Προς το περιεχόμενο

Vintage Fetish Club, Greece


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(προσοχή, θα μακρυγορήσω...)

Με αφορμή ένα αρχαίο μπάσο που αγόρασα εχθές μεσω των αγγελιών του Νοιζ και το  τρίωρο ψαξιμο που χρειάστηκα για να βγάλω άκρη, σκέφτηκα το εξής:

Η Ελλάδα είναι μια από τις χώρες που κατά τις δεκαετίες '50-70 (που τυχαίνει να είναι και η χρυσή 20ετία των vintage οργάνων κατά πολλούς), δεν είχε το προνόμιο να έχει πλεόνασμα στα επώνυμα όργανα της εποχής

                                          (fender, gibson κλπ, που είναι αναγνωρίσιμα και όχι τόσο σπάνια, τόσο προς πώληση όσο και ως όγκος πληροφορίας εύκολα προσβάσιμης (όσο ωραία και να είναι πχ τα 70s JazzBass, είναι σχετικά εύκολο να αγοράσεις ένα σε κάποια λογική τιμή).

Υπήρχαν όμως όργανα... μπορεί όχι fender και musicman, αλλά eko, global framus κλπ. Ως αποτέλεσμα, η "κληρονομιά" που αφέθηκε στους νεότερους μουσικούς ως vintage όργανα που παίζονταν από τους μεγαλύτερους, είναι μια πληθώραφτηνών, πλην όμως μερικές φορές αξιόλογων, όργάνων που συνήθως γράφουν ελάχιστα, ή καμια φορά τιποτα πάνω τους. Αυτό το γεγονός σε συνδιασμό με το ότι από ότι έχω καταλάβει ως τώρα, οι παλαιότεροι ασχολούνταν λιγότερο ή δεν είχαν τόσο μεγάλη προσβαση σε πληροφορίες όπως εμείς, κάνει τη εύρεση στοιχείων πολύ δύσκολη στο ιντερνετ.

Προτείνω λοιπόν το εξής (αν έχει ήδη γίνει, διαφωτίστε με και αγνοήστε όλο το υπόλοιπο):

Να φτιάξουμε μια υποκατηγορία στο φόρουμ, κάτι σαν το fetishGuitars, στην οποία να ποστάρουμε φωτογραφίες από τα δυσεύρετα (χωρίς απαραίτητα αυτό να σημαινει ακριβά) ευρήματά μας και -αν υπάρχει- μια σύντομη ιστορία του οργάνου/ενισχυτή για το πως έφτασε στα χέρια μας και τί έχει περάσει ως τώρα. Δηλαδή, δεν νομίζω πως έχει κάποιο νόημα κάποιος να ποστάρει μια Fender του '60, όσο θρυλικό και αν είναι το όργανο, τόσο εύκολο είναι να βρει τα ΠΑΝΤΑ σχετικά με αυτό στο ιντερνετ. Αλλά μια global...

(Υπήρξε πχ ένα μπάσο σε αγγελία πριν λίγο καιρό με τίτλο "Eko Les Paul μπασο". Στην πραγματικότητα το μοντέλο λέγεται Eko Kiwi, και ήταν αρκετά διαδεδομένο όργανο. Το διαπίστωσα μετά από 15' έρευνας. Άλλες περιπτώσεις είναι πολύ πιο σύνθετες.)

Αυτό νομίζω θα χρησιμεύσει πολύ, όχι μόνο σν θρεντ του στυλ "δείξτε μας τί έχετε" αλλά και σαν πηγή πληροφόρησης από ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί με αυτά τα όργανα και ίσως μέλη του φόρουμ μεγαλύτερα σε ηλικία, που μπορεί να τα είχαν δει, ή να τα είχαν στην ιδιοκτησία τους όταν ήταν νεότεροι.

 

Αν δω ενδιαφέρον, βγάζω φωτογραφίες και κάνω την αρχή με δυο πολύ ενδιαφέροντα, κατα τη γνώμη μου κομμάτια!

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα σου βάλω κι εγώ μερικές....

EKO Baraccuda 1963

 

40882_1562303569864_1003585967_31641203_6164268_n.jpg

 

Mία μία όμως....

 

EKO Baracuda E 292

1963-1964

Ίδια κιθάρα είχε ο πατέρας μου από το 1969 μέχρι το 1990 που την χάρισε, απωθημένο μου, μόλις βρήκα ίδια στο EBAY την αγόρασα.

 

Εικόνες στο internet

http://www.google.gr/search?q=eko+barracuda&hl=el&client=firefox-a&hs=HTt&rls=org.mozilla:el:official&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=0onaTcv5NoXX8gOn2amEBQ&ved=0CCEQsAQ&biw=1366&bih=577

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμβαλω και εγω

xeko.jpg

Eko manta '75 shortscale

more pics  http://mario-art2.blogspot.com/2010/06/eko-bass-manta75.html

και πληροφοριες (πριν το lifting) http://www.fetishguitars.com/html/eko/index/04seventies.html

:)

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμβαλω και εγω

xeko.jpg

Eko manta '75 shortscale

more pics  http://mario-art2.blogspot.com/2010/06/eko-bass-manta75.html

και πληροφοριες (πριν το lifting) http://www.fetishguitars.com/html/eko/index/04seventies.html

:)

 

 

Πολύ ωραίο! και το μπάσο και το lifting (έχω δει και άλλα όργανα σου, τα συγχαρητήριά μου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι (κατά πάσα πιθανότητα) ένα "fender telecaster" μπάσο, που έχει κατασκευαστεί τη δεκαετία το '60. Τα έφτιαχνε η Eko (Ιταλία) ή Ιάπωνες κατασκευαστες (όχι πάντα οι ίδιοι) για λογαριασμό της Αγγλικής εταιρίας Shaftesbury, Rose Morris, η οποία κατασκεύαζε κυρίως κόπιες rickenbacker.

  Το συγκεκριμμένο έγραφε "fender telecaster bass" στο headstock. Τώρα είναι κενό, αλλά σκοπεύω να το ξαναβάλω, μιας και είναι μέρος της ιστορίας του.

      Αγοράστηκε κάποια στιγμή από μέλος του φόρουμ το 1980 και υπέστη μια πυρκαγιά στο μαγαζί στο οποίο βρισκόταν, από την οποία επιβίωσε χάρη στη θήκη του (η οποία απεβίωσε). Το τραγικό γεγονός αλλά και τα σχεδόν 50 χρόνια ζωής του, έχουν αφήσει τα σημάδια τους... Επίσης, κάπου στην πορεία χάθηκαν και τα καπάκια του μαγνήτη και της γέφυρας.

 

Είναι χρώματος Olympic White με λευκό "μπαρουτακαπνισμένο" pickguard. Το σώμα δεν έχω καταφέρει να διαπιστώσω από τι ξύλο είναι φτιαγμένο. Έχει έναν single coil μαγνήτη και ηλεκτρικά κατά τα πρότυπα του 1rst issue Fender Telecaster Bass. Το μπράτσο είναι φτιαγμένο από 3 κομμάτια maple με φιλέτα και το fingerboard είναι rosewood (αυτό είναι και μια τρανταχτή διαφορά από τα αυθεντικά Tele, δε νομίζω πως έχω δει πουθενά κάποιο που να μην έχει maple ταστιέρα...). Το truss rod λειτουργεί (!) ακόμα άψογα και το μπράτσο είναι αλφάδι. Η βίδα του truss rod καταλήγει στο κάτω μέρος του μπράτσου σε "βαρελάκι" σαν αυτό που έχουν τα StingRay από το '83 και μετά.

 

Ορίστε κι άλλο ένα από fetish guitars...

http://www.fetishguitars.com/html/eko/varie/shaftesbury_tele%20bass.html

tel1.JPG.a6026eab10e70665bc58b6ad85b3c650.JPG

tel_2.JPG.a6ae3b7385305d370e1b3f02aa074400.JPG

tel_3.JPG.68149c1bc26d059f885e5c97bad7d53e.JPG

tel_4.JPG.56e90ee742a39835c4afc0d9fcad7a6f.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε την Cruscianelly Elite μου (1964)

 

155086547d6e0bd559923906ebc801ed49349a17b01af4ba210b3eae.jpg

 

87426611f9c9ad5e941fe604701f093cbc292c0f5f47548287f7590d.jpg

Γουσταρω τρελα!  :o(Παιζω και glam-blues με δαυτη? ;D)

Μαλλι?

 

 

@myrsias _thank u!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου