Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφιση κιθαρας σε Pc


Wildchild

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται... το καλοκαιρι προκειτε να ηχογραφισουμε μερικα τραγουδια μας σε στυλ Heavy/Power Metal Θα ξεκινησουμε πρωτα με τις κιθαρες γιατι πανω σε αυτες βασιζoνται τα τραγουδια. Δεν διαθετουμε πολυ εξοπλισμο ουτε πολλα λεφτα αρα θα ηχογραφισουμε με Pc. Ηθελα να παρω μερικες γνωμες για την ηχογραφιση μιας και ειμαι ασχετος περι του θεματος.

 

Εχω μια korg ax3000g η οποια εχει εξομοιωση ενισχυτων και καμπινων. Μπορω να την συνδεσω κατευθειαν στην καρτα ηχου? (Terratec EWX 24/96) η χρειαζεται προενισχυση η κατι παρομοιο? αν ναι με τι εισοδο, midi , s/p dif η stereo out ? Σκεφτομαι να παρω το guitar rig που θα βοηθησει πολυ στην ποιοτητα. Σαν προγραμμα θα χρησιμοποιησουμε το cubase sx2.

Με αυτον τον εξοπλισμο μπορω να εχω καποιο καλο αποτελεσμα?

 

Μια αλλη επιλογη ειναι να δανειστω απο ενα φιλο που εχει ενα λαμπατο fender 100w και να ηχογραφισω με μικροφωνο ομως δεν εχουμε κανενα καλο μικροφωνο. Τι προτεινετε σαν λυση για να εχω οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα ? Ευχαριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται... το καλοκαιρι προκειτε να ηχογραφισουμε μερικα τραγουδια μας σε στυλ Heavy/Power Metal Θα ξεκινησουμε πρωτα με τις κιθαρες γιατι πανω σε αυτες βασιζoνται τα τραγουδια. Δεν διαθετουμε πολυ εξοπλισμο ουτε πολλα λεφτα αρα θα ηχογραφισουμε με Pc.

 

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ & ΤΡΟΜΕΡΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΕ PC ΗΧΟΓΡΑΦΟΥΜΕ! :wink: :lol:

 

Ηθελα να παρω μερικες γνωμες για την ηχογραφιση μιας και ειμαι ασχετος περι του θεματος.

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ :wink:

 

Εχω μια korg ax3000g η οποια εχει εξομοιωση ενισχυτων και καμπινων. Μπορω να την συνδεσω κατευθειαν στην καρτα ηχου? (Terratec EWX 24/96) η χρειαζεται προενισχυση η κατι παρομοιο? αν ναι με τι εισοδο, midi , s/p dif η stereo out ?

 

ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΣΗ ΟΠΟΤΕ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΣΟΥ

 

Σκεφτομαι να παρω το guitar rig που θα βοηθησει πολυ στην ποιοτητα. Σαν προγραμμα θα χρησιμοποιησουμε το cubase sx2.

Με αυτον τον εξοπλισμο μπορω να εχω καποιο καλο αποτελεσμα?

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟ GUITAR RIG 2 ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΪΝΟ & ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ. :wink:

 

 

Μια αλλη επιλογη ειναι να δανειστω απο ενα φιλο που εχει ενα λαμπατο fender 100w και να ηχογραφισω με μικροφωνο ομως δεν εχουμε κανενα καλο μικροφωνο. Τι προτεινετε σαν λυση για να εχω οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα ? Ευχαριστω για το χρονο σας

 

ΔΩΣΕ 80 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΕΝΑ SHURE SM 57 ΠΑΝΤΩΣ Ο ΛΑΜΠΑΤΟΣ FENDER ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΥΛ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙΣ ΟΠΟΤΕ STICK WITH GUITAR RIG :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF μη ΦΩΝΑΖΕΙΣ! :lol: :lol: :lol:

 

Φίλε Wildchild ρίξε μια ματιά σε παλιές δημοσιεύσεις, θα βρεις πολλές απαντήσεις. :wink:

 

Εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσεις όσες περισσότερες λύσεις μπορείς:

 

1) Απευθείας από την πεταλιέρα (ίσως στέρεο?)

2) Μόνο Guitar Rig (η πεταλιέρα μπορεί να λειτουργήσει σαν DI με bypass νομίζω)

3) Συνδιασμός: εφφέ/εξομοιώσεις από την πεταλιέρα, καμπίνες από GR.

4) Πεταλιέρα στον ενισχυτή και μικρόφωνο

 

και πάει λέγοντας.

 

Έτοιμες λύσεις δεν υπάρχουν δυστυχώς, πρέπει να την παλέψεις.

 

Α, και τα drums έχεις σκεφτεί πως θα τα γράψετε; Θέλεις (για καλό αποτέλεσμα) ουκ ολίγα μικρόφωνα... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολουμε μονο τον τελευταιο μηνα με την ηχογραφιση αλλα ολη μερα την περνάω στο noiz!!!

 

Εννοείς να συνδέσω σκέτη την κιθάρα στο GR και να γράψω? Αλλα μόλις μου φέρει ο πληκτράς την κάρτα ήχου θα αρχίσω διάφορες δοκιμές και θα το μελετήσω το θέμα...

 

Όσο για τα drums εκει εχουμε λιγο προβλημα. ο ντραμερ μας θα αγοράσει κατι καινουργια pearl αυτον τον καιρο. από μικρ. εχουμε γύρω στα 4 αλλά απο ποιοτητα :oops: Μπορεί ομως αφού γράψουμε την υπόλοιπη μουσική να πάμε σε ενα studio και να γραψουμε μονο ντραμς και να κανουμε τη μιξη σπιτι...

 

Ευχαριστω πολύ πάντως για τη βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ομως αφού γράψουμε την υπόλοιπη μουσική να πάμε σε ενα studio και να γραψουμε μονο ντραμς και να κανουμε τη μιξη σπιτι...

 

Το καλύτερο. Και ο Satriani αυτό κάνει. :wink: :lol:

 

Γράψτε ένα μπιτάκι/οδηγό (και ο μετρονόμος μια χαρά είναι) και από πάνω έναν οδηγό (σωστό έτσι?) για τις μελωδικές γραμμές. Εγώ προτιμώ να γράφω τις ρυθμ. κιθάρες πριν το μπάσσο για 2 λόγους: πρώτον απελευθερώνεται ρυθμικά ο μπασσίστας και μπορεί να 'κεντήσει' λίγο και δεύτερον για heavy μουσική σήμερα, οι κιθάρες θάβουν το μπάσσο για πλάκα, οπότε είναι πιο εύκολο να φτιάξεις τον ήχο του τελευταίου και να μιξάρεις, εκ'των υστέρων.

 

Ας μην κολλάμε σε 'πατροπαράδοτες' λεπτομέρειες, τα τύμπανα μια χαρά μπορούν να γραφτούν τελευταία. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα ηχογραφίσουμε με την εξής σειρά :

1st Guitar

2nd Guitar

(3rd Guitar) για κανενα fill ή για διφωνίες

Bass Guitar

Keyboards

Drums

Vocals

Backing Vocals

 

Είναι καλή η σειρά; Μήπως να κάνουμε καμιά αλλαγη; Εννοείται όλα θα είναι με μετρονόμο. ouf :? Αμα τα καταφέρουμε ποτε...

 

Υ.Γ Έχει το Cubase SX μετρονόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ξέχασα, έχω και ένα πετάλι Boss Metal Zone. Αραγε να το χρησιμοποιήσω μήπως έχει καλύτερο distortion + εφφε από την πεταλιέρα + καμπίνες από το Guitar Rig ??? :? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου