Προς το περιεχόμενο

New strat pickups - clips & γνωμες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαλα πριν απο λιγες μερες ενα νεο σετ μαγνητες στην low-budget strat μου. Εχω ετοιμασει δυο πολυ προχειρα κλιπακια οπου παιζω με αυτους τους μαγνητες.

 

Τα κλιπ εχουν γραφτει με ενισχυτη/μικροφωνο, στο πρωτο παιζω σαχλαμαρες με καθαρο ηχο, κινουμενος απο neck σε bridge (με την κλασσικη strat συνδεσμολογια) και στο δευτερο σαχλαμαρες με (οχι και τοσο ωραιο) overdrive πανω απο ενα backing track. Στο πρωτο υπαρχει και λιγο reverb ενω στο δευτερο εχει προστεθει και λιγο delay. Κατα τα αλλα καμια επεξεργασια. Και τα 2 πασχουν απο πρασιναδες επειδη πιανω για πρωτη φορα μετα απο 6 μηνες αυτη την κιθαρα και το μανικι της ειναι αρκετα διαφορετικο απο τις 2 main μου (καταραμενα μικρα ταστα).

 

Θα ηθελα γνωμες πανω στον ηχο που ακουτε. Δε θα σας πω αλλες πληροφοριες για τους μαγνητες (ακομα), παρα μονο οτι προκειται για κλασσικους strat μονους, οχι ιδιαιτερα ακριβους.

 

Ο ηχος που ακουτε, σας αρεσει? Πολυ? Ετσι και ετσι? Αν καθολου, ειναι λογω υποκειμενικου γουστου ή βρισκετε κατι συγκεκριμενο που σας ενοχλει, καποιο σημειο οπου αντικειμενικα πασχει ο ηχος?

 

 

Να και τα κλιπ, ακουω!

 

 

 

Υ.Γ. Ο middle μαγνητης ειναι λιγο ψηλα και το κλιπ σε εκεινο το σημειο κλιπαρει που και που, my bad.

BlueII_Clean.mp3

BlueII_Ovd.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

To OD clip ακούγεται πολύ cool.  ;)

 

Το άλλο δεν κατάφερα να το κατεβάσω... κάτι παίζει με τη σύνδεσή μου μάλλον...  :-\

 

Θα προσπαθήσω αργότερα και θα επανέλθω...  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

clean: στις μονες νοτες (σολάκια) μου άρεσε ο ήχος. :)

στα ρυθμικά κατι μου βρωμιζε λιγο...δεν μπορώ να το εκφράσω καλά :P

 

overdriven:δεν σχολιάζω ποτέ...παιζουν πολλά ρολο.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα ρυθμικά κατι μου βρωμιζε λιγο...δεν μπορώ να το εκφράσω καλά :P

 

 

Το reverb "μπουκωνε" λιγο στα κοφτα ρυθμικα, ειδικα στους πανω μαγνητες...νομιζω καταλαβα τι εννοεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου λείπει ζεστασιά - πιο πολύ στα καθαρά. Μήπως έχεις παρακατεβάσει τη μπάσα μεριά των μαγνητών; Με τι έγραψες; Κεραμικοί είναι οι μαγνήτες;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου λείπει ζεστασιά - πιο πολύ στα καθαρά.

 

Noted. Μπορω να πω οτι σε ενα βαθμο συμφωνω - οι μαγνητες ειναι και λιγο χαμηλα στη πλευρα των μπασων.

 

Η ηχογραφηση εγινε πιο συγκεκριμενα με:

Mesa Boogie Studio .22, AKG D22 μικροφωνο off-axis και καρτα E-Mu 0202. Τα εφε προερχονται απο ενα TC G-Sharp.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος. :P Kατα πασα πιθανοτητα ομως δεν ειναι.

 

Κατεβασα λιγο την πλευρα των καντινιων και μαλλον θα τους κρατησω ετσι, ειναι λιγο πιο μαλακος ο ηχος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου