Προς το περιεχόμενο

Κοστολογώντας το χειροποίητο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ κατάλαβα ότι χωρίς Plek-πλέον- δεν μπορούμε να παίξουμε μουσική...πως ζούσαμε τόσα χρόνια χωρίς...με προβληματίσατε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν ειναι δυνατον το ανθρωπινο χερι να επιτυχει τετοιο consistency απο ταστο σε ταστο...

 

My thoughts (and experience) exactly.... ;)

 

Αν βάλεις δε και το μόνιμο μόττο, ενός μεγάλου ποσοστού τεχνικών "πιο χαμηλά δεν πάει"... ::)

 

Edit: Πόσα πλήρωσες για το πλεκάρισμα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα πλήρωσες για το πλεκάρισμα;

 

μου το εκανε δωρο μαζι με το ρεφρετ ενας φιλος μου που εχει μαγαζι με κιθαρες,νομιζω μαζι με το ρεφρετ γυρω στα 250-300 ευρω χρεωνουν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως...

 

και μιλωντας απο...ιδιαν μπυρα.... ;D....τα δικα μου τα..ταστα & το nut  τα... φροντιζει ενας απο τους καλυτερους μαστορες των ΗΠΑ (30 χρονια στο επαγγελμα και...φροντιστης σε κιθαρες πολλων διασημων)....παρ'ολα αυτα οταν "πλεκαρα" περυσι στη Γερμανια την βασικη μου τελε (7αρι radius) η δουλεια ηταν ΚΑΛΥΤΕΡΗ...η κιθαρα εχει,αν το θελησω, ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ χαμηλο action  (παρα το 7αρι radius και το μηδενικο relief) και τα ταστα απλα ειναι ΤΕΛΕΙΑ...δεν ειναι δυνατον το ανθρωπινο χερι να επιτυχει τετοιο consistency απο ταστο σε ταστο...

 

Αποτελεσμα του πλεκ δεν εχω δει...

Φερε μου να το δω (να δω το βαθμο τελειοτητας θελω μονο) και μαζι οποια (αλλη) κιθαρα σου θελεις.

-ΣΤΑ ΤΙΜΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΩ:Μετα απο δυο μερες θα σου την ξαναδωσω,

με τουλαχιστον το ιδιο αποτελεσμα με το πλεκ,αν οχι καλυτερο.... 8)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως γουστάρω που είναι outspoken, challenger και δεν το παίζει μετριόφρων ;)

 

Nα μη φάει τα μούτρα του προσπαθώντας να κοντράρει το plek όμως.Καλό να μαστε challengers αλλά μη μας πουν και μεγαλόστομους ε? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι σου προσφέρει, το είπε παραπάνω. ;D

 

Δεν είναι αδύνατον να προσεγγίσει το επίπεδο του PLEK ένας μάστορας.

Έχω παίξει (είχα μια les paul vos) και ξέρω από δική μου εμπειρία ότι είναι πολύ καλό πράγμα αλλά δεν είναι κάτι που απέχει δραματικά από ένα σωστό συμβατικό μανίκι. (Και ναι, γίνεται με κατάλληλα jigs να προφορτίσεις το μανίκι ώστε να προσομοιώνεις την τάση των χορδών και να το τρίψεις στο χέρι). Ισχύει επίσης ότι ο μάστορας μπορεί να να καθίσει να γυαλίσει τα τάστα σε διαφορετικό βαθμό από αυτόν που συνήθως τα γυαλίζουν με το plek όπως και να ρολάρει τις ακμές με τρόπο ενδεχομένως πιο "φιλικό" προς το χέρι.

Όλα αυτά μπορεί κανείς να τα προγραμματίσει και στο -όποιο- PLEK.

 

Γενικά όμως θεωρώ  ότι η ακρίβεια στην ταστοδουλειά που μπορεί να επιτευχθεί με το χέρι είναι ΑΡΚΕΤΗ ακόμα και για τον πιο απαιτητικό. Απλά το PLEK είναι τόσο καλό όσο αυτό. Και λίγο ακόμα πιο καλό. Και σε ορισμένα πράγματα μετράει η ακρίβεια και μόνο.

 

Με πολλή φαντασία κατάφερα να βρω ένα ρεαλιστικό ρίσκο από τη χρήση του PLEK που δεν υπάρχει αν το τρίψιμο γίνει στο χέρι: Η υπερθέρμανση ενός πολύ "ψηλού" τάστου (που θα πρέπει να φαγωθεί γρήγορα) με ενδεχόμενες επιπτώσεις στην μελλοντική του σταθερότητα.  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου