Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα επρεπε να ειχε κλεισει με ενα ...απλο........"ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ" και να ειχαμε αποφυγει και 23 σελιδες (50 θα παει αλλα λεμε τωρα) αντεγκλίσεις.... ;D

Αν όλοι απαντούσαμε to the point και μονολεκτικά, δεν θα υπήρχε το forum as we know it....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικοτερα πιστευω οτι οι πλειοψηφια δεν διαβαζει καν τα αλλα ποστς με το που βλεπει τον τιτλο ξερει ηδη τι θα απαντησει.

 

καλα εδω δεν εχουν διαβασει καν την ΑΡΧΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ και απαντανε ολοι σε...αλλο θεμα....(ποιο ακριβως δεν ξερω.... ;D)

 

επαναλαμβανω η ...σωστη απαντηση ειναι...

 

ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ!

 

;D

 

 

Αν όλοι απαντούσαμε to the point και μονολεκτικά, δεν θα υπήρχε το forum as we know it....

 

Ναι αλλα αν ΜΕΝΑΜΕ και λιγο στο ΘΕΜΑ δεν θα πειραζε.... ;D

 

Τελικα συμφωνουμε ή δεν συμφωνουμε οτι οσοι απαντουν στην...original ερωτηση  οτι ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ απλα ειναι εκτος πραγματικοτητας?

 

ας το..απαντησουμε αυτο και μετα ας κουβεντιασουμε για την αξια,η μη,της μουσικης παιδειας... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα συμφωνεις ή δεν συμφωνεις οτι οσοι λενε οτι ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ απλα ειναι εκτος πραγματικοτητας?

Κοίτα τα charts/πωλήσεις των τελευταίων 40 (και βάλε) ετών. Χρειάζεται να απαντήσω;

Το αρχικό ερώτημα ήταν άκυρο εν τη γεννέσει του.

Απλώς να λέμε γιατί ευκαιρία είναι σήμερα που δουλειά πολύ δεν έχει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με συγχωρείτε .. αλλά αυτός δεν είναι καινοτόμος. Αυτός είναι geek.  ;D

 

Καινοτόμος είναι αυτός που μπορεί να προσφέρει κάτι περισσότερο από αυτά που έχει διδαχτεί. Ασφαλώς και πρέπει να εκπαιδευτεί/διαβάσει γιατί διαφορετικά "κινδυνεύει" να αναλωθεί ανακαλύπτοντας μόνος του τη ντο λα φα σολ -άδα. Εκτός αν είναι πολύ καλός... ή πολύ τυχερός.

 

Επιτυχημένος (τελικά) είναι αυτός που έχει τη "μεγάλη εικόνα" και που ξέρει που πρέπει να σταθεί: Τεχνικά, καλλιτεχνικά, επαγγελματικά, κοινωνικά και ηθικά.

 

Επιτυχημένοι καινοτόμοι... είναι αυτοί που γνωρίζουμε όλοι.

 

Ας μην αναμασάμε προφανή πράγματα. Η ζωή είναι γεμάτη από ιστορίες αραχτού λαγού - μεθοδικής χελώνας. Κοιτώντας στον τερματισμό θα δει κανείς λαγούς που έτρεξαν και χελώνες που προσπάθησαν σκληρά. Λαγός και χελώνα είναι διαφορετικά ζώα όμως.  

 

 

+1 και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συνεχίστηκε το thread μετά από μια τέτοια απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ warwickplayer: ΟΚ, νομίζω τώρα έχουμε καταλάβει αλλήλους ;)

 

@ audiokostas:

Θαύμα παιδάκι μου, θαύμα.

Άρα για να καταλάβω, το ζήτημα είναι ότι για να γίνω Hendrix δεν χρειάζομαι μουσική εκπαίδευση. Θα συμφωνήσω. Και αυτό γιατί δεν θεωρώ τον Hendrix ή τον BB King σαν το απαύγασμα της μουσικής γνώσης...

 

Δηλαδή για να καταλάβω. O Hendrix ήταν ή δεν ήταν ο πιο καινοτόμος και δημιουργικός ηλεκτρικός κιθαρίστας της εποχής του; Ήταν ή δεν ήταν ένας πρωτοπόρος, ο πρώτος guitar hero; Ήταν ή δεν ήταν ένας παίκτης με απίστευτη ρυθμική αγωγή, ανώτερη ακόμη και των σολιστικών ικανοτήτων του, που για το 1969 ήταν απλώς εξωγήινες; Εκείνη την εποχή αυτό δεν απαιτούσε απλώς να έχεις τη μουσική γνώση αλλά στην ουσία να την εφεύρεις! Και σίγουρα δεν ήταν μόνο η μελέτη και η εκπαίδευση που τον έκαναν αυτό που έγινε. Παίξαν ρόλο πολλοίιιιιιιιιιιιιι παράγοντες... Να σημειώσω ότι ΔΕΝ είμαι φαν του Hendrix αλλά απέχουμε αρκετά χρόνια από τότε για να του γίνει μία αντικειμενική αποτίμηση.

 

@Theoctapus καταλαβαίνω τι λες και παρότι οι απόψεις μας μοιάζουν να αποκλίνουν φιλοσοφικά (κρίνοντας μόνο από το νήμα), νομίζω ότι έχουμε αρκετά κοινά σημεία. Το λέω γιατί ξέρω και τις υπόλοιπες απόψεις... μου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα πιστευω οτι οι πλειοψηφια δεν διαβαζει καν τα αλλα ποστς με το που βλεπει τον τιτλο ξερει ηδη τι θα απαντησει.

Αναρωτιέμαι... Τι σε κάνει να τι πιστεύεις αυτό... ;) ;) ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίον είναι;

Σου θυμίζω το παράδειγμα του Robben Ford που ανέφερα νωρίτερα...

 

Αγαπητέ, δεν διαφωνεί κάποιος-νομίζω- μ'αυτό...άλλωστε, αυτοδίδακτος δεν σημαίνει κατ'ανάγκην παίζω μόνος μου στο δωμάτιο μου...το αντίθετο θάλεγα.

Εκείνο που με κάνει να "στραβώνω" λίγο  ;D είναι μιά αίσθηση απόλυτου στα γραφόμενα σου, φυσικά κι έχεις όλο το δικαίωμα, απλά πιστεύω δε βοηθάει σε μιά ουσιαστική κουβέντα...

Φιλε Εζ ..Ολα οσα γραφω αποτελουν τις προσωπικες μου αποψεις και εμπειριες. Για αυτο ξεκιναω καθε μου απαντηση με το Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ! 

Ωστοσο ξεκινησα αυτο το θεμα με πληρη αποψη που δυστηχως ως τωρα δεν εχει καταφερει καποιος να αλλαξει.

Παρολλα αυτα παντα διαβαζω ολα τα Posts και κραταω οτι θεωρω χρησιμο...για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα πιστευω οτι οι πλειοψηφια δεν διαβαζει καν τα αλλα ποστς με το που βλεπει τον τιτλο ξερει ηδη τι θα απαντησει.

Θα επρεπε να διαβασει καποιος πρωτα τα αλλα ποστ, για να ξερει τι θα απαντησει στην ερωτηση ενος θεματος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα και λιτα, οι σχολαστικες σπουδες και η μελετη ισουτε με μια πιο ολοκληρωμενη σχεση με το οργανο ως εκτελεση ,ως αποδοση της μουσικης.

Η επιτευξη του στοχου ομως ειναι η εκφραση και η μελοποιηση της μουσικης που πηγαζει και αναβληζει μεσα απο το μυαλο συνηθως απειθαρχητων ταλαντουχων ανθρωπων για τους οποιους το οργανο ειναι το μεσον και οχι ο σκοπος.

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα απο το μυαλο συνηθως απειθαρχητων ταλαντουχων ανθρωπων

 

με φωναξε κανεις??? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου