Προς το περιεχόμενο

Τελικα μαλλον το μεγεθος ειναι που μετραει ε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαλα προσφατα καινουργιες χορδες στην κιθαρα μου η οποια εχει floyd τρεμολο και απο 10αρες που φορουσε νωριτερα κατεβηκα ενα νουμερο ετσι για αλλαγη.Αφου λοιπον τις αλλαξα και ακολουθησα τις οδηγιες του παρακατω βιντεο(παρ'ολο που αυτο δεν απευθυνεται σε floyd τυπου γεφυρες)

παρατηρησα αρκετα μεγαλη διαφορα με την σταθεροτητα της γεφυρας μου κατα τη διαρκεια των bends.Ερωτω λοιπον:Το μεγαλυτερο μεγεθος στις χορδες καταπιεζει περισσοτερο τα ελατηρια οταν λυγιζει η χορδη "ξεκουρδιζοντας" στην ουσια την γεφυρα η δεν εχει απολυτως καμια διαφορα το μεγεθος?Γιατι στην περιπτωση που ΔΕΝ εχει τοτε απ'οτι φαινεται απεδωσαν παρα πολυ οι οδηγιες του βιντεο... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι τραβαει περισοτερο,τραβαει.αλλα πως να ξεκουρδησει τη γεφυρα?δεν εχει παντα την ιδια αναλογη επαναφορα?

οχι φιλε μου δεν εννοω οτι μενει ξεκουρδιστη μετα.εννοω οτι αν "σηκωσω" μια χορδη χανω ελαχιστα το κουρδισμα απο τις υπολοιπες.ετσι δεν μπορω να πιασω ας πουμε μια 3η απο κατω απο τη νοτα που σηκωνω ενω ετσι οπως ειναι τωρα η κιθαρα μου ειναι πολυ απειροελαχιστο το τραβηγμα στα ελατηρια που δεν ξεκουρδιζει πολυ.αλλα λεω ξανα οχι οτι ξεκουρδιζονται οι χορδες αλλα η υπολοιπες χορδες οταν "σηκωνω" τη μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.αν καταλαβα καλα λες οτι την ωρα που τραβας πανω τη μια και συνχρονος παιζεις και μια αλλη η 2η χανει.αν ειναι αυτο ειναι φυσηκο το μεγεθος να παιζει λογικα.ε?

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε μου δεν εννοω οτι μενει ξεκουρδιστη μετα.εννοω οτι αν "σηκωσω" μια χορδη χανω ελαχιστα το κουρδισμα απο τις υπολοιπες.ετσι δεν μπορω να πιασω ας πουμε μια 3η απο κατω απο τη νοτα που σηκωνω ενω ετσι οπως ειναι τωρα η κιθαρα μου ειναι πολυ απειροελαχιστο το τραβηγμα στα ελατηρια που δεν ξεκουρδιζει πολυ.αλλα λεω ξανα οχι οτι ξεκουρδιζονται οι χορδες αλλα η υπολοιπες χορδες οταν "σηκωνω" τη μια.

 

Δυστυχώς αυτό είναι ένα πρόβλημα που στα φλουντ δεν θα μπορέσεις να αντιμετωπίσεις τελείως.Ακόμα και της ibanez με stop bar πάλι το έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτό είναι ένα πρόβλημα που στα φλουντ δεν θα μπορέσεις να αντιμετωπίσεις τελείως.Ακόμα και της ibanez με stop bar πάλι το έχεις.

 

Δεν έχει να κάνει με το FR, ισχύει για όλα τα floating tremolo. Σκεφτείτε το γιατί...  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή φυσική είναι.Αδράνεια μήπως...Η προσπάθεια του τρέμολο να αντισταθεί στην άσκηση διαφορετικού διανύσματος δύναμης πάνω του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To floating trem στην ουσια εξισορροπει τις δυναμεις των χορδων και των ελατηριων ετσι ωστε να υπαρχει στην γεφυρα μηδενικη δηναμη κ να μενει σταθερη σε καποιο σημειο. Οταν εσυ κανεις μπεντ αυξανεις την ταση των χορδων το οποιο εχει σαν αποτελεσμα αφου η δυναμη των χορδων ειναι μεγαλυτερη να μετακινηθει κ να τεντωσουν κ αλλο τα ελλατηρια. Μεχρι το σημειο που θα ισορροπησουν παλι οι δυναμεις. Με το zero point της Ibanez που αναφερθηκε παραπανω δεν μετακινειται καθολου η γεφυρα. Μπορεις να κανεις double stop bend χωρις να σου αλλοιωνει την νοτα στην κατω χορδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου