Προς το περιεχόμενο

New strat pickups - clips & γνωμες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ΟD clip μου αρεσε λιγοτερο, ισως φταιει το overdrive που χρησιμοποιησες. Ποιο ειναι;

 

Eιναι το overdrive του ενισχυτη - ουτε εμενα με τρελανε με τη συγκεκριμενη κιθαρα, υπαρχει ομως πολυ περιθωριο για "παιξιμο" με το eq.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω ηρθε η ωρα για τα αποκαλυπτηρια.

 

http://cgi.ebay.co.uk/Unused-Loaded-Pickguard-Scratchplate-Stratocaster-3-ply-/250812462572?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D1%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D61049854459589336

 

3-ply pickguard + ηλεκτρικα + μαγνητες = 25 ευρω. ;D ;D ;D

 

 

Αγοραστηκε κυριως για πειραματισμο, υπο την λογικη του "ποσο χαλια μπορει να ειναι?", γνωριζοντας οτι στη χειροτερη των περιπτωσεων εχω αγορασει ενα pickgurad και 3 knobs σε λογικη τιμη. Προσωπικα εχω εκπλαγει ευχαριστα απο τον ηχο των μαγνητων - ειδικα τωρα (μετα την ηχογραφηση των κλιπ) που εχω παιξει και αλλο με το υψος τους, μπορω να πω οτι εχω βρει ορισμενους ωραιοτατους ηχους. Πολυ πιο ωραιους (για εμενα) απο αυτους που καταφερα να αποδωσω στα κλιπ. Ισως ειναι αυτος ο "χαρακτηρας" που οπως λεει ο sf τυγχανει να εχουν ορισμενοι φτηνοι μαγνητες.

 

Δεν ανεφερα την τιμη των μαγνητων στην αρχη γιατι δεν ηθελα οσοι εκφερουν γνωμες να ειναι προιδεασμενοι σχετικα με το τι θα ακουσουν. Τωρα που γνωριζετε τι ακουσατε, θεωρειτε οτι ειναι υπερανω των προσδοκιων σας για μαγνητες που βρισκονται σε κιθαρες των 100 ευρω ή οντως ειναι μαπα, οπως θα περιμενατε?

 

 

Και ας κλεισω με το ερωτημα που ταλανιζει εδω και αιωνες καθε νεαρο νοιζα,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΕΚΑΕΥΡΟΥ ΚΑΛΟΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βάλε καναν άλλο καλό ήχο να ακούσουμε. Και στείλτου και ένα μέιλ και ρώτα τον για το υλικό. ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατα 99% απο squier bullet είναι, είχα πάρει μια ρόζ με 77 ευρώ. Και σε εμένα πολύ καλή

εντύπωση είχαν αφήσει και η κιθάρα συνολικά ακόμα καλύτερη. Την είχα πάρει για να βάλω

3 p90s που είχα και να επιχειρήσω να αλλάξω τάστα μόνος μου. Είχε ήδη μεγάλα τάστα και

πολύ καλή ταστοδουλειά, οπότε την λυπήθηκα.

Έχω ακούσει και άλλες κιθάρες παρόμοιας τιμής με απίστευτο buzz και πρίμα που γδέρνουν

το τύμπανο του αυτιού ;D

Στην bullet τα pots ήταν 500ρια, στη δικιά σου είδες αν είναι? Μάλλον αυτό τους 'γλυκαίνει'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους μαγνητες θα του στειλω ενα mail, αν και δεν ειμαι σιγουρος αν γνωριζει. Τα pots ειναι 500αρια. Κλιπ θα ανεβασω μερικα "βελτιωμενα" μολις βρω χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην bullet τα pots ήταν 500ρια, στη δικιά σου είδες αν είναι? Μάλλον αυτό τους 'γλυκαίνει'.

 

Πάρτο ανάποδα, θα βρεις. ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tόσο καιρό λάθος εντύπωση είχα? :-X Νόμιζα οτι το σήμα συναντώντας μεγαλύτερη αντίσταση

χάνει κάποιες 'ακραίες' συχνότητες. Το αντίθετο συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tόσο καιρό λάθος εντύπωση είχα? :-X Νόμιζα οτι το σήμα συναντώντας μεγαλύτερη αντίσταση

χάνει κάποιες 'ακραίες' συχνότητες. Το αντίθετο συμβαίνει?

 

Οχι, μεγαλυτερα pots = πιο πολλα πριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tόσο καιρό λάθος εντύπωση είχα? :-X Νόμιζα οτι το σήμα συναντώντας μεγαλύτερη αντίσταση

χάνει κάποιες 'ακραίες' συχνότητες. Το αντίθετο συμβαίνει?

 

Επειδή οι humbuckers που χρησιμοποιούν 500άρια έχουν πιο μεστό ήχο, μπερδεύεσαι.

 

Είναι το ίδιο που συμβαίνει με το mahogany. Όλοι θεωρούν ότι έχει πιο ζεστό ήχο στα ηλεκτρικά όργανα επειδή παραδοσιακά συνόδευε humbuckers (είπε και πήδηξε μέσα στο χαράκωμα)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου