Προς το περιεχόμενο

Vintage Fetish Club, Greece


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

37160_1562301449811_1003585967_31641187_4372620_n.jpg

 

Electra X810 / 1977 Japan

http://www.rivercityamps.com/electrapage/comments.php?y=07&m=10&entry=entry071004-043817

 

Set neck ES-335 style with antique sunburst flamed maple top, chrome hardware, rosewood fingerboard, 'Tree of Life' inlay.MPC onboard electronics. The X810N featured a natural instead of sunburst finish.

37160_1562301369809_1003585967_31641185_1651659_n.jpg

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι (κατά πάσα πιθανότητα) ένα "fender telecaster" μπάσο, που έχει κατασκευαστεί τη δεκαετία το '60. Τα έφτιαχνε η Eko (Ιταλία) ή Ιάπωνες κατασκευαστες (όχι πάντα οι ίδιοι) για λογαριασμό της Αγγλικής εταιρίας Shaftesbury, Rose Morris, η οποία κατασκεύαζε κυρίως κόπιες rickenbacker.

  Το συγκεκριμμένο έγραφε "fender telecaster bass" στο headstock. Τώρα είναι κενό, αλλά σκοπεύω να το ξαναβάλω, μιας και είναι μέρος της ιστορίας του.

     Αγοράστηκε κάποια στιγμή από μέλος του φόρουμ το 1980 και υπέστη μια πυρκαγιά στο μαγαζί στο οποίο βρισκόταν, από την οποία επιβίωσε χάρη στη θήκη του (η οποία απεβίωσε). Το τραγικό γεγονός αλλά και τα σχεδόν 50 χρόνια ζωής του, έχουν αφήσει τα σημάδια τους... Επίσης, κάπου στην πορεία χάθηκαν και τα καπάκια του μαγνήτη και της γέφυρας.

 

Είναι χρώματος Olympic White με λευκό "μπαρουτακαπνισμένο" pickguard. Το σώμα δεν έχω καταφέρει να διαπιστώσω από τι ξύλο είναι φτιαγμένο. Έχει έναν single coil μαγνήτη και ηλεκτρικά κατά τα πρότυπα του 1rst issue Fender Telecaster Bass. Το μπράτσο είναι φτιαγμένο από 3 κομμάτια maple με φιλέτα και το fingerboard είναι rosewood (αυτό είναι και μια τρανταχτή διαφορά από τα αυθεντικά Tele, δε νομίζω πως έχω δει πουθενά κάποιο που να μην έχει maple ταστιέρα...). Το truss rod λειτουργεί (!) ακόμα άψογα και το μπράτσο είναι αλφάδι. Η βίδα του truss rod καταλήγει στο κάτω μέρος του μπράτσου σε "βαρελάκι" σαν αυτό που έχουν τα StingRay από το '83 και μετά.

 

Ορίστε κι άλλο ένα από fetish guitars...

http://www.fetishguitars.com/html/eko/varie/shaftesbury_tele%20bass.html

ok, έκανα λάθος...

Είναι Eko Sebring bass '70s!!!

Να και ένα ίδιο!

http://www.fetishguitars.com/html/eko/seventies/sebringbass.html

 

Αλλά "In the UK the instruments were imported by Rose-Morris, London."

(wikipedia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά..!

Εγώ έχω μία ΕKO Florentine κιθάρα δυστυχώς σε άθλια κατάσταση...

Πολλές πληροφορίες δεν γνωρίζω μιας και έπεσε στα χέρια μου ενώ την είχαν για πέταμα άτομα που δεν γνωρίζω προσωπικά και δεν ήταν αυτοί που την χρησιμοποιούσαν...

Αν θέλετε μπορώ αύριο να ανεβάσω φωτογραφία από την κιθάρα..!

Θέλει πολύ δουλειά αλλά ευτυχώς έχω όλα τα εξαρτήματα που είχε κανονικά (εκτός από ένα μικρό καπακάκι που δεν νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό μπροστά στο υπόλοιπο όργανο)!

 

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40882_1562303609865_1003585967_31641204_1888229_n.jpg

 

Gibson les Paul Deluxe 00135876

 

14 Μαιου 1976 Nashville

Red Wine 1/14 της χρονιάς

1/ 172 συνολικά για το 1976 (η μικρότερη παραγωγή EVER)

 

Αντε βρε παιδιά, ατονίσατε...

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πάμε και ενισχυτές...

 

Davoli Bass 260, "Electronic  Crossover"

 

Διάταξη ηχείων 2χ10, 1χ18!

Το καταπληκτικό με αυτόν τον ενισχυτή είναι πως διπλώνει στα δύο, κλείνει και γίνεται κουτί (που όμως ζυγίζει ΠΑΡΑ πολλά κιλά) -έχει και ντουλαπάκι για να βάζεις μέσα καλώδια κλπ... Το αγόρασα πρώτο χέρι το '95-'96 από ένα μαγαζί με ιταλικούς ενισχυτές και κονσόλες (ήταν σε μια κάθετη της Στουρνάρη από τη μεριά του πολυτεχνείου, μήπως θυμάται κανείς πως λεγόταν?), που έκλεισε, στο οποίο ο ενισχυτής καθόταν κλειστός από το '76 που κατασκευάστηκε! Μύριζε ακόμη εργοστάσιο!

a_dav.JPG.d8a8f1ea5954edf3a38254aaa65f4124.JPG

b_dav.JPG.651627033838046857c5183acab4df85.JPG

c_dav.JPG.d299ba351638ee97c4f6d33041815791.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία ιδέα!!

Ίσως τα posts με τις Les Paul (ή ακόμα και το δικό μου) να ξεφεύγουν από την αρχική σκέψη και δημιουργία του συγκεκριμένου thread, αλλά δεν παύει να είναι VINTAGE FETISH...

Συνεχίζοντας με τους ενισχυτές λοιπόν:

Sunn Sorado. Η υπογραφή στο εσωτερικό κάνει αναφορά στο 1968... Κατά τη γνώμη μου από τις καλύτερες περιόδους της εταιρίας. Ουσιαστικά ο σχεδιασμός προορίζεται για ενισχυτή μπάσου αλλά ο ήχος είναι απίστευτος (κ πολύ ιδιαίτερος) για κιθάρα. Κ μερικές φώτος παρέα με την καμπίνα του  :):

 

DSC01722.JPG

DSC01729.JPG

IMG_1647.JPG

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου