Προς το περιεχόμενο

Vintage Fetish Club, Greece


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Off-topic. Salas, το χέρι απο κούκλα για ρούχα είναι? Πολύ καλή ιδέα.

 

Μιας και ο Salas είναι εκτός σύνδεσης θα απαντήσω εγώ. Είναι βιδωτή βάση τοίχου που υπάρχει στο εμπόριο:

http://www.google.gr/search?hl=el&xhr=t&q=guitar+grip+guitar+hanger&cp=11&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1024&bih=574

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καλησπέρα είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα να παραθέσω ένα μπάσο που μου άφησε ο πατέρας. Το μπάσο είναι της εταιρείας gerley που έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια. Και είναι απομίμηση fender precision me gibson sg shortscale το μπάσο είναι της δεκαετίας του 70!!

 

[/img]

Gerley_1.jpg.b4a9de61f3a336186f3203fbdb3bdaa0.jpg

Gerley_2.jpg.a8d316017530f18e30e97f22b7334263.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα να παραθέσω ένα μπάσο που μου άφησε ο πατέρας. Το μπάσο είναι της εταιρείας gerley που έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια. Και είναι απομίμηση fender precision me gibson sg shortscale το μπάσο είναι της δεκαετίας του 70!!

 

[/img]

 

Ετσι, γάτε μου! Να μεγαλώνει ο στόλος, και με μπάσα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dickyfront.jpg

 

dickyback.jpg

 

 

Ενα δικο μου, αγορασμενο πριν απο καποια χρονια απο ebay.

Dickerson "MOTS".

Το MOTS σημαινει, mother of tortoise shell (ειρωνικα και mother of toilet seat). Λογω της επικαλυψης του ξυλου με το "οστρακομορφο" πλαστικο.

Οι ενισχυτες αυτοι πουλιοταν σαν σετ με την αντιστοιχη lapsteel η οποια ηταν επικαλυμμενη με το ιδιο πλαστικο.

Δε θυμαμαι καν τι χαζευα στο ebay, πριν απο 5-6 χρονια και επεσα πανω σε εναν τυπο που εδινε παλιους, μικρους ενισχυτες. Κλικαρα να δω και τα αλλα items που εδινε και ειδα αυτο.

Το ειχε ως "buy it now" για $60.

Εψαξα λιγο την ιστορια τους και φυσικα τον πηρα.

Ειχε ενα μικρο hum αρχικα, λογω πυκνωτων, τους αλλαξα και εκτοτε παιζει μια χαρα.

Ειναι 5watt, true classA (single ended) με 8" μεγαφωνο.

Σημειωτεον, κρινοντας απο τους κωδικους, ο ενισχυτης εχει ακομα τις original λαμπες, μια 6V6 RCA, μια 5Υ3 Raytheon για ανορθωση και επισης μια RCA 6SJ7 στην προενισχυση.

Οπως φαινεται στην φωτο, εχει μονο ενα knob το οποιο ειναι on/off διακοπτης και volume ταυτοχρονα.

 

Λιγα για την ιστορια τωρα.

Η Dickerson, ηταν απο τις πρωτες εταιρειες ενισχυτων γυρω στα 1930.

Ξεκινησε απο δυο αδερφια ονοματι Dickerson, οι οποιοι γυρω στα 1947-1948, αν θυμαμαι καλα, μετονομασαν την εταιρεια σε Magna και αργοτερα σε Magnatone, η οποια ειναι απο τις σχετικα γνωστες εταιρειες εκεινης της εποχης, αναμεσα στις πολλες που κατασκευαζαν μικρους ενισχυτες και σχετικα φθηνα οργανα.

Καπου αλλου, ειχα διαβασει πριν απο καποια χρονια, πως ο ενας αδερφος πεθανε και αυτος που απεμεινε, πουλησε τα σχεδια του στην τοτε καινουρια Magna/Magnatone.

Οι μονες πληροφοριες (σχετικα εγκυρες) που βρισκει καποιος πλεον ειναι απο 'δω:

http://www.vintageguitar.com/1938/magnatone-amps-3/

 

Υ.Γ.:Παντως πιστευω πως ειναι λαθος να περικλειουμε μονο ταδε ειδους, τυπου η κοστους οργανα & ενισχυτες...

Συν οτι πρωτον, δεν ειναι και τοσο ευκολο, οσο νομιζουν καποιοι, να βρεις Fender-Gibson παλιες, σε καλη κατασταση και μη "μαϊμουδιασμενες"...

Δευτερον, με αυτο το σκεπτικο θα γεμισουμε υποκατηγοριες thread. Εδω μονο ταδε παλιες, εκει μονο Fender παλιοι ενισχυτες, περα μονο EV μικροφωνα κλπ...

Καλυτερα θα ηταν σε αυτο να εμπαιναν ολα αυτα, ενισχυτες tape echo, μικροφωνα κλπ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Dickerson "MOTS".

 

 

Υ.Γ.:Παντως πιστευω πως ειναι λαθος να περικλειουμε μονο ταδε ειδους, τυπου η κοστους οργανα & ενισχυτες...

Συν οτι πρωτον, δεν ειναι και τοσο ευκολο, οσο νομιζουν καποιοι, να βρεις Fender-Gibson παλιες, σε καλη κατασταση και μη "μαϊμουδιασμενες"...

Δευτερον, με αυτο το σκεπτικο θα γεμισουμε υποκατηγοριες thread. Εδω μονο ταδε παλιες, εκει μονο Fender παλιοι ενισχυτες, περα μονο EV μικροφωνα κλπ...

Καλυτερα θα ηταν σε αυτο να εμπαιναν ολα αυτα, ενισχυτες tape echo, μικροφωνα κλπ...

 

 

Μένω άναυδος με τον ενισχυτή.

 

Και συμφωνώ με τον προβληματισμό σου και τον τρόπο που το θέτεις στο Υ.Γ., επομένως ζητώ συγνώμη για τον αποσυντονισμό που τυχόν προκάλεσα λίγα ποστ πριν σε σχέση με τις Gibson και παροτρύνω και άλλα μέλη να ποστάρουν Vintagιές!

 

Συζητώντας με ένα φίλο το μεσημέρι, μας ήρθε η ιδέα να οργανώσουμε (καλύτερα ως νοιζ) μια έκθεση με τέτοια αντικείμενα, πο να ανήκουν στα μέλη! Θα ήταν και μια καλή ευκαιρία να γνωριστούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις, οι έχοντες το μικρόβιο!

 

Και, γιατί όχι, να κάνουμε ένα πραγματικό Vintage Fetish Club. Τα κλασσικά αυτοκίνητα είναι καλύτερα δηλαδή :P?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, το ειπα, γιατι εχω κ αλλα να βαλω...  ;D

Μην ανοιγουμε αλλο thread...

Καλο θα ηταν περι εκθεσης/συναντησης, αλλα σκεψου οτι ειναι δυσκολο απο θεμα μαζεματος, κουβαληματος κλπ.

Συν οτι, για να ειμαι ειλικρινης, αυτα δε μου πολυαρεσουν, τουλαχιστον με τη μορφη που γινονται εδω στην Ελλαδα συχνα.

Δλδ, οπως πολυ σωστα ειπες στο παραδειγμα με τα αυτοκινητα.

Εχεις παει ποτε σε συναντηση τετοιας λεσχης?

Ακομα χειροτερα, εχεις παει σε καμια απο τις λεσχες με κλασικες μοτοσυκλετες κλπ?

 

Αλλα κατι τετοιο για να γινει σωστα, απαιτουνται δυο πραγματα.

Πρωτον, κοινο που θελει να δει και εχει την περιεργεια να παιξει και να μαθει και δευτερον και κυριοτερον, ατομα που οντως θα ξερουν τι εχουν στα χερια τους,τις δυνατοτητες και ισως και καποια τεχνικα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναιιιιιιιιιιιιιι! βάλε!

 

Όσο για τα περί έκθεσης, δεν εννοώ να γίνει "περάστε κόσμε", είχα στο νου μου πιο ιδιωτική (εντός του φόρουμ) κατάσταση. Που ξέρεις, μπορεί να έχει ενδιαφέρον...

 

Σε λέσχη με μοτοσυκλέτες δεν έχω πάει, αλλά σε λέσχη με παλιά αυτοκίνητα έχω πάει, και πιστεύω πως αν με ενδιέφεραν τα αυτοκίνητα όσο με ενδιαφέρει η μουσική, θα είχα περάσει πολύ καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραιότατη μεν (στο μάτι γιατί από ήχο...μην τρελαθούμε κιόλας) "τρεχαγύρευε" δε γιατί δεν έχω ιδέα που-πως-πότε (λέμε τώρα...).

 

Η Gibson μπήκε για να "πειράξω" λίγο το Nestor. Ας μην το κάνουμε θέμα.

 

 

και σε μενα ο ηχος της ΕΚΟ ειναι λιγος ... ;D

σε εναν αλλο ''αχρηστο'' μαλλον του ειχε φανει ικανοποιητικος.

 

http://www.led-zeppelin.org/joomla/studio-and-live-gear/200

 

και εκτος απο το στουντιο την χρησιμοποιουσε και στη περιοδεια στην Αυατραλια (12χορδη του 72)

 

http://www.led-zeppelin.org/joomla/studio-and-live-gear/199

 

...αλλα οπως ειπαμε εγω δεν παιζω στην Αυστραλια   ;D  ;D  ;D

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να και μια eko ranger 12 (1974)  + ibanez silver series (1975)

 

αγρατζουνιστες  :)

 

Πολύ ωραίες και οι δυο. Μου τράβηξε, ομολογώ, την προσοχή περισότερο η strat με σώμα από ζελέ φράουλα ή αγριοκέρασο που έχεις στο μπακράουντ. Τί εστί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου