Προς το περιεχόμενο

Vintage Fetish Club, Greece


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην, @Epikouris, η Hofner ειναι τελος...

Σε ενα duo που ειχαμε καποτε, ο αλλος ειχε μια, αλλα με εναν neck μονο, σε πολυ πιο αθλια κατασταση και το οργανο ηταν απιστευτο.

 

Συνεχιζοντας, παραθετω μια early '70s tele ('72-'74) αν θυμαμαι καλα απο το SN.

Την οποια πηρα περιπου πριν απο ενα χρονο.

Την βρηκα απο ενα τυπο στο Ολλανδικο ebay, ο οποιος ενω εστελνε παγκοσμιως, δεν ειχε κανει το listing στο "com" αλλα στο "nl".

Ημουν ο μονος που βαρεσε και την πηρα 50 ευρω πανω απο την τιμη εκκινησης, καθως το Ολλανδικο, δεν εχει ιδιαιτερη ποικιλια σε αντικειμενα συνεπως ουτε και το ιδιο κοινο χρηστων με τα αλλα παραρτηματα.

Θυμαμαι πατωντας για Fender Telecaster, δεν εβγαλε πανω απο 10-20 αποτελεσματα, τη στιγμη που το Γερμανικο εμφανιζει 100+ ...

Λογω φαρδους αναλογου της διαμετρου του πλανητη, που με χαρακτηριζει σε αγορες οργανων, αγοραστηκε μολις 1200 ευρω, 1250 με τα μεταφορικα.

Μαρτυς ο lgbesios ο οποιος δεν το πιστευε και του ειχα στειλει την αποδειξη του PayPal, που περιειχε την αγορα απο ebay.

Ομοιως μαρτυς ο ιδιος του ηχου της.

Ηρθε με την original θηκη της, εχουν αλλαχτει μονο το pickguard και τα knobs των pots γιατι τα original ηταν μαυρα και δεν μου πηγαιναν πολυ καλα με το ολο συνολο...

 

telybody.jpg

 

telyhdstk.jpg

 

Tα παρακατω ειναι ενας συνδυασμος...

Watkins tape echo που εχω καποια χρονια (6-7), το ειχα παρει ομοιως απο ebay κατω απο 200 ευρω.

Αυτο συνδυαστηκε αργοτερα με το κατωθι Soundcity L100 κεφαλι και μια '78 Gibson SG Exclusive.

Το L100, ειχε αγοραστει απο το Sussex απο μαγαζι που εμπορευοταν μονο παλια μηχανηματα και οργανα, εναντι 450-470 λιρων, πριν απο μια πενταετια περιπου.

Οι φωτο ειναι παλιες, καθως το εχω σε studio πλεον για τις προβες.

Ο τυπος το εδινε σε αυτα τα λεφτα οπως φαινεται, με τις original λαμπες του.

Οταν τον ρωτησα γιατι, τι και πως κλπ, μου ειπε οτι για το συγκεκριμενο κομματι εκανε απλα τον μεσαζοντα για εναν γνωστο του και πως εφοσον το μηχανημα ηρθε ετσι στο μαγαζι και επαιζε μια χαρα, δεν του αλλαζει τπτ, το πουλαει, κραταει το ποσοστο του και δινει τα υπολοιπα στον πρωην ιδιοκτητη.

Αναγκαστηκα να δανειστω επειδη μου ελειπαν καποια, αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να το χασω.

Ειναι οπως φαινεται all original και απο τοτε που το εχω δεν εχει γινει το παραμικρο πειραγμα. Παιζει 2-3 φορες την εβδομαδα, χωρις το παραμικρο προβλημα.

Απο το SN, ομοιως ειχα βρει οτι ειναι του '67.

Παραθετω το link για οποιον ενδιαφερεται. Ειναι απο ενα θεμα που ειχε ανοιξει καποιος και γραφω λιγα πραγματα για τον ενισχυτη.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159816.0

 

Η SG, ηταν η πρωτη SG που ειχα ποτε. Κατασταση οπτικα μετρια, ηχητικα τελος...

Σπασμενο headstock, οχι τελεια (οπτικα) επισκευασμενο, και μπρατσο χωρις χρωμα/βαφη, σωμα ΟΚ, κατα τ'αλλα all original και αψογη λειτουργικα.

Οταν την πηρα, μεσαζοντας ηταν ενας φιλος, για λογαριασμο δημοτικου παιχτη...

Το οργανο παιζει να ειχε μεχρι και τηγανολαδο στο πλαστικο των μαγνητων...

Καθαριζα σιγουρα μια εβδομαδα.

Ηταν περιεργο μοντελο της εποχης, με διαφορετικη επιλογη στους μαγνητες.

Οι μαγνητες ηταν εργοστασιακα χωρις καπακια και με βιδες (polepieces) και στις δυο πλευρες.

Master volume, 2 tone και αντι δευτερου volume, υπηρχε (εργοστασιακα, οχι απο mode) rotary tap συστημα που εκανε τον neck απο διπλο, μονο.

Εργοστασιακα εβγαινε με Grover κλειδια, τα οποια ακομα λειτουργουν αψογα.

Αρκετα δυνατο αλλα και λεπτομερες οργανο, συγκεκριμενα, εχω αλλα 2 παλια SG και γενικα δεν εχω ξανακουσει αλλο να παιζει ετσι.

Εν μερει εχω μετανιωσει που το εδωσα, αλλα ειχα αναγκη τα χρηματα και ειχα αλλα δυο SG, παλαιοτερα και σε σχετικα λιγο καλυτερη κατασταση.

Ευτυχως πηγε σε φιλο, φιλου μου, πολυ καλο παιδι, παιχτη και οχι συλλεκτη, που θα το αξιοποιησει αναλογως.

Θα ξενερωνα, αν το εδινα π.χ. σε τυπο, οπως καποιους που απλα μαζευουν για να stock-αρουν, ή αγοραζουν σκεπτομενοι μονο την μεταπωλητικη αξια μετα απο καποια χρονια...

 

watkins.jpg

 

DSC00538.jpg

 

DSC00529.jpg

 

DSC00517.jpg

 

sgexc.jpg

 

Kαι τελος, ο συνδυασμος.

Υ.Γ.:Ενδεικνυται για fans του Live At Leeds...  ;D

peterig.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

"Arirang" Κορεατική Strat από τα early 70s με αλλαγμένο μπράτσο κι ηλεκτρικά. Δεν ξέρω κατά πόσο κρατά το vintage χαρακτήρα λόγω του νέου μπράτσου αλλά τώρα παίζει καλύτερα από ποτέ...

Arirang_S.thumb.JPG.e8078316285191405def0dc69de2a44b.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Sound City ειναι και δικο μου απωθημενο - πλεον ζω Βρετανια (οπου φυσικα κυκλοφορουν πολλοι SC) και οντως με λιγη υπομονη και ψαξιμο, μπορουν να βρεθουν στα χρηματα που αναφερεις. Αν ειναι μαλιστα καλοσυντηρημενοι, μιλαμε για εξαιρετικους ενισχυτες, σε τιμη ευκαιριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερος εισαι...

Το κακο ειναι, οτι με τα χρονια και τις συνεχως αυξανομενες τιμες των Hiwatt, αρκετοι εμαθαν την προϊστορια και τι τρεχει με τα SoundCity με αποτελεσμα το αυξανομενο ενδιαφερον, να μεταφερθει αναλογως και στις τιμες...

Εγω ειχα χαρει γιατι συνηθως, τουλαχιστον Ελλαδα, ειχα δει L120 και 50αρια κεφαλια, οπου τα μεν ηταν κτηνη και τα αλλα λιγο πιο χαμηλα απ'οσο ηθελα, οποτε το 100, εκατσε ακριβως.

Συν οτι στα L120 με "χαλαγε" η περιεργη σχεδιαση, οχι οτι αν δεν εβρισκα το 100αρι θα τα απεφευγα, απλα μεταξυ των δυο, προτιμησα το δευτερο.

Αυτο που μου κανει εντυπωση, ειναι πως προκειται για μηχανημα κοντα 50 ετων, ειναι all original, στα χερια μου εχει φαει δυο γερες σουπες (χωρις να το χαλασουν αισθητικα ομως), βαλε ποσες αλλες πριν και ακομα παιζει κανονικοτατα, χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Μοναδικο μειον, το βαρος του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου