Προς το περιεχόμενο

Πως γίνεται αυτό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, μια τεράστια βάση δεδομένων που μαθαίνει κιόλας, σε συνδιασμό με την τελείως εκτός κλίμακας φυσική ανθρώπινη αντίληψη για τα μεγάλα νουμερα το κάνουν πολύ εντυπωσιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο αυτό με τα νούμερα. (Για όσους δεν το βρήκε, ξανακάντε τις πράξεις σας ισχύει κανονικά)

Ο Ακινάτορ είναι κλασσικό. Και επίσης σου ζητάει κιόλας αν δεν το βρει να του πεις ποιον σκέφτηκες ώστε να ενημερώνεται η βάση...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο αυτό με τα νούμερα. (Για όσους δεν το βρήκε, ξανακάντε τις πράξεις σας ισχύει κανονικά)

Ο Ακινάτορ είναι κλασσικό. Και επίσης σου ζητάει κιόλας αν δεν το βρει να του πεις ποιον σκέφτηκες ώστε να ενημερώνεται η βάση...!

 

Ναι μόλις φακέλωσα μία φίλη μου  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.learnenglish.org.uk/games/magic-gopher-central.swf

 

 

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί αυτό το πρόγραμμα?Πως καταφέρνει να βρίσκει συνέχεια αυτό που σκέγτομαι.

 

(Όταν σας ζητάει να επιλέξετε σύμβολο πρέπει να επιλέξετε αυτό που αντιστοιχεί στον αριθμό μετά την αφαίρεση που σας ζητά να κάνετε)

 

 

Ας πούμε ότι έχουμε δύο τυχαία ψηφία, το χ και το ψ. Τότε ο διψήφιος ακέραιος που προκύπτει από αυτά (αν πούμε ότι το χ είναι το ψηφίο των δεκάδων, και το ψ των μονάδων) μπορεί να γραφεί σαν "10*χ+ψ.". Πχ. για χ=4 και ψ=3, έχουμε τον αριθμό 43, ή 10*4+3.

 

Αν προσθέσουμε τα δύο ψηφία, και τα αφαιρέσουμε από τον διψήφιο ακέραιο που σχηματίζουν, έχουμε την παράσταση "(10*χ+ψ)-(χ+ψ)", το οποίο κάνει 9*χ, επομένως το αποτέλεσμα είναι πάντα πολλαπλάσιο του 9. Δηλαδή οι πιθανές τιμές είναι 0,9,18,27,...,90, ανάλογα με το ψηφίο των δεκάδων.

 

Οπότε το πρόγραμμα δείχνει στον πίνακα πάντα το ίδιο σύμβολο για τα πολλαπλάσια του 9 (διαφορετικό κάθε φορά), και "πέφτει" μέσα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας πούμε ότι έχουμε δύο τυχαία ψηφία, το χ και το ψ. Τότε ο διψήφιος ακέραιος που προκύπτει από αυτά (αν πούμε ότι το χ είναι το ψηφίο των δεκάδων, και το ψ των μονάδων) μπορεί να γραφεί σαν "10*χ+ψ.". Πχ. για χ=4 και ψ=3, έχουμε τον αριθμό 43, ή 10*4+3.

 

Αν προσθέσουμε τα δύο ψηφία, και τα αφαιρέσουμε από τον διψήφιο ακέραιο που σχηματίζουν, έχουμε την παράσταση "(10*χ+ψ)-(χ+ψ)", το οποίο κάνει 9*χ, επομένως το αποτέλεσμα είναι πάντα πολλαπλάσιο του 9. Δηλαδή οι πιθανές τιμές είναι 0,9,18,27,...,90, ανάλογα με το ψηφίο των δεκάδων.

 

Οπότε το πρόγραμμα δείχνει στον πίνακα πάντα το ίδιο σύμβολο για τα πολλαπλάσια του 9 (διαφορετικό κάθε φορά), και "πέφτει" μέσα.  ;)

 

A γεια σου αυτό ζητούσα να μάθω μιας και δεν σκαπμάζω και πολύ από μαθηματικά ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

http://wiki.answers.com/Q/Discuss:How_does_the_Magic_Gopher_game_work

 

Για όλους τους αριθμούς από 11 μέχρι 99 το αθροισμα τους και η αφαίρεση του απο τον αρχικο αριθμό σου δίνει ενα πολλαπλάσιο του 9.

Αν δεις κάθε φορά που βγαίνει η κάρτα με τα σχήματα (που αλλάζουν κάθε φορά) όλα τα πολλαπλάσια του 9 έχουν το ίδιο συμβολο για αυτό τον λόγο η πρόβλεψη είναι πάντα σωστή.

Το νίκησα αυτό!

Σκέφτηκα τον Εαρεντιλ (οχι αυτον στο νοιζ,τον αυθεντικό:)) και μου είπε αν είναι απο του τολκιν τα βιβλία και γω του είπα ναι και μου λέει: ο γκλορφιντελ.Όχι λέω ΄γω και απαντάει :Bravo!You have defeated me!

Blue Öyster Cult και Buck Dharma,

Yeah!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

-Arthur C. Clark

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

-Arthur C. Clark

 

Που είδες sufficiently advanced technology σε μια απλή προσθαφαίρεση;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Arthur Clark την είδε, όχι η κουφή λεοπάρδαλη...  :P

 

Νομίζω ότι ο Clark όταν το έγραψε αυτό δεν είχε στο μυαλό του το Gopher game. Νομίζω....  :P.

Φαντάζομαι τον Clark μπροστά στον λογιστή του, στα γόνατα να τον προσκυνά και να του χαρίζει την κατσίκα του για θυσία  ;D. Να μου πείς, από το 50ευρω που ζητάνε για την δήλωση, καλύτερα είναι.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου