Προς το περιεχόμενο

Peavey vs Behringer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κάθε περίπτωση,η δικαστική διαμάχη με τον ανταγωνιστή σημαίνει απλά ότι ο ανταγωνιστής  κατέχει πλέον μεγάλο μερίδιο της "πίτας" στην αγορά. Η κίνηση της Peavey μοιάζει σαν κίνηση απελπισίας ενάντια στη συνεχώς ανερχόμενη behringer σε μια εποχή που η τιμή πώλησης μετρά περισσότερο από τα "patents applied for ".

To ίδιο έκανε κάποτε η fender και η gibson ενάντια σε ibanez και άλλους μεγάλους Ιάπωνες κατασκευαστές premium οργάνων που ήταν μεν οικονομικότερα αλλά είχαν άριστη ποιότητα η οποία εκτιμάται ακόμα και σήμερα.

Η πιθανότερη λύση θα είναι μάλλον η αλλαγή κάποιων μοντέλων behringer σε εμφάνιση και όνομα παρά η κατάργησή τους ή υποβάθμιση των specs τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε, τώρα καταλαβάινεις γιατί έιναι τόσο φτηνός αφού δεν ξόδεψαν δεκάρα για αυτήν την εμφάνιση! :)

Νομίζεις οτι οι άλλοι έχουν σχεδιαστές που μελετούν τις προτιμήσεις του κοινου και

κλείνονται στο σχεδιαστήριο για να τις ικανοποιήσουν? Για ενισχυτές μιλάμε, ούτε για

ηλεκτρονικές συσκευές, ούτε για αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που όφειλε να είχε κάνει η Behringer από την αρχή δηλαδή. Μόνο που τώρα έχει εδραιωθεί στην αγορά, οπότε και με ένα συμβιβασμό ή και καταδίκη ακόμα η Behringer έχει πετύχει αυτό που ήθελε και λιγο τους νοιάζει τι θα πουν τα δικαστήρια (γιατί να την κλείσουν δεν πρόκειται). Πρόκειται απλά για gaming του νομικού συστήματος, για αυτό ενοχλούνται πολλοί.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που οι δικαστικές διαμάχες (που έχουν ξεκινήσει πριν από χρόνία όπως έλεγε το άρθρο) ξεκινάνε όταν είναι πλέον πολύ αργα: επειδή καθένας που κοπιάρει έτσι έχει προετοιμαστεί σωστά και ξέρει ότι παιρνει περισσότερο χρόνο το να βρεί ο άλλος νομικά στηρίγματα να τον χτυπήσει από όσο παίρνει να εδραιωθεί στην αγορά με μερικά προϊόντα-οδηγούς σε πολύ χαμηλές τιμές. Άρα λοιπόν η Behringer ούτε Ρομπέν των Δασών είναι, ούτε η καλή νεράιδα... άλλο το να παίρνεις το προιόν τους επειδή αυτό μπορείς και αυτό θα σου κάνει τη δουλειά, και άλλο να τους υποστηρίζεις από πάνω.

 

Τέλος αν όλα τα μηχανήματα και τα όργανα ήταν ίδια, ας αναρωτηθούμε γιατί οι Squier και οι Epiphone λέγονται Squier και Epiphone και όχι Fender και Gibson? Ειναι χαζές οι Fender και η Gibson και δε θέλουν να πουλήσουν παραπάνω, ή κάτι άλλο συμβαίνει?

 

Νομίζεις οτι οι άλλοι έχουν σχεδιαστές που μελετούν τις προτιμήσεις του κοινου και

κλείνονται στο σχεδιαστήριο για να τις ικανοποιήσουν? Για ενισχυτές μιλάμε, ούτε για

ηλεκτρονικές συσκευές, ούτε για αυτοκίνητα.

 

Βγές έξω στο δρόμο και πες μου πόσα όμορφα αυτοκίνητα βλέπεις και μετά πες μου ποσοι ενισχυτές σου μοιάζουν με στραβοχυμένα κομμάτια γκρι πλαστικό ;)

 

Edit: λάθος όνομα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, εδώ μιλάμε για λαμπάτους ενισχυτές, που ο σχεδιασμός τους δεν είναι δα και πυρηνική φυσική... Η βασική σχεδίαση τους έγινε πρίν 50-60 χρόνια.

Οι Αμερικανοί συνηθίζουν να πατεντάρουν τα πάντα, ακόμα και τον χρωματικό κώδικα των καλωδίων που λέει ο λόγος.

Για το ζήτημα της εμφάνισης, καταλαβαίνω οτι οι φτηνές εταιρίες θέλουν τα προιόντα τους να θυμίζουν "κάτι", αλλά ΠΟΣΟ πια διαφορετικός μπορεί να δείχνει ενας ενισχυτής?

Ένα κουτί είναι με ένα μεγάφωνο, ύφασμα, δερματίνη και ένα πάνελ.

Αυτό, άν το αντιστρέψετε προς την μεριά των μεγάλων εταιριών, πόσο κόστος πιστεύετε οτι αντιστοιχεί απο την τελική τιμη του προιόντος στο κόστος της σχεδίασης του εξωτερικού κουτιού?

Θέλω να πω δηλαδή, πως οι παράγοντες που διαμορφώνουν την τελική τιμή, είναι μάλλον διαφορετικοί.

Εξηγούμαι: Η Behringer-Bugera, έχει ένα εργοστάσιο-πόλη στην Κίνα στο οποίο δουλεύουν καμμιά 60.000 άνθρωποι. Κάθετη κατασκευαστική μονάδα, που σημαίνει δηλαδή πως τα περισσότερα εξρτήματα κατασκευάζονται ΚΑΙ αυτά εκεί. Παράδειγμα. Η Bugera κατασκευάζει η ίδια τα μεγάφωνα των ενισχυτών της στην Κίνα, στο ίδιο της το εργοστάσιο. Κόστος?

Άς πούμε 5$. Κάποια άλλη εταιρία, αγοράζει μεγάφωνα απο επώνυμο κατασκευαστή, made in USA. Κόστος 50$. Ακόμα και άν ο κατασκευαστής μεγαφώνων κατασκευάζει ΚΑΙ αυτός στην Κίνα, υπάρχει εταιρία στις ΗΠΑ, με μετόχους, κόστος λειτουργίας, φορολογία κλπ, και η τελική του τιμή ίσως δέν αγγίζει τα 50 αλλά θα είναι ας πούμε στα 30$.

ΕΞΙ φορές το κόστος επάνω απο το μεγάφωνο της Bugera.

Τα λέω για να προσπαθήσω να εξηγήσω την διαφορά κόστους ανάμεσα σε 2 εταιρίες, που πουλάνε λαμπάτους ενισχυτές.

Η τελική τιμή που καλείται να πληρώσει ο καταναλωτής, δέν αντιστοιχεί πάντα στην πραγματική αξία του προιόντος.

Μήν πιστεύετε οτι ένας ενισχυτής που κοστίζει 5 φορές πάνω απο έναν άλλο, έχει κόστος παραγωγής 5 φορές μεγαλύτερο, ή πραγματική αξία όπως την αντιλαμβάνεται ο καταναλωτής 5 φορές μεγαλύτερη.

Βασικά δύο ενισχυτές που παράγονται στην Κίνα, έχουν παραπλήσιο κοστολόγιο.

Η τιμολογιακή πολιτική της εκαστοτε εταιρίας είναι αυτή που διαμορφώνει την τελική τιμή, και αυτό επίσης εξαρτάται απο την έδρα της εταιρίας.

Άλλο κόστος ( μισθολογικό, λειτουργικό, φορολογικό) έχει να τρέχεις την εταιρία σου στο Τέξας, και άλλο στον Μαυρίκιο ή την Κευλάνη.

Οι Αμερικανοί, πληρώνουν αγόγγυστα τις περισσότερες φορές αυτό το κόστος, διότι αντιλαμβάνονται μετά απο άπειρες οικονομικές κρίσεις που έχουν περάσει, οτι αυτό αντιστοιχεί στην στήριξη της Αμερικάνικης οικονομίας και στην διατήρηση θέσεων εργασίας.

Και πράττουν σωστά κατα την γνώμη μου.

Όταν πρόκειται όμως για έναν Έλληνα, δέν υπάρχει καμμία διαφορά απο το να διαλέξει ενισχυτή Γερμανικής ή Αμερικάνικης εταιρίας, εφόσον είναι και οι δύο κατασκευασμένοι στην Κίνα, εκτός απο το κριτήριο της τιμής.

Και φυσικά της αξιοπιστίας, εμφάνισης, ήχου, κλπ. Αλλά λείπει ο παράγοντας στηρίζω την οικονομία της χώρας μου.

Σκεφτείτε επίσης οτι το εισόδημα των καταναλωτών στην Αμερική, απέχει παρασσάγγας απο αυτό των Ελλήνων.

Στα αλήθεια δέν πιστεύετε οτι αυτός είναι ένας καθοριστικός παράγων επιλογής?

Μπορείτε να κάνετε διακοπές στην Χαβάη, ιστιοπλοία στην Καραιβική με την ευκολία που κάνει ο Αμερικανός?

Άν ναι, καλά κάνετε και κοιτάτε τους ίδιους ενισχυτές με εκείνον στα 3000-4000 $.

Εγώ με τις οικονομικές μου δυνατότητες και μάλιστα όπως αυτές διαμορφώνονται μέσα απο την κρίση, θεωρώ οτι είμαι υποχρεωμένος να κοιτάζω στο κατώτερο επίπεδο τιμών, αν θέλω να κάνω τα γούστα μου, και ταυτόχρονα να τρώω  ;D

Το παραμύθι όμως οτι ένας Αμερικάνικος ενισχυτής Made in China πρέπει να κοστίζει στην αγορά 5 φορές όσο ένας Bugera, ευχαριστώ αλλά δέν θα το φάω.  :-*

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε bassbill, δίκιο έχεις σε όλα (εκτός από την τελευταία φράση, μιας και μας ενδιαφέρουν τα αντίγραφα των ακριβότερων ενισχυτών, ούτε βέβαια είναι όλοι οι αμερικάνικοι Made in China) αλλά για άλλο πράγμα λέμε. Λες να διαμαρτυρήθηκε ποτέ κανείς για χαμηλές τιμές?? Τα έγραψα μια και δύο φορές πιο πάνω, τα έκανα και paste, ε δεν τα ξαναγράφω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ζήτημα της εμφάνισης, καταλαβαίνω οτι οι φτηνές εταιρίες θέλουν τα προιόντα τους να θυμίζουν "κάτι", αλλά ΠΟΣΟ πια διαφορετικός μπορεί να δείχνει ενας ενισχυτής?

 

Έλα μου ντε? ;D

 

182977.jpg

matchless.jpg

badcat.jpg

79765_clipped-098f250508c07154c7bc88134c0ff39e.jpg

bugera-v22.jpg

 

Σιγά μην πληρώνουν και designers...

 

Με βάζετε και βλέπω τέτοιες φωτό και θέλω να βάψω τον bugera μου, αναίσχυντοι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα ο bihlas87 έκανε όλη την δουλειά των τμημάτων R&D όλων των μεγάλων και μικρών εταιριών σε 3 λεπτά!!!!

ΑΞΙΟΣ ΛΕΒΕΝΤΗ ΜΟΥ  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αλήθεια πόσο σου κόστισε φίλε ?  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Freerock και οι υπόλοιποι, πριν μιλήσετε για σνομπαρίες διαβάζετε και κανα ποστ ρε παιδιά, τόσες φορές τα είπαμε...

 

 

Ειπα οτι δεν ειμαι σνομπ,οχι οτι ΕΣΥ εισαι...

Οπως λες,δε διαβασα τα ποστ σου... 8)

Ακομα και να σουν σνομπ,καλα θα εκανες.

Για ενισχυτες μιλαμε οχι για ανθρωπους... ;)

Μην αναγουμε μια συζητηση για το χομπι μας σε αφορμη για διαπληκτισμους... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα οτι δεν ειμαι σνομπ,οχι οτι ΕΣΥ εισαι...

Οπως λες,δε διαβασα τα ποστ σου... 8)

Ακομα και να σουν σνομπ,καλα θα εκανες.

Για ενισχυτες μιλαμε οχι για ανθρωπους... ;)

Μην αναγουμε μια συζητηση για το χομπι μας σε αφορμη για διαπληκτισμους... ;)

 

Απλά +1 :)

 

Αν και με τρώει το σαράκι να κάτσω να εξηγήσω στο Bihla γιατί είναι τελείως λάθος η σύγκριση... το αφήνω γιατί έχουμε ήδη ξεφύγει, και στο κάτω κάτω any publicity is good publicity, δε θα τους κάνουμε και τη δουλειά! ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και με τρώει το σαράκι να κάτσω να εξηγήσω στο Bihla γιατί είναι τελείως λάθος η σύγκριση...

Μα δεν συνέκρινα τίποτα, απλά πιάστηκα απο ένα σχόλιο σου για την εξωτερική

σχεδίαση των ενισχυτών, διότι δεν πιστεύω οτι κοστίζει σε κάποια εταιρία ενώ σε

άλλη όχι. Συμφωνώ οτι το έχει παρακάνει η behringer σε πολλούς τομείς αλλά η

σχεδίαση δεν είναι ένας απο αυτούς, διότι εκεί είναι πολύ συγκεκριμένες οι φόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου