Προς το περιεχόμενο

Ποιό studio monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα....ενδιαφερομαι να αγορασω ενα αξιοπιστο,αναλυτικοτατο ζευγαρι ηχειων για μιξεις το οποιο δεν θα απαιτει μεγαλο χρονο εκμαθησης και οι μιξεις που θα γινονται σε αυτο να μεταφραζονται παντου καλα.(αυτο θελουν ολοι αλλωστε....:)  )

 

Διαθετω μεχρι 1600 ευρω για καινουργια η μεταχειρισμενα ηχεια...

 

Μετα απο σχετικο ψαξιμο κατεληξα στα πρακατω:

 

DYNAUDIO BM6A OR BM6A II (ISOS ME KAPOIO SUB)

BM5A + SUB

GENELEC 8040 + SUB

ADAM A7 X-A8X (+ SUB..?)

KLEIN & HUMMEL  O 110 + SUB

MAUDIO DSM1 + SUB

MAUDIO DSM3

JBL 4326P +SUB

FOCAL SOLO 6 BE

 

απο ολα αυτα ακουσα προσφατα τα solo 6 be και μου φανηκαν καπως boxy.Σαν να ακουγα πουλ δηλ χαρακτηριστικα του ηχειου σε περιοχες 500-800 hz.αυτη την εντυπωση εχω.

Τα περιμενα πολυ καλυτερα με ολο αυτον τον ''ντορο'' που εχει γινει για αυτα..:(

 

Θα προτιμουσα την γνωμη εμπειρων χρηστων ..:)

επισης θα με ενδιεφερε να ακουσω το δυνατον πιο αντικειμενικες γνωμες και οχι κριτικες βασισμενες στον τροπο που εχουμε μαθει ''να δουλευουμε''....:).Αναζητω αντικειμενικα ισορροπημενο  και αναλυτικο ηχειο και οχι απλα κατι που θα με ευχαριστει στα αυτια μου..

      Τελος αν υπαρχουν καποια αλλα ηχεια που μου ''διεφυγαν'' απο την παραπανω λιστα,θα χαιρομουν να μου τα προτεινετε...!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα Dynaudio BM6A θα εισαι more than OK αν ο χωρος σου ειναι μεγαλος,αν ειναι μικροτερος και τα BM5 ,τα οποια εχω εγω,θα ειναι super.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πριν κάνω κάποια πρόταση, θα ήθελα να μας δώσεις στοιχεία για το χώρο σου (διαστάσεις και ίσως κάποιο πρόχειρο σχέδιο) και την ακουστική του συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι διαστασεις του χωρου μου ειναι 3,20χ 4 m.

Υποψιν οτι εχω σκοπο αμεσως μετα την αγορα των ηχειων να καω μελετη του χωρου και να τον διαμορφωσω καταλληλα με καποια absorbers-diffusers-bass traps κ.τ.λ. :)

  Στην λιστα βαζω και τα adam s1x...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση, ξέχνα το sub (κατά τη γνώμη μου).

Όσο για τα ηχεία που προτείνεις, θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή τα genelec είναι μια πολύ καλή και δημοφιλή λύση (όχι ότι τα άλλα υστερούν).

Καλό bass response με το reflex που έχουν βάλει, στιβαρή κατασκευή, αρκετά γκάζια και γενικά ένα προϊόν από μια εταιρία με ιστορία στο χώρο.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις για τα focal.

Θεωρούνται από πολλούς μέσα στα καλύτερα ηχεία της κατηγορίας.

Σε τι συνθήκες τα άκουσες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακουσα στο δωματιο μου ,το οποιο γενικα ακουγεται καλα.και τα εκρινα αφου ακουσα κ αλλα ηχεια τα οποια δεν ειχαν αυτο το χαρακτηριστικο που με ενοχλησε στα φοκαλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακουσα στο δωματιο μου ,το οποιο γενικα ακουγεται καλα.και τα εκρινα αφου ακουσα κ αλλα ηχεια τα οποια δεν ειχαν αυτο το χαρακτηριστικο που με ενοχλησε στα φοκαλ...

 

Πως όμως μπορείς να κρίνεις το ηχείο αφού ο ίδιος είπες ότι ο χώρος σου είναι μη διαμορφωμένος από ακουστικής πλευράς;

Εννοώ ότι είναι πολύ πιθανό να άκουγες το δωμάτιο κι όχι το ηχείο.

Αν και αυτό είναι το ζητούμενο (να μην ακούς το ηχείο αλλά το δωμάτιο) αρκεί να ακούγεται καλά το δωμάτιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλύτερο ηχείο που έχω ακούσει είναι το BM5a, οπότε στη θέση σου θα ..έγερνα πολύ προς το 6άρι

 

To "μυστικό" σε όλο αυτό το πράγμα όπως το έχω καταλάβει εγώ, είναι να παίζουν τα ηχεία τελείως διαφορετικά όταν βάζεις διαφορετική μουσική. Όσο μεγαλύτερη η διαφορά τόσο καλύτερα γιατί "μηδενίζεται" το footprint του ηχείου πάνω στην μουσική και αυτό είναι και το ζητούμενο από ένα ηχείο αναφοράς κατά τη γνώμη μου.

 

Δυστηχώς έχω μικρή εμπειρία από τα άλλα ηχεία που προτείνεις.

 

Οι μόνες παρατηρήσεις που μπορώ να κάνω είναι πως τα adam που έχω ακούσει σε στούντιο (ax series όμως) δεν μου έκαναν την παραμικρή θετική εντύπωση, όπως και ότι genelec έχω δοκιμάσει/ακροαστεί, με μπερδεύει γιατί (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα) κάνει τα πάντα ωραία και δεν μπορώ να καταλάβω πότε ο ήχος μου δεν είναι αυτός που θέλω. Πάντα μου αρέσει!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι διαστασεις του χωρου μου ειναι 3,20χ 4 m.

Υποψιν οτι εχω σκοπο αμεσως μετα την αγορα των ηχειων να καω μελετη του χωρου και να τον διαμορφωσω καταλληλα με καποια absorbers-diffusers-bass traps κ.τ.λ. :)

Αν και ερασιτέχνης σε αυτό τον τομέα, θα σου έλεγα να κάνεις το ανάποδο.

Πρώτα φτιάξε την ακουστική του χώρου σου και μετά πάρε τα ηχεία αλλιώς ποτέ δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ ακούς που είναι και το ζητούμενο φαντάζομαι με τόσα λεφτά που θέλεις να δώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλύτερο ηχείο που έχω ακούσει είναι το BM5a, οπότε στη θέση σου θα ..έγερνα πολύ προς το 6άρι

 

To "μυστικό" σε όλο αυτό το πράγμα όπως το έχω καταλάβει εγώ, είναι να παίζουν τα ηχεία τελείως διαφορετικά όταν βάζεις διαφορετική μουσική. Όσο μεγαλύτερη η διαφορά τόσο καλύτερα γιατί "μηδενίζεται" το footprint του ηχείου πάνω στην μουσική και αυτό είναι και το ζητούμενο από ένα ηχείο αναφοράς κατά τη γνώμη μου.

 

Δυστηχώς έχω μικρή εμπειρία από τα άλλα ηχεία που προτείνεις.

 

Οι μόνες παρατηρήσεις που μπορώ να κάνω είναι πως τα adam που έχω ακούσει σε στούντιο (ax series όμως) δεν μου έκαναν την παραμικρή θετική εντύπωση, όπως και ότι genelec έχω δοκιμάσει/ακροαστεί, με μπερδεύει γιατί (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα) κάνει τα πάντα ωραία και δεν μπορώ να καταλάβω πότε ο ήχος μου δεν είναι αυτός που θέλω. Πάντα μου αρέσει!

 

 

 

 

Συμφωνω με αυτη την αποψη σου  haryy για τα μονιτορς...

 

τα υπολοιπα ηχεια θα τα ακουσω σε ενα στουντιο  γνωστου μου.τα φοκαλ ειχαν κατα την γνωμη μου καποιο θεμα σε αυτες τις περιοχες,πραγμα που δεν εχει συμβει με αλλα ηχεια που ειχα.αρα ειναι ο ηχος του ηχειου,η καμπινα του κατα την γνωμη μου.δεν λεω οτι ηταν υπερβολικο αλλα....με επηρεασε καπως.τα bm5a θα ειναι απο τα ηχεια που θα ακουσω ετσι κ αλλιως.θα κανονισω σε καποιο στουντιο να φερουν ολα οσα σχεδον ανεφερα να τα τεσταρουμε ενα ΣΚ.....

 

εχει κανεις καποια αλλη αποψη για καποιο απο τα ηχεια που ανεφερα η καποια αλλα.??κατι που θα πρεπει να προσεξω?καποιο ελαττωμα  πχ που ισως να χρειαστει χρονος για να το καταλαβει κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου