Προς το περιεχόμενο

Διασκευή και πνευματικά δικαιώματα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα κάποιος ανταγωνιστής μου ανέβασε στο site του δικές μου φωτογραφίες απο δουλειές , τις οποίες κατέβασε απο την ιστοσελίδα της εταιρίας μου .

Η απάντηση που πήρα ήταν ότι αν δεν αναφέρεται στη σελίδα η σχετική απαγόρευση δεν μπορώ να διεκδικήσω αποζημίωση ή τουλάχιστον να τον αναγκάσω να τις κατεβάσει άμεσα .

 

Και σε 'μένα έχει κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση αυτό το ποστ. Θα ήθελα να υπήρχαν περισσότερες πληροφορίες, ή να μου σταλλούν με π.μ. ή να αναρτηθούν δημόσια (ακόμη καλύτερα). Να ξέρεις πάντως ότι αυτό το πράγμα δεν υπάρχει: οτιδήποτε βρίσκεται αναρτημένο στο ίντερνετ (εικόνες, γραφικά, κείμενα, ποστς, τραγούδια, βίντεο κλπ) βρίσκεται εκεί με τη σιωπηλή (έστω) συναίνεση του δημιουργού του. Όταν αφαιρεθεί αυτή η συναίνεση (με την αποστολή ενός εξωδίκου) η πείρα έχει καταδείξει ότι ο παραβάτης συμορφώνεται στο 100% των περιπτώσεων.

 

Εξαίρεση αποτελεί το να έχεις εγγράφως συναινέσει ότι το υλικό σου θα είναι διαθέσιμο. Χωρίς αυτό το είδος συμφωνίας, ισχύουν όσα έγραψα στη προηγούμενη παράγραφο. Μόνο κάποιο θρασύτατο γομάρι θα προσποιούνταν ότι αγνοεί αυτή τη πραγματικότητα και - για λόγους ηθικής τάξης, τουλάχιστον - θα πρέπει να τον εκθέσεις.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολυ λαδι και απο τηγανητα τιποτα....

 

Για ΑΛΛΗ μια φορα λοιπον σου λεω:

 

BEBAIΩΣΟΥ ΑΝ Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ (ή οχι) ΣΤΗΝ ΑΕΠΙ.

 

Τα υπολοιπα ειναι για να λεμε (και εντελως ασχετα με το θεμα)

 

Εδω θα βρεις ευκολα τι ισχυει

 

http://aepi.gr

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εξαίρεση αποτελεί το να έχεις εγγράφως συναινέσει ότι το υλικό σου θα είναι διαθέσιμο.

Εδώ ακριβώς είναι το πρόβλημα και το (καταραμένο) CC (Creative commons). Το Creative Commons, πέραν το ότι οριοθετεί τι μπορεί ο καθένας να κάνει και να μην κάνει ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟ! Σου λέει ότι (λογικά) αφού κάποιος το κατέβασε τσάμπα απ'το Ιντερνετ με την άδεια του δημιουργου (μέσω CC) μετά μπορεί να το διοχετεύσει τσάμπα... Ακόμη και αν ο δημιουργός αλλάξει γνώμη. Γιατί ΔΕ μπορεί να ενημερωθεί ο κάτοχος (που το κατέβασε νόμιμα τσάμπα) την αλλαγή των δεδομένων (και καλά...).

 

Για αυτό μένω ΠΟΛΥ μακριά από CC και άλλες τέτοιες αηδιούλες... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ λαδι και απο τηγανητα τιποτα....

 

Έχεις απόλυτο δίκηο. Το πρόσεξα και εγώ ότι (από χθες) έχεις κάνει τη μόνη ερώτηση που έχει σημασία για τον OP. Απλώς, επειδή η συζήτηση πήγε (ασκόπως) στο ίντερνετ και αναφέρθηκε και αυτό το παρανοϊκό παράδειγμα, απόρησα και είπα να ρωτήσω κάτι παραπάνω.

 

Για αυτό μένω ΠΟΛΥ μακριά από CC και άλλες τέτοιες αηδιούλες... :(

 

Και πολύ-πολύ καλά κάνεις. Έτσι και καταλήξεις ποτέ σε ελληνικό δικαστήριο και πεις για CC, ενδέχεται να θεωρηθείς βλαμμένος. Ας μας ενημερώσουν και οι δικηγόροι επ' αυτού.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκηο. Το πρόσεξα και εγώ ότι (από χθες) έχεις κάνει τη μόνη ερώτηση που έχει σημασία για τον OP.

 

απο την αλλη ο ΟΡ ουτε καν εχει κανει τον κοπο να ασχοληθει με το θεμα που...ανοιξε..οποτε ισως εχετε εσεις δικιο..αλλα να αλλαξουμε τον τιτλο ρε παιδια..σε κατι σχετικο..

 

προτεινω το

 

"ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ,ΠΟΤΕΣ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ (το "λι" προφερεται "λιε") ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΡΙ ΤΗΣ ΣΟΜΠΑΣ, ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ"

 

πως σου φαινεται?

 

απλο ,λιτο,ΣΥΝΤΟΜΟ και κατανοητο...

 

;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κάλο είναι να έχεις μία έγγραφη δήλωση του-των δημιουργών (εάν μιλάμε για τραγούδι - στιχουργός ).

Δεν είναι απίθανο ο δημιουργός να σου λέει ναι γνωρίζοντας ότι η ΑΕΠΙ θα σου βγάλει την πίστη. Άλλωστε δεν σε ξέρει και από εχθές και αυτές τις δύσκολες μέρες δεν είναι να χαρίζεις λεφτά.

Παρεμπιπτόντως όταν μιλάμε για ΑΕΠΙ μιλάμε για ένα μάτσο απατεώνων, μία ιδιωτική μαφία πού ένας θεός ξέρει τι μέσο έχουν και εκμεταλλεύονται αυτά τα έσοδα (αλλά αυτό είναι για άλλη συζήτηση).

Πολλά αυθαίρετα και επιπόλαια συμπεράσματα με συκοφαντική δυσφήμιση, προφανώς από ΑΓΝΟΙΑ.

Διότι ο ίδιος ο δημιουργός του έργου είναι αυτός που έχει ΑΝΑΘΕΣΕΙ σε μια επιχείρηση, (Δισκογραφική, Publishing, Πνευματικών δικαιωμάτων, ΑΕΠΙ, ΕΜΣΕ, κλπ) να διαχειρίζεται (δηλαδή να μαζεύει λεφτά εκ μέρους του και να του αποδίδει ότι έχει συμφωνήσει) τα όποια δικαιώματα απορρέουν από τη δουλειά του. Οπότε ο δημιουργός δεν είναι τόσο αθώος όπως αναφέρεις και θα πρέπει να έχει τέτοιες εξαιρέσεις στα συμβόλαια του για να δίνει το ελεύθερο όποτε νομίζει ή να φροντίσει ο ίδιος να κοιτάξει κατά πόσον αυτά που έχει προηγουμένως συμφωνήσει του επιτρέπουν να δίνει το ΟΚ. Σε κάθε περίπτωση λοιπόν η άδεια μπορεί να προέλθει από τον οργανισμό που έχει ανατεθεί η διαχείριση ή αν δεν υπάρχει τέτοια δέσμευση, από τον ίδιο τον δημιουργό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το θέμα το είδα από το πρώτο post. Δεν συμμετείχα , επίτηδες. Ήθελα να δω που θα πάει…και το είδα. Αυτό , που είπε ο Nick:

απο την αλλη ο ΟΡ ουτε καν εχει κανει τον κοπο να ασχοληθει με το θεμα που...ανοιξε..

Εν γένει περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας.

Η νομοθεσία  μας από άποψη μεθόδου κατηγοριοποίησης των έργων ακολουθεί τη διεθνή πρακτική και δίνει τρεις κατηγορίες έργων πνευματικής ιδιοκτησίας. Το δίκαιο της πνευματικής ιδιοκτησίας προστατεύει τα έργα λόγου , της τέχνης και της επιστήμης.

Ειδικότερα:

Έργο τέχνης (άρα προστατευόμενο) θεωρείται φυσικά και η φωτογραφία.

 

Προστατεύονται τόσο εκείνες οι φωτογραφίες , που λόγω της καλλιτεχνικής σύλληψης και διαμόρφωσης του θέματος, είτε λόγω επιλογής του αντικειμένου, είτε λόγω τρόπου χρησιμοποίησεως των φωτοσκιών , του ρετουσαρίσματος, του φωτομοντάζ και γενικά των εκφραστικών δυνατοτήτων της φωτογραφίας , φέρνουν το χαρακτήρα του έργου φωτογραφικής τέχνης όσο και οι απλές φωτογραφίες. Φωτογραφία είναι η εικόνα προσώπου, αντικειμένου ή θέματος που λαμβάνεται με την επίδραση πηγής φωτός. Δεν μας ενδιαφέρει αν αυτό γίνεται αναλογικά (μέσω χημικών μετασχηματισμών πάνω σε φωτοπαθή πλάκα) ή ψηφιακά. Δεν ενδιαφέρει η τεχνική λήψης  ή η συσκευή ή ο σκοπός της φωτογράφησης. Προστατεύονται λοιπόν  και οι φωτογραφίες από αυτόματες μηχανές, οι αεροφωτογραφίες , οι διαφάνειες, οι φωτογραφίες εικονογραφημένης ειδησεογραφίας , οι μικροφωτογραφίες επιστημονικών εργαστηρίων. Η κοινή φωτογραφία προστατεύεται χωρίς να αναζητείται σε αυτήν το στοιχείο της πρωτοτυπίας. Πρωτοτυπία εν προκειμένου υπάρχει εκ μόνο του γεγονότος ότι απεικονίζει το θέμα που άμεσα αποτέλεσε αντικείμενο φωτογράφησης . Δεν προστατεύεται η αναφωτογράφηση (ως και η σμίκρυνση ή μεγέθυνση ή φωτοτυπία, το σκανάρισμα κ.ο.κ.) και μόνο άλλης φωτογραφίας ή φωτογραφικού έργου, χωρίς πάντως κατά περίπτωση να αποκλείεται να υπάρχει πρωτοτυπία στην καλλιτεχνική παραμόρφωση προϋπάρχουσας φωτογραφίας ή μετασχηματισμού της μέσω φωτοαναγωγίας.

Αυτά τα γενικά.

Εν προκειμένω , ίσως να θυμάται ο trolley, μια παρόμοια συζήτηση που κάναμε. To Internet, δεν είναι κάτι ξεχωριστό, ως κομμάτι δράσης ή ως μέσο τέλεσης αξιοποίνων πράξεων, το οποίο τυγχάνει ειδικής μεταχείρισης. Άλλο το θέμα αν σε αυτό ανακύπτουν δυσχερέστεροι τρόποι απόδειξης ή πιο πολύπλοκοι κανόνες αρμοδιότητας (κυρίως κατά τόπον). Γι’ αυτό γίνεται προσπάθεια να συμβάλλονται συλλογικοί οργανισμοί διαχείρισης διαφόρων χωρών μεταξύ τους (π.χ  η Α.Ε.Π.Ι. συμβάλλεται με την RIAA) κ.ο.κ .          

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ λαδι και απο τηγανητα τιποτα....

 

Για ΑΛΛΗ μια φορα λοιπον σου λεω:

 

BEBAIΩΣΟΥ ΑΝ Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ (ή οχι) ΣΤΗΝ ΑΕΠΙ.

 

Τα υπολοιπα ειναι για να λεμε (και εντελως ασχετα με το θεμα)

 

Εδω θα βρεις ευκολα τι ισχυει

 

http://aepi.gr

Καταλαβαινω που το πας..Και αυτος ακριβως ειναι ο λογος που ενω εχω δισκογραφησει...δεν γραφτηκα ποτε σε αυτο το πανηγυρακι που εχει το ονομα ΑΕΠΙ. Μπορει να εχασα 10-20 30 ευρω  ..αλλα μακροθεσμα κερδισα μιας και ακομα ειμαι κατοχος της πνευματικης ιδιοκτησιας της μουσικης μου.

Οταν διαβασα το συμβολαιο τους..{.γραμμενο στην καθαρεουσα παρακαλω το 1950} με επιασαν τα γελια. Η δικηγορος που επισης το διαβασε ..{αφου εβαλε και αυτη τα γελια}μας συμβουλεψε οτι μια συμφωνια με τον διαβολο ισως ειχε λιγοτερα ανοιχτα παραθυρακια...

Το σωστο ομως ειναι..Ακομα και να εχει παραχωρησει τα δικαιωματα της δουλειας του ενας συνθετης στην ΑΕΠΙ...το θεωρω εντελως ανηθικο να διασκευασεις {η να κλεψεις}κατι , χωρις την ΕΓΓΡΑΦΗ το ξαναλεω συναινεση του δημιουργου. Ακομα και αν πληρωσεις για αυτο. Και αυτη ειναι η μεγαλη παγιδα της ΑΕΠΙ. Το οτι τους δινεις το δικαιωμα να πουλησουν την μουσικη σου οπου θελουν..αρκει να σου αποδωσουν το ποσοστο σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι μια χαρα μου εχουν φερθει και λεφτακια εχω βγαλει και δικαιωματα (που ουτε στον υπνο μου δεν θα μπορουσα να συλλεξω μονος μου) πηρα...

 

Προσωπικα ξερω αρκετους ανθρωπους στο χωρο που ΖΟΥΝΕ απο τα χρηματα που παιρνουν απο την ΑΕΠΙ (τα οποια αλλοιως θα εχαναν) ο πεθερος μου,γνωστος λαϊκος συνθετης/στιχουργος ,ειναι ενας απο αυτους (μια και παιρνει συνταξη....123 ευρω)

 

Απο εκει και περα το συμβολαιο (το οποιο ειναι γραμμενο σε απταιστη ΔΗΜΟΤΙΚΗ)  δεν ειναι....αιωνιο και οταν ερθει η ωρα της ανανεωσης του το σπας...αν για οποιονδηποτε λογο δεν θες να εισαι πια μελος...

 

Το οτι τους δινεις το δικαιωμα να πουλησουν την μουσικη σου οπου θελουν..αρκει να σου αποδωσουν το ποσοστο σου.

 

εδω κανεις λαθος,εμενα με εχουν παρει τηλεφωνο και μου εχουν ζητησει αν συμφωνω να γινει διασκευη σε κομματι μου,ειπα οχι και το θεμα εληξε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο ομως ειναι..Ακομα και να εχει παραχωρησει τα δικαιωματα της δουλειας του ενας συνθετης στην ΑΕΠΙ...το θεωρω εντελως ανηθικο να διασκευασεις {η να κλεψεις}κατι , χωρις την ΕΓΓΡΑΦΗ το ξαναλεω συναινεση του δημιουργου. Ακομα και αν πληρωσεις για αυτο. Και αυτη ειναι η μεγαλη παγιδα της ΑΕΠΙ. Το οτι τους δινεις το δικαιωμα να πουλησουν την μουσικη σου οπου θελουν..αρκει να σου αποδωσουν το ποσοστο σου.

 

Βασικά η ΑΕΠΙ υποχρεούται κάθε φορά που κάποιος ζητάει άδεια να χρησιμοποιήσει το έργο σου, να σε ενημερώνει γραπτά και μόνο κατόπιν δικής σου συναίνεσης να κυκλοφορήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου