Προς το περιεχόμενο

low tuning


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...λοιπον...απο το 2005 ξεκινησα δειλα δειλα να παιζω σε μπαντες που χρησημοποιουσαμε χαμηλα κουρδισματα.εχω παιξει σε πολλους τονους (drop D,standard D,C,C# κ.λ.π)

η μικρη εμπειρια που απεκτησα (αλλαζοντας εκατονταδες χορδες - δοκιμασα σχεδον ολα τα σετ για drop tunings) με εβαλα στο να σας ανακοινωσω ποια θεωρω εγω (καθε γνωμη δεκτη,μην παρεξηγηθουμε) τα καταλληλα σετ για καθε "standard" τονο :

 

λοιπον για :

 

standard D

 

D-G-C-F-A-D

 

Dean Markley MTHB .011 .014 .18p .032 .042 .052 

 

 

standard C#

 

C♯-F♯-B-E-G♯-C#

 

Dunlop Heavy Core

HEAVIEST 12 16 20 32 42 54

 

 

standard C

 

C-F-B♭-E♭-G-C

 

Ernie Ball Not Even Slinky  .012 .016 .024p .032 .044 .056

 

 

standard Β

 

B-E-A-D-F♯-B

 

D'Addario Jazz Medium 013 .017 .026 .036 .046 .056

 

 

βεβαια υπαρχουν αλλα πολλα σετ που ταιριαζουν σε καθε παικτη χωρις αυτο που προτεινω τωρα να ειναι standar.απλα επειδη εγω ειμαι κιθαριστας που παιζει σε Μι με 10αρες,θελω να εχω την αντιστοιχη αισθηση και στα αλλα κουρδισματα

 

π.χ εχω δοκιμασει ενα σετ GHS GB-LOW .011, .015, .019, .33, .43, .53 σε C# και μου φανηκε πολυ μαλακο...αυτο το σετ θα το προτεινα σε εναν παικτη που παιζει σε Μι με 9αρες

 

........................το ιδιο αυτο σετ (GHS GB-LOW) το δοκιμασα σε Ρε (ενα ημιτονιο επανω δλδ) εγω και μου φανηκε SUPER!

 

ακουω γνωμες!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου