Προς το περιεχόμενο

Strats grow on (Tangerine) trees...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε να σου ζησει :)

Για το χρωμα τα ειπαμε ηδη, εσπεριδοειδη ftw!

 

Οταν κανεις κλιπακια, νομιζω χρησιμη θα ηταν μια "εξερευνηση" του Q-filter σε καναδυο θεσεις του επιλογεα, με καθαρο ηχο χωρις bt.

 

Thanks dude! Κάτι θα ξέρεις και εσύ από εσπεριδοειδή!  8)

 

Ναι, κάπως έτσι το σκέφτομαι για τα κλιπς. Ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι το εξής: όταν κατεβάζεις το tone, στις θέσεις που εμπλέκεται το QF, μοιραία πέφτει η έξοδος κατά μερικά db. Οπότε έχεις έναν ήχο διαφορετικό αλλά και ασθενέστερο. Αν στις δύο ρυθμίσεις υπάρχει unity gain (π.χ. ανεβάζοντας την ένταση του ενισχυτή) τότε το αποτέλεσμα είναι διαφορετικό, σαν να πρόκειται για "άλλη" κιθάρα με χαμηλότερου output μαγνήτες.

 

Θα δω πως θα το κάνω...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πέρα από κάθε πλάκα το χρώμα είναι απλά και υπερθετικά υπέροχο. Η φωτό την αδικεί. Από τα πιο όμορφα χρώματα κιθάρας που έχω πιάσει.

Πανάλαφρη και με όμορφο το Pao-Ferno (Go Fetch για τους εκπαιδευτές σκύλων για τους οποίους αρχικά δημιουργήθηκε) μπράτσο της.

 

Οι δε τσαμπουκαλομαγνήτες (όχι με τη high output overdriven skise me pasa mou έννοια) με τις ηλεκτροπαπαριές που τους έκανε ο TGL τα κάνουν απλά όλα και δεν σιχαίνονται.

Καθαρόαιμο vintage, γαργαριστό σκαστό κι όπως τον έχω στο μυαλό ήχο, δεν τον έχουν ακριβώς αλλά έχουν 329,5 άλλους οπότε κάθε ανήσυχος τω ήχω κιθαρωδός, καλύπτεται. Τουλάχιστον για τρεις μήνες. Gasάκηδες.....

 

Μου άρεσε και το φαρδύ nut και αν και δεν το καταλαβαίνεις στην αρχή, το μικρό scalloping είναι πολύ ευχάριστο στο χέρι.

Λίγο ακόμα σετάρισμα το θέλει ακόμα (και το σπαζαρχιδοβαγονάκι please) αλλά είναι πολύ ευκολόπαικτη.

 

Για το pickguard τα παμε. Αλλά που να καταλάβεις από γούστο εσύ.........

 

Ωραία κιθάρα. Πολύ ωραία κιθάρα.

Μεγειές Βασιλάκη παιδί μου.   ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανεμορφη!

καλοπαιξιμη!

 

χαρα στο κουραγιο σου που θελεις να εχεις τοσους ηχους!  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια και πολυ ωραιο χρωμα!

 

Αυτο μονο εξηγησε μου λιγο

 

ώστε να προσαρμόσει με το βέλτιστο τρόπο (και όχι, «βιδώνουμε και τελειώσαμε») τη σύνδεση του μπράτσου στο neck pocket. Αυτό είναι ένα πράγμα που κάνει μια partcaster «πραγματική κιθάρα» σε σχέση με «συναρμολογούμενο απο ανταλλακτικά» και δίνει το flair που χαρακτηρίζει μια custom κατασκευή.

 

μια και ειδικα στη Warmoth η εφαρμογη αυτη ειναι συνηθως "γαντι" (αν ειναι και το σωμα και το μπρατσο Warmoth),φυσικα παντα καποιος πρεπει να κεντραρει τις χορδες αλλα δεν φανταζομαι να εννοεις αυτο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο ακόμα σετάρισμα το θέλει ακόμα (και το σπαζαρχιδοβαγονάκι please) αλλά είναι πολύ ευκολόπαικτη.

 

Το βαγονάκι το φτιάξαμε όσο εσύ είχες πάει προς νερού σου, μισή στροφή με το άλλεν ήταν.  :P 8)

 

Στο σετάρισμα αυτό που θέλω να φτιάξω είναι οι τάσεις των ελατηρίων (ήδη έχω πειραματιστεί με διάφορα-διαφορετικά). Από τότε που την έπιασες στα greedy little hands σου ίσιωσα λίγο το μπράτσο, αλλά οι Elixir που φοράει δεν φημίζονται για ιδιαίτερα μαλακές χορδές έτσι κι'αλλιώς.  ;)

 

 

Για το pickguard τα παμε. Αλλά που να καταλάβεις από γούστο εσύ.........

 

Αχαχαχαχαχα, η Άννα μου είπε να σου πω ότι δικαιωματικά είσαι φίλος μου, καθότι και εσύ σαν εμένα διαθέτεις το υπέρτατο gypsy taste. Σε καλύπτει η παρατήρηση?  ;D ;D ;D

 

Ωραία κιθάρα. Πολύ ωραία κιθάρα.

Μεγειές Βασιλάκη παιδί μου.   ;D

 

Ευχαριστώ μωρό μου.  8)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούκλα είναι!

 

Αναμένω κλιπάκι με το opening riff του Sweet Home Alabam σε 128 διαφορετικούς ηχητικούς συνδυασμούς

 

ΜΕΓΕΙΕΣ

 

:)

 

 

Thanks dude!  ;)

 

Όχι ρε πάλι το Alabama... αλλά κάτι θα κάνω για να δώσω μια εντύπωση των ηχητικών επιλογών.  ;)

 

πανεμορφη!

καλοπαιξιμη!

 

χαρα στο κουραγιο σου που θελεις να εχεις τοσους ηχους!  ;D

 

Ευχαριστώ φίλε!

 

Το θετικό που παρατηρώ (όσο καιρό την βασανίζω) είναι πως οι "διάφοροι ήχοι" δεν έχουν τη φιλοσοφία π.χ. "βάζω όσο περισσότερους συνδιασμούς μαγνητών μπορώ". Δηλαδή οι διαφοροποιήσεις είναι μικρές και βαθμιαίες. Οπότε απλά, και μέσα στο κομμάτι, μια κίνηση στο tone σε φέρνει πιο κοντά (από άποψης EQ) σ'αυτό που θέλεις (για να κόψει καλύτερα στη μείξη, ή γι'αυτό που θέλεις να παίξεις). Ακραίες ρυθμίσεις είναι μόνο για ειδικά εφφέ, κ.τ.τ.μ.γ.

 

 

Ωραια και πολυ ωραιο χρωμα!

 

Αυτο μονο εξηγησε μου λιγο

 

μια και ειδικα στη Warmoth η εφαρμογη αυτη ειναι συνηθως "γαντι" (αν ειναι και το σωμα και το μπρατσο Warmoth),φυσικα παντα καποιος πρεπει να κεντραρει τις χορδες αλλα δεν φανταζομαι να εννοεις αυτο.

 

Ευχαριστώ Νίκο!

 

Το κεντράρισμα των χορδών (και των μαγνητών/pickguard) έγινε "μόνο του", τόσο σωστά ζυγισμένα ήταν όλα. Εξήγησα και στο post στον harilatron τι έκανε ο master Peter και γιατί. Αρκεί να πω βέβαια, ότι, σε οποιοδήποτε σώμα, τουλάχιστον το χρώμα που έχει "ξεχειλίσει" μέσα στο pocket καλό είναι να το αφαιρέσεις, σωστά? Ωστόσο πολύ διακριτική δουλειά στο neck pocket, πάντοτε κάνει διαφορά, τουλάχιστον κατά την μέχρι τώρα εμπειρία μου με τις part.

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α,τωρα το ειδα... ;D

 

ωραιο, εκανε δηλ.....built in shimming  ;D ,αυτο το option νομιζω το παρεχει και η Warmoth,προσωπικα επειδη συνηθως φτιαχνω τελε στις οποιες οσο υψηλοτερα ειναι τα σελακια τοσο καλυτερος και ο ηχος το αποφευγω (ή βαζω επιπλεον shimming για να ανεβει,αντι να κατεβει το μπρατσο...)

 

το χρωμα στο neck pocket δεν με εχει απασχολησει ιδιαιτερα ποτε,αν ειναι στρωτο το αφηνω μια και,υποτιθεται ,προστατευει απο υγρασιες και ειναι ενα εξτρα "ενισχυτικο" στην περιοχη,αν ειναι sloppy και δεν αφηνει το μπρατσο να κατσει φλατ το τριβω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ... (ή μήπως όχι  :-\)...

 

Αξιώθηκα να γράψω μερικά ηχητικά samples.

 

Η ηχογράφηση μου πήρε κανα 20λεπτο (πριν μισή ώρα) και γι'αυτό συμπαθάτε με για την... εχμμμ... παικτική ποιότητα.

 

Ήθελα να δείξω πως μεταβάλλεται ο τόνος κάνοντας χρήση των κουλών ηλεκτρικών ρυθμίσεων. Ελπίζω να είναι κάπως εμφανές... Χρησιμοποίησα τον Tech21 με το line out στην κάρτα ήχου. Το λίγο βάθος που ακούγεται είναι του ενισχυτή. Τίποτε άλλο δεν προστέθηκε στη μίξη.

 

Να σημειώσω ότι το Volume δεν πειράχτηκε καθόλου καθ'όλη τη διάρκεια του παιξίματος.

 

Εδώ είναι το link για το SoundCloud, πείτε μου αν μπορείτε να το δείτε... δυστυχώς δεν κατάφερα να το κάνω embed... Έχει και τα σχόλια, για το τι παίζει σε κάθε περίπτωση:

 

http://soundcloud.com/the-genius-loci/tangerine-sound-samples/s-aCXDA

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου