Προς το περιεχόμενο

Προτιματε ηλεκτρικη ή ηλεκτρακουστικη Κιθάρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να σε κάψω Γιάννη μου να σ' αλείψω λάδι

 

καλό δε το ήξερα  :D .... επίσης : Ματζουράνα στο κατώφλι να σε δάγκωνα στο σβέρκο  8)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια και την προτιμάς θα ήθελα να μας πείς, πως παίζεις metal ή τι distortion προτιμάς επάνω της. Ζήτησες απο τους άλλους να πουν και γιατί. Πες μας κι εσύ για να έχει κάποια βάση το ερώτημα σου.

 

Εγω πάντως δεν μπορώ να ψηφίσω ηλεκτροακουστική.

 

  Μα ΔΕΝ παιζω μεταλ στην ακουστικη, οπως αντιστοιχα δεν μπορεις να παιξεις αλλες μουσικες στην ηλεκτρικη.

 

  Απο κει και περα βασικοι λογοι ειναι οτι

 

  1) μου αρεσει πιο πολυ ο ηχος της ακουστικης

 

  2)Αποτελει ΚΑΙ κρουστο-ρυθμικο οργανο, κατι που η ηλεκτρικη ΔΕΝ....

 

  3)Μπορεις να ροκαρεις μονος σου χωρις να εχεις αναγκη κανενα μπασιστα - ντραμμερ.... ;D ;D. Για την ακριβεια μπορεις - με καποιους περιορισμους, ετσι?  ::) - να υποκαταστησεις μια μπαντα απο μονος σου.

 

  4) Για να παιξεις παπαδες πρεπει να ξερεις να  το δουλευεις το οργανο.... Hyper legatos tapping και σηκωματα ως το θεο και λοιπα παπατζιλικια εδω περισσευουν....

 

    Οπως εχω πει κι αλλες φορες νομιζω οτι το θεμα ψαξιματος του ηχου προκειμενου να κανεις το 3ο μαλλον εχει παραμεληθει στο noiz....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 1) μου αρεσει πιο πολυ ο ηχος της ακουστικης

Πάρε λοιπόν μία midi ηλεκτρική κιθάρα ή βάλε ένα (καλό) piezzo σύστημα

 

2)Αποτελει ΚΑΙ κρουστο-ρυθμικο οργανο, κατι που η ηλεκτρικη ΔΕΝ....

ξαναπάρε μία midi και έχεις απόλα...που δεν μπορείς να έχεις στην ακουστική

 

Το 3 δεν βγάζει νόημα...οπότε δεν σχολιάζεται

 

4) Για να παιξεις παπαδες πρεπει να ξερεις να  το δουλευεις το οργανο.... Hyper legatos tapping και σηκωματα ως το θεο και λοιπα παπατζιλικια εδω περισσευουν....

Ενώ στο άλλο, δεν χρειάζεται να το δουλεύεις το όργανο...Για τα υπόλοιπα, έχει προλάβει να απαντήσει o παπατζής DiMeola...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οπως πολύ σωστά λες ΔΕΝ παίζεις κάποια είδη μουσικής και φυσικά δεν σε ενδιαφέρουν και τα αντίστοιχα εργαλεία. Οταν λοιπόν θέτεις ένα τόσο γενικό ερώτημα χωρίς παραμέτρους, οι απαντήσεις μόνο γενικές και αόριστες μπορούν να είναι. Εγω πχ προτιμώ τα σκάφη. Αλλά αυτό έχει να κάνει με την τεχνοτροπία παιξίματος που προτιμώ. Πέραν αυτού, ήχος του κρυστάλλου με απωθεί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Μα ΔΕΝ παιζω μεταλ στην ακουστικη, οπως αντιστοιχα δεν μπορεις να παιξεις αλλες μουσικες στην ηλεκτρικη.

 

Αλήθεια?Δεν το ξερα αυτό.Εδώ με μπουζούκι παίζουν το trooper δεν θα μπορέσουμε με ακουστική?Ο χοντρούλης o Malmsteen κλασσική δεν παίζει στην ηλεκτρική?Στα πανηγύρια μερικές φορές έχω δει την ηλεκτρική να υποκαθιστά το κλαρίνο (να βλέπεις κιθαρίστα να κανει sweep tapping όλη την ώρα :o) . Έχω κάνει διασκευή το περασμένες μου αγάπες στην ηλεκτρική-jazz,funk,hip hop,rap, περιλαμβάνουν ηλεκτρική.Αυτό που λες είναι ας μου επιτρέπεις χαζομάρα εκ μέρους σου.Το όργανο είναι είδος έκφρασης όχι επιλογέας μουσικής.Δεν παίρνει κάποιος ηλεκτρική πχ για να παίξει μόνο ροκ.Μπορεί να παίξει τα πάντα αρκεί να έχει και την κατάλληλη τεχνική/παιδεία για το κάθε είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Αποτελει ΚΑΙ κρουστο-ρυθμικο οργανο, κατι που η ηλεκτρικη ΔΕΝ...

Στήσε ένα bass drum και ένα snare με πετάλια μπροστά σου ενώ παίζεις καθιστός

ηλεκτρική αν είσαι μάγκας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1) μου αρεσει πιο πολυ ο ηχος της ακουστικης

 

και παιζεις με (μπλιαξ... ;D) ηλεκτρακουστικη με Piezzo?

 

παρε τουλαχιστον μια κανονικη ακουστικη να γουσταρεις...

 

 

2)Αποτελει ΚΑΙ κρουστο-ρυθμικο οργανο, κατι που η ηλεκτρικη ΔΕΝ....

 

  3)Μπορεις να ροκαρεις μονος σου χωρις να εχεις αναγκη κανενα μπασιστα - ντραμμερ....  . Για την ακριβεια μπορεις - με καποιους περιορισμους, ετσι?  - να υποκαταστησεις μια μπαντα απο μονος σου.

 

ε,τοτε γυρνα το στο..ΠΙΑΝΟ να γουσταρεις ακομα περισσοτερο.... ;D

 

συνεχιζεις να συγκρινεις ΑΝΟΜΟΙΑ πραγματα,κανε οτι κανει ο περισσοτερος κοσμος παρε ΚΑΙ ακουστικη ΚΑΙ ηλεκτρικη...(εκτος κι αν πιστευεις οτι θα γυρισουμε στη δραχμη οποτε μια και δεν θα εχουμε ουτε ηλεκτρικο η ακουστικη ειναι οντως καλυτερη... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ρε παιδια σιγα, μη βαρατε!  :P   Απο που να ξεκινησω....

 

Πάρε λοιπόν μία midi ηλεκτρική κιθάρα ή βάλε ένα (καλό) piezzo σύστημα

ξαναπάρε μία midi και έχεις απόλα...που δεν μπορείς να έχεις στην ακουστική

 

Το 3 δεν βγάζει νόημα...οπότε δεν σχολιάζεται

Ενώ στο άλλο, δεν χρειάζεται να το δουλεύεις το όργανο...Για τα υπόλοιπα, έχει προλάβει να απαντήσει o παπατζής DiMeola...

 

   ΟΤΙ ηλεκτρικη και να παρεις,οτι μπλιμπλικια και να βαλεις ΔΕΝ θα ειναι ακουστικος ηχος και το ξερεις πολυ καλα.  Αλλιως θεωρητικα παιζω και γω metal - punk - death και τα ρεστα με την ακουστικη, κατι που θα βγει μια μ@λ@κια και μιση, οπως επισης ξερεις ;D ;D....

 

Δεν βγαινει νοημα με το 3? Γιατι, επειδη δεν μπορεις να το αντιληφθεις εσυ?  :o  Τον Tommy Emmanuel τον εχεις ακουσει καθολου?

 

 Οσον αφορα τους παπαδες, καταλαβες τι εννοω. Στην ηλεκτρικη μπορεις να κανεις εφφε - φιγουρα και να ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ παπαδες και να το χαψει κανεις, κι ας μην ξερεις καλα. Ας ειναι καλα οι μαγνητες και τα ντιστορζια.... στην ακουστικη δεν παιζει αυτο!

 

Αλήθεια?Δεν το ξερα αυτό.Εδώ με μπουζούκι παίζουν το trooper δεν θα μπορέσουμε με ακουστική?Ο χοντρούλης o Malmsteen κλασσική δεν παίζει στην ηλεκτρική?Στα πανηγύρια μερικές φορές έχω δει την ηλεκτρική να υποκαθιστά το κλαρίνο (να βλέπεις κιθαρίστα να κανει sweep tapping όλη την ώρα :o) . Έχω κάνει διασκευή το περασμένες μου αγάπες στην ηλεκτρική-jazz,funk,hip hop,rap, περιλαμβάνουν ηλεκτρική.Αυτό που λες είναι ας μου επιτρέπεις χαζομάρα εκ μέρους σου.Το όργανο είναι είδος έκφρασης όχι επιλογέας μουσικής.Δεν παίρνει κάποιος ηλεκτρική πχ για να παίξει μόνο ροκ.Μπορεί να παίξει τα πάντα αρκεί να έχει και την κατάλληλη τεχνική/παιδεία για το κάθε είδος.

 

  Αν το θετεις τοσο ευγενικα ::) , θα μου επιτρεψεις να πω οτι αυτοι οι πειραματισμοι γινονται μεν και μπορει να βγουν αριστουργηματα ΑΛΛΑ θελουν πολυ προσοχη, τεχνικη και σεβασμο.... Διαφορετικα κινδυνευουν να οδηγησουν σε ΜΟΥΣΙΚΑ ΜΠΑΣΤΑΡΔΕΜΑΤΑ , κατι σαν να λεμε flamenco με telecaster για παραδειγμα  ;D ;D ;D .... Ε οχι δηλαδη, το οργανο ειναι ειδος εκφρασης αλλα εχει και προσωπικοτητα και πρεπει να τη σεβομαστε!

 

και παιζεις με (μπλιαξ... ;D) ηλεκτρακουστικη με Piezzo?

 

παρε τουλαχιστον μια κανονικη ακουστικη να γουσταρεις...

 

 

ε,τοτε γυρνα το στο..ΠΙΑΝΟ να γουσταρεις ακομα περισσοτερο.... ;D

 

συνεχιζεις να συγκρινεις ΑΝΟΜΟΙΑ πραγματα,κανε οτι κανει ο περισσοτερος κοσμος παρε ΚΑΙ ακουστικη ΚΑΙ ηλεκτρικη...(εκτος κι αν πιστευεις οτι θα γυρισουμε στη δραχμη οποτε μια και δεν θα εχουμε ουτε ηλεκτρικο η ακουστικη ειναι οντως καλυτερη... ;D)

 

Ρε SF, ελεος δηλαδη.... ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΞΕΡΕΙΣ απο πριν τι ακουστικη εχει ο αλλος και τι ηχο βγαζει?   Γι αυτον ακριβως λοιπον τον ηχο  προσπαθω να ανταλλαξω αποψεις αλλα δε βρισκω ανταποκριση.... Πολυ ξερολικη και "ελα μωρε τωρα, τι θα εχει" η τοποθετηση σου!

 

  Και οσον αφορα το πιανο ΔΕ ροκαρει σε καμμια περιπτωση οπως η κιθαρα, και το ξερεις κι εσυ.... Η μηπως οχι?  :P

 

 

 

    Γιατι ομως ρε παιδια τοσο προκαταβολικο ΠΕΤΡΟΒΟΛΗΜΑ χωρις λογο?

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΞΕΡΕΙΣ απο πριν τι ακουστικη εχει ο αλλος και τι ηχο βγαζει?

 

οτι κι αν εχει απο τη στιγμη που παιζει Piezzo στη μεση ΜΠΛΙΑΞ θα ειναι.... ;D

 

εκτος κι αν την χρησιμοποιεις σαν κανονικη ακουστικη (δεν την βαζεις σε ενισχυτη/κονσολλα δηλ.)

 

 

Και οσον αφορα το πιανο ΔΕ ροκαρει σε καμμια περιπτωση οπως η κιθαρα, και το ξερεις κι εσυ.... Η μηπως οχι?  

 

μωρε τι μας λες.... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου