Προς το περιεχόμενο

ελληνικές εταιρίες για ΑΕdrums;;; (ακουστικά-ηλεκτρονικά)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον να ξεκαθαρισουμε πρωτον απο ολα κατι που αγνοουνε πολλοι.

Τα εσωτερικα triggers ειναι πιο αξιοπιστα και ειναι πιο ευαισθητα όσον αφορα το δυναμικο ευρος.Κοινως trigga-ρουν καλυτερα...

Αυτο ειναι απολυτα λογικο, αν προσεξει κανεις, οτι τα εξωτερικα triggers τοποθετουνται στην ακρη του τυμπανου και οχι στο κεντρο(κωνικο σχημα στο στο εσωτερικο του ταμπουρου)οπως τα εσωτερικα.

Που σημαινει οταν χτυπαμε το ηλεκτρονικο τυμπανο τα εσωτερικα triggers μεταφραζουν πιο ομοιομορφα τις ταλαντωσεις του δερματος.

Kαι οσοι μου πουνε για τοσους death metal drummers που χρησιμοποιουνε εξωτερικα triggers και ακουγονται μια χαρα θα τους απαντησω, οτι σε σκληρες μουσικες δεν χρησιμοποιουνε δυναμικες στο παιξιμο τους οποτε τα εξωτερικα κανουν την δουλεια τους.

 

Aπο εκει και περα αναλαμβανει η κεφαλη για το αν θα αξιοποιησει στο μεγιστο την δυνατητα των triggers που ειναι επισης πολυ σημαντικο...

 

Απο τι φαινεται μονο εγω με τον hampis εχουμε εμπειρια για τα εν λογω ηλεκτρονικα.Οποτε ως κατοχος diamond drums, τα τυμπανα ειναι πολυ καλα κατασκευασμενα, τα εσωτερικα triggers ειναι πολυ καλα προστατευμενα(και ολο το κελυφος να σπασει τα triggers δεν θα παθουν τιποτα), και στο παιξιμο όταν χαιδευω το ταμπουρο(με καποιες ρυθμισεις της κεφαλης βεβαια) τα triggers ανταποκρινονται μια χαρα..

Μιλαμε για dual zone ηλεκτρονικα με mesh heads.

Επισης ειναι συμβατα με ολες τις κεφαλες.. ;D ;D ;D ;D ;D

Κοινως τα pads ειναι στο ιδιο επιπεδο με τα td20 pads της roland, με την μονη διαφορα οτι τα diamond ειναι πολυ φτηνοτερα και φαινονται περισσοτερο σαν τυμπανα.(κανονικες διαστασεις).

Τωρα για οσους επιδοξους πou θελουν να παρουν ενα ακουστικο σετ και να του κοτσαρουν εσωτερικα triggers αμα δεν κατεχουν ηδη ακουστικα τυμπανα το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο απο οτι να αγορασουν diamond απευθειας που θα μπορεσουν να ζητησουν και το χρωματακι, διαστασεις και hardware που γουσταρουν..

Eνδεικτικα τιμη εσωτερικου trigger.

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Drums/Triggers/DDT-Tom-Trigger-18-Truss-System-inkl.-Kabel/art-DRU0015942-000

 

Tελος στο μονο πραγμα που ζηλευω την roland ειναι τα hi hat της και οι ακριβες της κεφαλες.Δεν υπαρχει καλυτερη προσομοιωση hi hat οπως αυτην του vh-11.Εκτος απο ανοιγμα και κλεισιμο του hi hat σε κανονικη βαση προσφερει την δυνατοτητα του splash.

Eπισης αν και δεν εχω προσωπικη εμπειρια τις ιδιες ακριβως δυνατοτητες προσφερει και το hi hat της 2box και καποιες πατεντες της RET Percussionστην αλλη πλευρα του Ατλαντικου.

 

Mμαμπη τσεκαρε 2 παλαιοτερα thread που ειχα ανοιξει.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173712.0

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175392.0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ένα έτοιμο και πολύ (μα πολύ) πιο οικονομικό set, χωρίς να κάνεις μετατροπή από ακουστικά σε ηλεκτρονικά, δες και τα καινούρια Alesis DM8 Pro.

Έχει έναν πολύ καλό εγκέφαλο (ανάλογο του DM10 - Pearl e-pro live), και μεγάλα pads (12" Snare, 8",10",12" toms και 12",14",16" πιατίνια).

 

alesis_dm8prokit.jpg

 

Βγαίνουν γύρω στα 800e με μια πρόχειρη ματιά που έριξα. Αρκεί να μην είσαι προκατειλημμένος με το όνομα "Alesis"!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προκατειλημένος δεν είμαι, έχω ανοίξει και ανάλογο θέμα όταν έβγαιναν τα dm-10, αλλά με ενοχλεί το mono hi-hat, ο θόρυβος που κάνουν (πολύ δυνατά, αν και ξέρω πως μπορώ να τα φτιάξω diy), το οτι δεν έχουν τέλεια συμβατότητα με "κανονικό" hi-hat και οι δυναμικές του... όπως και να 'χει ο θόρυβος είναι ένας παράγοντας που δεν μπορώ να παρακάμψω... αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνομαι με ότι πιο mesh μπορώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου