Προς το περιεχόμενο

Moυ περισσεύει ένα σώμα που λέτε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά (θα έλεγα, αν δεν έβγαινε τόσο περίεργα η γέφυρα... ;) )

To ίδιο είπε και ο μάστορας που έκανε το routing για τον neck, στο ύφος του όμως διέκρινα

θαυμασμό ;D

Μπορεις να βαψεις το πιψκγθαρδ ;D απο την κατω πλευρα αν θες να αποφυγεις τα χαρτονια!

Παντως αν σκοπευεις να βαψεις το σωμα κανε μια τσοντα ξυλου κατω απο τη γεφυρα.

Αφου φαινοταν απο το σχεδιο που εκανες πανω στο ξυλο γιατι το εκοψες τοσο ?

( αν ειναι καλλιτεχνικη αποψη παω πασο ;))

Ξεκίνησα να το βάφω εχθές αλλά σκεπτόμενος τις αμέτρητες δυνατότητες διαφοροποίησης

του διάφανου, το ξέβαψα πρίν να είναι πολύ αργά.

Έκοψα το σώμα με μεγάλο πριόνι, έπιασα γρήγορο ρυθμό και μου ξέφυγε. Αν δεν πάθεις

δεν θα μάθεις δυστυχώς :-\

Αυτό με την τσόντα κάτω απο την γέφυρα δεν το κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Θα επιμείνω στην αρχική μου τοποθέτηση: Αφού το έκανες, ρίχτου και έναν μαγνήτη J στην γέφυρα  ;)

 

Το concept να φανταστώ ότι είναι επηρεασμένο από το( συναυλιακό)... πνεύμα των ημερών;  ;D 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό με την τσόντα κάτω απο την γέφυρα δεν το κατάλαβα.

 

sorry δεν ημουν σαφης.

Κολλα ενα κομματι ξυλο (αν σου ξεμεινε και απο το ιδιο που εκοψες) και μετα διορθωσε παλι την καμπυλη αφηνοντας χωρο στη γεφυρα! Αφου θα το βαψεις δεν θα φαινεται το στοκαρισμα που θα χρειαστει να κανεις ;)

 

Αμα βαριεσαι σε καταλαβαινω απολυτα ;D Εχω δωσει μαχη για 2 χιλιοστα παραπανω

 ;D  purpleguitar.jpg

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλα ενα κομματι ξυλο (αν σου ξεμεινε και απο το ιδιο που εκοψες) και μετα διορθωσε παλι την καμπυλη αφηνοντας χωρο στη γεφυρα! Αφου θα το βαψεις δεν θα φαινεται το στοκαρισμα που θα χρειαστει να κανεις ;)

 

Συμφωνώ. Είναι κρίμα το σωματάκι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς πίσω απο την γέφυρα και να προσπαθήσω να το λειάνω ομοιόμορφα με την καμπύλη

του... ποπού. Μου φαίνεται δύσκολο και χρονοβόρο αλλά υπάρχει και άλλη λύση. Βλέπω οτι

με ρυθμισμένο το intonation, το πίσω μέρος του saddle της Ε απέχει 2cm απο το πίσω μέρος

της γέφυρας. Οπότε με παίρνει να φέρω 1.5cm πιο μπροστά την γέφυρα, μετακινώντας όλα

τα saddles 1,5cm πίσω και είμαι κύριος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς πίσω απο την γέφυρα και να προσπαθήσω να το λειάνω ομοιόμορφα με την καμπύλη

του... ποπού. Μου φαίνεται δύσκολο και χρονοβόρο αλλά υπάρχει και άλλη λύση. Βλέπω οτι

με ρυθμισμένο το intonation, το πίσω μέρος του saddle της Ε απέχει 2cm απο το πίσω μέρος

της γέφυρας. Οπότε με παίρνει να φέρω 1.5cm πιο μπροστά την γέφυρα, μετακινώντας όλα

τα saddles 1,5cm πίσω και είμαι κύριος ;)

Do that!

Kai egw ta patwsa ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιμείνω στην αρχική μου τοποθέτηση: Αφού το έκανες, ρίχτου και έναν μαγνήτη J στην γέφυρα  ;)

 

+ 1 για εναν εξτρα J μαγνητη στη γεφυρα. Απο ισορροπια πως παει; Κανει neck dive?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας την purple cat σου μου ήρθε ;)

Υπάρχει βέβαια θέμα με το ύφασμα στο τέλος της χορδής που θα ανεβαίνει στο saddle και

δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές να το κόψω λίγο. Anyway, το δοκιμάζω και βλέπω.

+ 1 για εναν εξτρα J μαγνητη στη γεφυρα. Απο ισορροπια πως παει; Κανει neck dive?

Μα έχω jazz bass (απο εκεί πήρα προσωρινά και τον neck), θέλω να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.

Το σώμα ελάφρυνε, το κέρατο κόντυνε οπότε έγινε αρκετά neck heavy, ισορροπεί σχεδόν

οριζόντια. Αν μπεί ο bridge όμως θα ακουμπάω εκεί τον αντίχειρα και θα το κρατάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καν'το string through  ;)

+1 και κάνε και κάνα... «σκαλοπάκι» στα τελευταία τάστα  ;D

 

Πλάκα στην πλάκα όταν το είδα στην αρχή με σόκαρε, αλλά όσο το ξανακοιτάω το συνηθίζω  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου