Προς το περιεχόμενο

Strats grow on (Tangerine) trees...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ ωραία ακούγεται - κανονική στρατίλα.  ;D

Χρήσιμο ακούγεται το φίλτρο. :)

 

Ευχαριστώ Χαρίλαε!

 

Μιας και είπες για "χρήσιμο", για "πραγματικές συνθήκες" ορίστε και ένα μπακιτράκι που ανακάλυψα και είχα γράψει πριν καναδυο βδομάδες. Πάλι ο Trademark (νομίζω...), delay προστέθηκε από ένα VST, περισσότερες πληροφορίες δεν θυμάμαι...

 

Το μπακιτράκι γνωστό, όπως γνωστό και σε ποιον καλλιτέχνη υποτίθεται ότι παραπέμπει, εξ'ου και ο τίτλος:

 

http://soundcloud.com/the-genius-loci/tangerine-ford

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως τα κλιπ μου επιβεβαιωσαν (σε ενα βαθμο) αυτο που υποψιαζομουν - το Q μπορει να ειναι ιδιατερα χρησιμο σαν "fine-tuner" της θεσης της κιθαρας στο μιξ μιας μπαντας, περαν των "περιεργων" ηχων που μπορει να δωσει.

 

Απο κει και περα...MOAR PHOTOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως τα κλιπ μου επιβεβαιωσαν (σε ενα βαθμο) αυτο που υποψιαζομουν - το Q μπορει να ειναι ιδιατερα χρησιμο σαν "fine-tuner" της θεσης της κιθαρας στο μιξ μιας μπαντας, περαν των "περιεργων" ηχων που μπορει να δωσει.

 

Απο κει και περα...MOAR PHOTOS.

 

Για τις φωτο θα πρέπει να βρω μηχανή... η δικιά μου τα έφτυσε, και η γυναίκα μου δεν έχει card reader για την καινούργια DSLR της...  :-\ Soon compadre...

 

Σχετικά με το fine-tuning του EQ αυτό είναι πολύ περισσότερο εμφανές στο δεύτερο κλιπάκι, άσχετα αν, για ανθρωπιστικούς λόγους έβαλα μόνο ένα μικρό μέρος του...

 

Oh, fuck it, ορίστε ολόκληρο, και θάψτε ελεύθερα.  ;D

RF_Type_in_D.wma

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ήχος. Όχι του απολύτως γουστου μου αλλά πολύ εντυπωσιακός. Να τολμήσω να πω 80s (καθότι έχει παραφορεθεί σαν έκφραση);

Και αντίθετα από ότι λένε όλοι που σε ξέρουν, πιστεύω ότι δεν είσαι απόλυτα κουλός.

 

Τώρα βέβαια περασμένη από τα όλα αυτά τα εφφέ, που να καταλάβεις ποιά είναι η κιθάρα....

Γουατέβα και τεσπά, εμένα μου άρεσε. Πολύ, I dare say.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το κλιπ Βασίλη. Όσον αφορά τον ήχο αυτό που ακούω εγώ είναι μια πολύ ωραία, μοντέρνα βρώμα η οποία όμως μου δίνει την εντύπωση ότι είναι πολύ περισσότερο εφέ παρά μαγνήτες. Τι ακούμε αλήθεια; (κάτι για trademark διάβασα αλλά δεν εξηγείς και τίποτα στους άσχετους σαν κι εμένα;)

 

Όσον αφορά τα καθαρά κλιπς, δεν μπορώ να πω ότι ο ήχος είναι του γούστου μου.

 

Να την χαίρεσαι στην κυριολεξία :)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ήχος. Όχι του απολύτως γουστου μου αλλά πολύ εντυπωσιακός. Να τολμήσω να πω 80s (καθότι έχει παραφορεθεί σαν έκφραση);

 

Είμαι εητίλας κατά βάθος, τι να κάνω?

 

Και αντίθετα από ότι λένε όλοι που σε ξέρουν, πιστεύω ότι δεν είσαι απόλυτα κουλός.

 

Να, κάτι τέτοια μου λες και με σκλαβώνεις...  :P

 

Τώρα βέβαια περασμένη από τα όλα αυτά τα εφφέ, που να καταλάβεις ποιά είναι η κιθάρα....

Γουατέβα και τεσπά, εμένα μου άρεσε. Πολύ, I dare say.

 

Χαίρομαι που σου άρεσε, ωστόσο το μόνο εφφέ που υπήρχε στο μπακιτράκι ήταν ένα VST delay.

 

Άκου (όταν πας σπίτι και απελευθερωθείς από το φασιστικό firewall) και τις "δοκιμές" στην προηγούμενη σελίδα, όπου δεν υπάρχει κανένα εφφέ και γίνεται μόνο παιχνίδι με τα ηλεκτρικά καλαμπαλίκια.  ;)

 

Ωραίο το κλιπ Βασίλη. Όσον αφορά τον ήχο αυτό που ακούω εγώ είναι μια πολύ ωραία, μοντέρνα βρώμα η οποία όμως μου δίνει την εντύπωση ότι είναι πολύ περισσότερο εφέ παρά μαγνήτες. Τι ακούμε αλήθεια; (κάτι για trademark διάβασα αλλά δεν εξηγείς και τίποτα στους άσχετους σαν κι εμένα;)

 

http://www.tech21nyc.com/archive/trademark10.html

 

Το μόνο εφφέ είναι ένα delay στη μίξη, όπως προείπα. Είδες τι μπορεί να κάνει ένα μόνο εφφέ?  ;D

 

Το αποτέλεσμα θα ήταν σίγουρα διαφορετικό αν έπαιζα, ας πούμε, μέσα από έναν deluxe reverb καρφί.

 

Ωστόσο παρατηρώ τις μεγάλες διαφοροποιήσεις γούστου και προτίμησης σ'αυτό που λέμε ήχο Strat:

 

Όσον αφορά τα καθαρά κλιπς, δεν μπορώ να πω ότι ο ήχος είναι του γούστου μου.

 

Πολύ ωραία ακούγεται - κανονική στρατίλα.  ;D

 

Που σημαίνει ότι ο καθένας έχει κάτι άλλο στο μυαλό του...

 

Για παράδειγμα οι L-280 είναι πιο κοντά σε 60s μαγνήτες. Σε κάποιο βαθμό, μου θύμισαν τους Suhr V-60LP. Πολλοί έχουν σαν πρότυπο έναν πιο 50s ήχο, σε συνδιασμό με το κλασσικό Strat τρέμολο με τα τζίντζιρι-μίντζιρι σελάκια (και το τυπικό "ping" που δίνουν). Anyway αυτός δεν ήταν ο στόχος σ'αυτή την κιθάρα (και βασικά δεν βλέπω το λόγο να φτιάξει κάποιος μια custom τέτοια όταν... they grow on trees!  :P).

 

 

Να την χαίρεσαι στην κυριολεξία :)

 

Ευχαριστώ!!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη, παρόλο που ο ήχος ήταν σχετικά μοντέρνος για τα γούστα μου, αυτό που ακούω μου αρέσει πάρα πολύ.

Νομίζω ότι η κιθάρα που δημιούργησες είναι απίστευτη από όλες τις απόψεις και κάτι μου λέει ότι θα την έχεις για πολλά-πολλά χρόνια!

 

Γνωρίζοντας το παίξιμο/κιθαριστικό σου ύφος & διαβάζοντας αυτό που ήθελες να πετύχεις με αυτό το όργανο, νομίζω ότι τα κατάφερες στο 101%!

 

Μπράβο και καλόπαιχτη κι από μένα!!!

 

ΥΓ: Είναι πολύ εργαλείο αυτός ο TM ρε παιδάκι μου :) :)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες, με γειες...

Ήχος πολύ καλός. Aν με ρωτούσες χωρίς να έχω διαβάσει, βέβαια, θα σου έλεγα active 1000%.

Ωραίο παίξιμο φίλος. Και ωραίο μπακιτράκι. Το θέλω. ;)

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@elavd

 

Ευχαριστώ Ηλία! Και για τον Τεκ ξέρεις εσύ!  ;)

 

@Ray

 

Οι Lawrence είναι ένας λόγος να ξεχάσει κάποιος (και) τους active. Εκτός των άλλων το βζζζζζζζζ είναι ανύπαρκτο (αρκετές φορές δεν καταλαβαίνω ότι έχω αφήσει το volume ανοιχτό τέρμα).

 

Σχετικά με τον ήχο πάντως, μου φαίνεται ότι δεν έχετε ακούσει το soundcloud clip της προηγούμενης σελίδας (αυτό με τις αηδίες-εναλλαγές ήχων). Παίζει και καθαρά η κιθάρα.  ;D

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου