3 επειδη γουσταρεις..η κλασικη ειναι κλασικη...Να ιοθετησω και τα λογια του Φριπ..δεν ασχοληθηκα με κλασικη μουσικη γιατι θα εννοιωθα undereducated....δεν το στηριζω 100 τα 100 αλλα εν μερι εχει καποιο δικιο...οσον αφορα την αναγνωση κατσε λιωσε ενα καλοκαιρι σε κομματια και εισαι τελειωμενος...Δεν το θεωρω κριτηριο να βασισεις τις σπουδες σου πανω του...οσον αφορα τα σχολεια του εξωτερικου δεν εχω προσωπικη πειρα(αν και ελπιζω να εχω :D)απλα σου μεταφερω τη μου λενε καθηγητες φιλοι και διαφοροι που εχουν παει...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσω ελαφρώς... προσωπικά. Εγώ κλασική σπούδασα και νοιώθω πως μου έδωσε πολλά και καλά. Δεν την ασκώ. Αντιθέτως, έμπλεξα με jazz, rock, reggae, funk, ethnic κτλ κτλ. Αλλά όλα όσα έμαθα στην κλασική είναι απολύτως χρήσιμα. Οπότε προτείνω κλασικές σπουδές και παράλληλο ψάξιμο στον αυτοσψεδιασμό και τις άλλες μορφές μουσικής. Και καλό κουράγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου