Προς το περιεχόμενο

Πότε είναι ενα τραγουδι peakarismeno στο μαστερινγκ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν κάτι χρόνια δεν είχε γίνει θέμα με ορισμένα τραγούδια που ήταν φυσιολογικά στο Guitar Hero και ακουγόταν μιά χαρά ενώ στο CD ήταν κομπρεσαρισμένα τελείως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zampination, στα κομμάτια που βάζεις για reference, μήπως το πικάρισμα γίνεται σε συγκεκριμένα σημεία μόνο και όχι στον μεγαλύτερο όγκο του τραγουδιού; Γνώμη μου, αν έχεις ένα κομμάτι με δύο-τρία "σκασίματα" πάνω από τα 0db και το υπόλοιπο είναι (οριακά) κάτω από 0db δεν τρέχει και τίποτα, αν το σύνολο ακούγεται καλά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zampination, στα κομμάτια που βάζεις για reference, μήπως το πικάρισμα γίνεται σε συγκεκριμένα σημεία μόνο και όχι στον μεγαλύτερο όγκο του τραγουδιού; Γνώμη μου, αν έχεις ένα κομμάτι με δύο-τρία "σκασίματα" πάνω από τα 0db και το υπόλοιπο είναι (οριακά) κάτω από 0db δεν τρέχει και τίποτα, αν το σύνολο ακούγεται καλά.

 

Eδω μιλαμε για +5  ή και  +7db Παντου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω μιλαμε για +5  ή και  +7db Παντου!

 

Όχι αυτό πραγματικά είναι too much. Από περιέργεια, ποιό κομμάτι των behemoth έχεις δοκιμάσει; Θέλω να το δοκιμάσω κι εγώ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτό πραγματικά είναι too much. Από περιέργεια, ποιό κομμάτι των behemoth έχεις δοκιμάσει; Θέλω να το δοκιμάσω κι εγώ.

 

ov fire and the void. 

 

Eγινε λαθος παιδες! βιαστηκα να μιλησω χωρις να δω καλα! +0,5 ηταν, και πανω στο πανικο μου που τα δα ολα κοκκινα δεν το τσεκαρα σωστα!!!  ::)

 

Παντως οι kvelertak πατανε το +1,1 και behemoth στο +0,4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω κι εγώ, είναι δυνατόν; 'Ντάξει, +0,5 δεν είναι και τραγικό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To convertion σε mp3 σχεδόν πάντα σε hard limited μουσική δίνει peaks πάνω από 0db. Κανένας σοβαρός mastering engineer δεν λιμιτάρει πάνω απο 0db (λόγω digital clipping προφανώς) με το ceiling να κυμαίνεται συνήθως από -0.1db ως -0.3db.

Οπότε αν βλέπετε παραπάνω, μάλλον βλέπετε τα artifacts του mp3.

Γι' αυτούς που θέλουν να δουν το limiting, απλά κοιτάξτε τις κυμματομορφές και τις κορυφές τους!

Όσο για το inflator, είναι ξεκάθαρα ένα enhancer/saturator και δεν πρέπει να συγχέεται με το oxford limiter ούτε να αντικαθιστά αυτό που κάνει ένα limiter.

Πολύ σωστά ειπώθηκε οτι αρκετοί me's clipparουν τους (high end) κονβέρτορες τους, ως μέσο για δυνατότερα masters, στον πυρετό του loudness war.

www.minorhead.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν γινεται να υπαρχει peak +0.5 ουτε +1.1 που λετε. O ψηφιακος ηχος σταματαει στα 0.0dBFS. Αυτο δεν τιθεται υπο συζητηση. Απο εκει και περα, καποιο λαθος γινεται στην μετρηση (λαθος μοναδα μετρησης;) ή στο audio signal path (ειναι σιγουρα full digital;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν γινεται να υπαρχει peak +0.5 ουτε +1.1 που λετε. O ψηφιακος ηχος σταματαει στα 0.0dBFS. Αυτο δεν τιθεται υπο συζητηση. Απο εκει και περα, καποιο λαθος γινεται στην μετρηση (λαθος μοναδα μετρησης;) ή στο audio signal path (ειναι σιγουρα full digital;).

 

Τι ακριβως εννοεις οτι σταματαει στα 0? Μπορεις να το διευκρινησεις αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως εννοεις οτι σταματαει στα 0? Μπορεις να το διευκρινησεις αυτο?

 

Η μοναδα μετρησης του level στον ψηφιακο ηχο ειναι τα dBFS. Σημαινει Decibels relative to Full Scale και η μεγιστη τιμη (δυνατοτερο σημα) που μπορει να υπαρξει σε αυτην την μοναδα μετρησης αντιστοιχει σε 0dBFS. Δεν γινεται να παει δυνατοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου