Προς το περιεχόμενο

Peavey vs Behringer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παλι πιστευω οτι μια χαρα ξηγιεται η μπουγκερα... Στο εμφανησιακο κοματι δεν μπορω να πω τιποτα... εξαλλου ενα κουτι ειναι ολοι οι ενυσχητες... Τωρα αν εχει ενα σιδερακι πανω η ενα μαραφετι αισθητικο πιο κατω λιγο με απασχολει...

 

Συμφωνω οτι εφοσον εχει την τεχνογνωσια να φτιαξει ενα αντιγραφο , θα μπορουσε πιστευω να φτιαξει κατι δικο της που να την χαρακτηριζει...

Απο την αλλη ομως με αυτον τον τροπο αποδυκνυει οτι και με λιγα λεφτα μπορεις να φτιαξεις εναν σωστο ηχο και ιδιο με αυτον που αλλες εταιριες μας γδερνουν κυριολεκτικα... Δηλαδη να το θεσω διαφορετικα... Γιατι να υπαρχουν ενυσχητες των 2000-3000-4000 ευρω ? Δηλαδη δεν μπορω να πιστεψω οτι ενας ενυσχητης εχει τοσο περιπλοκο κυκλωμα που να χρειαζεται να πληρωσει κανεις οσο ενα μετχ αυτκινητο ( πλεον και καινουριο ) για να τον αγορασει... Αν για παραδειγμα εβγαινε η πιβι και ελεγε... λοιπον ο 6505 στα 800 ευρω τοτε κανενας δεν θα επαιρνε τον 6262... Αν η μπουγκι ελεγε ο ρεκτο στα 1500 εστω ευρω που και παλι πολλα ειναι τοτε ολοι θα μπορουσαν να κανουν οικονομια...

 

Αν δεν θελουν οι εταιριες να πραξουν ετσι τοτε θα μπορουσαν να εχουν και μια φθηνη παραγωγη , οχι ντε και καλα κινεζικη και οχι στα προτωκλασατα τους μοντελα ωστε να μπορει ο καθενας να προσεγισει... Οπως κανει ας πουμε η engl που εχει σε κανονικα λεφτα (γυρω στα 1000 ευρω ) καποια αξιολογα μηχανηματα...

 

Οι ιδιες οι πρωτοκλασατες εταιριες οδηγουν το κοινο προς αλλες πιο φθηνες λυσεις αλλα κατεπεκτασιν οδηγουν τις φθηνες εταιριες να φτιαξουν κλωνους. Οσο για το εμφανησιακο copy paste λιγο με απασχολει εφοσον εχω μια επιλογη στο να παρω κατι φθηνο με καλο ηχο... Αλλιως ? πως ?

 

Ελευθερη αγορα υπαρχει και συμφωνω απολυτα στο να υπαρχουν εναλλακτικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σύμφωνα μ' αυτόν τον απίθαντο  τύπο, το αν ένας ενισχυτής είναι ή όχι αντίγραφο άλλου κρίνεται, πέραν πάσης αμφιβολίας, από τα χρώματα στην πρόσοψή του, τα κουμπάκια, τη γρίλια, τη χωροθέτηση του πάνελ...  αν του προτείνεις να ανοίξει ενισχυτή και να συγκρίνει κυκλώματα μάλλον θα του 'ρθει κόλπος...

 

Τοτε κατι metropoulos και τα λοιπα θα επρεπε να ειναι ηδη μεσα...

ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΕΣ ΚΟΠΙΕΣ ειναι αλλα με πολυ ανωτερα υλικα...

Το να συγκρινει κανεις υλικα ειναι ατοπο...

που ουτως η αλλως διαφορετικα ειναι...

Βεβαια ο μετροπουλος πουλαει 10 ενισχυτες το μηνα ενω η bugera 1000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το εμφανησιακο copy paste λιγο με απασχολει εφοσον εχω μια επιλογη στο να παρω κατι φθηνο με καλο ηχο... Αλλιως ? πως ?

 

Γιατί, ο ίδιος ήχος στην ίδια και φτηνότερη τιμή και αξιοπρεπή εμφάνιση αντί για μαϊμού θα σε χάλαγε? Οταν άλλαξε η Behringer τις κόπιες Boss και εκανε κανονικά δικά της πετάλια έπαθε κάτι ο ήχος τους?

 

Όσο για τους ενισχυτές με τις πολλές χιλιάδες ευρώ φυσικά και υπαρχει λόγος. Όσο πιο ψηλά πας να ανεβάσεις την ποιότητα, το κόστος ανεβάινει εκθετικά. Βάλε και το ότι τέτοια μηχανήματα πουλάνε πολύ λίγα κομάτια και ανεβαίνει και άλλο. Αμα είναι και από μικρή εταιρία, ακόμα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, ο ίδιος ήχος στην ίδια και φτηνότερη τιμή και αξιοπρεπή εμφάνιση αντί για μαϊμού θα σε χάλαγε?

 

Οχι δεν θα με χαλαγε καθολου απλα λεω οτι αυτο κατα την γνωμη μου ειναι δευτερευων εφοσον οι μπουγκερα εχουν αξιοπρεπη εμφανηση.Θα μπορουσαν αφου το κανουν που το κανουν , ας μην εμοιαζε πουθενα... Αλλα αφου αυτο ειναι πιο ευκολο και βοηθα στο να κρατιεται η τιμη σε χαμηλα ορια , δεν με πειραζει...

 

 

 

Όσο για τους ενισχυτές με τις πολλές χιλιάδες ευρώ φυσικά και υπαρχει λόγος. Όσο πιο ψηλά πας να ανεβάσεις την ποιότητα, το κόστος ανεβάινει εκθετικά. Βάλε και το ότι τέτοια μηχανήματα πουλάνε πολύ λίγα κομάτια και ανεβαίνει και άλλο. Αμα είναι και από μικρή εταιρία, ακόμα περισσότερο.

 

οκ καλα τα λες δεν αντιλεγω , και σιγουρα λογοι υπαρχουν πολλοι ομως πιστευω οτι τα υλικα ενος dual recto δεν πρεπει να στοιχιζουν πανω απο 500-600 ευρω για την μεσα μπουγκι και μαλλον πρεπει να λεω και πολλα πολλα... Οποτε τα 2500 ξεφευγουν... Επι πλεον ειναι λογικο να πουλανε λιγο εφοσον στοιχιζουν τοσο ακριβα... Εκτος αν τους ενδιαφερει να πουλανε μονο σε γνωστους καλλιτεχνες που πλεον πολλοι απο αυτους βγαινουμε με το axe fx και thats all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, ο ίδιος ήχος στην ίδια και φτηνότερη τιμή και αξιοπρεπή εμφάνιση αντί για μαϊμού θα σε χάλαγε? Οταν άλλαξε η Behringer τις κόπιες Boss και εκανε κανονικά δικά της πετάλια έπαθε κάτι ο ήχος τους?

 

Μια διευκρίνηση, εντελώς φιλικά: Όταν λέμε μαϊμου δεν εννοούμε αυτό που κάνει η behriger ή η bugera, που χρησιμοποιούν το νόμιμο λόγκο της εταιρίας τους για τα προϊόντα τους.

 

Μαϊμού είναι μια κινέζικη ρέπλικα που γράφει πάνω gibson les paul custom, είναι τα γυαλιά rayban από νιγηριανό κ.τ.λ. ενώ επίσης μαϊμού χαρακτηρίζονται προϊόντα που φέρουν ελαφρώς παραλλαγμένο το μπραντ π.χ. abibas, fuma κ.τ.λ.

 

Τώρα το ότι τα προϊόντα της behringer και της bugera φέρνουν εμφανισιακά πολύ κοντά σε γνωστά αντίστοιχα προϊόντα μεγάλων εταιριών το κάνουν προφανώς για να δηλώσουν (ίσως ευθαρσώς) στον υποψήφιο αγοραστή ότι αν ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο ακριβό αυθεντικό μοντέλο, μπορεί προτιμήσει το δικό τους αντίγραφο αφού θα έχει πανομοίοτυπο(?) ήχο και θα του μείνουν λεφτά στην άκρη...απλή business...τωρα αν αυτό είναι μεμπτό ή όχι δεν ξέρω, αλλά εφόσον γράφει πάνω π.χ. Bugera, μαϊμού δεν είναι...

 

Όπως δεν είναι μαϊμού η κάθε harley benton, yamaha, samick κ.τ.λ. στρατ και les paul που βγαίνουν τόσο καιρό. Και δεν μιλάω μόνο πολύ φθηνά όργανα αλλά και σε παραπάνω κατηγορίες χρημάτων όπως tokai, greco, suhr κ.τ.λ. (και βλέπετε πως δεν αναφέρθηκα στις epiphone και squier, που είναι επίσημες θυγατρικές των Gibson και Fender αντίστοιχα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ''μη σνομπ'' λεω ΜΠΡΑΒΟ σε κατι εταιρειες στυλ bugera-Behringer που δινουν φτηνα στο λαο μηχανηματα να κανει το χομπι του. και αναγκαζουν μεγαλες εταιρειες να κρατησουν τις τιμες τους σε ''φυσιολογικα'' επιπεδα αν οχι να τις μειωσουν λογω ανταγωνισμου.

Μακαρι οταν ξεκινουσα να παιζω να υπηρχε μια bUGERA να μαθω ρ αδερφε τι ειναι περιπου ο λαμπατοςηχος,κι ας μην ειναι highend...

Επισης οσο αφορα την Behringer,εχουν περασει απ τα χερια μου στουντιακα μηχανηματα της που ηταν για πεταμα και άλλα που ηταν ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ανεξαρτητως τιμης.

Το γιατι δεν το ξερω και δε με νοιαζει αλλα οπως ελεγε ενας φιλος μου Αμερικανος στουντιαρχης ΚΑΙ κατασκευαστης κιθαρων....''these guys are hit or miss''.

Παρολα αυτα δεν μπορω να μην απαντησω σ αυτο

Γιατι να υπαρχουν ενυσχητες των 2000-3000-4000 ευρω ?

 

Δυστυχως φιλε μου στο χομπι μας,τη διαφορα του 10-20% την πληρωνουμε 2πλασια-τριπλασια ή και 10πλάσια πολλες φορες...

ΚΑΙ στις κιθαρες...

Επισης,την διαφορα αυτην,ειναι δυσκολο να την αντιληφθουμε ως bedroom-small gig players...

Aν δεν παιξεις σε stage οπου ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΑΙ να βαλεις τον ενισχυτη στο 6 και να δειξει ΤΙ μπορει να κανει,ολοι οι ενισχυτες ειναι σχεδον ιδιοι... ;)

Επειδη ομως το παραπανω(τουλαχιστον στην Ελλαδα)κανει μονο το 0,013% γι αυτο υπαρχει η bugera...

Τωρα πια που ειτε ως κατοχος ειτε ως δοκιμαστης σε τρελαμενους ''συλλεκτες'' φιλους εχω παιξει με πολλους ενισχυτες σχεδον ΟΛΩΝ των τιμων,μπορω να πω πως ΝΑΙ υπαρχει διαφορα,τιποτα δεν ειναι τυχαιο,αλλα οι συνθηκες κατω απο τις οποιες γινεται αντιληπτη ειναι σπανιες για τους περισσοτερους απο μας... ;)

 

Περεπιπτοντως bugera δεν εχω δοκιμασει και να πω την αληθεια,εχω την περιεργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ξεχνιόμαστε: ναι οι Bugera λειτουργούν μια χαρά και ακούγονται μια χαρά για τα λεφτά τους και το αγοραστικό κοινό τους, αλλά έχουν όπαδούς αποκλειστικά και μόνο λόγω του ότι είναι κόπιες στην εμφάνιση γνωστών και πολύ ακριβότερων μοντέλων. Από τη στιγμή λοιπόν που έχει αυτήν την κουτοπόνηρη νοοτροπία η εταιρία, έχει και την ανάλογη αντιμετώπιση. Πάντως λεφτά βγάζουν.

 

Κοίτα τώρα, εγώ έχω έναν V22, που είδα στο βιντεάκι πιο πάνω οτι μοιάζει με Matchless. H αλήθεια είναι πως δέν είχα ξαναδεί ποτέ τέτοιο ενισχητή  στη ζωή μου, πόσο μάλλον να ξέρω και τον ήχο τους. Άρα δέν είχα ιδέα για το αν είναι ο ένας κόπια του άλλου. Μου άρεσε η εμφάνιση, ο ήχος, και ιδίως η τιμή του. 248€ παρακαλώ.

Το "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ" σου, απο πού προκύπτει?

Για μένα είναι μια χαρά ενισχυτής. Το άν αντιγράφει πατέντες, ούτε το ξέρω, ούτε με ενδιαφέρει. Άς τα βρούνε στα δικαστήρια.

Την δεκαετία του 90 η Φέντερ έκανε μηνύσεις σε όποιον έβγαζε κιθάρα με headstock παρόμοιο με Strat. Τώρα βγάζουν όλοι, και κοστίζουν 1/10 της τιμής μιάς Αμερικάνας.

Και σίγουρα δέν βρίσκονται πλέον στο 1/10 της ποιότητας της.

Και το άν η PEAVEY τα βάλει με την BUGERA δικό της θέμα, αλλά άν αληθεύει η κατηγορία τους τότε μάλλον οι Κινέζοι είναι πολύ καλύτεροι απο ότι λένε οι περισσότεροι εδώ  ;)

Φαίνεται η Bugera χαλάει την πιάτσα στο Αμερικα, γίνεται ήδη πολύς ντόρος για τους ενισχυτες της στα φορουμ, τον ήχο την μέτρια ποιότητα αλλά και την εξευτελιστικά χαμηλή τους τιμή, και κάποιοι άρχισαν να ανησυχούν.

Εμείς πάντως σαν καταναλωτές, μάλλον θα βγούμε κερδισμένοι απο όλη την φασαρία  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως το επιπλέον κόστος προκύπτει από τις τυχόν δοκιμές ελέγχου ώστε να αποφευχθούν αστοχίες και το τελικό προϊόν που θα βγεί στην αγορά να είναι ποιοτικά εγγυημένο.

 

Σύμφωνοι εγώ και ο κάθε ερασιτέχνης θα βολευτεί και με το παραπάνω με Behringer και αυτό το γράφω έχοντας έναν Behringer 15w στο δωμάτιο, αλλά κάποιος που είναι επαγγελματίας και χρειάζεται κάτι εκτός από ηχητικά αποδεκτό, αλλά και ανθεκτικό, ποιοτική κατασκευή κλπ μάλλον δεν θα του κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύη δίκιο έχεις. Παρ όλα αυτά, το ζήτημα είναι άν αναλαμβάνει κάποιος το ρίσκο να βάλει έναν φτηνό ενισχυτή σε επαγγελματική χρήση.

Εγώ τον V22 τον χρησιμοποιώ επαγγελματικά και μάλιστα παίζεται απο πολλούς μουσικούς, μιας και αποτελεί εξοπλισμό στην σκηνή του μαγαζιού μου.

Ως τώρα, ( ένας χρόνος χρήσης) είναι παληκάρι.

Άν πάθει κάτι, θα δω αν αξίζει να τον διορθώσω, ή να πάρω ένα καινούριο και να κρατήσω τον παλιό για ανταλλακτικά.

Άν πάθει κάτι ένας ακριβός ενισχυτής αντίστοιχου μεγέθους και ισχύος, το πιθανότερο είναι να κοστίζει η επισκευή του περισσότερο απο τα 250 € που κοστίζει ο Bugera.

Πλουραλισμός σε ποιότητα και τιμές.

Ότι χρειαζόμαστε σαν καταναλωτές δηλαδή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lord_Goumis σιγά τώρα τη διαφορά, φυσικά και δεν μπορεί να βάλει τα ανάλογα λογότυπα η Behringer αφού είναι ευρωπαϊκή εταιρία. Αν ήταν στην Κίνα πιστεύεις ότι θα έφτανε μέχρι εκει και θα κόλλαγε στο λόγκο? Οι υπόλοιπες που αναφέρεις δεν κάνουν το ίδιο πράγμα (εκτός από τις lawsuit guitars... προφανώς!) ακόμα και η Harley Benton που οι ενισχυτές της είναι Epiphone προσπαθει να διαφοροποιηθεί και δεν πάει να ξεγελάσει κανέναν.

 

Bassbill εσύ μπορεί να μην το ήξερες, η Behringer όμως πίστεψέ με το ήξερε πολύ καλά! Οπως παραδέχεσαι και ο ίδιος, σου άρεσε η εμφάνισή του. Ε, τώρα καταλαβάινεις γιατί έιναι τόσο φτηνός αφού δεν ξόδεψαν δεκάρα για αυτήν την εμφάνιση! :)

 

Freerock και οι υπόλοιποι, πριν μιλήσετε για σνομπαρίες διαβάζετε και κανα ποστ ρε παιδιά, τόσες φορές τα είπαμε...

 

Φυσικά δεν είμαι κατά του φτηνού εξοπλισμού, βοηθάει πάρα πολύ κόσμο να ξεκινήσει και είναι μια χαρά για ψάξιμο και πειραματισμούς. Όμως αυτό θα μπορούσε να το κάνει η Behringer και χωρίς να αντιγράφει (τώρα δε λέμε να κλέβει πατέντες, άλλο θέμα αυτό). Τον ίδιο ήχο θα έβγαζαν οι Bugera και σε άλλο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου