Προς το περιεχόμενο

Καλο amp-head με φθηνο cabinet ή καλο cabinet με φθηνο head?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω Forum!

Οπως λεει και ο τιτλος... ειναι καλυτερα για θεμα ηχου και ποιοτητας αυτου(παντα) να εχεις πχ εναν tiny terror και μια καμπινα Harley benton ή εναν epiphone valve junior και μια ppc112? (παραδειγμα)

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα! ;D

 

 

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όλα είναι... καλύτερα όταν είναι... καλύτερα.  ;)

 

Ωστόσο αν η καμπίνα είναι του πρωκτού, θα έχεις πολλά άλλα προβλήματα πριν ασχοληθείς με τον "καλό" ήχο (συντονισμούς, τριξίματα, κλπ).

 

Εξίσου σημαντικό είναι πάντως και η καμπίνα σου να ταιριάζει με τον ενισχυτή, πάντα στα πλαίσια του τι ήχο θέλεις να βγάλεις.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορο σπόρ αμάξι με λιωμένα λάστιχα, ή

αγωνιστικά σλίκ με Zastava του 70 ?

 

;D ;D ;D

 

Χωρίς πλάκα τώρα, ακόμα κι ακριβός ενισχυτής δέν θα παίζει το ίδιο καλά με όποια ακριβή καμπίνα και να του βάλεις επάνω... άρα....

Πρέπει  να ακούσεις το σετάπ που πάς να φτιάξεις κ να αποφασίσεις αναλόγως.

Πάντως αν τα χρήματα σου φτανουν για ένα καλό κεφάλι, γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις απο εκεί, και μετά η καλή καμπίνα αγοράζεται πιο εύκολα...

Ή προσπάθησε για το καλύτερο σετ που αγοράζεις με τα λεφτά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό ρόλο επίσης παίζει και η χρήση που θα τους κάνεις, σε συνθήκες live για παράδειγμα πιο πολλές φορές θα επιστρατεύεις την κεφαλή σου, παρά την...Mesa Boogie 4x12 Oversized καμπίνα σου! (όπως φαντάζομαι και στην πρόβα εάν δεν έχεις δικό σου χώρο)

 

Εγώ πάντως με (σχετικά) φθηνή κεφαλή ΚΑΙ καμπίνα, είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Φαντάζομαι δεν υπάρχει αντικειμένική απάντηση στην ερώτησή σου, ανάλογα τον παίχτη, το είδος, τις συνθήκες, ιδιαίτερα από τη στιγμή που το φθηνό gear δεν είναι (πάντα) ταυτόσημο με το κακό gear!  ;)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε rockid..

 

ειχα την τυχη να εχω τον tiny terror σε μια φτηνη randal καμπινα με 2χ12 με ψιλο-generic 70/80 ηχεια..και ηταν και μαμω για αυτο που ηθελα να ακουσω...

 

τι θες να ακους? η καμπινα και η κεφαλη ειναι αλληλένδετα πράγματα...και το θεμα δεν ειναι στο αν ταιριαζουν η οχι...αλλα στο τι παιζεις...και τι θες να ακουσεις...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω Forum!

Οπως λεει και ο τιτλος... ειναι καλυτερα για θεμα ηχου και ποιοτητας αυτου(παντα) να εχεις πχ εναν tiny terror και μια καμπινα Harley benton ή εναν epiphone valve junior και μια ppc112? (παραδειγμα)

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα! ;D

 

 

 

Kοιτα ουτως η αλλως θες και τα δυο να ειναι καλα για να παρεις αυτο που θες.Αν το θετεις τωρα για ποιο να τα σκασεις πρωτα εγω θα ελεγα το head γιατι ακομα και με προχειρες λυσεις  ακομα και λυσεις simulation θα βολευτεις για καμπινα.....αλλα αν το head ειναι για τα μπαζα....η καλυτερη καμπινα(το καλυτερη παλι σχετικο ειναι αλλα καταλαβαινεις τι εννοω)δεν θα κανει τιποτα.Αρα για μενα παρε την κεφαλη που γουσταρεις και μετα αν και οταν εχεις τα σκας για καλη καμπινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε rockid..

 

ειχα την τυχη να εχω τον tiny terror σε μια φτηνη randal καμπινα με 2χ12 με ψιλο-generic 70/80 ηχεια..και ηταν και μαμω για αυτο που ηθελα να ακουσω...

 

τι θες να ακους? η καμπινα και η κεφαλη ειναι αλληλένδετα πράγματα...και το θεμα δεν ειναι στο αν ταιριαζουν η οχι...αλλα στο τι παιζεις...και τι θες να ακουσεις...

 

εχω ενα προβληματακι.. τα ακουσματα οπως ειπες φιλε.. παιζω mainly blues/jazz και ροκ του 70 ,ομως εδω και αρκετο καιρο μελεταω/παιζω progressive  (βλ JS,Racer X κλπ) .. για τα πρωτα που ανεφερα κατι σε Vox ac4tv θα ηταν οτι πρεπει..τωρα για τα δευτερα με κοβω πιο πολυ σε blackstar ht1.. παντως πιστευω οτι πιο ευκολα παιζεις Satriani με το vox απο οτι Benson με το ht1  :P :P αρα καπου στο vox θα καταληξω.. τι λες και εσυ?

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα προβληματακι.. τα ακουσματα οπως ειπες φιλε.. παιζω mainly blues/jazz και ροκ του 70 ,ομως εδω και αρκετο καιρο μελεταω/παιζω progressive  (βλ JS,Racer X κλπ) .. για τα πρωτα που ανεφερα κατι σε Vox ac4tv θα ηταν οτι πρεπει..τωρα για τα δευτερα με κοβω πιο πολυ σε blackstar ht1.. παντως πιστευω οτι πιο ευκολα παιζεις Satriani με το vox απο οτι Benson με το ht1  :P :P αρα καπου στο vox θα καταληξω.. τι λες και εσυ?

 

 

 

για κατσε... ή μαλλον οχι?  :o

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα προβληματακι.. τα ακουσματα οπως ειπες φιλε.. παιζω mainly blues/jazz και ροκ του 70 ,ομως εδω και αρκετο καιρο μελεταω/παιζω progressive  (βλ JS,Racer X κλπ) .. για τα πρωτα που ανεφερα κατι σε Vox ac4tv θα ηταν οτι πρεπει..τωρα για τα δευτερα με κοβω πιο πολυ σε blackstar ht1.. παντως πιστευω οτι πιο ευκολα παιζεις Satriani με το vox απο οτι Benson με το ht1  :P :P αρα καπου στο vox θα καταληξω.. τι λες και εσυ?

 

καλα μεχρι εδω....ποσα χρηματα θα εισουν διατεθειμένος να δώσεις?

 

εγω προς το παρων..σε κόβω για tiny terror μαζι με καμια 1χ12 ή 2χ12 καμπίνα...που αν τα βρεις μεταχειρισμένα θα κοστίσουν καπου στα 500 ευρα... τώρα υπάρχουν και πολυ πιο φτηνες λυσεις με κατα 90% ιδια αποτελεσματα...αλλα πες εσυ ποσα θες να δωσεις...και εδω ειμαστε να σε προτείνουμε :)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου