Προς το περιεχόμενο

Orange vs. Blackstar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

΄Ενας 100ρης orange ενάντια ενός 100ρη Blackstar..

κανείς που έχει εμπειρία με καποιο από τους 2 η και τους 2?

εσεις ποιο θα διαλεγατε και γιατι; (αφηστε απέξω την τιμη και το ονομα..)

http://www.thomann.de/gr/orange_th100h.htm

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_stage_100_venue_head.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντελώς διαφορετική "σχολή" ήχου αντιπροσωπεύει ο καθένας. Ο Orange έχει το χαρακτηριστικό vintage-οειδές χαλαρό Orange crunchy overdrive έως άγριο distortion με πολλά μεσαία, με παλιομοδίτικο layout, λίγες δυνατότητες παραμετροποίησης και τους υπόλοιπους ήχους (καθαρό, ημι-overdrive) όχι άσχημους αλλά σε δεύτερη μοίρα, και ο Blackstar ανήκει στην κατηγορία τα-κάνω-όλα-και-συμφέρω, με πιο scooped και μοντέρνο ήχο που φτάνει και σε κατευθύνσεις metal. Φυσικά, αφού μιλάμε για κατοστάρηδες, περιμένουμε σύντομα και πρόσκληση για συναυλία σε μεγάλη σκηνή, αλλιώς... πεταμένα λεφτά για περιττά βατ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμένα blackstar επειδη είναι ένας πιο universal (γενικης χρήσης) ενισχυτης όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο Bloody_sunday με φοβερο ήχο (σε σχέση με τα γουστα μου).

 

Eπίσης ο blackstar έχει την επιλογή ISF. Τί είναι αυτο;

Προσαρμοζει τον ήχο ανάλογα με τα γούστα σου. Δηλαδη british sound ή american sound με δυνατότητα ανάμειξης τους καθώς εχει 6 επιπεδα ρύθμισης, τερμα δεξια καθαρος british sound και τέρμα αριστερα καθαρος american sound.

 

Προσωπικα ο αγαπημενος μου ενισχυτης είναι ο Blackstar HT-20 head!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου