Προς το περιεχόμενο

Κοστολογώντας το χειροποίητο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι αδύνατον να προσεγγίσει το επίπεδο του PLEK ένας μάστορας.

Ως challenge ίσως. Αλλά, αν υποθέσουμε ότι είναι δυνατόν, πόσοι μάστορες θα κάτσουν να κάνουν κάθε φορά τέτοια δουλειά για κάθε πελάτη;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ως challenge ίσως. Αλλά, αν υποθέσουμε ότι είναι δυνατόν, πόσοι μάστορες θα κάτσουν να κάνουν κάθε φορά τέτοια δουλειά για κάθε πελάτη;

 

Νομίζω ουδείς.

Απλά έχω την αίσθηση ότι για την πλειοψηφία των παικτών που παίζουν με φυσιολογικό action και όχι "σαύρα  :P", ένα προσεκτικό τρίψιμο/crowning/ γυάλισμα είναι το ίδιο πράγμα με το plek-άρισμα. Και ένα απλό τρίψιμο/crowning/ γυάλισμα θέλει 2-3 ώρες όχι 2 μεροκάματα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ,και σε μενα ειναι παντελως αχρηστο το πλεκ (δεν παιζω με πολυ χαμηλο action) αλλα λεμε τωρα για το απιστευτο consistency που προσφερει. 

 

Stainless; Απλά; Ξέρεις διαφορά;

 

εμενα εχει απλα,δεν νομιζω να χρεωνουν παραπανω για Stainless.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω με αρκετό ενδιαφέρον τις τελευταίες 3 σελίδες του thread (το οποίο το βρίσκω εξαιρετικό) και έχω κάποιες απορίες...

 

παρ'ολα αυτα οταν "πλεκαρα" περυσι στη Γερμανια την βασικη μου τελε (7αρι radius) η δουλεια ηταν ΚΑΛΥΤΕΡΗ...

 

Aπ'ότι είδα στο βίντεο ,Plek στην Ευρώπη υπάρχουν στο Bερολίνο, τη Στοκχόλμη και στο Λονδίνο. Τώρα αυτά είναι guitar repair shops ή κατασκευαστές ιδέα δεν έχω, αλλά απ'ότι κατάλαβα, αν κάποιος θέλει να ''πλεκάρει'' την κιθάρα και μένει Ελλάδα θα δώσει πολλά παραπάνω από 250-300 ευρώ...και γενικά θα δώσει ίσως και το 1/3 της αξίας της κιθάρας του.

 

Όμως ΑΝ κατάλαβα καλά, το Plek κάνει την ταστοδουλειά, η οποία όμως δεν πάει ''στράφι'' όταν η κιθάρα κάποια στιγμή θα θέλει παλι fret-dress ή re-fret? (ειδικά για αυτούς που δεν έχουν 20 κιθάρες και παίζουν συνέχεια με την ίδια)...

 

Με την έννοια αυτή, αν αγοράσω μια plek'd κιθάρα θα ξέρω ότι το plek που πλήρωσα παραπάνω θα είναι ένα ''προσωρινό'' αγαθό (σε σχέση με τους μαγνήτες,τα ξύλα,τα ηλεκτρικά που πάντα θα είναι αυτά που είναι).

 

Αν είχαμε στη γειτονιά ένα plek μηχάνημα, ίσως να συνέφερε έναντι του χειρονακτικού, μπορεί και όχι (δεν ισχυρίζομαι ότι το κάνει καλύτερα, απλά θα το δοκίμαζα) αλλά επειδή προς το παρόν δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο, με χαρά θα δώσω το 70άρι (ή τα διπλά+ για re-fret) στον καλό μας τον μάστορα, όπως άλλωστε κόβω να κάνετε και εσείς, όπως κάναμε όλα αυτά τα χρόνια γενικώς και μια χαρά ικανοποιημένοι είμεθα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξηγησα αυτο,ειναι κατι που το καταλαβαινουν ελαχιστοι....

-Ρωτα και το μαστορα,μπορει να μη θελει τα λεφτα σου....

 

δηλαδή όλοι οι καλοί μαστορες δε θα φτιαχναν ενα καλό οργανο σε μένα, εναν άψυχο?

 

Οχι αμα μπορεις,παρε αυθεντικο Πικασο,ή αυθεντικη Benedetto,Dantzig κτλ....

Αλλα οτι δε φτανει η αλεπου,ξερεις τι τα κανει... ;D

 

αναφερόμουν στο παράδειγμά σου, το οποίο δεν έβγαζε λογική. Αν θέλω ας πουμε εναν "ιησου" στο σαλόνι μου (απο τους δεκαδες του ελ γκρεκο ας πουμε) και δεν εχω λεφτα να τον αποκτήσω, ΚΟΠΙΑ θα πάρω, αρκει να ειναι με λαδι γιατί μου αρεσει η υφή. Η εκτυπωση που ειπες καμια σχεση δεν εχει.

 

 

Ο κουλος ειναι κουλος αν δεν ειναι επιδεξιος,ειτε τεχνιτης ειτε παικτης...

Η επιδεξιοτητα καποιων ανθρωπων ηταν παντα κατι θαυμαστο (απο "νορμαλ" αλλους ανθρωπους,γι'αυτο ειναι Πικασο ο Πικασο),αντικειμενο ζηλειας και φθονου δε,απο κομπλεξικους κουλους,που θα'θελαν να ναι επιδεξιοι,αλλα δεν ειναι.....

-Την "επιδεξιοτητα" μηχανηματων θαυμαζουν μονο οσοι δεν ξερουν "την αλλη πλευρα"...

(σ'αυτο που εσυ βρισκεις "οργαναρα",αλλοι βρισκουν τρελλα ελαττωματα...)

 

δε νομίζω πως όλες οι καλλιτεχναρες που υπήρξαν γίναν αντικείμενο θαυμαστό και αντικειμενο φθόνου λόγω της επιδεξιότητας τους. Μάλλον λόγω των έργων τους, αποτελεσμα του μυαλού τους. Σίγουρα και η επιδεξιοτητα παιζει ρόλο, αλλα ειδικά στην "τεχνη" του κατασκευαστη ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ οργανων, δεν ειναι κατι ΤΟΣΟ απαραιτητο, οπως εχει αποδειχθει.

 

και πάλι, τι σνομπισμός ειναι αυτός προς τον "κουλο"? αν ο ανθρωπος εχει ιδεες για να συνδυασει σπεκς, σχημα, και ξερει να προγραμματισει το CNC του, γιατι να τον υποτιμω εγω, που ειμαι "επιδεξιος"??

 

Φυσικα και δεν καταλαβαινεις,αφου δεν ξερεις!

 

δεν καταλαβαινω γιατί αυτό που εγραψες δεν εβγαζε νοημα. Τι θα πει δεν ξέρω? εξηγησε μου τοτε δεν προκειται και για καμια ακατανόητη επιστημη. (εκτος αν ειμαι ενα μυστικο που μεταφερετια απο στομα οργανοποιου σε αφτι οργανοποιου). Απλά θυμησου να διαβασεις αυτό που εγραψες, θα δεις και μονος σου οτι δε βγαζει πολύ νοημα

 

Μιλαω για τον κοσμο της κιθαρας γενικα,για να μη μιλησω για οργανα γενικοτερα...(εδω ο αλλος φτιαχνει...μπουζουκια με CNC...)

εγώ νομίζω πως το θεμα ασχολειται με τις ηλεκτρικές κιθάρες...

 

Α,εσυ δεν εισαι μονο με τα οργανα ασχετος,αλλα με τη δουλεια γενικοτερα...

Εχεις δουλεψει ποτε ρε φιλε?? ;D

Δε σου'χει πει ποτε κανεις πως "τα εργαλεια κανουν το μαστορα"?

-Και το πινελο,και το σφυρι,και η φωτογραφικη,και η κιθαρα εργαλεια ειναι,και οσο καλυτερα ειναι,τοσο μεγαλυτερη η αποδοση του "μαστορα" (και ο καλος παικτης μαστορας ειναι) απο την "ψυχολογια" και μονο,αστα τ'αλλα.

 

"τα εργαλεια κανουν το μαστορα"??

στην εποχή μας τα εργαλεία ειναι πολύ ευκολα αποκτουμενα. Το θέμα ειναι τι κανεις με αυτά. Ο καθενας αγοραζει τη σουπερ φωτογραφική μηχανή, αλλά οι φωτογραφίες που θα βγάλει, τί εχουν να πουνε??

 

και επίσης δεν απαντάς σ'αυτό που λέω.

 

επίσης βγάζεις συμπεράσματα για μένα... ό,τι να'ναι. Τι να πω...

 

"Ψυχη" θεωρεις τις γκριμαστες προφανως.Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι δεν εχεις καν ψυχη ακροατη,ποσο μαλλον παικτη,οποτε δεν μπορεις και να κρινεις ποιος παιζει με ψυχη και ποιος οχι....

-Εχεις τσεκαρει οοοολα αυτα τα απειρα εργοστασιακα και τους παικτες τους?

-Και ποιος ειναι αυτος που εχει αφησει εργοστασιακο οργανο "απειραχτο"??

-Μονο κατι "τσιφουτηδες"....

 

τα συμπεράσματα συνεχίζονται...

αυτά που γράφεις εμένα μου φαινονται τραγικά.

Διάβασε τι λές για γκριμάτσες, ψυχες ακροατή, παικτη...

Τι εχω τσεκάρει και τι όχι....

Απειραχτα εργοστασιακά όργανα (λες και αν εχεις βαλει άλλους μαγνητες στην κιθαρα σου, οκ μπηκε η ψυχη στο όργανο)

 

-Το καθε CnC και το καθε Plek και το καθε διαστημοπλοιο,

ειναι χρησιμα μονο στη μαζικη παραγωγη.

-Προσωπικα μπορω να εχω το ιδιο αποτελεσμα με τα χερια μου και το minimum εργαλειων

που χρειαζεται ενας οργανοποιος.

Δε θελω να γινω βιοτεχνης,ουτε βιομηχανος (ουτε "μαζικος" ψευδομπουτικας!!)

Οποτε,δεν ξανασυζηταω γι'αυτα!   ;)

 

καλυτερα να μην ξανασυζητάς γιατί ούτως ή άλλως αυτά που λες δε βγάζουν κανενα νόημα

 

συγγνώμη, αλλά προσωπικά βλέπω τα γραφόμενά σου σαν αυτά ενος μικρού παιδιου που πασχίζει να αναγνωριστεί και τιποτα παραπάνω.

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Yann, αν δεν έχεις δει αποτελέσματα Plek πώς είσαι τόσο σίγουρος;

 

Ξερω τα υλικα μου! (πανω σ'αυτα δουλευει το πλεκ!) ;)

 

Nα μη φάει τα μούτρα του προσπαθώντας να κοντράρει το plek όμως.Καλό να μαστε challengers αλλά μη μας πουν και μεγαλόστομους ε? ;)

 

Σωστον,παντα μονο στα σιγουρα! ;)

 

Yann εχω μια Framus diablo με ταστα βαλμενα απο Plek και μια squire που δεν με βολευουν τα medium ταστα της - μου προσφερεις τζαμπα refret?

 

Καλα,εγω στο Superfunk πεταξα το γαντι,εσυ το'πιασες? ;D

 

Ως challenge ίσως. Αλλά, αν υποθέσουμε ότι είναι δυνατόν, πόσοι μάστορες θα κάτσουν να κάνουν κάθε φορά τέτοια δουλειά για κάθε πελάτη;

 

Κανονικα,πρεπει ολοι,και παντα!! Εξαρταται ομως και απο το τιμολογιο τους.

Οπου φτηνα,μιση δουλεια...οπου ακριβα,μπορεις να απαιτεις την τελειοτητα.

Εξαρταται και απο το οργανο.Ενα των 300ε δεν μπορει να θελει ταστωμα των 250...

και ενα των 2500ε δεν μπορει να ταστωνεται με 100 (εκτος αν ο μαστορας ειναι φιλος σου και κανει τη δουλεια που πρεπει,ασχετα με το ποσο πληρωνεται!).

 

Με πολλή φαντασία κατάφερα να βρω ένα ρεαλιστικό ρίσκο από τη χρήση του PLEK που δεν υπάρχει αν το τρίψιμο γίνει στο χέρι: Η υπερθέρμανση ενός πολύ "ψηλού" τάστου (που θα πρέπει να φαγωθεί γρήγορα) με ενδεχόμενες επιπτώσεις στην μελλοντική του σταθερότητα.

 

Σωστο το βρισκω.Λογικα,μετα την υπερθερμανση θα ειναι πιο μαλακο.Αυτο που ισως το σωσει ειναι η περιεκτικοτητα σε νικελ.(αυτο ειναι ενα μυστικο των μπουζουξηδων οταν ξεμεινουν απο μαλακο ταστοσυρμα:πυρωνουν το σκληρο και το αφηνουν να κρυωσει αργα.. ;D )

 

 

καλυτερα να μην ξανασυζητάς γιατί ούτως ή άλλως αυτά που λες δε βγάζουν κανενα νόημα

 

συγγνώμη, αλλά προσωπικά βλέπω τα γραφόμενά σου σαν αυτά ενος μικρού παιδιου που πασχίζει να αναγνωριστεί και τιποτα παραπάνω.

 

Ρε Ηρακλη,δεν πας στη μαμα σου να μη φωναξω τη Ζηνα? ;D

Αντε μαζεψε καμμια 10ρια χρονια πειρα και μετα τα λες και με τους μεγαλους... ;)

-Σ'αυτο:

και πάλι, τι σνομπισμός ειναι αυτός προς τον "κουλο"? αν ο ανθρωπος εχει ιδεες για να συνδυασει σπεκς, σχημα, και ξερει να προγραμματισει το CNC του, γιατι να τον υποτιμω εγω, που ειμαι "επιδεξιος"??

..να σου απαντησω:

Αυτος που θα κανει ολα αυτα που λες,μονο κουλος δεν ειναι...αλλα επιδεξιοτατος.

Κουλος ειναι αυτος που θα τα κανει και δεν θα εχει αποτελεσμα! ;)

 

Διαβάζω με αρκετό ενδιαφέρον τις τελευταίες 3 σελίδες του thread (το οποίο το βρίσκω εξαιρετικό) και έχω κάποιες απορίες...

 

Aπ'ότι είδα στο βίντεο ,Plek στην Ευρώπη υπάρχουν στο Bερολίνο, τη Στοκχόλμη και στο Λονδίνο. Τώρα αυτά είναι guitar repair shops ή κατασκευαστές ιδέα δεν έχω, αλλά απ'ότι κατάλαβα, αν κάποιος θέλει να ''πλεκάρει'' την κιθάρα και μένει Ελλάδα θα δώσει πολλά παραπάνω από 250-300 ευρώ...και γενικά θα δώσει ίσως και το 1/3 της αξίας της κιθάρας του.

 

Όμως ΑΝ κατάλαβα καλά, το Plek κάνει την ταστοδουλειά, η οποία όμως δεν πάει ''στράφι'' όταν η κιθάρα κάποια στιγμή θα θέλει παλι fret-dress ή re-fret? (ειδικά για αυτούς που δεν έχουν 20 κιθάρες και παίζουν συνέχεια με την ίδια)...

 

Με την έννοια αυτή, αν αγοράσω μια plek'd κιθάρα θα ξέρω ότι το plek που πλήρωσα παραπάνω θα είναι ένα ''προσωρινό'' αγαθό (σε σχέση με τους μαγνήτες,τα ξύλα,τα ηλεκτρικά που πάντα θα είναι αυτά που είναι).

 

Αν είχαμε στη γειτονιά ένα plek μηχάνημα, ίσως να συνέφερε έναντι του χειρονακτικού, μπορεί και όχι (δεν ισχυρίζομαι ότι το κάνει καλύτερα, απλά θα το δοκίμαζα) αλλά επειδή προς το παρόν δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο, με χαρά θα δώσω το 70άρι (ή τα διπλά+ για re-fret) στον καλό μας τον μάστορα, όπως άλλωστε κόβω να κάνετε και εσείς, όπως κάναμε όλα αυτά τα χρόνια γενικώς και μια χαρά ικανοποιημένοι είμεθα  8)

 

Σωστες τις βρισκω...

Εκτος αυτου,το γυαλισμα στα ταστα παραμενει αναλογως τη χρηση τον ιδρωτα και τη σχετικη ατμοσφαιρικη υγρασια,και "θολωνουν" συντομα εκτος τα σημεια τριβης με τις χορδες που γυαλιζονται συνεχως με τη χρηση μεχρι να σκαφτουν ή να τετραγωνησουν.

Αυτο γιατι το νικελ δεν ειναι επιφανειακο ωστε να προστατευει,αλλα αναμειγμενο στο κραμα μεταλλων που αποτελουν το ταστο. ;)

 

 

Φωτο 1: Αυτο πλησιαζει το plek? ;D

Φωτο 2: @Harilatron: Αποτελεσμα τριβειου σε Allparts unfinished,οπου φαινεται καθαρα οτι τα περισσεματα των ταστων τριφτηκαν μαζι με το ξυλο.

Στο χερι αυτη η δουλεια γινεται με καταληλη λιμα και ολα καλα! 8)

DSC01944edited.thumb.JPG.4559fcf64549da1f6615a5bd93adf77f.JPG

DSC01816edited.JPG.d0b6c6031b22e3bbf46813d1dbc780cd.JPG

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα των 300ε δεν μπορει να θελει ταστωμα των 250...

και ενα των 2500ε δεν μπορει να ταστωνεται με 100 (εκτος αν ο μαστορας ειναι φιλος σου και κανει τη δουλεια που πρεπει,ασχετα με το ποσο πληρωνεται!).

 

Εμένα αυτό μου φαίνεται τουλάχιστον αντιεπαγγελματικό.Τα τάστα κοστίζουν το ίδιο και ο μάστορας οφείλει να κάνει την ίδια δουλειά, είτε πρόκειται για squier, είτε για fender custom shop.Γιατί η διαφορά στην τιμή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό μου φαίνεται τουλάχιστον αντιεπαγγελματικό.Τα τάστα κοστίζουν το ίδιο και ο μάστορας οφείλει να κάνει την ίδια δουλειά, είτε πρόκειται για squier, είτε για fender custom shop.Γιατί η διαφορά στην τιμή;

 

Δε μιλαω για τους επαγγ/τιες,αλλα για τους πελατες.

Εσυ θα πληρωνες 250 για ταστωμα σε κιθαρα των 300?

Μαλλον οχι,οπως και ολοι οι αλλοι.

Εκτος αυτου,τι να προσφερει ενα καλοφτιαγμενο μερος σε κατι που ολα τ'αλλα ειναι κακοφτιαγμενα....Ομως,καμμια αρνηση εκ μερους μου εδω.Οποιος το πληρωνει πρεπει να το'χει.

 

-Ενω σε μια των 2500,σχεδον ολοι θελουν να κανουν ταστωμα των 100ε.

Εδω ειναι η ενσταση και η αρνηση μου.Φτηνοδουλεια σε καλο οργανο δε θα'κανα ποτε.

Το αντιθετο ναι.

 

(ρε ποσο ευκολα παρεξηγειται το γραπτο....)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει κάποιος που χρεώνει μόνο 100 ευρώ για αλλαγή τάστων?

Αυτο εχω ακουσει,

και σε καποιες ταστοδουλειες που εχω δει...

σιγουρα δεν θα επρεπε να πληρωθει παραπανω...  ;D

 

 

Φωτο 1: Αυτο πλησιαζει το plek? ;D

 

 

...Σ'αυτη τη φωτο,το γυαλισμα δεν ειχε ακομη τελειωσει... ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου