Προς το περιεχόμενο

Διασκευή και πνευματικά δικαιώματα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ηθικη και η νομοθεσια ειναι δυο διαφορετικα πραγματα ομως. αυριο μπορει να παραπονιεσαι οτι πηραν τις φωτογραφιες σου απο το facebook και τις χρησιμοποιησαν για κυλοτες ομως ο νομος λεει οτι επιτρεπεται αφου εχεις συναινεσει να ανεβουν στο facebook :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η ηθικη και η νομοθεσια ειναι δυο διαφορετικα πραγματα ομως. αυριο μπορει να παραπονιεσαι οτι πηραν τις φωτογραφιες σου απο το facebook και τις χρησιμοποιησαν για κυλοτες ομως ο νομος λεει οτι επιτρεπεται αφου εχεις συναινεσει να ανεβουν στο facebook :P

Οφτοπικ του οφτοπικ συνέχεια. Ότι ανεβάζεις σε σελίδες κοινωνικής δικτύωσης έχεις τη δυνατότητα να ελέγξεις πλήρως το ποιοι μπορούν να τις δουν. Οπότε και όχι δεν σημαίνει πως ότι ανεβαίνει στο facebook ή πχ myspace μπορεί να το κάνει κανείς ότι θέλει. Αν εγώ έχω τις φώτο μου private, μόνο όσοι μπορούν να τις δουν μπορούν και να τις κάνουν κάτι :)

Και συνήθως επιλέγεις άτομα που μπορείς κ να εμπιστευθείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ειναι μυθος.

Καμια εταιρεια δεν εχει δικαιωμα να χρησιμοποιησει φωτογραφιες που υπαρχουν στο ιντερνετ απλα και μονο, επειδη καποιος τις εχει ανεβασει σε ενα κοινωνικο δικτυο.

Η ακομα κι αν το κανει{Χωρις εξουσιοδοτηση} ...αν θυμασαι..200 χιλιαρικα πληρωσε η εταιρεια με τα γιαουρτακια τον ελληνα τσελιγκα που ειχε βαλει στο κυπελακι της.

Ευη..μονο Off topic δεν ειμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφτοπικ του οφτοπικ συνέχεια. Ότι ανεβάζεις σε σελίδες κοινωνικής δικτύωσης έχεις τη δυνατότητα να ελέγξεις πλήρως το ποιοι μπορούν να τις δουν. Οπότε και όχι δεν σημαίνει πως ότι ανεβαίνει στο facebook ή πχ myspace μπορεί να το κάνει κανείς ότι θέλει. Αν εγώ έχω τις φώτο μου private, μόνο όσοι μπορούν να τις δουν μπορούν και να τις κάνουν κάτι :)

Και συνήθως επιλέγεις άτομα που μπορείς κ να εμπιστευθείς :)

 

Είσαι τόσο σίγουρη για αυτό; Παρόλο που το έχουμε ξανασυζητήσει και μάλλον το θυμάσαι, να σου υπενθυμίσω ότι δεν ισχύει. Το βλέπεις στο στενό πλαίσιο του απλού χρήστη (και ίσως όχι άδικα) όμως there is more than meets the eye. Και μην ξεχνάς, εκεί που εσύ προσπαθείς να "προστατευτείς" υπάρχουν άλλοι δέκα πρόθυμοι να κάνουν την @αλακία. Ακόμα και αυτοί που μπορείς να εμπιστευτείς.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ειναι μυθος.

Καμια εταιρεια δεν εχει δικαιωμα να χρησιμοποιησει φωτογραφιες που υπαρχουν στο ιντερνετ απλα και μονο, επειδη καποιος τις εχει ανεβασει σε ενα κοινωνικο δικτυο.

Η ακομα κι αν το κανει{Χωρις εξουσιοδοτηση} ...αν θυμασαι..200 χιλιαρικα πληρωσε η εταιρεια με τα γιαουρτακια τον ελληνα τσελιγκα που ειχε βαλει στο κυπελακι της.

Ευη..μονο Off topic δεν ειμαστε..

 

Πρόσφατα κάποιος ανταγωνιστής μου ανέβασε στο site του δικές μου φωτογραφίες απο δουλειές , τις οποίες κατέβασε απο την ιστοσελίδα της εταιρίας μου .

Η απάντηση που πήρα ήταν ότι αν δεν αναφέρεται στη σελίδα η σχετική απαγόρευση δεν μπορώ να διεκδικήσω αποζημίωση ή τουλάχιστον να τον αναγκάσω να τις κατεβάσει άμεσα .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλο είναι να έχεις μία έγγραφη δήλωση του-των δημιουργών (εάν μιλάμε για τραγούδι - στιχουργός ).

Δεν είναι απίθανο ο δημιουργός να σου λέει ναι γνωρίζοντας ότι η ΑΕΠΙ θα σου βγάλει την πίστη. Άλλωστε δεν σε ξέρει και από εχθές και αυτές τις δύσκολες μέρες δεν είναι να χαρίζεις λεφτά.

Παρεμπιπτόντως όταν μιλάμε για ΑΕΠΙ μιλάμε για ένα μάτσο απατεώνων, μία ιδιωτική μαφία πού ένας θεός ξέρει τι μέσο έχουν και εκμεταλλεύονται αυτά τα έσοδα (αλλά αυτό είναι για άλλη συζήτηση).

 

Τώρα όσων αφορά στην οφ-τόπικ συζήτηση μία λέξη μόνο (ή μάλλον δύο) tomtom :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάαααλιστα. Βέβαια οδηγούμαστε σε off topic αλλά που ακριβώς τραβάς την γραμμή πέρα της οποίας δεν πρέπει κάποιος να κάνει κάτι;

Πρέπει να έχω ορίσει τα... προσωπικά μου όρια ηθικής για να σχολιάσω μια έκφραση που μου φάνηκε

υπερβολική? Δεν μπορούμε να ισωπεδώνουμε τα πάντα ρε παιδιά, θα κάνει πραγματική ζημιά στον δημιουργό αν χρησιμοποιήσει το έργο για να βγάλει και αυτός?

Παντος με το σκεπτικο σου...δεν θα ειχες προβλημα να χρησιμοποιησει τα μουτρα σου καποιος για να διαφημισει ..κυλοτες ?

200 χιλιαρικα πληρωσε η εταιρεια με τα γιαουρτακια τον ελληνα τσελιγκα που ειχε βαλει στο κυπελακι της.

Μμμμμ... όχι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι τόσο σίγουρη για αυτό; Παρόλο που το έχουμε ξανασυζητήσει και μάλλον το θυμάσαι, να σου υπενθυμίσω ότι δεν ισχύει. Το βλέπεις στο στενό πλαίσιο του απλού χρήστη (και ίσως όχι άδικα) όμως there is more than meets the eye. Και μην ξεχνάς, εκεί που εσύ προσπαθείς να "προστατευτείς" υπάρχουν άλλοι δέκα πρόθυμοι να κάνουν την @αλακία. Ακόμα και αυτοί που μπορείς να εμπιστευτείς.

Και πάλι οι όποιες πληροφορίες εγώ χρησιμοποιώ διέπονται από διάφορους κανόνες που όντως προστατεύουν την χρήση τους από όποιον νομίζει.

Πχ πριν κάποιο καιρό είχε γίνει ένας χαμός όπου με διάφορες εφαρμογές στο facebook σε έκανε tag (;D) σε τυχαίες φωτογραφίες και πατώντας στο λινκ μπορεί να πήγαινες και σε διάφορες ύποπτες σελίδες.

Κάτι τέτοιο δεν έγινε σε εμένα καθόλου γιατί είχα φροντίσει να αποεπιλέξω οποιαδήποτε δυνατότητα να χρησιμοποιούν πληροφορίες μου εφαρμογές φίλων μου. (Ναι υπάρχει αυτή η επιλογή)

 

Και κάπως έτσι προτατεύομαι και από την απροσεξία όποιου να πατήσει όπου βρει.

 

Πρόσφατα κάποιος ανταγωνιστής μου ανέβασε στο site του δικές μου φωτογραφίες απο δουλειές , τις οποίες κατέβασε απο την ιστοσελίδα της εταιρίας μου .

Η απάντηση που πήρα ήταν ότι αν δεν αναφέρεται στη σελίδα η σχετική απαγόρευση δεν μπορώ να διεκδικήσω αποζημίωση ή τουλάχιστον να τον αναγκάσω να τις κατεβάσει άμεσα .

 

Δυστυχώς έτσι είναι. Από πολύ παλιά στο ίντερνετ σε ότι σελίδες έφτιαχνα ή επισκεπτόμουν υπήρχαν ΠΑΝΤΑ disclaimers. Ακόμα και στις χαζοβιόλικες προσωπικές που έκανα εγώ για το αγαπημένο μου παιχνίδι υπήρχε αναφορά για τα σχέδια, για τις πηγές όλων των φωτογραφιών (με τα σχετικά λινκ) κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχω ορίσει τα... προσωπικά μου όρια ηθικής για να σχολιάσω μια έκφραση που μου φάνηκε υπερβολική?

 

Εσύ μπορεί να τα έχεις βρεί με τον εαυτό σου και το προσωπικό σύστημα ηθικής, όμως η εν λόγω διαπίστωσή σου είναι ολίγον τι παρακινδυνευμένη γιατί εκτός ότι μπορεί να οδηγήσει σε ηθικές ακροβασίες δεν λαμβάνει υπόψην, όπως σωστά είπε ο vagelism, και την άλλη πλευρά. Εσυ μπορει να μην του σκότωσες τα παιδιά, αυτός μπορεί να μην το βλέπει έτσι.

 

Και πάλι οι όποιες πληροφορίες εγώ χρησιμοποιώ διέπονται από διάφορους κανόνες που όντως προστατεύουν την χρήση τους από όποιον νομίζει.

Πχ πριν κάποιο καιρό είχε γίνει ένας χαμός όπου με διάφορες εφαρμογές στο facebook σε έκανε tag (;D) σε τυχαίες φωτογραφίες και πατώντας στο λινκ μπορεί να πήγαινες και σε διάφορες ύποπτες σελίδες.

Κάτι τέτοιο δεν έγινε σε εμένα καθόλου γιατί είχα φροντίσει να αποεπιλέξω οποιαδήποτε δυνατότητα να χρησιμοποιούν πληροφορίες μου εφαρμογές φίλων μου. (Ναι υπάρχει αυτή η επιλογή)

 

Και κάπως έτσι προτατεύομαι και από την απροσεξία όποιου να πατήσει όπου βρει.

 

Μια απλή ερώτηση. Τι με εμποδίζει εμένα, τον φίλο σου στο facebook, να πάρω μια φωτογραφία σου και να την χρησιμοποιήσω στο δικό μου "απροστάτευτο" προφίλ; Ή, τι με εμποδίζει εμένα να πάρω μια φωτογραφία σου που έβγαλα με την δικιά μου ψηφιακή εκείνη την μέρα στο μαγαζί που είχαμε γίνει κομμάτια απ' τα ξύδια και να την χρησιμοποιήσω στο δικό μου "απροστάτευτο" προφίλ; Είμαστε όλοι εκτεθειμένοι στην βλακεία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πρόσφατα κάποιος ανταγωνιστής μου ανέβασε στο site του δικές μου φωτογραφίες απο δουλειές , τις οποίες κατέβασε απο την ιστοσελίδα της εταιρίας μου .

Η απάντηση που πήρα ήταν ότι αν δεν αναφέρεται στη σελίδα η σχετική απαγόρευση δεν μπορώ να διεκδικήσω αποζημίωση ή τουλάχιστον να τον αναγκάσω να τις κατεβάσει άμεσα .

Η εντύπωσή μου είναι πως αυτό που έκαναν είναι παράνομο. Με οποιονδήποτε τρόπο και να διαθέτεις κάτι δικό σου (πχ φώτο) εξακολουθείς να κρατάς τα δικαιώματα (copyrights) και άρα το δικαίωμα να απαγορεύσεις σε καποιον να τις χρησιμοποιήσει.

 

Ας μας πει και ο Λάκης, αλλά πάντως σε παραπλήσιο πρόβλημα που είχα με το εξωτερικό (πήραν παρτιτούρες μου που διέθετα τσάμπα και τις βάλανε σε άλλο database που ήθελε συνδρομή), όταν τους προσέγγισα, τελικά τις βγάλανε χωρίς πολλά πολλά και δικηγόροι της Αμερικής μου είπαν ότι το δίκιο ήταν με το μέρος μου (βέβαια αυτό ήταν Αμερική, όχι Ελλάδα, αλλά τέλος πάντων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου