Προς το περιεχόμενο

Ρυθμιση ηλ\ακουστικης κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,εχω το εξης προβλημα.

Ειμαι σε ενα λαικο-εντεχνο σχημα που αποτελειται απο κιθαρα,μπουζουκι και φωνη.

Η κιθαρα μου ειναι μια martin ooo-cxa01 και εχω επισης και μια φετα της behringer πολυεφε.

Το θεμα ειναι οτι στα μετριας ακουστικης μαγαζια(ρακαδικα ως επι το πλειστον)που παιζουμε δυσκολα πετυχαινω τον ηχο που θελω,να βγαζει η κιθαρα ενα γεματο ηχο με αρκετο μπασο στα αρπισματα και καθαρο στις συγχορδιες κατι που ευκολα πετυχαινεις βεβαια με καλα μηχανηματα.

Τι θα προτινατε απο ρυθμισεις στον μικτη και στο εκουαλαιζερ της κιθαρας η και απο αγορα εξοπλισμου ωστε να πετυχω αυτο που θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να πάρεις μια πιο φθηνή ακούστικη να χρησιμοποιείς για τα ρακάδικα και να μη σε πολυνοιάζει ο ήχος. Ειδικά σε τέτοια μαγαζιά το παιξιμο , το ρεπερτόριο και το κέφι είναι που μετράει!  ;)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εισαι σιγουρος οτι εβαλες το μοντελο της κιθαρας σωστα? με ενα google που εκανα δεν το βρηκα.... μηπως ειναι cxe κατι? Α,και η φετα ποιο μοντελο ειναι? Κι αν μπορεις, πες πανω κατω και τι μηχανηματα εχει το μαγαζι....

 

  Δεν συμφωνω με τον loki. Ο κοσμος μπορει να μην ερθει να σου πει "α, τι μαπα ηχο βγαζετε" αλλα υποσυνειδητα το καταλαβαινει.Κι αυτο αν στο "βγαζει" ή αν υποπτευεσαι πως στο βγαζει το παιξιμο σου χειροτερευει, δε φτιαχνεσαι και με τη σειρα σου δε φτιαχνεις τον κοσμο,κατι το οποιο σου γενναει αμφιβολιες κλπ κλπ.... Ειδικα τωρα που εισαι μονος σου χωρις τουμπερλεκια πληκτρα κλπ που γεμιζουν ειναι παρα πολυ σημαντικο!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω συμφωνω με το φιλο μας απο πανω μια και οπως ειπες και συ ο ηχος που ακουω επηρεαζει αμεσα το παιξιμο μου και τον γενικοτερο ηχο μιας και ειναι το βασικο οργανο.

Επισης δεν ειναι τα κλασσικα κουτουκια τα μαγαζια που παιζουμε οπου απλα αρκει το κεφι και η ενταση,κανουμε προγραμμα 4 και βαλε ορων και πραγματικα αυτο το οργανο βοηθαει παρα πολυ να παιζεις ξεκουραστα τοσες ωρες.

Eπισης οντος δεν αυτο το μοντελο αλλα μεσα στην νυστα εγραψα οτι μου κατεβαινε,το μοντελο ειναι 00CXAE

Το θεμα ποιο ειναι?οτι οσες φορες εχουμε παιξει σε club,η σε καποια εκδηλωση με καλα μηχανηματα η κιθαρα μου βγαζει ενα πολυ γ@ματο ηχο οπως τον περιεγραψα και εχω αυτο ως μπουσουλα και δυστηχως δεν τον πετυχαινω

Τα μηχανηματα στο μαγαζι που ειμαστε τωρα ειναι μια κονσολα behringer xenyx τετρακαναλη και 6 ηχεις χωρις monitor αλλα ακουμε ομως καλα το τι παιζουμε συν την φετα που ειναι η behringer virtualizer pro απο την οποια χρησιμοποιω κυριως το delay και καποια αλλα εφε σε συγκεκριμενα τραγουδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε φτιαχνεσαι και με τη σειρα σου δε φτιαχνεις τον κοσμο

 

Εδώ έχεις ενα δίκιο.

 

Επισης δεν ειναι τα κλασσικα κουτουκια τα μαγαζια που παιζουμε οπου απλα αρκει το κεφι και η ενταση,κανουμε προγραμμα 4 και βαλε ορων και πραγματικα αυτο το οργανο βοηθαει παρα πολυ να παιζεις ξεκουραστα τοσες ωρες.

 

Πασο τοτε, εγώ θυμάμαι πήγαινα στα κλασσικά κουτούκια όταν ημουν φοιτητης στην Κρητη.

 

Καλό θα ήταν για να έχεις τον ήχο που θες παντου , να βρείς έναν καλό προενισχυτή ακουστικών οργάνων που να βγάζει τον ήχο που θες και να χτισεις τον ήχο σου εκεί απο το να βασιζεσαι στα EQ της καθε κονσόλας. Χωρίς να έχω δοκιμάσει ποτέ κανέναν και τίποτα από το συγκεκριμένο χώρο της ακουστικής κιθάρας έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα fishman Aura.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια πολη σπουδασες?...και εγω ακουσει και διαβαζει πολυ καλα λογια για αυτον τον προενισχυτη...αλλα σε πρωτη φαση θελω να δω τι μπορω να κανω με αυτα που ηδη εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Με τον εξοπλισμο που εχεις δε νομιζω να καταφερεις και πολλα πραγματα. Θες πολλα μπασα για να γεμιζεις με το μπασοκιθαρο το χωρο, αλλα αμα ετσι απλα τα τσιτωσεις θα κανεις τον καρσιλαμα [glow=red,2,300]ΜΠΟΥ [/glow] πα [glow=red,2,300]ΜΠΟΥ [/glow] [shadow=red,left]πα [/shadow] [glow=red,2,300]ΜΠΟΥ [/glow] πα [glow=red,2,300]ΜΠΟΥ [/glow] πα πα  ;D ;D  .... Θες οπωσδηποτε κομπρεσορα. Αμα το συνδιασεις και με ενα equaliser και ΠΟΛΛΕΣ ωρες δοκιμων θα δεις τεραστια διαφορα. Αλλα και χωρις equaliser, θα στρωσουν οι δυναμικες σου, και καπως και το ηχοχρωμα.       

 

  Επισης δοκιμασε και με οτι εχεις τωρα (χωρις compressor κλπ) να τσιτωσεις λιγο τα μπασα, κοψε εντελως τα μεσαια στην κιθαρα σου(αν δεν παιζεις με πολλα οργανα περιττευουν, μονο λασπη προσφερουν και η κιθαρα εκ φυσεως εχει ηδη μπολικα) τα πριμα λιγο - εως αρκετα - πιο κατω απο τα μπασα,το brilliance θα αντισταθμισει τα κομμενα πριμα και παιζε οσο μπορεις καβαλλαρη.

 

  Τωρα για το ηχοχρωμα, προκειται για τη γνωστη πικραμενη ιστορια με το piezo pickup. Ο ηχος του ειναι γνωστος και με πολλους συμβιβασμους, αν και πιστευω η κιθαρα σου θα εχει αξιοπρεπεστατο πιεζοκρυσταλλο και προενισχυτη. Οσον αφορα το fishman aura που αναφερθηκε, η κιθαρα μου (martin 000c16rgte aura) εχει το onboard aura και μπορω να σου πω επ΄αυτου. Δινει οντως πολυ ζωντανια και αληθοφανεια στον ηχο, ΑΛΛΑ α) θελει πολυ ψαξιμο με τις ρυθμισεις  β) επειδη μιμειται ψηφιακα την παρουσια μικροφωνου μπροστα στο σκαφος ειναι επιρρεπες σε μικροφωνισμους και  γ) μοιαζει,αλλα ΔΕΝ ειναι πια και σαν να εχεις μικροφωνο οπως ισχυριζεται η εταιρια ::)  :P .... Το κανονικο preamp fishman aura πρεπει να ειναι καπως αντιστοιχο, προς το καλυτερο βεβαια. Μαλλον ειναι καλη αγορα, αλλα ξαναλεω οτι εκτος απ΄τα 300 περιπου ευρω θα πρεπει να του διαθεσεις και μπολικο χρονο. Εννοειται οτι αν δεν εχεις σπιτι σου ακουστικο ενισχυτη - μονιτορ ή κατι τετοιο ατυχησες, γιατι πρεπει να κανεις τις δοκιμες σου με την ησυχια σου....

   

  Το delay απ΄τη φετα τι το θες? Ενα-να-να-να-να  ;D.... Μηπως εννοεις το reverb? (το βαθακι  :D δηλαδη....) Κανα chorus ισως σε βοηθαει, αν και δε νομιζω οτι παει στα λαϊκα....

  Η γνωμη μου ειναι οτι θες σιγουρα ενα καλο κομπρεσορα (οχι φτηνιαρικο, υπολογισε κανα 150 και πανω) για αρχη, ο οποιος κυριολεκτικα θα σε σωσει. Τα υπολοιπα μπορουν να περιμενουν....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανηματα στο μαγαζι που ειμαστε τωρα ειναι μια κονσολα behringer xenyx τετρακαναλη και 6 ηχεις χωρις monitor αλλα ακουμε ομως καλα το τι παιζουμε συν την φετα που ειναι η behringer virtualizer pro απο την οποια χρησιμοποιω κυριως το delay και καποια αλλα εφε σε συγκεκριμενα τραγουδια...

 

παλυ καλα μηχανηματα ....για το πανηγυρι του....Αγ.Ιεροθεου του ξεκουρδιστη..... ;D

 

οτι κιθαρα και να βαλεις πανω τους τα ιδια....σκ.... θα ακουγεται οποτε εχεις δυο επιλογες:

 

1.μη σκας και πολυ

2.αλλαξτε μαγαζι

 

(την επιλογη να μην παρει αγιοβασιλιατικα μηχανησματα το..μαγαζι δεν την βαζω γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν παιζει)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To delay ειναι ωραιο καθως το ρυθμιζω στο να ακουγεται πολυ ελαχιστα αλλα γεμιζει αρκετα τον ηχο σε συνδιασμο με reverb βεβαια...

Οντος τα μηχανηματα δεν παιζει να αλλαξουν με την καμια,απο την αλλη  μπουζουξης μου εχει πολυ καλα δικα του αλλα δεν γινεται να στηνουμε και να ξεστηνουνε καθε σ\κ η ταλαιπωρια ειναι πολυ μεγαλη.

Καποιο συγκεκριμενο μοντελο κομπρεσορα εχετε κατα νου?δοκιμασμενο εννοω.

Επισης η κιθαρα μου εχει πανω τον fishman classic 4 και επειδη εχει πολυ μικρο σκαφος δεν εχει κανενα προβλημα feedback σε οπιοαδηποτε ενταση.

Δηλαδη με λιγα λογια,να ρυθμισω την κιθαρα να εχει μπασο,καθολου μεσαια λιγα πριμα και αρκετο briliance και παρομοια ρυθμιση στην κονσολα και ισως να δοσω και μερικα πριμα απο την φετα...αντε να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου