Προς το περιεχόμενο

SM Pro Audio V-Machine, το έχει δει κάποιος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

http://www.smproaudio.com/index.php/en/products/v-machines/vmachine

 

Φαίνεται αρκετά χρήσιμο μαραφέτι, τόσο για το home studio όσο και για πληκτράδες/dj για live.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.smproaudio.com/index.php/en/products/v-machines/vmachine

 

Φαίνεται αρκετά χρήσιμο μαραφέτι, τόσο για το home studio όσο και για πληκτράδες/dj για live.  ;)

Όντως, ακόμα και αυτό που λέει στη σελίδα τους, οτι "ξελαφρώνει" τον επεξεργαστή σε χρήση home studio, δεν είναι κακό.

 

Λογικά δεν θα το έχουν φέρει στην ΕΛΙΝΑ ή είναι τόοοσο καινούργιο?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει εδώ και 2 χρόνια περίπου, το έχει η Ελίνα (και νομίζω έτοιμο προς δοκιμή κιόλας), ένας καλός φίλος που το πήρε για πληκτράδικη χρήση δεν έμεινε πολύ ικανοποιημένος και το έδωσε σχετικά γρήγορα.

 

Το κύριο πρόβλημα που διαπίστωσε ήταν μια καθυστέρηση στην εναλλαγή μεταξύ VSTs αλλά και patches του ίδιου VST. Αν θυμάμαι καλά, μου είχε αναφέρει κάτι για μισό με ένα δευτερόλεπτο περίπου. Αποδεκτό αν πρόκειται να βγει όλο το κομμάτι με συγκεκριμένο ήχο, απαράδεκτο αν γίνονται συχνές αλλαγές ήχων κατά τη διάρκεια.

Δεν ξέρω πάντως αν από τότε που το πήρε (πάει πάνω από χρόνο) έχουν βγάλει κάποια νέα έκδοση firmware που να διορθώνει το πρόβλημα.

 

Κατά τα άλλα, κι εμένα με έψηνε τρελά κάποια περίοδο που έψαχνα για κάποια φορητή λύση για live με χρήση plug-ins. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κύριο πρόβλημα που διαπίστωσε ήταν μια καθυστέρηση στην εναλλαγή μεταξύ VSTs αλλά και patches του ίδιου VST. Αν θυμάμαι καλά, μου είχε αναφέρει κάτι για μισό με ένα δευτερόλεπτο περίπου. Αποδεκτό αν πρόκειται να βγει όλο το κομμάτι με συγκεκριμένο ήχο, απαράδεκτο αν γίνονται συχνές αλλαγές ήχων κατά τη διάρκεια.

 

Χμμμ... το φοβόμουν αυτό...  :-\

 

Σαν ιδέα είναι πράγματι πολύ καλή, με πλήθος εφαρμογών. Ήλπιζα ότι θα ήταν κάτι σαν φτηνό, open, Powercore... αλλά φευ...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.smproaudio.com/index.php/en/products/v-machines/vmachine

 

Φαίνεται αρκετά χρήσιμο μαραφέτι, τόσο για το home studio όσο και για πληκτράδες/dj για live.  ;)

 

 

 

Και όχι μόνο...

Π.χ, γιατί να μην μπορεί ένας κιθαρίστας να φορτώσει το Amplitube και ότι άλλα κιθαροεφέ θέλει ως vsti και να έχει έτοιμο ένα -τύπου-rack για live performance;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... το φοβόμουν αυτό...  :-\

 

Σαν ιδέα είναι πράγματι πολύ καλή, με πλήθος εφαρμογών. Ήλπιζα ότι θα ήταν κάτι σαν φτηνό, open, Powercore... αλλά φευ...

Κάνε μια βόλτα από Ελίνα να το δοκιμάσεις ρε Bill, πιστεύω ότι θα το έχουν φτιάξει το μηχανάκι. Και πες μου να έρθω κι εγώ αν θέλεις, θα σου κρατάω το χέρι! ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια βόλτα από Ελίνα να το δοκιμάσεις ρε Bill, πιστεύω ότι θα το έχουν φτιάξει το μηχανάκι. Και πες μου να έρθω κι εγώ αν θέλεις, θα σου κρατάω το χέρι! ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Εσένα σε θέλω για consulting πάνω στους ήχους του XV-5050.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα, καθώς το παρηγγειλα, είναι στο μαγαζί και θα το παραλάβω αυριο.

 

Η τιμή που το πήρα είναι λίγο κάτω απο 200 €

 

Απ'ότι έχω διαβάσει, πολλά προβλήματα του, έχουν λυθεί, ενώ είδα πως υπάρχει μια ενεργή διαδικτυακή κοινότητα που αυξάνει συνεχώς τη λίστα των συμβατών vst, ενώ συντομα αναμένεται και καινούριο firmware, για να διορθώσει το ήδη καλό τελευταιο (αν και δεχονται αρκετη κριτική σχετικά με το "συντομα" τους και πολλοι προεβλεπαν το συντομα να καθυστερήσει κανα χρονο ακομα και βάλε).

 

Επίσης, πάνω σε αυτό που είπε ο Ανδρεας, περι αργής αλλαγής των ήχων. Αυτό είναι φυσιολογικό, επειδή για να πας ας πουμε απο τον ηχο 1 στον ήχο 10, πρεπει να πας βήμα βήμα. Οπότε για να μη φορτώνει κάθε vst που περνας, πρεπει να το αφήσεις 1" ωστε να καταλάβει ότι εκει θες να σταματήσεις.

 

Κατι το οποιο, διαβασα πως λύνεται, αν στέλνεις Program Change απο εξωτερικό χειριστή.

 

Εγω το θέλω βασικά για ελαφρια live χρήση. Κυριως για μερικά freewareακια που εχω (Memtron, Minimogue, MrRay73), αλλα και για τo B4.

 

Αλλα κι επειδη μεσω του SynthMaker, φτιάχνω μερικά αξιοπρεπη vst, που δε θα με χαλούσε να τα παιρνω μαζί μου σε live.

 

 

Νομίζω πως στα 200€ είναι μια πολύ συμφέρουσα λύση. Για να το χρησιμοποιήσεις ως οργανο, εφφε, vocoder...

 

Και να εκθειάσω για πολλοστή φορα το κατάστημα του κυρίου Ζάχου για την εξαιρετική τιμή και εξυπηρέτηση.

 

 

 

Αυριο-μεθαυριο ερχεται και το δικο μου review.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο-μεθαυριο ερχεται και το δικο μου review.

Με το καλό και καλόπαιχτο.

Αν μπορούσες στο review να συμπεριλάβεις και ένα τεστ με plugins για την audio input θα ήταν χρήσιμο για τους κιθαρίστες-μπασίστες.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό και καλόπαιχτο.

Αν μπορούσες στο review να συμπεριλάβεις και ένα τεστ με plugins για την audio input θα ήταν χρήσιμο για τους κιθαρίστες-μπασίστες.

 

Ναι, καλή ιδεα. Αν και δε μπορώ να αποδώσω καλά την ποιότητα των εφφε τυπου distortion, overdrive, ωστόσο μπορώ να συμπεριλάβω μια δοκιμή της ανταποκρισης και της ευχρηστίας του ως fx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου