Προς το περιεχόμενο

Πότε είναι ενα τραγουδι peakarismeno στο μαστερινγκ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να ρωτησω.. Πως μπορω να μαθω αν ενα τραγουδι ειναι peakarismeno στο μαστερινγκ??? Εννοωντας οτι, επειδη οι μετρητες οντας λεγοντας ψεματα καθως κανεις import ενα τραγουδι και καθως και συ ο ιδιος δεν ακους κατι που να υποδηλωνει peak levels, ουτε clipping ουτε το pumping κομπρεσαρισματος. υπαρχει καποιο plugin που να κανει τετοιου ειδους analyzing??

 

Το θελω ωστε αν υπαρχει και ειναι αξιοπιστο να βλεπω που βρισκομαι σε σχεση με ενα κομματι της αγορας πχ σε θεματα level...

 

Ετοιμαζω ενα κομματι τωρα και ειμαι στο συνολικο αποτελεσμα half way there και το κανω import στο reaper και το master level δεν ξεπερναει τα -0,1db, ταυτοχρονα κανω import κομματια απο inflames και behemoth προς συγκριση level και παρολο που σε εντασεις ειμαι σχεδον στα ισα, τα κομματια αυτα peakaρουν στον μετρητη μερικες φορες εως και +5db!!

 

Τι γινεται εδω τωρα δηλαδη??? συγκρινοντας τις κυμματομορφες αυτων με την κυμματομορφη του δικου μου σε μεγαλη αναλυση βλεπω πως ειμαι ενα κλικ ισα ισα ποιο χαμηλα στο amplitude και ισοβαθμω (σχεδον) με τα υπολοιπα κομματια στα χτυπηματα του snare.

 

Κανείς να γνωριζει κατι επι του θεματος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για plug in μεμονωμένα δεν ξέρω.

Εγώ χρησιμοποιώ το wave lab της steinberg.

Σε επίπεδο ανάλυσης έχει σε real time:

Phase Scope , level meter, 60 band spectrum analyzer , FFT Meter, Bit Meter, Peak/VU Meter.

Προσωπικά με διευκολύνει πάρα πολύ τόσο στο να παίρνω μια εικόνα των track μου, όσο και όπως λες, να τα συγκρίνω με άλλα tracks(τα οποία τα θεωρώ ως reference recordings).

Και εν γένει ως ένα ταπεινό home mastering tool καλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εδωσε και εμενα ενας φιλος μου ενα της wavelab, το master restoration το οποιο κυριως ομως ειναι για επιδιορθωση click και crackle των κυματομορφων.. (αν οντως επιδιορθωνει βεβαια). Θα δοκιμασω και αυτο που μου λες βεβαια...

 

Αλλα κατα ποσο πιστευεις οτι ειναι αξιοπιστες αυτες οι ενδειξεις απο το συγκεκριμενο?? η και γενικοτερα απο τα περισσοτερα plugin??

Πολλοι υποστηριζουν πως οι μετρητες των master καναλιων ειτε σε αναλογικη κονσολα ειτε σε ψηφιακη ή DAW δειχνουν λαθος ενδειξεις.

 

Αυτο δηλαδη πως να το συμπεραναν??? με το αυτι??? ή με τον κλασικο τροπο ουρλιαζω στο μικροφωνο και παρατηρω για παραμορφωση ενω ταυτοχρονα κοιταζω τον μετρητη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αλλα κατα ποσο πιστευεις οτι ειναι αξιοπιστες αυτες οι ενδειξεις απο το συγκεκριμενο?? η και γενικοτερα απο τα περισσοτερα plugin??

 

Το μοναδικό μέτρο σύγκρισης που έχω είναι το εξής. Παρατηρώ ταυτόχρονα το spectrum analyzer του wave lab και βλέπω ότι δεν έχει καμία απόκλιση από το analog spectrum analyzer της alto, που έχω. Κατά τα άλλα, μαύρα μεσάνυχτα για τις άλλες μετρήσεις, ειδικά για το phase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτο δηλαδη πως να το συμπεραναν??? με το αυτι??? ή με τον κλασικο τροπο ουρλιαζω στο μικροφωνο και παρατηρω για παραμορφωση ενω ταυτοχρονα κοιταζω τον μετρητη??

Αυτό το λογικότατο ερώτημα δεν σου αρκεί για να μην αναρωτιέσαι; Είναι μη ερώτημα για ηχολήπτη που ξέρει τη διαφορά Peak και VU αλλά και τις πηγές που ηχογραφεί. π.χ. μια τέτοια περίπτωση γρήγορου σήματος είναι το hi-hat που συνήθως ακούγεται πιό δυνατά απ' όσο φαίνεται στα μέτρα.

Πάντως φίλε μου δεν υπάρχουν "διαστημικά" μέτρα. Το Wavelab είναι μια σχετικά ακριβή επαγγελματική σουϊτα mastering που χρησιμοποιείται στα στούντιο ανα τον κόσμο και η ακρίβεια των μέτρων του είναι πιστή. Σε παρακαλώ μη τα υποβαθμίζεις έτσι:

μου εδωσε και εμενα ενας φιλος μου ενα της wavelab, το master restoration το οποιο κυριως ομως ειναι για επιδιορθωση click και crackle των κυματομορφων.. (αν οντως επιδιορθωνει βεβαια). Θα δοκιμασω και αυτο που μου λες βεβαια...

 

Αλλα κατα ποσο πιστευεις οτι ειναι αξιοπιστες αυτες οι ενδειξεις απο το συγκεκριμενο?? η και γενικοτερα απο τα περισσοτερα plugin??

διοτι από τη μία φαίνεται πως δεν ξέρεις τι κάνει και ταυτόχρονα αναρωτιέσαι σοβαρά (?) για την "αξιοπιστία" τους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth νεος ειμαι στο χωρο και απλα κανω κανα ψευτοmastering για να δωσω ψυχη στα κομματια που ηχογραφω.. αυτο μονο... απλα ειχα την εντυπωση πως τα αναλογικα εργαλεια θα ειχαν το πανω χερι και σε αυτον τον τομεα οσον αφορα την δουλεια για την οποια προοριζονται...

 

Για το wavelab δεν ηξερα τι παιζει, ουτε απο τιμες ουτε απο το ποιον τους ουτε και την χρηση τους.. το εχω αυτο το δικαιωμα.. ουτε φυσικα τα υποβαθμιζω ρωτωντας αν ειναι αξιοπιστα οντας ασχετος στο χωρο.

 

το μονο που ρωτησα ειναι για τους μετρητες.. και οχι αν ειναι καλα mastering tools. που οπως λες ειναι, και σε πιστευω, και θα στρωθω στο διαβασμα οnce again για να μπορω να εκμεταλευθω και γω μελλοντικα τετοιου ειδους εργαλεία.

 

μεχρι στιγμης για το ψευτομαστερινγκ μου χρησιμοποιω τα εργαλεια της SPL καθως και καποια compressors και eq's της stillwell και ειμαι ικανοποιημένος απο το αποτελεσμα που βγαζω στο σπιτι μου τωρα.

 

Ομως η απορια μου εχει μεινει αναπαντητη. Γιατι στους μετρητες των DAW τα κομματια γνωστων μεταλ συγκροτηματων βγαινουν τερμα peakαρισμενα???

 

μηπως ελεγχοντας αναλυτικα την κυματομορφη μπορεις να δεις οτι πχ σε παιρνει λιγο ακομα να δωσεις δυναμη πριν αρχισει το clipping ασχετα με το τι δειχνει ο μετρητης???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, απλουστατα ειναι κλιπαρισμενα ;) γι'αυτο και τοσο κακοηχα :)

Περα απο compression/multiband compression και limiting, λες και δεν ειναι αρκετα τερατωδες το αποτελεσμα, οι mastering engineers που υπακουν στους αγραφους νομους του loudness war υπεροδηγουν τους converters με αποτελεσμα αυτοι να ψαλιδιζουν. Βεβαια, οσο καλυτεροι οι converters τοσο λιγοτερο audible τα artifacts. Οταν το peak meter δειξει 0dBFS, ειναι 0dBFS, δεν υπαρχει κανενα περιθωριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, απλουστατα ειναι κλιπαρισμενα ;) γι'αυτο και τοσο κακοηχα :)

Περα απο compression/multiband compression και limiting, λες και δεν ειναι αρκετα τερατωδες το αποτελεσμα, οι mastering engineers που υπακουν στους αγραφους νομους του loudness war υπεροδηγουν τους converters με αποτελεσμα αυτοι να ψαλιδιζουν. Βεβαια, οσο καλυτεροι οι converters τοσο λιγοτερο audible τα artifacts. Οταν το peak meter δειξει 0dBFS, ειναι 0dBFS, δεν υπαρχει κανενα περιθωριο.

 

Oποτε τι?? Ποσοι δηλαδη να υπακουν αυτους τους νομους και να βγαζουν κακοηχο αποτελεσμα μονο και μονο επειδη το ανθρωπινο αυτι "θεωρει" το δυνατότερο καλυτερο? Ολοι??? Δεν μπορει...

 

Και σε ποιες μουσικες σκηνες αυτο το φαινομενο ειναι πιο εντονο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποτε τι?? Ποσοι δηλαδη να υπακουν αυτους τους νομους και να βγαζουν κακοηχο αποτελεσμα μονο και μονο επειδη το ανθρωπινο αυτι "θεωρει" το δυνατότερο καλυτερο? Ολοι??? Δεν μπορει...

 

Και σε ποιες μουσικες σκηνες αυτο το φαινομενο ειναι πιο εντονο??

 

Δεν ειναι ολοι. Υπαρχουν mastering engineers που "σεβονται" και δεν τα πατανε τοσο πολυ. Το metal και το rock ειναι απο τα πιο επιρρεπη ειδη μουσικης παντως. Ακου τα τελυταια albums  RHCP και SOAD, υπαρχει παντου παραμορφωση απο το clipping. Συγκεκριμενα, μου ερχεται στο μυαλο ο George Marino ο οποιος ειναι σχετικα φειδωλος με το limiting/clipping, οποτε ακου καποιο master απο αυτον και συγκρινε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οταν βλέπεις κυματομορφές χοντρές και επίπεδες, είναι γιατί δεν έχει μείνει δυναμικό εύρος από την πολλή συμπίεση. Με αυτό τον τρόπο επιτυγχάνεται το "apparent loudness" (η ένταση) και είναι κάτι που συνηθίζεται στα εμπορικά είδη μουσικής, συμπεριλαμβανόμενης και της metal. Ξεκίνησε κυρίως για να ξεχωρίζουν από το διπλανό τραγούδι όταν μειξάρονται στο ραδιόφωνο. Τώρα όμως τα περισσότερα έτσι είναι δυστυχώς.

Συνήθως στην κλασσική μουσική, στην folk και jazz, αλλά και εκεί που η ποιότητα στην ακρόαση απαιτείται, οι δυναμικές είναι σημαντικές και δεν συμπιέζεται το κομμάτι σε τέτοιο βαθμό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου