Προς το περιεχόμενο

Η φτώχεια τρώει τον παρά?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλα παντα υπάρχει και ο ψυχολογικος παραγοντας & ο παράγοντας του hype π.χ καποιος αν δεν παρει το οργανο των ονειρων του (τωρα γιατι το..ονειρευεται γουστο του & καπέλο του :lol: ) δεν προκειται να ησυχασει οποτε καλυτερα να το παρει (και τελικα να δει αν αξιζε τον κοπο & το χρημα)

+1000!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρόσφατη προσωπική εμπειρία:

 

The cadenga paradox! Η εν λόγω cadenga ήταν η πρώτη μου ηλεκτρική, με κόστος 80.000δρχ, τότε (και από κλέφτη μαγαζάτορα). Ένα μωβ πράμα με 1 humbucker, 2 μονούς και ένα wannabe floyd rose.

 

Η κιθάρα παροπλίστηκε με την αγορά της επόμενης, όμως ξεθάφτηκε πριν κάποιο καιρό. Έχω πειραματιστεί πάνω της αρκετά (setup, βαψίματα, χτυπήματα, ηλεκτρονικά κλπ).

 

 

Το περίεργο είναι αισθάνομαι πολύ όμορφα όταν παίζω με αυτό το καυσόξυλο! Και βρίσκω τον ήχο της πολύ ιδιαίτερο! Αισθάνομαι να έχω περισσότερη όρεξη, έμπνευση και "ζωντάνια" απ' ότι όταν παίζω με την "καλή μου" Hamer... 8)

 

 

 

 

Μετά απ' αυτό, συνειδητοποίησα ότι η καλύτερη κιθάρα είναι αυτή που θα με κάνει να αισθάνομαι όμορφα όταν ασχολούμαι μαζί της (είτε παίζοντας, είτε σκαλίζοντας)

 

Και επειδή δεν θα αισθανόμουν άνετα να παίζω με μια κιθάρα των 2000 ευρών :D , έχω αποφασίσει πως ότι όργανο και να πάρω από δω και πέρα, θα κάνει αυστηρά κάτω από χιλιάριακο. Ο επόμενος στόχος είναι μια ροκινγκερ.

 

 

 

¶ρα έχοντας έναν αξιοπρεπή λαμπάτο ενισχυτή (θα ήθελα ίσως τον hot rod αργοτερα) όπως πιστεύω ότι είναι ο Laney Vc30 μου θα προτιμούσα να συνδυάσω 2-3 διαφορετικές φτηνές κιθάρες (κάποια από τις strat, tele, jazzmaster, semihollow), ώστε να μπορώ να ξεκολλάω κιόλας σε περιόδους μουσικού "λασπώματος"...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά..... και έχουμε ξαναπεί ότι τα μηχανήματα ΔΕΝ κάνουν την δουλειά....... ΑΛΛΑ! Πως να το κάνουμε όταν έχεις στο μυαλό σου τον ήχο του Sykes για παράδειγμα, με Epiphone και έναν τρανσίστορ ενισχυτή θα είσαι περίπου..... πάντα κάπου εκεί κοντά...... και ξέρεις ποιά είναι η πλάκα? ότι και με Gison LP Studio και έναν λάμπα ενισχυτή μέτριο ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ πιό ..... ΚΟΝΤΑ.... εκεί ΔΕΝ ΘΑ είσαι ποτέ πρώτον γιατί ΔΕΝ είσαι ο Sykes :lol: :lol: :lol: και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΠΑΙΞΕ ΜΕ ΚΑΜΙΑ Gibson Standard και ΘΑ ΔΕΙΣ! :lol: :lol: Το Θέμα είναι τα δίνεις για την άτιμη ναι ή ου? :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μαθαμε τα μαθαμε taq!!!

καλοπαιχτη (να συναντηθουμε το συντομοτερο να τις κοντραρουμε...greco VS gibson les paul standard :wink: )

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν αυτοί όι κιθαρίστες!!!!

 

Και στον... άλλο εξοπλισμό τί κάνετε?

 

Είμαι της άποψης να αγοράζεις αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι και που μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του!

 

Για το homestudio μου όταν έψαχνα για κονσολίτσα το τί είχα ακούσει... για soundcraft ή για "κράτα τα λεφτά σου και πάρε κάτι καλό αργότερα με 1000 ευρώ" και τέτοια!

 

Ρε παιδιά! Εγώ τώρα το θέλω!

 

Τελικά πήρα μια Behringer (και ας την έκραζαν οι περισσότεροι "γνώστες") και έδωσα λίγα λεφτά σχετικά και είχα το αποτέλεσμα (σε home-made παραγωγές εννοείται) που ήθελα!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά..... και έχουμε ξαναπεί ότι τα μηχανήματα ΔΕΝ κάνουν την δουλειά....... ΑΛΛΑ! Πως να το κάνουμε όταν έχεις στο μυαλό σου τον ήχο του Sykes για παράδειγμα' date=' με Epiphone και έναν τρανσίστορ ενισχυτή θα είσαι περίπου..... πάντα κάπου εκεί κοντά...... και ξέρεις ποιά είναι η πλάκα? ότι και με Gison LP Studio και έναν λάμπα ενισχυτή μέτριο ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ πιό ..... ΚΟΝΤΑ.... εκεί ΔΕΝ ΘΑ είσαι ποτέ πρώτον γιατί ΔΕΝ είσαι ο Sykes :lol: :lol: :lol: και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΠΑΙΞΕ ΜΕ ΚΑΜΙΑ Gibson Standard και ΘΑ ΔΕΙΣ! :lol: :lol: Το Θέμα είναι τα δίνεις για την άτιμη ναι ή ου? :wink:[/quote']

 

Μακάριοι οι πτωχοί (ή μάλλον κουφοί :P ) που δεν μπορούν να ακούσουν τη διαφορά μεταξύ του "εκεί" και του "εκεί κοντά"... 8)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά..... και έχουμε ξαναπεί ότι τα μηχανήματα ΔΕΝ κάνουν την δουλειά....... ΑΛΛΑ! Πως να το κάνουμε όταν έχεις στο μυαλό σου τον ήχο του Sykes για παράδειγμα' date=' με Epiphone και έναν τρανσίστορ ενισχυτή θα είσαι περίπου..... πάντα κάπου εκεί κοντά...... και ξέρεις ποιά είναι η πλάκα? ότι και με Gison LP Studio και έναν λάμπα ενισχυτή μέτριο ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ πιό ..... ΚΟΝΤΑ.... εκεί ΔΕΝ ΘΑ είσαι ποτέ πρώτον γιατί ΔΕΝ είσαι ο Sykes :lol: :lol: :lol: και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΠΑΙΞΕ ΜΕ ΚΑΜΙΑ Gibson Standard και ΘΑ ΔΕΙΣ! :lol: :lol: Το Θέμα είναι τα δίνεις για την άτιμη ναι ή ου? :wink:[/quote']

 

Μακάριοι οι πτωχοί (ή μάλλον κουφοί :P ) που δεν μπορούν να ακούσουν τη διαφορά μεταξύ του "εκεί" και του "εκεί κοντά"... 8)

 

φαντασου δηλ.να παιξεις και με Gibson Les Paul CUSTOM!!! :lol:

Θα βλεπεις ακομα & με κλειστα ματια στο σκοταδι!!!!! :lol: :lol: :lol:

Θα ακους & το πεταγμα του ψυλλου ,θα νοιωθεις και την ανάσα της πεταλουδας!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό νομίζω είναι να ακούμε με τα αυτιά και όχι με τα μάτια και να αντιμετωπίζουμε κάθε μηχάνημα με βάση τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του.

Υπάρχουν ακριβά πράγματα που είναι απίστευτα όπως επίσης και κάποια τα οποία είναι φτηνα και είναι άψογα.

Επιπλέον είμαι σίγουρος με βάση την κατάσταση με τα μαγαζιά στην ελλάδα ότι δεν επιτρέπεται στους περισσότερους να ακούσουν πολλά πράγματα σε σωστές συνθήκες με τον υπόλοιπο εξοπλισμό τους.Έτσι απλά χαζεύουν είτε στο νοιζ είτε στις σελίδες των ηλεκτρονικών καταστημάτων και αγοράζουν με το μάτι και μετά θεωρούν την αγορά που κάνανε καλύτερη συγκριτικά από πράγματα που δεν έχουν πιάσει στα χέρια τους!

Σημαντικό είναι πέρα από το value for money και πως δένουν τα πράγματα μεταξύ τους και ποιο μηχάνημα ταιριάζει με τι.Π.χ στις κιθάρες τις περισσότερες φορές χρειάζεσαι διαφορετικά πράγματα που να κολακεύουν είτε κάποιο τύπο μαγνήτη είτε μια κιθάρα με άλλα χαρακτηριστικά.

Τέλος επειδή ο χώρος του ήχου και τις μουσικής είναι σε μεγάλο βαθμό φορτωμένος με μύθους λόγω μάρκετιγνκ πρέπει να τους καταρίπτουμε.

Κυρίως επειδή υπάρχει κόσμος ο οποίος διαβάζει και τώρα ξεκινάει να παίζει και είναι καλύτερο να πάρει πχ μια johnson ,έναν blues junior και μια tonelab όπως λέει ο superfunk και να ξεκινήσει να παίζει μουσική με αυτοπεποίθηση χωρίς να περιμένει να δώσει 3000 ευρώ για ένα όργανο και τελικά να αναπτύξει το κριτήριό του και μετά το ψάχνει.Τώρα κάποιος ο οποίος πειραματίζεται ή κάνει ακριβές ή περίεργες επιλογές με βάση τις δικές του ιδιαιτερότητες δεν μπορεί να διαφημίζει τις επιλογές του σαν καλύτερες γιατί πιθανότατα δεν θα προσφέρουν τα ίδια στους υπόλοιπους.

Επίσης είναι εξίσου κουραστικό κάποιος να απαξιώνει πράγματα που δεν έχει ακούσει μόνο και μόνο επειδή πήρε κάτι φτηνότερο ο ίδιος αν κάνει την δουλεία του μαγκιά του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια δεν πρεπει ποτε να ξεχναμε τον παραγοντα "τι ΕΙΔΟΥΣ μουσικη θελω να παίξω".Ειναι πολυ σημαντικος. :wink:

 

Γενικα υπάρχουν πολλες εναλλακτικες λύσεις για ολα τα βαλάντια.Απλα πρεπει να ξερεις τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θελεις.

 

Δεν ειναι δυνατον π.χ να θες να παιξεις shred music με τα γκαζια στην τσιτα & να "παραπονιέσαι" οτι η κλασσικη strat που αγορασες εχει "προβλημα θορυβου".ΛΑΘΟΣ κιθαρα/ΛΑΘΟΣ ηχος.. :wink:

 

Παντως τα πραγματα ειναι πολυ απλά (σιγουρα οχι πυρηνικη φυσικη) & με το χρονο & την πειρα ερχεται και ο καλος (& ΣΤΑΘΕΡΟΣ) ηχος :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά..... και έχουμε ξαναπεί ότι τα μηχανήματα ΔΕΝ κάνουν την δουλειά....... ΑΛΛΑ! Πως να το κάνουμε όταν έχεις στο μυαλό σου τον ήχο του Sykes για παράδειγμα' date=' με Epiphone και έναν τρανσίστορ ενισχυτή θα είσαι περίπου..... πάντα κάπου εκεί κοντά...... και ξέρεις ποιά είναι η πλάκα? ότι και με Gison LP Studio και έναν λάμπα ενισχυτή μέτριο ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ πιό ..... ΚΟΝΤΑ.... εκεί ΔΕΝ ΘΑ είσαι ποτέ πρώτον γιατί ΔΕΝ είσαι ο Sykes :lol: :lol: :lol: και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΠΑΙΞΕ ΜΕ ΚΑΜΙΑ Gibson Standard και ΘΑ ΔΕΙΣ! :lol: :lol: Το Θέμα είναι τα δίνεις για την άτιμη ναι ή ου? :wink:[/quote']

 

Μακάριοι οι πτωχοί (ή μάλλον κουφοί :P ) που δεν μπορούν να ακούσουν τη διαφορά μεταξύ του "εκεί" και του "εκεί κοντά"... 8)

 

φαντασου δηλ.να παιξεις και με Gibson Les Paul CUSTOM!!! :lol:

Θα βλεπεις ακομα & με κλειστα ματια στο σκοταδι!!!!! :lol: :lol: :lol:

Θα ακους & το πεταγμα του ψυλλου ,θα νοιωθεις και την ανάσα της πεταλουδας!! :lol:

 

Νίκο όπως έχω ματαξαναπεί σε μία ηχογράφηση ΝΑΙ Δεν καταλαβαίνω και όπως και οι περισσότεροι τη διαφορά μιας στρατ από μια Gibson, εννοώ ότι άν δεν είναι "χαρακτηριστικό" bend της μιάς ή της άλλης πλευράς ναι σαφώς κολλάς! Οπως επίσης ΔΕΝ συγκρίνεις μία στανταρντ με μια Κάστομ Gibson γιατί πολύ ΑΠΛΑ είναι στο ίδιο περίπου επίπεδο, οπότε όποιος βρει διαφορά εκεί κερδίζει Λεκουμάκι! :wink:

ΑΛΛΑ....!! Έχοντας παίξει με Epiphone, (με κάμποσες δηλαδή, ακόμα και με αλλαγμένους μαγνήτες, ΔΕΝ είχαν ούτε το sustain OYTE την "γλύκα" της Gibson, δηλαδή παίζοντας όλο και κάτι θύμιζε :lol: :lol: :lol: και να σου πω γιατί? γιατί όταν καρφώνεις την Epi στον JCM2000 και λές "ωραίο" την αφήνεις και καπάκι βάζεις την Gibson, (εκτός του feel, πολύ πιό στιβαρής κιθάρας) λες Ε! όντως άλλο Λωζάνη άλλο Κοζανη! και αυτό το έχω διαπιστώσει και σε Stratocaster (Ειδικά ΕΚΕΙ!) Λίγες πράγματι οι περιπτώσεις που Αμερικάνικη Fender ήταν ΜΑΠΑ και ακόμα πιό λίγες όταν μια Μεξικάνα Fender "Φυσούσε"

όμως πέρα από την πλάκα και χωρίς να ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις απολύτως 1000% , διότι μην ξεχνάμε ότι όλα είναι σχετικά και ΠΑΝΤΟΤΕ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ !!! Καμιά φορά όμως άλλο FIAT άλλο ΜΑΖΕΡΑΤΙ.

 

Ένα πράγμα φοβάμαι που λένε και οι Γαλάτες...... μην μου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι από την Greco LP του whitenoise (ή οποία είναι ίσως η καλύτερη LP που έχω ακουμπήσει) :lol: :lol: :lol: :lol: Διότι η Greco σε άμεση από 3 παίκτες (τον whitenoise τον za3κ0 και μένα) σύγκριση "πάτησε" το LP studio παντού!

 

Επίσης κανείς ΔΕΝ θεωρείται για μένα κουφός από την στιγμή που ψάχνει διαρκώς και ψάχνει και ψάχνει με τον ήχο του.... με τον εξοπλισμό του... άρα εξ' ορισμού... κάτι θα ακούει ο άνθρωπος ..... σεβαστείτε τον... χεχεχεχεχε...... απλά άλλοι καταλήγουν στην μία άκρη άλλοι στην άλλη άκρη και ΄πάει λέγοντας για αυτούς που δεν τα "σκάνε" για εξοπλισμό και "κλαίγοντας" για αυτούς που τα σκάνε αλλά παίρνουν και ΑΚΟΥΝ αυτό που ΘΕΛΟΥΝ, έχουν στο μυαλό τους και πάνω από όλα αυτό που ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ να κούσουν και ξαναλέω όχι κοντά σε αυτό που θα ήθελαν....... απλά.....

 

Σίγουρα Υπάρχουν εξαιρέσεις ...... όπως ανέφερα below Greco LP μία από αυτές, εξαιρετικότατο όργανο.

Rockinger στρατ ή τέλε ... πολύ καλή κιθάρα και σε τιμή ΕΚΠΛΗΞΗ!

Όμως στον κικεώνα της αγοράς 5-10 εξαιρέσεις ΔΕΝ αναιρούν τον κανόνα κατ' εμέ.

 

@ gangster ρε συ δεν είναι μακάριοι..... ΤΕΜΠΕΛΙΔΕΣ είναι που βαριούνται να ξεκουνηθούν να παν να παίξουν και κάνα όργανο της προκοπής..... :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου